Rynek pracy w Toruniu stara się dogonić najlepiej prosperujące miasta w Polsce. Jak obecnie wygląda poziom zatrudnienia w mieście Kopernika? Prognozy są obiecujące, jednak sytuacja na rynku pracy w Toruniu znacznie odbiega od krajowych liderów, którzy oferują najlepsze warunki dla pracowników.

Rynek pracy w Toruniu

Toruń jest, obok Bydgoszczy, najważniejszym ośrodkiem miejskim i przemysłowym w województwie kujawsko-pomorskim. Według danych z oficjalnej strony rządowej gov.pl bezrobocie w Toruniu wynosiło 10,7 proc. Dla porównania: w tym samym czasie krajowa stopa bezrobocia  była równa 6,1 proc. Dlaczego sytuacja w mieście jest gorsza niż w całej Polsce? Rynek pracy w Toruniu stale się rozwija, jednak spora liczba osób wciąż pozostaje bez pracy.

Rynek pracy: Toruń i okolice

Dla gospodarki Torunia i jego najbliższej okolicy, a zwłaszcza dla mieszkańców w wieku produkcyjnym, największe znaczenie mają podmioty związane z przemysłem:

  • elektromaszynowym, 
  • spożywczym, 
  • celulozowym, 
  • poligraficznym, 
  • tekstylnym,
  • chemicznym. 

Jakich pracowników brakuje w Toruniu? Pracę w tym mieście można znaleźć również w szeroko rozumianej turystyce, z uwagi na fakt, że zostało ono wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Sytuacja na rynku pracy w Toruniu wymaga poprawy, w związku z tym władze miasta prowadzą politykę, której celem jest poprawa kwalifikacji zawodowych mieszkańców i umożliwienie im dostępu do różnorodnych szkoleń.

Rynek pracy w Toruniu 2021

Mimo że nowe oferty pracy w Toruniu pojawiają się dosyć regularnie, to oczekiwania pracodawców względem kandydatów na dane stanowisko są spore, a rekrutacja wieloetapowa. W mieście brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Spora liczba przedstawicieli zawodów deficytowych wyjechała za granicę, bowiem zarobki u naszych zachodnich sąsiadów są dużo wyższe niż te oferowane w kraju. Rynek pracy w Toruniu w 2021 roku otworzył się na szereg szkoleń i kursów dla osób bez doświadczenia zawodowego. Miasto wspiera również młodych przedsiębiorców i realizuje szereg dofinansowań, np. oferuje środki na podjęcie działalności gospodarczej. Na oficjalnej stronie miasta można również znaleźć szereg porad dotyczących przygotowań do rozmowy kwalifikacyjnej: 

  • Jak szukać pracy?
  • Jak przygotować CV?
  • Jak napisać list motywacyjny?
  • Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
  • Przygotowanie ogłoszenia o poszukiwaniu pracy

Odpowiednie przygotowanie do rekrutacji ma bardzo duże znaczenie w całym procesie i decyduje o sukcesie, którym jest zdobycie wymarzonego zatrudnienia.

Rynek pracy – Toruń

Działania podjęte przez miasto mają potwierdzenie w statystykach, bowiem stopa bezrobocia z miesiąca na miesiąc maleje. Co prawda sytuacja wciąż wygląda gorzej niż średnia dla całego kraju, jednak umożliwienie rozwoju i organizowanie szkoleń przez Powiatowy Urząd Pracy w Toruniu to dobry ruch w stronę poprawy warunków życia mieszkańców. Oprócz działań mających na celu profesjonalne przygotowanie do rekrutacji władze chcą zapewnić mieszkańcom szkolenia podnoszące kwalifikacje oraz kursy zawodowe. Na toruńskim rynku pracy przeważa udział sektora prywatnego, który oferuje pracę większej liczbie osób niż sektor publiczny.

Oceń artykuł
0/5 (0)