Podejmowanie działań ukierunkowanych na walkę z bezrobociem to najważniejszy czynnik decydujący o sytuacji na rynku pracy. Przybierają one rozmaite formy – jedną z nich jest tworzenie miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych. W Bielsku-Białej przedsięwzięcia w tym obszarze są w cenie – istnieje bowiem możliwość uzyskania dofinansowania.

Czym są przedsiębiorstwa społeczne?

Przedsiębiorstwa społeczne to dość specyficzny rodzaj instytucji prowadzących działalność gospodarczą. Nie są one nastawione jedynie na osiąganie zysków, ale wyznaczają sobie też cele o społecznym charakterze, na które przeznaczają wypracowane nadwyżki. Wyróżniają się takimi cechami jak:

  • przedkładanie celów społecznych ponad zysk,
  • niezależność od publicznych władz,
  • członkostwo opierające się na zasadzie dobrowolności,
  • kontrolowanie członków w demokratyczny sposób,
  • podejmowanie ryzyka ekonomicznego,
  • dystrybucja zysków na znacznie mniejszą skalę aniżeli ma to miejsce w przedsiębiorstwach typowo biznesowych,
  • zatrudnianie personelu, któremu wypłacane jest wynagrodzenie.

Uwaga: przedsiębiorstw społecznych nie należy mylić z instytucjami charytatywnymi. W polskiej rzeczywistości funkcjonują one stosunkowo krótko – ich powstawanie miało nierozerwalny związek z ustrojową transformacją kraju. Póki co pojęcie „przedsiębiorstwa społecznego” nie doczekało się definicji w rodzimym prawie, zaś świetnym przykładem tego typu instytucji są spółdzielnie socjalne, których członkami mogą zostać jedynie osoby zagrożone w minimum 50 proc. społecznym wykluczeniem.

Przedsiębiorstwa społeczne a bielski rynek pracy

W lutym br. bielski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej prowadził nabór wniosków na stworzenie miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych – a mówić precyzyjniej, w spółdzielniach socjalnych. Projekt ten adresowany był do:

  • osób fizycznych planujących utworzenie spółdzielni socjalnej osób fizycznych,
  • osób prawnych planujących powołanie do życia spółdzielni socjalnej osób prawnych.

W jego ramach można było ubiegać się o dotacje na stworzenie miejsc pracy m.in. dla bezrobotnych zakwalifikowanych do III profilu pomocy oraz dla osób niepełnosprawnych.

Eksperci zajmujący się analizowaniem rynku pracy w Bielsku-Białej są całkowicie zgodni, iż tego typu przedsięwzięcia są bardzo ważne. Co prawda bezrobocie w mieście jest niskie – w lutym 2017 r. wyniosło 3,1 proc., niemniej wciąż są jeszcze obszary, gdzie sporo jest do zrobienia. Przedsiębiorstwa społeczne to dla wielu osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy szansa na znalezienie zatrudnienia.

Praca w Bielsku-Białej – gdzie jej szukać?

Choć wyróżnić można kilka opcji, dzięki którym praca w Bielsku-Białej będzie w zasięgu Twojej ręki, to przyznać trzeba, że wyłącznie jedna z metod będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością. Chodzi oczywiście o rozmaite portale internetowe, takie jak na przykład GoWork, które niezwykle celnie łączą pracodawców z pracownikami.

Przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z oferowanych przez nasz serwis możliwości, zauważając, że pozwala im on na przyspieszenie procesu rekrutacyjnego nawet o kilka tygodni. Kandydaci z kolei mają możliwość zwiększenia swoich szans na zdobycie intratnej posady, aplikując nawet na kilkadziesiąt interesujących ich ogłoszeń w ciągu jednego dnia.

Warto jednak skorzystać z wielu źródeł. Portal GoWork to absolutny numer jeden, niemniej nie zaszkodzi udać się także do lokalnego urzędu pracy, czy założyć konto w serwisie społecznościowym LinkedIn. Wielotorowe działanie to bowiem jeszcze większa szansa na sukces.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_86370267_portret-przystojny-odnosz%C4%85cy-sukcesy-biznesmen-trzymaj%C4%85cy-tabletk%C4%99.html

Oceń artykuł
5/5 (1)