Zwolniono Cię z pracy? Obawiasz się, że bezrobocie wpłynie to negatywnie na Twoją pozycję zawodową? Spokojnie, wiele osób jest w takiej samej sytuacji. Ważne zatem, żeby odpowiednio przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i potrafić odpowiedzieć na popularne pytania.

Sytuacja na rynku pracy przez pandemię koronawirusa nie jest najlepsza. Wiele firm ze względu na trudną sytuację finansową zdecydowała się zwolnić część pracowników. Zapobiec bezrobociu miały m.in. wprowadzane przez rząd tarcze antykryzysowe. Skorzystało z nich wielu przedsiębiorców i dzięki temu uratowano setki miejsc pracy. Jeżeli jednak wskutek pandemii straciłeś zatrudnienie, to pamiętaj, że może to spotkać nawet najlepszych pracowników. Aby sprostać oczekiwaniom i bez problemu znaleźć nowe miejsce pracy przeczytaj nasz poradnik.

Zwolniono Cię z pracy? Uważaj

Masz lukę w CV? Zastanów się, jak wyjaśnisz ją rekruterowi. W tym przypadku szczerość i zbytnia wylewność nie popłaca. Nawet, jeżeli Twój poprzedni pracodawca poważnie Ci się naraził, to staraj się pohamować emocje i skupić się na obiektywnych powodach rozstania. Wiele firm ze względu na kiepską sytuację na rynku decyduje się na redukcje etatów lub traci udział w rynku i obniża koszty. Bez względu osobiste odczucia, staraj się mówić krótko i skupiaj się na sprawach całkowicie od Ciebie niezależnych. Nie zapomnij jednak, by mówić to spokojnie i zachowywać przy tym neutralny lub pozytywny ton.

Szukasz pracy? Znajdziesz ją tutaj!

Pochwal się swoimi osiągnięciami

Bez względu na Twój obecny status na rynku pracy, pamiętaj, żeby pochwalić się swoimi osiągnięciami. Zwróć uwagę na korzyści, jakie firma miała z posiadania Ciebie w swoich szeregach. Jeżeli jesteś długo bezrobotny, to pod żadnym pozorem nie opowiadaj, że ostatnie miesiące spędziłeś na użalaniu się nad sobą i oglądaniu paradokumentów. To surowo zabronione! Rekruterzy cenią sobie ludzi kreatywnych. Nowe pasje i czas na samodoskonalenie – o tym warto mówić. 

Zdobądź referencje

Gdy pracodawca potrzebuje argumentów, daj mu referencje. Odchodząc z firmy nie z własnej winy, warto o to zadbać. Kiedy przyszły szef zapozna się z pochlebstwami na Twój temat, błyskawicznie pozbędzie się wszelkich wątpliwości. Warto również przygotować swoje popisowe portfolio czy utworzyć profil na LinkedIn.

Doskonale przygotuj się do rozmowy

Zanim wybierzesz się na rozmowę, DOKŁADNIE przeanalizuj, czym zajmuje się Twój przyszły pracodawca. Wskaż, co zwróciło Twoją uwagę, a co, dzięki Twoim umiejętnościom, można poprawić.

Uwierz w siebie

Uwierz w siebie i swoje możliwości. To bardzo ważne podczas każdej rozmowy o pracę. Powodzenia!

Oceń artykuł
0/5 (0)