16 osobowości to test psychologiczny, służący do określenia typu osobowości. Wskaźnik Osobowości Myersa-Briggsa (MBTI) pozwala odkryć, jakie zajęcie jest odpowiednie dla danej osoby i bywa bardzo przydatny w procesie rekrutacji. Na czym konkretnie polega?

16 typów osobowości w pracy: czy ten podział działa?

Typy osobowości: główny podział

Znany jest nam najprawdopodobniej podział osobowości według teorii Junga. W tym artykule zajmiemy się jednak bardziej specjalistycznym podziałem, który ma pomóc pracodawcom oraz samym pracownikom. W ramach tej koncepcji wyróżniamy 16 typów osobowości:

  • Racjonalistów: INTJ, INTP, ENTJ, ENTP
  • Idealistów: INFJ, INFP, ENFJ, ENFP
  • Opiekunowie: ISTJ, ISFJ, ESTJ, ESFJ
  • Odkrywcy: ISTP, ISFP, ESTP, ESFP

Dowiadując, się którym typem osobowości dokładnie jesteśmy, ułatwi nam to zrozumienie siebie oraz innych ludzi i sprawi, że lepiej znajdziemy pasującą do nas posadę.

16 typów osobowości według MBTI

Jaki jest najczęstszy typ osobowości? W ramach MBTI wyróżnia się 16 typów osobowości, które powstają z połączenia 4 wymiarów o dwóch przeciwstawnych biegunach:

  • Ekstrawersja (Extraversion) vs Introwersja (Introversion)
  • Intuicja (INtuition) vs Zmysły (Sensing)
  • Myślenie (Thinking) vs Czucie (Feeling)
  • Decydowanie (Judging) vs Postrzeganie (Perceiving)

Więcej pisaliśmy o nich w poprzednim artykule przedstawiającym koncepcję  MBTI.

Jakie mają one przełożenie na nasze predyspozycje zawodowe? Zachęcamy do samodzielnej analizy!

Jaki masz typ osobowości?

16 typów osobowości: 1# Racjonaliści

INTJ – 1-2% populacji

Kreatywni, wybitnie niezależni, wytrwali i racjonalni. Myślą strategicznie, dostrzegają szerszą perspektywę. Potrafią przewidywać przyszłe wydarzenia na podstawie faktów i logiki. Odczuwają potrzebę poprawiania i ulepszania zastanych rozwiązań. Posiadają bogate życie wewnętrzne. Uwielbiają zdobywać wiedzę.

Bywają nie tylko zamknięci w sobie, ale też aroganccy i osądzający, miewają problemy z komunikacją oraz w bliskich relacjach; z trudem odnajdują się w złożonym świecie emocji; często kwestionują zastaną strukturę i zasady.

Preferują pracę w samotności. Są w stanie podołać niemal każdej ścieżce kariery, najlepiej jednak sprawdzają się na stanowiskach wymagających samodzielności oraz strategicznego, analitycznego myślenia. Prawdopodobnie praca z ludźmi będzie dla nich mniej .satysfakcjonująca.

INTP – 2-5% populacji

Oryginalni, twórczy, błyskotliwi, lubią eksperymentować, mają bogatą wyobraźnię. Kierują się logiką. Dużo rozmyślają w poszukiwaniu schematów leżących u podstaw wielu aspektów rzeczywistości. Uwielbiają rozwiązywać złożone problemy. Unikają podążania za tłumem. Preferują fakty zamiast opinii i uczuć.

Często zamknięci w sobie – niektórym mogą się wydawać oderwani od rzeczywistości; zdarza im się zaniedbywać codzienne sprawy i odwlekać podejmowanie decyzji; miewają trudności w komunikacji, również empatia nie należy do ich mocnych stron.

Doskonale sprawdzają się na stanowiskach wymagających nieszablonowego i analitycznego myślenia oraz rozumienia złożonych zagadnień. Często wybierają branże związane z nowymi technologiami lub naukowe. Trudno byłoby im odnaleźć się w pracy wymagającej intensywnych kontaktów międzyludzkich.

Racjonalista nie będzie lubił pracować z innymi ludźmi. Wybierze raczej samodzielną pracę.

ENTJ – 1-3% populacji

Przywódczy, inspirujący, charyzmatyczni, przyjaźnie nastawieni, błyskotliwi, oryginalni, wykraczają poza schematy. Naturalni liderzy (mówi się o nich często „urodzony przywódca”). Uwielbiają ambitne wyzwania i wymagające projekty, z łatwością dostrzegają obszary, które można poprawić i chętnie wprowadzają zmiany. Szybko podejmują decyzje i przystępują do działania.

Potrafią myśleć strategicznie. Zależy im na karierze – motywuje ich perspektywa sukcesu wynikająca z własnych starań; przyjemność czerpią z pracy. Są odporni na stres.

Bywają uparci i dominujący, brakuje im cierpliwości, tolerancji wobec odmiennych punktów widzenia, a także empatii oraz wrażliwości na cudze potrzeby lub doświadczane trudności.

Świetnie sprawdzają się jako liderzy i przedsiębiorcy, stratedzy, prawnicy. Jeśli jednak przypadnie im odpowiedzialność za inne osoby, warto by rozwinęli umiejętność przyjmowania perspektywy innych osób oraz opanowali sztukę panowania nad własnymi emocjami.

ENTP – 2-4% populacji

Kreatywni, błyskotliwi, wytrwali, głodni wiedzy, niezależni, pewni siebie, charyzmatyczni, szczerzy. Urodzeni innowatorzy z zamiłowaniem do przełamywania schematów – mają głowy pełne nowatorskich pomysłów. Nie zrażają ich nawet znaczne przeszkody.

Uwielbiają spory i dyskusje, interesuje ich szeroka perspektywa; z drugiej strony miewają skłonności do angażowania się w kłótnie. Tworzą innowacyjne pomysły, miewają jednak trudności z podtrzymaniem długofalowych działań.

Zazwyczaj brakuje im wrażliwości na złożony świat ludzkich uczuć; potrafią zignorować pomysły innych osób, jeśli nie zostaną im przedstawione solidne argumenty; nie znoszą rutyny.

Idealna praca dla tego typu osobowości, to taka, w której mogą rozwiązywać złożone problemy (intelektualne lub techniczne). Najlepiej sprawdzą się w roli przedsiębiorców, inżynierów, liderów, naukowców, prawników i analityków. Najmniej będzie im odpowiadała rola osoby zawodowo zajmującej się pomaganiem innym.

ENTJ – ich potencjał warto wykorzystać na stanowiskach kierowniczych

16 typów osobowości: 2# Idealiści

INFJ – 1-2% populacji

Idealistyczni i przyjacielscy marzyciele, którzy kierują się w życiu humanistycznymi wartościami oraz własną intuicją. Wytrwali i pełni pasji. Ich misją jest pomaganie innym; marzą o lepszej przyszłości. Łatwo nawiązują ciepłe i serdeczne relacje, potrafią dostrajać się do swoich rozmówców. Otwarci na innych, jednocześnie mają dużą potrzebę prywatności.

Bywają nadmiernie wrażliwi na krytykę lub konflikty; od czasu do czasu zamykają się w sobie odcinając się od reszty świata; perfekcjonistyczni, łatwo ulegają wypaleniu.

Poradzą sobie w każdej pracy, jednak najlepiej, jeśli oferuje ona coś więcej niż sam zarobek – INFJ potrzebuje bowiem głębszego sensu. Najlepiej się czują w pracy, w której mogą pomagać innym, która opiera się na bliskich relacjach, albo umożliwia wykorzystywanie kreatywności w twórczy sposób. Trudno będzie im odnaleźć się w miejscu, w którym pracuje się pod presją, w stresie lub wykonuje powtarzalne czynności.

INFP – 4-5% populacji

Spokojni, otwarci, elastyczni, kreatywni, pełni pasji, optymistyczni idealiści. Posiadają bogatą wyobraźnię, są twórczy w niemal każdej dziedzinie życia. Ich misją jest ulepszanie… praktycznie wszystkiego. Lubią spędzać czas w samotności, nie unikają jednak kontaktów społecznych. Najlepiej działają pod wpływem motywacji wewnętrznej.

Często posiadają wysokie zdolności komunikacyjne – w tym uczenie się nowych języków; potrafią słuchać.

Czasami nadmiernie pochłonięci własnym idealizmem, mogą wydawać się oderwani od rzeczywistości; miewają problemy z realizacją codziennych obowiązków, bywają też nadgorliwi w pomaganiu innym oraz bardzo wrażliwi na krytykę i odrzucenie.

W pracy najlepiej poradzą sobie, kiedy wybiorą ścieżkę artystyczną lub związaną z pomaganiem innym. Powinni unikać środowisk cechujących się wysoką presją oraz sztywnymi regułami i hierarchią.

Kiedy mówimy o typach osobowości INFP czy INFJ, mamy na myśli osoby posiadające bogatą wyobraźnię i wrażliwość

ENFJ – 2,5% populacji

Ciepli, pełni zrozumienia i empatii, towarzyscy oraz wrażliwi. Wszystkim okazują należyty szacunek i świetnie pracują w grupie. Idealizują ludzi.Cechują się wysokim poziomem akceptacji i tolerancji. Zawsze skorzy do pomocy innym i motywujący osoby ze swojego otoczenia do rozwoju.

Wyróżnia ich duża emocjonalność. Dążą do zgody i harmonii oraz unikają konfliktów. Są zbyt ufni i mało dokładni.

ENFP – 6-10% populacji

Towarzyscy, ciekawi świata, niezależni, kreatywni, zaraźliwie entuzjastyczni, doskonali obserwatorzy. Posiadają silnie rozwinięte poczucie humoru. Często uzdolnieni artystycznie. Wrażliwi na uczucia i potrzeby innych. Cenią sobie bliskie relacje, doskonale się komunikują.

Poszukują głębszego sensu i autentyczności w swoich działaniach. Potrzebują wolności i zabawy.

Zdarza się, że zaniedbują codzienne obowiązki, może również brakować im wytrwałości w realizacji celów; zdarza się, że poświęcają zbyt wiele czasu na analizowanie wszystkich szczegółów; słabo radzą sobie z zależnością, dużym stresem i silnymi emocjami.

Najlepszym obszarem do wyrażania talentów ENFP jest praca z ludźmi oraz taka, która wymaga tworzenia innowacyjnych projektów. Powinni unikać pracy w silnym stresie, czynności powtarzalnych oraz środowisk o sztywnych zasadach i hierarchii.

Typ ENFP lubi przebywać z ludźmi i jest ciekawy świata

16 typów osobowości: 3# Opiekunowie

ISTJ – 7-16% populacji

Racjonalni, rozważni, odpowiedzialni, szczerzy i bezpośredni; twardo stąpają po ziemi. Preferują samodzielną pracę w ustrukturyzowanym środowisku. Trzymają się zasad; mają wysokie poczucie obowiązku. Zależy im na stabilności i bezpieczeństwie.

Osoby takie bywają uparte – sztywno trzymają się postanowień, kiepsko radzą sobie z nieprzewidywalnymi sytuacjami; są mało wrażliwi na cudze uczucia, potrafią osądzać i krytykować innych, jeżeli ich zdaniem się mylą.

Jeżeli zdecydują się na karierę w danej branży lub zawodzie, wytrwale przy niej trwają; doskonale radzą sobie w środowiskach funkcjonujących w ścisłej hierarchii i wymagają trzymania się ustalonych reguł (np. wojsko, policja). Dobrze radzą sobie także w pracy z twardymi danymi (np. analitycy, księgowi). Może być im trudno w zawodach wymagających dużej empatii oraz nawiązywania relacji z ludźmi.

ISFJ – 8-19% populacji

Odpowiedzialni, praktyczni, sumienni, cierpliwi, wyrozumiali, skromni, otwarci na nowe pomysły. Posiadają wybitne predyspozycje analityczne, jednak są także wrażliwi, empatyczni i altruistyczni. Potrafią nawiązywać bliskie relacje. Głęboko angażują się w powierzone obowiązki; dobrze radzą sobie z codzienną rutyną. Akceptują panujące zasady i hierarchię.

Bywają nieśmiali, często także nie doceniają swoich osiągnięć; konflikty silnie na nich wpływają, mają trudności z wyrażaniem uczuć (szczególnie negatywnych); zdarza się, że biorą na siebie zbyt wiele obowiązków – zarówno zawodowych, jak i związanych z pomaganiem innym.

W pracy tworzą świetne zespoły, przyjmując rolę osoby wspierającej członków drużyny – dzięki temu doskonale sprawdzają się w roli doradców, mentorów, czy specjalistów HR. Tak naprawdę sprawdzą się w każdej pracy związanej z pomaganiem innym (może to być np. pracownik obsługi klienta). Raczej unikają pracy wymagającej zarządzania ludźmi, funkcjonowania w dynamicznie zmieniających się warunkach, a także wymagających abstrakcyjnego myślenia czy wymyślania innowacyjnych rozwiązań.

Typ ISTJ i ISFJ lubi działać zgodnie z przyjętymi zasadami, jest też doskonale zorganizowany

ESFJ – 8-17% populacji

Towarzyscy, pozytywni, wspierający, ciepli, lojalni, sumienni. Dusze towarzystwa – lubią być w centrum uwagi. Skupieni na ludziach oraz praktycznej stronie życia. Bardzo moralni, opierają się na powszechnie cenionych wartościach, tradycjach oraz zasadach postępowania. Bardzo łatwo nawiązują kontakty z ludźmi, potrafią rozładowywać napięcia.

Wrażliwi na krytykę i odrzucenie, konformistyczni, czasami nadmiernie pochłonięci budowaniem pozycji społecznej; miewają trudności z radzeniem sobie z nieprzewidywalnymi, zmiennymi warunkami; zależni od pochwał, często zaniedbują swoje potrzeby przez skupianie się na innych osobach.

Najlepiej czują się wtedy, kiedy mogą pracować blisko ludzi, jednocześnie mając szansę być przez nich docenionymi. Powinni unikać zawodów wymagających pracy w samotności, bez możliwości nawiązywania serdecznych relacji.

ESTJ – 6-11% populacji

Uporządkowani, sumienni, wytrwali, szczerzy, lojalni, przywódczy. Cenią sobie tradycyjne wartości, mają silne poczucie moralności i godności. Zawsze służą wsparciem i dobrą radą. Posiadają doskonałe zdolności organizacyjne, potrafią ciężko pracować. Cenią sobie przede wszystkim logikę i fakty. Lubią wyzwania i ambitne cele. Preferują ustrukturyzowane środowisko, w którym panuje porządek i jasne zasady.

Mogą odczuwać dyskomfort, kiedy wypłyną na nieznane wody – z dystansem podchodzą do wszelkich nowości; mają skłonności do osądzania, co jest właściwe, a co nie; poświęcają dużo energii na budowanie pozycji społecznej, często kosztem bliskich i odczuwają silny stres, jeżeli nie spełniają wygórowanych oczekiwań; tłumią swoje uczucia.

Jeżeli zdecydują się na daną ścieżkę kariery, wiernie się jej trzymają – rzadko zmieniają pracę. Często spotyka się ich wśród kadry zarządzającej i administracyjnej, a także wśród handlowców i finansistów. Mogą nie odnaleźć się w pracy, która opiera się na tworzeniu nieszablonowych rozwiązań i nowatorskich odkryć.

Osobowość ESFJ i ESTJ działa zgodnie z wysokimi normami moralnymi

16 typów osobowości: 4# Odkrywcy

ISTP – 2-9% populacji

Niezależni indywidualiści, ciekawi świata (szczególnie w wymiarze fizycznym), twórczy w pragmatyczny sposób; cenią sobie prywatność. Spontaniczni, otwarci na zmiany i nowości, ale także twardo stąpający po ziemi. Lubią rozwiązywać problemy metodą prób i błędów; najbardziej cenią sobie doświadczenie zdobyte przez osobiste zaangażowanie, chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Akceptują współpracę z ludźmi i ich towarzystwo, pod warunkiem, że pozostawi się im możliwość niezależnego działania. Dobrze radzą sobie z trudnymi sytuacjami – potrafią zachować zimną krew podczas kryzysu.

Pomimo elastyczności, bywają także nadmiernie uparci i mało wrażliwi na uczucia innych, ponadto mogą być zamknięci w sobie; nie znoszą nudy, przewidywalności i ograniczeń; czasami mogą mieć tendencję do angażowania się w ryzykowne aktywności i konflikty.

Sprawdzają się w wielu różnych zawodach – na przykład jako mechanicy, inżynierowie, naukowcy, graficy, strażacy, policjanci, przedsiębiorcy. Polecanym dla nich stanowiskiem jest też specjalista ds. PR lub coach. Powinni oni unikać jedynie rutynowej pracy w sztywnym, przewidywalnym środowisku, a także wymagających nawiązywania empatycznych relacji.

ISFP – 8-10% populacji

Wykraczają poza utarte schematy; głodni nowych doświadczeń, skupieni na życiu tu i teraz, zmienni i nieprzewidywalni. Mają wysoko rozwinięty zmysł estetyczny, często są uzdolnieni artystycznie. Kontakty międzyludzkie są dla nich źródłem głębokiej inspiracji. Uwielbiają zarówno towarzystwo, jak i samotność. Wrażliwi na innych ludzi.

Trudno jest im znieść stres i krytykę, co często negatywnie odbija się na ich kruchej samoocenie – mimo to często narażają się na takie doświadczenia ze względu na potrzebę rywalizowania; planowanie przyszłości nie przychodzi im lekko, ponadto są bardzo niezależni.

W pracy potrzebują mieć możliwość wyrażania siebie poprzez twórczość lub niezależnej rywalizacji – żadne pieniądze, władza ani przywileje nie są w stanie im tego zrekompensować. Praca w zrutynizowanym, ustrukturyzowanym środowisku szybko doprowadziłaby do ich wypalenia. Może im być trudno realizować się na polach wymagających długofalowych działań. Najlepiej, jeśli wybiorą drogę artystyczną, sportową, związaną z pomaganiem innym lub innowacjami.

ISTP świetnie sprawdzi się w sytuacjach kryzysowych

ESTP – 3-6% populacji

Pogodni, energiczni, entuzjastyczni, towarzyscy, spostrzegawczy, przywódczy, bezpośredni, skłonni do działania, lubią improwizować. Mają duże poczucie humoru. Nie obawiają się trudnych sytuacji i konfliktów. Kierują się logiką, faktami i pragmatyzmem. Doskonali w generowaniu praktycznych rozwiązań. Działają szybko – wolą popełnić błąd i go naprawić, niż zastanawiać się zbyt długo.

Czasami przejawiają nadmierną skłonność do ryzyka, brakuje im cierpliwości i delikatności wobec bardziej wrażliwych osób; ciężko znoszą powtarzalność i sztywną strukturę.

Świetnie odnajdują się w świecie biznesu oraz w środowiskach wymagających zdecydowanego działania i rywalizacji – na przykład jako handlowiec, przedsiębiorca, policjant lub sportowiec. Nie odnaleźliby się na stanowiskach, w których wykonuje się powtarzalne czynności, w ciszy i skupieniu – potrzebują bowiem znacznie większej stymulacji.

ESFP – 7-10% populacji

Urodzeni odkrywcy, poszukiwacze nowych doświadczeń; mają wysoko rozwinięty zmysł estetyczny. Towarzyscy, spontaniczni, rozmowni, spostrzegawczy, wrażliwi na uczucia innych, impulsywni; lubią być w centrum uwagi. Żyją chwilą, potrafią i uwielbiają się bawić, motywują do tego także swoich towarzyszy. Chętnie udzielają wsparcia emocjonalnego.

Mają trudności w planowaniu i realizowaniu długoterminowych celów, szybko się nudzą; panowanie nad emocjami przychodzi im z trudem, silnie obawiają się konfliktów.

Do satysfakcji z pracy potrzebna jest im bliskość innych osób – pracując samotnie byliby bardzo nieszczęśliwi. Świetnie sprawdziliby się w branży rozrywkowej, artystycznej (np. jako projektant wnętrz), modowej (projektant mody) oraz związanej z pomaganiem innym. Powinni unikać pracy rutynowej, ustrukturyzowanej i analitycznej.

Źródła:

Truity.com

eu.TheMyersBriggs.com

16personalities.com

Oceń artykuł
5/5 (2)