Na temat wyboru szkoły policealnej jako dalszej ścieżki kariery jest tyle opinii ile jest osób. Każdy nieco inaczej patrzy na tą kwestię, biorąc pod uwagę własne doświadczenia, zdanie innych osób lub powszechne przekonania i stereotypy.

Stereotypy czy pewna praca?

Wśród starszego społeczeństwa nadal panuje przekonanie, że wybór szkoły policealnej to mało ambitna decyzja, ponieważ nie otrzymamy prestiżowego miana studenta ani wyższego wykształcenia. Dostaniemy za to dokument poświadczający nasz zawód. Co w takim razie jest dla nas ważniejsze? Zdobycie szanowanego tytułu czy konkretnych umiejętności?

Nieprawdą jest również stwierdzenie, że w szkole policealnej nie nauczymy się dużo. Obecne placówki oferują coraz częściej nowoczesny sprzęt edukacyjny, bogatą ofertę przedmiotów zarówno w formie wykładów, jak i w formie ćwiczeń.

Jak na tle statystyk prezentuje się szkoła policealna? Liczba osób z wykształceniem średnim zawodowym w 2015 roku wyniosła 27%. Wykształcenie wyższe jest na drugim miejscu z wynikiem 21%. Rywalizacja między jedną drogą kształcenia, a drugą jest naprawdę wysoka i rośnie z roku na rok. Ciekawe oferty, niskie koszty nauki, wykwalifikowana kadra – to główne czynniki, które mają wpływ na naszą ostateczną decyzję.

Opinie ekspertów z rynku pracy

Niektóre zawody nie posiadają swoich kierunków na wyższych uczelniach. Na przykład florysta czy masażysta są zawodami, których nauczyć można się właśnie w szkołach policealnych – to najczęściej pojawiający się argument, którego używają osoby zdecydowane kształcić się w szkole policealnej. W internecie możemy się spotkać również z innymi opiniami. Dzisiaj bardzo często zdarza się, że ludzie kształcą się w kilku kierunkach. To, że robi się dwie czy trzy szkoły a nie jedną wcale nie oznacza, że nie można być dobrym we wszystkim.

Na rynku pracy niczego nie można być pewnym, dlatego też wielu studentów zastanawia się nad tym, czy nie zrobić drugiego kierunku studiów lub pójść do szkoły policealnej, bo to zapewni im więcej możliwości po studiach. Tak naprawdę ważne jest by na bieżąco monitorować obecny rynek pracy, zwracać uwagę na jakie zawody jest zapotrzebowanie oraz czy nie zmieni się to w przeciągu kilku lat.

Poza tym, szkoła policealna pozwala w stosunkowo krótkim czasie zdobyć konkretny zawód. Studia trwają minimum 3 lata, ale to zwykle za mało, aby móc wkroczyć na rynek pracy. Tymczasem w szkole dla dorosłych w dwa lub trzy semestry zostaje się wykwalifikowanym specjalistą, który nie musi kończyć żadnych dodatkowych kursów, ponieważ jest doskonale przygotowany do pracy w swoim zawodzie.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_96693474_grupa-student%C3%B3w-w-bibliotece.html

Oceń artykuł
0/5 (0)