4.5 Udziel wywiadu o firmie

Miniaturka
Maciej Musiał

Tomasz Wiśniewski
Pracownia Finansowa

Zaintrygowała mnie nazwa państwa firmy. Słowo „pracownia” kojarzy się raczej z zakładem krawieckim niż finansami. Skąd pomysł na taką właśnie nazwę?

Zauważyliśmy niepokojącą tendencję - finanse i inwestycje zaczęły odbiegać od realnej gospodarki. Pomyśleliśmy, że jest to niewłaściwy kierunek, dlatego chcieliśmy, aby nasza firma była bliżej ludzi. Gdy słyszymy nazwę „pracownia krawiecka”, to każdy rozumie, o jakie przedsiębiorstwo chodzi. Zależało nam na osiągnięciu podobnego efektu. Gdy ktoś idzie do pracownicy krawieckiej, to nie spekuluje co tam jest, nie zastanawia się, czy wyjdzie z niej z  telewizorem, czy garniturem, bo odpowiedź jest oczywista. Zależało nam, aby usługi naszej firmy również kojarzyły się z czymś prostym i zrozumiałym dla wszystkich.

Z jakimi produktami można wyjść z państwa firmy?

Pieniądze, które przynosi do nas klient przemieniamy w rzeczywistą, realną i identyfikowalną wartość. Podam taki przykład:  wiatr wieje, woda płynie, słońce świeci, a my potrzebujemy energii elektrycznej. Nie zanosi się na to, aby energia elektryczna wyszła z mody, więc pieniądze, które otrzymujemy od inwestorów przeznaczamy na wybudowanie elektrowni i dostarczanie energii do ludzi. Z tego tytułu czerpiemy korzyści o charakterze majątkowym, czyli pomnażamy kapitał, który nam powierzyli. Pracownia Finansowa ma pokazać ludziom, że działalność, którą prowadzimy jest prosta – elektrownia sprzedaje prąd do określonej firmy i wypłaca dywidendę.

Z czego, jako firma, jesteście najbardziej dumni?

Przede wszystkim z tego iż zrealizowaliśmy przewidywania, jakie mieliśmy na początku naszej działalności. Od początku inwestowaliśmy w realną wartość, dzięki czemu niezależnie od sytuacji na rynku nasz biznes był rentowny i taki jest do tej pory. Drugim powodem do dumy jest fakt iż łączymy pomnażanie majątku z promowaniem odpowiedzialnego podejścia do kwestii ochrony środowiska w biznesie, co doceniają również nasi Inwestorzy. Odpowiedzialny biznes jest dziś bardzo ważny i coraz bardziej ceniony podczas wyboru partnerów godnych do współpracy. W ubiegłym roku udało nam się zrealizować aż 5 inwestycji w elektrownie wiatrowe i postawiliśmy pierwszy park wiatrowy w Polsce w modelu obywatelskim.

Ponadto, drugi rok z rzędu otrzymaliśmy nagrodę Wiktoria, Znak Jakości Przedsiębiorców jak również otrzymaliśmy nominację do nagrody Etyczna Firma 2015 obok takich osobistości jak:  Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen, Beata Stelmach, prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie czy prezes PwC Polska Pan Adam Krasoń. Tego typu nagrody i nominacje są dla nas bardzo ważne, ponieważ są dowodem na to, że prowadzimy swój biznes z poszanowaniem norm etycznych i cały czas zmierzamy w odpowiednim kierunku.

Na jakie stanowiska najczęściej rekrutujecie pracowników?

Tutaj należy wyróżnić dwa filary firmy. Po pierwsze część sprzedażowa, czyli praca z dotychczasowym klientem oraz pozyskiwanie nowych. Po drugie inżynieryjny dział - zarządzanie inwestycjami. Oba filary należy traktować na równi.

Czego oczekujecie od kandydatów do pracy w Pracowni Finansowej?

Działamy na rynku elektrowni wiatrowych, który jest nowym tematem w Polsce. Dlatego siłą rzeczy musimy przyuczać naszych pracowników do obsługi klienta w tym zakresie. Oczywiście, w dziale zarządzania inwestycjami zatrudniamy specjalistów, którzy mają kilkunastoletnie doświadczenie w branży. Natomiast do sprzedaży poszukujemy osób doświadczonych w obsłudze klienta zamożnego, musi ono wynosić co najmniej 5 lat. Poza tym oczekujemy wysokiej kultury osobistej i umiejętności nawiązywania dobrych relacji z wymagającymi klientami.

W jaki sposób można dołączyć do waszego zespołu?

Nie publikujemy ofert pracy, nie szukamy osób z tzw. ogłoszenia. Kilka razy zdecydowaliśmy się na taki krok, ale nic dobrego z tego nie wyszło. Nowych pracowników najczęściej zatrudniamy z polecenia. Jeśli ktoś jest bardzo zdeterminowany, aby aplikować do naszej firmy, to może zrobić to poprzez stronę internetową: http://pracownia-finansowa.pl/pl/ .

Przypuśćmy, że naszą rozmowę czyta osoba, która uważa, że spełnia wymagania i chciałaby dołączyć do zespołu. Co powinna zrobić, aby przykuć waszą uwagę?

Musi wysłać CV i list motywacyjny oraz bardzo się postarać. Na ten moment, jeśli chcielibyśmy kogoś zatrudnić, to tylko do działu sprzedaży, a więc nie mogą to być osoby, które dadzą się zbyć klientowi po pierwszym „nie”, tylko powalczyć o to, aby chciał z nimi porozmawiać. Od osób na tym stanowisku oczekujemy przede wszystkim wytrwałości i siły charakteru.

Wiemy już czego wymagacie od pracowników, to teraz odwróćmy rolę - proszę zdradzić co oferujecie w zamian za spełnienie waszych oczekiwań. Krótko mówiąc, dlaczego warto dla was pracować?

W naszej firmie wynagrodzenie powiązane jest zarówno z częścią stałą, jak i wynikową. Profesjonaliści, którzy u nas pracują, wiedzą, że ze względu na rodzaj klienta, z jakim mają do czynienia na co dzień w tym sektorze, mają szansę na spore zarobki. Nasi pracownicy mają realny wpływ na wysokość swojego wynagrodzenia, co jest dla nich bardzo zachęcające i mobilizujące.

Domyślam się, że nie oferujecie w takim razie żadnych świadczeń pozapłacowych?

Obecnie nie posiadamy pakietu benefitów dla naszych pracowników. Dlaczego? Wynika to z naszych dotychczasowych doświadczeń. W przeszłości nasza firma oferowała takie świadczenia i co się wtedy okazało? Większość pracowników z nich nie korzystała. Dlatego też postanowiliśmy zrezygnować z tej opcji. Wolimy zapłacić komuś więcej a wtedy dany pracownik sam decyduje na co przeznaczyć te pieniądze.

Wróćmy w takim razie do poprzedniej myśli. Dlaczego warto dla was pracować?

Nasza firma inwestuje w realną wartość. Osoby, które są w naszym zespole doskonale wiedzą jak funkcjonuje rynek i zdają sobie sprawę do jakich sytuacji dochodzi, gdy inwestycje są oderwane od rzeczywistości. Nasza firma twardo stąpa po ziemi, co myślę, że jest ważne dla pracowników. Bez problemu rozmawiamy z inwestorami, którzy wymagają indywidualnego podejścia oraz sztab prawników, który przegląda nasze umowy, stwierdza, że przygotowana oferta jest dobra i warto podpisać z nami umowę.

Jesteście stosunkowo małą firmą. Jakie korzyści płyną z pracy w podobnej wielkości zespole?

W naszej firmie, w przeciwieństwie do korporacji, istnieje szansa otrzymania własnego „ogródka”, na którym będzie prowadziło się własne działania. U nas można być tzw. gospodarzem tematu. Mamy w dziale sprzedaży osoby, które wyspecjalizowały się w określonej grupie klientów i doskonale sobie z tym radzą. Z drugiej strony są u nas pracownicy, którzy wykwalifikowali się w Engagement Marketingu i korzystają z najnowszych rozwiązań technologicznych do pozyskiwania inwestorów, na co mają przeznaczony dodatkowy budżet.

W jaki sposób dbacie o rozwój swoich pracowników? Czy oferujecie im jakieś szkolenia?

Oczywiście. Jeśli widzimy, że dana osoba potrzebuje dodatkowego szkolenia lub uzupełnienia braków w swojej wiedzy, to jesteśmy gotowi to współfinansować. Aktualnie grupa naszych pracowników bierze udział w studiach podyplomowych z dziedziny doradztwa finansowego, po to, aby jeszcze lepiej rozumieć mechanizmy rynku kapitałowego w Polsce.

Przy wyborze firmy dla pracowników, oprócz pensji, istotna jest również atmosfera panująca w zespole. Jak prezentujecie się na tej płaszczyźnie?

W żadnej firmie nie mogłem pochwalić się tak dobrymi relacjami ze współpracownikami. Na tym polega specyfika pracy w małej firmie. W dużej części wynika to też ze wspólnego celu, który nam przyświeca oraz bliskości relacji i częstych rozmów, które toczymy ze sobą rozwiązując wszelkie bieżące kwestie. Atmosferę pracy naszej firmie oceniłbym na 6+.

Gdzie właściwie mieści się wasze siedziba? Praca u was jest stacjonarna czy zespół rozrzucony jest po całym kraju?

Pracujemy wszyscy razem w siedzibie spółki zlokalizowanej na Saskiej Kępie w Warszawie. Tutaj znajdują się wszystkie działy firmy. W terenie posiadamy jedynie instytucje partnerskie, które posiadają w ofercie nasze inwestycje na bazie umów o współpracy.

To jeszcze na koniec, proszę zdradzić naszym czytelnikom, jakie cele jako firma wyznaczyliście sobie na najbliższe lata?

Chcielibyśmy utrzymać tempo rozwoju budowy portfolio  związanego z elektrowniami wiatrowymi w Polsce oraz wybudowaniem kolejnych nieruchomości w Warszawie. Są to dwa obszary, którymi zarządzamy i w zasadzie na tym etapie, na którym jest firma, zadowoli nas utrzymanie obecnego tempa wzrostu.