Pracodawcy stawiają coraz większe wymagania kandydatom. Często młody człowiek, który studiował dziennie i ukończył dany kierunek z wyróżnieniem nie może znaleźć pracy. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie należy szukać przyczyn?

Ofert pracy na rynku jest istne zatrzęsienie. Wymagania różnią się między sobą w zależności od charakteru zatrudnienia. Wiadomo, że od sprzątaczki nikt nie będzie wymagał biegłej znajomości dwóch języków, a od handlowca wiedzy w zakresie programowania. Faktem jest jednak stwierdzenie, że pracodawcy coraz więcej wymagają od pracowników – często wręcz kuriozalnie wiele. Obecnie dla pracodawcy liczy się bardzo doświadczenie jakie posiada kandydat, jego umiejętności, a mniej ważne jest to jaką uczelnię skończył.

Jak zostać pracownikiem roku?

Co cenią sobie pracodawcy? Według najnowszych badań – mobilność. Nie oznacza to pracy po 14 godzin dziennie czy gotowości do systemu zmianowego. Zagraniczne koncerny i korporacje często szukają osób dyspozycyjnych, czyli takich, które wyrażają chęć do pracy w innym kraju lub mieście. Wiąże się to również z częstymi podróżami służbowymi. Mobilność pracownika często jest decydującym aspektem w procesie rekrutacji. Nie każdy jednak decyduje się na pracę poza miejscem zamieszkania, ponieważ wtedy praca znacznie wkracza w życie prywatne, a wielu ludzi dzieli sobie równowagę pomiędzy tymi dziedzinami.

Podchodź do pracy jak do pasji!

Wśród kolejnych cech idealnego pracownika możemy znaleźć predyspozycje osobowościowe. Te „miękkie cechy” mają często większą wartość niż doświadczenie. Zdolności interpersonalne, zaangażowanie i pasja są wysoko cenione. Kiedy jesteśmy zainteresowani daną dziedziną lub wykonujemy pracę zgodną z zawodem i sprawia nam to przyjemność, automatycznie przekłada się to na efektywność działań i bezpośredni sukces firmy. Głowa pełna pomysłów i kreatywność są szczególnie cenione w zawodzie managera, grafika czy programisty. Nowe pomysły i spojrzenie na problem z innej perspektywy są  jednak potrzebne w każdej firmie, która chce się rozwijać. Nikt nie zatrudni również na stanowisko nawet najbardziej doświadczonego managera, jeśli będzie osobą konfliktową, niepotrafiącą porozumieć się ze swoim zespołem.

Natłok zadań

Działanie pod presją czasu, podejmowanie nowych wyzwań to kolejne wyznaczniki, mające decydujący wpływ na zatrudnienie nowego pracownika. Niemal każda firma ma zadania, które trzeba zrealizować możliwie jak najszybciej. Pracownik, który panikuje, ponieważ ma zbyt wiele projektów „na wczoraj”, stwarza tylko problem organizacyjny, a tym samym jest niepożądany. Osoby, które pracują tylko na 80% i dużo czasu poświęcają na zadanie niezwiązane z pracą również nie są dobrze postrzegane. Niestety brak wydajności w pracy staje się coraz poważniejszym problemem dlatego dobrze jest co miesiąc prowadzić raporty które podsumowują całą naszą pracę oraz jej efekty.

Praca nad samym sobą

Po zestawieniu podanych cech kształtuje się nam profil idealnego kandydata do pracy. Jak je uzyskać? Wystarczy ciągła praca nad samym sobą i dążenie do perfekcji przy wykonywaniu powierzonych nam obowiązków. Każdemu nie chce się wstawać w poniedziałek do pracy, jednak kiedy zaczniemy postrzegać problemy jako szanse do rozwoju, nauki nasza praca zacznie przynosić konkretne efekty…które później szef może wynagrodzić dodatkową premią!

Dążenie do doskonałości – o czym warto pamiętać?

Każdy z nas chce być jak najlepszy – nie ma w tym nic dziwnego. Niemniej, bez względu na to jakie poczynimy w tym celu kroki, warto pamiętać o zachowaniu idealnego balansu pomiędzy życiem zawodowym, a dbaniem o swoje zdrowie i samopoczucie.

Filozofia „work-life balance” coraz częściej promowana jest nie tylko w korporacjach i dużych firmach, ale również w mniejszych przedsiębiorstwach z najrozmaitszych sektorów. Warto się nią kierować i nie zapominać co jest w życiu najważniejsze.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_80618971_portret-u%C5%9Bmiechni%C4%99tego-m%C5%82odego-biznesmena-casuall-z-kolegami-w-tle-w-biurze.html

Oceń artykuł
0/5 (0)