Terapia śmiechem może pomóc nam w wielu kryzysowych sytuacjach, w których towarzyszy nam stres. Wymagająca praca, obowiązki domowe czy chęć sprostania oczekiwaniom innych mogą powodować ataki paniki, a to negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Wtedy na ratunek przychodzi terapia śmiechem. Sprawdź, czy jest skuteczna.

Terapia śmiechem lekiem na całe zło?

Stres jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas, ale na szczęście śmiech również. Bardzo ważne dla naszego zdrowia jest zatem zachowanie równowagi emocjonalnej. Terapia śmiechem może zminimalizować odczuwanie stresu i zahamować zdenerwowanie. Na czym polega? Przecież często słyszymy, że śmiech to zdrowie! Jest to związane z właściwościami zdrowotnymi, które powoduje spontaniczny śmiech. W momencie nagłego przypływu złości, często dochodzi do spięcia mięśni, a endorfiny wydzielane podczas śmiania się mogą uspokoić napięcie mięśni i mają działanie przeciwbólowe. Geloterapia może pomóc w rozładowaniu napięć emocjonalnych oraz uwolnić nas od stresu. Czy to oznacza, że zamiast tabletki przeciwbólowej wystarczy obejrzeć dobrą komedię? Okazuje się, że… TAK!

Szukasz pracy w województwie śląskim? Koniecznie zobacz praca Sosnowiec na GoWork.pl i już teraz aplikuj na najciekawsze oferty pracy!

Terapia śmiechem – praktyczny poradnik

Śmiech ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i kojąco działa na zmysły każdego z nas. Częste napady śmiechu stymulują nasz układ odpornościowy i przyspieszają krążenie krwi w organizmie. To zwiększa dotlenienie mózgu i korzystnie wpływa na nasze skupienie np. podczas pracy. Efektywność myślenia jest niezwykle ważna, a znacząco usprawnić może ją właśnie terapia śmiechem. Praktyczny poradnik jak zacząć terapię jest dość prosty – wystarczy poświęcić kilka minut dziennie na śmianie się. Jak to zrobić? To indywidualna sprawa, która zależy od poczucia humoru każdego z nas.  Śmiechoterapia jest często stosowana w szpitalach. Oddziały dziecięce często są odwiedzane przez clownów i zabawne postacie z bajek, które przynoszą radość małym pacjentom. Badania udowodniły, że śmiech pomaga w szybszej rekonwalescencji i może nawet zwalczyć depresję!

Terapia śmiechem – ćwiczenia

Masz problemy ze skupieniem, chcesz być bardziej kreatywny i lepiej zapamiętywać? Pomoże ci terapia śmiechem. Ćwiczenia terapeutyczne polegają w nabieraniu dystansu do siebie i otaczającej rzeczywistości. Ważne, aby śmiech nie był wymuszony i wynikał z rozbawienia, a nie złośliwości czy ataku paniki. Wyrzut endorfin może być spowodowany śmiesznym dowcipem, dobrą komedią lub po prostu zabawną sytuacją. Spontaniczny śmiech trudno wywołać, jednak otaczanie się pozytywnymi ludźmi, miłe usposobienie i częste rozmowy w żartobliwym tonie okażą się w tym pomocne. Dawno się nie uśmiałeś? Może pójdź na dobry stand- up i przekonaj się na własnej skórze, w czym pomoże ci terapia śmiechu. Youtube także jest pełen śmiesznych filmików, które mogą wprawić Cię w dobry nastrój. 

Śmiech jest lekiem dostępnym bez recepty! A przed jego użyciem nie musisz konsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Więc uśmiechnij się już teraz! Działania niepożądane? BRAK. 🙂

Oceń artykuł
0/5 (0)