Czy czeka nas kryzys emigracyjny? Czy polski rynek pracy to wytrzyma?

emigracja, wyspy. Polacy

Według najnowszych danych aż 4 miliony Polaków myśli o emigracji

Według najnowszych danych aż 19% pracujących Polaków (4 miliony) rozważa emigrację zarobkową. To ok. 13% społeczeństwa. Do tej grupy należy 62% osób młodych (18-24 lata).  Aż jedna trzecia wszystkich osób deklarujących chęć wyjazdu, chciałaby podjąć zatrudnienie w Niemczech. Na drugim miejscu plasuje się Wielka Brytania (18%).

Według danych GUS, pod koniec ubiegłego roku na emigracji znajdowało się 2,3 mln Polaków. Najwięcej było w Wielkiej Brytanii (685 tys.) i w Niemczech (614 tys.). Te dane dotyczyły osób, które zachowały zameldowanie na pobyt stały w Polsce, a przebywały poza Polską ponad 3 miesiące. Niektóre źródła podają, że wyemigrować do końca 2015 roku mogło aż 2,6 mln Polaków.

Ponad 70% emigrujących wyjeżdża w poszukiwaniu pracy. Aż 15% podejmuje takie decyzje z powodów rodzinnych.

Polacy wolą wyjeżdżać do Niemiec z powodu zmian w płacy minimalnej. Tymczasem David Cameron już kilka lat temu stwierdził, że otwarcie granic dla Polaków było błędem i chciałby ograniczenia swobody przemieszczania się ludzi na terenie UE. Zapowiadał m. in. zlikwidowanie świadczeń dla dzieci rodziców pracujących w Wielkiej Brytanii. Finalnie te zasiłki zostaną jedynie zindeksowane, a więc dostosowane do sytuacji gospodarczej kraju, z którego pochodzą i w którym mieszkają dzieci. Nowe osoby na Wyspach, których dzieci pozostały w innym kraju unijnym, otrzymają już zindeksowane zasiłki. Dla tych którzy już pracują w Wielkiej Brytanii, ta zmiana wejdzie w życie dopiero za 4 lata. Jarosław Kaczyński po rozmowie z premierem Cameronem zapewnił, że chociaż zasiłki na dzieci będą mniejsze, to w zamian za to nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w definiowaniu pracy, które mogłyby być niekorzystne dla Polaków pracujących na Wyspach.

Jednocześnie w Polsce zatrudnia się coraz więcej imigrantów. W 2014 padł rekord jeśli chodzi o udzielone pozwolenia na pracę dla cudzoziemców w naszym kraju– 43663 (wzrost o 11,7%), z czego 60% wydano Ukraińcom, 5% Wietnamczykom, 4,89% Chińczykom i 4,20% Białorusinom. Branże w których je wydawano to m. in. budownictwo (7041), handel (6610), gospodarstwa domowe (5780 i w transporcie oraz gospodarce magazynowej (4291). Pojawiło się również dużo zezwoleń w branży gastronomicznej i działalności związanej z zakwaterowaniem (2835) oraz w przetwórstwie przemysłowym 2167. Co ciekawe do pracy w leśnictwie, łowiectwie rolnictwie i rybactwie wydano cudzoziemcom 2333 pozwoleń. Wydano również 2003 pozwoleń na pracę w sektorze naukowym i technicznym. Najpopularniejsze zawody to m. in. opiekunka domowa kierowca, kucharz, spawacz, rzeźnik-wędliniarz i przedstawiciel handlowy. Ponad połowę wszystkich pozwoleń wydawano w województwie mazowieckim. Powyższe dane pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Autor: GoWork.pl