Zgodnie z danymi za listopad 2017 roku w województwie dolnośląskim było około 67,6 tys. osób bez pracy, a stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła tam 5,6 proc. W samym Wrocławiu problem bezrobocia w praktyce nie istnieje, gdyż odsetek osób pozostających bez pracy wynosi w nim 2,2 proc. To pracodawcy mają problemy ze znalezieniem odpowiednich dla siebie pracowników.

Niedobór pracowników w podstawowych zawodach

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy przeprowadził na próbie 2 tys. przedsiębiorców z Wrocławia i regionu badanie, które miało na celu szczegółową analizę tego, w jakich branżach najbardziej brakuje rąk do pracy. Pracodawcy deklarowali, że mają problemy ze znalezieniem nie tyle specjalistów do pracy wymagającej odpowiednich kwalifikacji zawodowych, ile pracowników w zawodach określanych jako podstawowe. Nie mogą znaleźć m.in. kandydatów na stanowisko kucharza, kierowcy, sprzedawcy czy przedstawiciela handlowego.

Kogo poszukują pracodawcy?

W przytoczonym badaniu sytuacji pracodawców na dolnośląskim rynku pracy udział wzięły firmy z pięciu sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności:

  • przemysłu,

  • budownictwa,

  • handlu i naprawy pojazdów samochodowych,

  • transportu i gospodarki magazynowej,

  • zakwaterowania i gastronomii.

Pracodawcy deklarowali, że mają duże problemy z pozyskaniem odpowiednich pracowników, we Wrocławiu i w całym województwie dolnośląskim. Takiego zdania było od 22 do 27 przedsiębiorców. Najbardziej poszukiwani są przy tym przedstawiciele następujących zawodów:

  • kucharz, kelner, pomocnik kuchenny,

  • księgowy,

  • specjalista ds. marketingu i sprzedaży,

  • inżynier budownictwa.

Posiadanie przez kandydatów na pracowników formalnych kwalifikacji nie jest tak wymagane, jak motywacja do podjęcia zatrudnienia. Pracodawcy narzekają, że brakuje osób, które po prostu byłyby chętne do pracy. Poziom wykształcenia ma dla nich drugorzędne znaczenie.

Niedobór kadr jest tak duży, że w wielu przypadkach już sama chęć do pracy może być wystarczającym uzasadnieniem zawiązania stosownej umowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

O pracę we Wrocławiu i w całym regionie dolnośląskim w ciągu co najmniej kilku najbliższych lat nie muszą się martwić także specjaliści – operatorzy maszyn i urządzeń, mechanicy i elektromechanicy, inżynierowie i pracownicy branży IT.

Gdzie najlepiej szukać pracy we Wrocławiu?

Możemy wyróżnić przynajmniej trzy miejsca, w których warto rozglądać się za intratnymi ofertami. Niemniej, trzeba przyznać, że wyłącznie jedna z metod będzie w stanie pozytywnie zaskoczyć Cię swoją efektywnością. Mowa tu oczywiście o skorzystaniu z asysty internetowych portali ogłoszeniowych, takich, jak na przykład GoWork, które stanowią pierwszy wybór pracodawców gdy idzie o pozyskanie nowych rąk do pracy.

Nie sposób jest się tym tendencjom dziwić – niemalże nieograniczona baza kandydatów i wygoda weryfikacji nadsyłanych aplikacji sprawiają, że cały proces rekrutacji może przyspieszyć się nawet o kilka tygodni. Osoby poszukujące zatrudnienia, mogą z kolei w krótkim czasie przejrzeć oferty pracy we Wrocławiu w setkach, na wszystkie odpowiadając swoim CV – czym w sposób widoczny maksymalizują swoje szanse.

Jeżeli jednak z jakichś względów nie odpowiada Ci skorzystanie z dobrodziejstw cyfryzacji, możesz osobiście pofatygować się do zakładu pracy który Cię interesuje i spróbować szczęścia w trakcie niezapowiedzianej wizyty, lub przejrzeć oferty zatrudnienia w powiatowym urzędzie pracy. Jeśli natomiast chciałbyś znaleźć dla siebie wyłącznie pracę dorywczą, to z pomocą może Ci przyjść agencja pracy tymczasowej.

Oceń artykuł
5/5 (1)