Zawód trenera japońskich sztuk walki przede wszystkim jest bardzo silnie związany ze wschodnią ideologią i prawdami umysłowymi, które stworzyły tę szkołę walki. Trener karate uczy nie tylko technik walki, ale przede wszystkim otwartości umysłu, władania własny ciałem oraz wykorzystywania siły swojego ciała. To również bardzo odpowiedzialny zawód – w trakcie zajęć zawsze wykorzystywana jest siła własnych mięśni przeciwko innemu człowiekowi.

Karate a samoobrona

W przypadku zajęć z samoobrony najważniejszą kwestią jest poznanie kilku podstawowych – już nawet nie technik – a chwytów, za pomocą których można obezwładnić napastnika i ujść z życiem. Z zajęć samoobrony najczęściej korzystają kobiety, chcące poczuć się bezpiecznie w codziennych sytuacjach.

W szkołach karate z kolei najczęściej uczestnikami są dzieci, których rodzice wyrażają zgodę na uczestnictwo w zajęciach o takim charakterze. Można więc śmiało powiedzieć, że chociaż idea jednego i drugiego jest podobna, zajęcia z samoobrony nie są podobne zajęciom z karate i ciężko, żeby trener japońskich sztuk walki przyjmował taką rolę.

Zarobki i kariera

Obecnie wystarczą odpowiednie kursy kwalifikacyjne, żeby zostać trenerem w szkole karate, jednak doświadczenie w tej branży jest najważniejsze. Wielu mistrzów zgodnie przyznaje, że karate to sport, który wpajany i ćwiczony jest przez całe życie. Zwykle początkujący trener, zatrudniony u pracodawcy, będzie zarabiać w przedziale między 2400 a 3000 złotych. Im większe doświadczenie i większe miasto działania, tym większe szanse na zwiększenie swojej pensji.

Trener karate może z powodzeniem założyć również własną szkółkę karate. Jest to możliwe nawet bez większego wkładu finansowego, jeśli uda się pozyskać na to odpowiednie dofinansowanie z różnych programów. Może ono pochodzić z urzędu, czy ze wsparcia unijnego. Wtedy zarobki zależą od formy promowania biznesu i atrakcyjności prowadzonych zajęć.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_109004853_zesp%C3%B3%C5%82-karate-na-treningu-z-mistrzem-w-terenie.html

Oceń artykuł
0/5 (0)