Poszukując pracy na terenie województwa lubelskiego, warto sprawdzić, jacy specjaliści są potrzebni w Lublinie. Poznanie sytuacji panującej aktualnie na rynku pracy pozwoli na zdobycie dodatkowych kwalifikacji oraz skuteczne znalezienie pracy w jednym z pożądanych zawodów. Podpowiadamy, kto znajdzie zatrudnienie w Lublinie.

Specjaliści potrzebni w Lublinie

Przeglądając oferty pracy w Lublinie, można zauważyć, że zdecydowanie najwięcej nowych ogłoszeń dotyczy pracy fizycznej. To jednak nie jedyni pracownicy, jakich potrzeba w regionie. Jakich specjalistów brakuje? Odpowiedź można znaleźć, sprawdzając Barometr Zawodów w Lublinie.

Według danych pochodzących z raportu „Prognoza rozwoju rynku pracy województwa lubelskiego” rynek pracy w Lublinie i całym województwie lubelskim będzie się systematycznie rozwijał. Niemniej jednak, jak wskazują eksperci, istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów z różnych branż, odznaczających się wysokimi kwalifikacjami. 

Jak dostosować się do zapotrzebowania na pracowników w Lublinie?

Według statystyk opublikowanych przez Urząd Statystyczny, bezrobocie w Lublinie na koniec kwietnia 2021 roku wynosiło 5,8%. Pracy nie miało 10,7 tys. mieszkańców miasta. Zmieniły się również poszukiwane zawody w Lublinie.

W ostatnich latach odnotowano znaczną poprawę na rynku pracy w Lublinie oraz całym województwie lubelskim, o której wspomniano w publikacji „Sytuacja na rynku pracy w województwie lubelskim w 2020 roku”, przygotowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie. Czynniki, które wpłynęły na polepszenie sytuacji, to: 

  • programy rynku pracy, 
  • realizacja projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego,
  • większa aktywność podmiotów szkoleniowych,
  • korzystanie z doradztwa zawodowego, 
  • działania pracodawców pozwalające na aktywizację mieszkańców.

Dzięki wspomnianym działaniom udało się zaktywizować zawodowo kolejnych kandydatów. Trudna sytuacja epidemiologiczna w Polsce zahamowała rozwój w 2020 roku, jednak – jak zauważają specjaliści z WUP – bezrobocie na Lubelszczyźnie wzrosło jedynie nieznacznie. 

Poszukiwane zawody w Lublinie – zmiana zapotrzebowania na specjalistów

Eksperci prowadzący badania w ramach Barometru Zawodów przeanalizowali sytuację na rynku pracy w mieście i stworzyli listę poszukiwanych zawodów w Lublinie.

Według ich prognoz w 2021 roku można mówić o wzroście zapotrzebowania na kierowców samochodów osobowych, listonoszy i kurierów oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu. Potrzebni są również nowi pracownicy do spraw finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy sprzedaży internetowej, specjaliści w branży IT (programiści oraz projektanci i administratorzy baz danych), specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, zaopatrzeniowcy i dostawcy. 

W dalszym ciągu obserwuje się zapotrzebowanie na pracowników z branży budowlanej, motoryzacyjnej oraz finansowo-księgowej. 

Jak zdobyć kwalifikacje, by wpasować się w aktualne trendy na rynku pracy w Lublinie?

Zdobywanie kwalifikacji w Lublinie

Większość pracodawców oczekuje od kandydatów co najmniej średniego wykształcenia i bardzo często minimum rocznego doświadczenia zawodowego albo ukończenia szkoleń branżowych. Specjaliści potrzebni w Lublinie powinni móc pochwalić się odpowiednimi kwalifikacjami. Jak je uzyskać? 

Sporo opcji do wyboru mają osoby zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy jako bezrobotne – ale nie tylko one. PUP kładzie duży nacisk m.in. na rozwój zawodowy pracowników oraz osób w wieku 45+, wykonujących prace zarobkowe w oparciu o inną formę zatrudnienia niż standardowa umowa o pracę. To jedna z grup najbardziej zagrożonych wykluczeniem z rynku pracy w Lublinie – taki trend utrzymuje się zresztą w skali ogólnokrajowej.

Nabywanie lub doskonalenie umiejętności odbywa się w ramach:

  • szkoleń grupowych oraz indywidualnych,
  • studiów podyplomowych,
  • przygotowania zawodowego.

Pozyskiwanie funduszy na rozwój zawodowy

By móc uczestniczyć w szkoleniach i kursach lub ukończyć studia podyplomowe, potrzeba środków. Doskonalenie kwalifikacji nie zawsze oznacza konieczność wydawania pieniędzy z własnej kieszeni. Jak zatem dołączyć do grona specjalistów potrzebnych w Lublinie?

Osoby, które są zainteresowane wspomnianymi propozycjami podnoszenia kwalifikacji, realizowanymi zgodnie z ustawą „O promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy”, mogą ubiegać się o przyznanie pożyczki na sfinansowanie kosztów szkolenia/egzaminu lub uzyskania licencji. Środki na powyższe zadania znajdujące się w programie lubelskiego PUP pochodzą w głównej mierze z:

  • Europejskiego Funduszu Społecznego,
  • Funduszu Pracy,
  • Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Działania na rzecz zatrudnienia w Lublinie 2021 roku

Wojewódzki Urząd Pracy opublikował „Regionalny plan działań na rzecz zatrudnienia na 2021 rok”. W ramach poniższego dokumentu opisano najważniejsze założenia związane z aktywizacją bezrobotnych. 

Główne cele WUP na 2021 rok to:

  • wsparcie osób z wyższym wykształceniem,
  • wsparcie osób bezrobotnych do 30. roku życia,
  • wsparcie osób długotrwale bezrobotnych.

Wojewódzki Urząd Pracy do zrealizowania swoich założeń wykorzystuje ustawowe instrumenty rynku pracy, promuje mobilność zawodową oraz kształcenie praktyczne i dualne, rozpowszechnia poradnictwo zawodowe, promuje aktywność zawodową również w czasie edukacji oraz pomaga bezrobotnym w uzupełnianiu kwalifikacji i dostosowaniu ich do aktualnych potrzeb na rynku pracy. Oferowane przez WUP możliwości pomagają dopasować się do aktualnej sytuacji na rynku pracy i zdobyć specjalizacje w zawodach poszukiwanych w Lublinie.

Warto też rozważyć zdobycie odpowiednich kwalifikacji za pomocą kształcenia w placówkach takich jak szkoła policealna. Wybrane kierunki są bowiem bezpłatne, a więc uczeń nie ponosi kosztów związanych z czesnym. Nauka trwa kilka miesięcy, a kończy się odpowiednim egzaminem i uzyskaniem cennego na rynku pracy certyfikatu.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_91020459_krajobraz-lublina-z-widokiem-na-stare-miasto-katedr%C4%99-wie%C5%BC%C4%99-trynitarn%C4%85-bram%C4%99-krakowsk%C4%85-i-ratusz-z.html?vti=lx80jfjkz68aadeima-1-6

Oceń artykuł
0/5 (0)