“Jakie są Pana/Pani mocne i słabe strony?”, “Gdzie widzi się Pan/Pani za 5, 10, 15 lat?” lub, o zgrozo “Jakim zwierzęciem chciał(a)by Pan/Pani być?”. Po takim gradzie pytań wielu z nas z ulgą wita koniec rozmowy rekrutacyjnej. Dlatego gdy wreszcie z ust rekrutera pada: “Czy ma Pan/Pani jakieś pytania?”, rzucamy tylko szybkie “nie, wszystko już wiem” i czym prędzej staramy się miło pożegnać i oddalić z miejsca przesłuchania. Stop! To rozmowa, a nie przesłuchanie! Tobie też zdarzyło się zmarnować taką szansę? To poważny błąd! Sprawdź, o co pytać rekrutera i dlaczego warto to robić!

rozmowa kwalifikacyjna kandydat

Przestrzeń biurowa

Każde biuro ma swoją specyfikę. Chodzi nie tylko o kulturę organizacji czy relacje w zespole, ale też… o typ przestrzeni. Jeśli do tej pory pracowałeś w niewielkim pomieszczeniu, może być Ci ciężko odnaleźć się w tzw. “open space”. Odwrotna sytuacja również niektórym będzie nastręczać problemów. Osoby przyzwyczajone do otwartych przestrzeni, które sprzyjają choćby nawiązywaniu relacji międzyludzkich, w zamkniętym pokoju mogą czuć się jak w klatce. Dlatego jeśli przy okazji rozmowy nie będziesz mieć okazji do obejrzenia miejsca, w którym masz spędzać godziny pracy, koniecznie o to zapytaj!

“Nie chcę stać w miejscu!”

Chęć rozwoju pracownika w ramach struktury firmy to dla wielu pracodawców duży plus. Pytanie o możliwości awansu, szkolenia czy rozszerzenie bądź częściowe “przesunięcie” zakresu Twoich obowiązków ma więc swoje plusy. Nie tylko pozwoli Ci zorientować się, jak firma podchodzi do pracowników, ale też umożliwi zrobienie dobrego wrażenia na rekruterze.

Ja – ideał

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w pierwszym etapie rozmowy zostaniesz zapytany o to, dlaczego postanowiłeś aplikować na to stanowisko i co sprawia, że sprawdzisz się w tej pracy. Jednak Twoje dodatkowe pytanie o sylwetkę idealnego kandydata pozwoli Ci przygotować się lepiej do pełnienia swoich obowiązków i da Ci pewien obraz firmy oraz Twoich ewentualnych w niej zadań. Być może nie wszystkie wymagania zostały zawarte w ogłoszeniu? Możesz zapytać również o to, jakie sukcesy odnosiły osoby, które wcześniej obejmowały to stanowisko. To pokaże, jak firma definiuje to pojęcie, a przy tym pozwoli Ci zaprezentować siebie jako osobę zorientowaną na wyniki.

Co się z Nim stało?

Pytanie o Twojego poprzednika to przede wszystkim cenna informacja dla Ciebie. Jeżeli dostał awans – fantastycznie! Firma pozwala na rozwój i być może Ciebie też to czeka! Zmienił pracę? Przyczyn może być wiele, jednak taka odpowiedź bywa sygnałem alarmowym. Może po prostu znalazł lepszą posadę, postanowił się przebranżowić, a może… Duża rotacja pracowników lub ich “ucieczka” ze stanowiska, które chcesz zająć, raczej nie wróży najlepiej.

Kultura przede wszystkim!

Prośba o opis kultury i filozofii firmy z jednej strony przedstawi Cię jako osobę zaangażowaną, z drugiej – pozwoli Ci na lepsze rozeznanie i pokaże, czy pasujesz do tego miejsca. Czy nie utkniesz w jednym punkcie? Czy będziesz czuć się w pracy komfortowo? Dla wielu z nas złe samopoczucie w firmie to jedna z najważniejszych przyczyn zmiany pracy. Lepiej oszczędzić sobie takich rozczarowań i nerwowych poszukiwań nowej posady już wkrótce po zatrudnieniu.

Dream team

“Czy członkowie zespołu długo ze sobą pracują?”, “Wyniki rozliczane są indywidualnie, czy dla całej grupy?”, “Czy w firmie organizowane są spotkania integracyjne?” – to wszystko pozwoli Ci zorientować się, czy pasujesz do grupy i jak szybko jesteś w stanie nawiązać nić porozumienia z jej członkami. Rozliczanie indywidualne zwykle wywołuje chęć rywalizacji, a brak wspólnych wyjść z pewnością nie zacieśnia więzów. Z kolei jeżeli zespół długo ze sobą pracuje, jako nowej osobie może być Ci trudno się w nim odnaleźć.

Zadawanie właściwych pytań rekruterowi nie tylko zwiększy Twoje szanse na znalezienie pracy, ale też pozwoli Ci zawczasu zorientować się, czy będziesz zadowolony ze swojego stanowiska. Nie bój się, że zostanie to źle odebrane! A nawet jeśli, czasem lepiej szukać dalej! Nastawiłeś się na firmę w dużym, wojewódzkim mieście? Równie dobrze możesz znaleźć pracę w Grudziądzu, Pile czy Inowrocławiu albo jeszcze bliżej Twojego miejsca zamieszkania.
A Wy, jakie macie doświadczenia z rozmów o pracę? Często zadajecie pytania, czy od razu się wycofujecie? Jakie jeszcze pytania warto zadać rekruterowi? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!