Zortrax S.A.

2 Dodaj merytoryczną opinię

Wywiady Zortrax S.A.

Miniaturka
Paweł Czepan HR Manager Zortrax S.A.
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Psychologia. Trener biznesu, specjalista ds. rozwoju i rekrutacji z doświadczeniem w zakresie Obsługi Klienta, sprzedaży, zarządzeniu talentami. Z branżą HR związany od 5 lat, gdzie prowadził projekty, dla takich marek jak Empik, Adrenaline.pl i Zortrax. Prywatnie zapalony biegacz – amator.

Zortrax to stosunkowo młoda firma. Jak prezentowały się Państwa początki?

Zortrax został założony przez Rafała Tomasiaka i Marcina Olchanowskiego, którzy dostrzegli, że na rynku brakuje profesjonalnych i niezawodnych drukarek 3D, gotowych do pracy zaraz po wyjęciu z pudełka. Wspólnie zaprojektowali Zortrax M200, niezawodne urządzenie dostarczające wydruki 3D w profesjonalnej jakości, nad którym prace trwały od 2011 r. W 2013 r. pozyskano 180 tys. dolarów na sfinansowanie produkcji urządzenia w serwisie crowdfundingowym Kickstarter – był to pierwszy polski projekt na tej platformie zakończony sukcesem, a inicjatywę tę wsparło ponad 140 osób z całego świata. Tak duży sukces pociągnął za sobą również zainteresowanie mediów i branży druku 3D. W grudniu 2013 r. oficjalnie zarejestrowano Zortrax Sp. z o.o.

Są Państwo jednym z wiodących producentów profesjonalnych rozwiązań druku 3D dla biznesu. Jakie wydarzenie w Waszej historii było przełomowym, co pomogło Wam osiągnąć obecną pozycję?

Było kilka takich wydarzeń w historii Zortrax. Pierwszym i chyba najważniejszym było wspomniane pozyskanie środków na produkcję z crowdfundingu. Ponieważ Zortrax M200 jest produktem, który broni się sam i znajduje uznanie w testach profesjonalnych użytkowników, zarówno w Polsce jak i za granicą, to rynkowa premiera pozwoliła nam osiągać dalsze sukcesy. W 2014 r. wyemitowaliśmy serię obligacji prywatnych oraz publicznych, a także otworzyliśmy nasz pierwszy salon druku 3D – Zortrax Store. To miejsce, w którym nie tylko sprzedajemy drukarki 3D, ale również edukujemy na temat tego, czym jest druk 3D – odbywają się tam m.in. wykłady dla studentów partnerskich uczelni. Kolejne ważne kroki to przekształcenie Zortrax w spółkę akcyjną w 2015 r. oraz premiera naszej nowej drukarki 3D – Zortrax M300 – która odbyła się w tym roku.

Proszę przybliżyć naszym użytkownikom czym jest druk 3D?

Jest kilka metod drukowania 3D. My w chwili obecnej wykorzystujemy technologię FFF – polega ona na nakładaniu, warstwa po warstwie, materiału termoplastycznego, z którego w rezultacie powstaje gotowy przedmiot. Dzięki drukowi 3D możemy w krótkim czasie stworzyć praktycznie dowolny obiekt i przetestować jak będzie działał w trójwymiarowej rzeczywistości. Za pomocą tej technologii jesteśmy też w stanie tworzyć części zamienne oraz rozwiązania wykorzystywane w medycynie. Mamy wielu klientów, którzy zaoszczędzili dzięki temu spore pieniądze – z drukarek Zortrax M200 korzysta choćby fabryka firmy Bosch we francuskim Mondeville, gdzie inżynierowie odpowiedzialni za produkcję, na bieżąco drukują części zamienne oraz przedmioty potrzebne do usprawnienia procesów produkcyjnych.

 

Co składa się na Państwa ofertę?

Istotą oferty Zortrax jest dostarczanie klientom kompleksowego środowiska druku 3D. Oznacza to, że oferujemy nie tylko drukarki 3D, ale również dedykowane materiały oraz oprogramowanie pozwalające przygotować modele do drukowania. Takie podejście do technologii pozwala nam oferować bardziej niezawodne produkty. Nasze aktualne portfolio zawiera drukarki 3D Zortrax M200 i Zortrax M300, szeroki zakres dedykowanych materiałów o różnych właściwościach i kolorach, oprogramowanie Z-Suite oraz Bibliotekę modeli dostępną online. Nieustannie pracujemy też nad rozszerzeniem naszej oferty.

Co charakteryzuje Wasze produkty?

Jak już wspominałem, produkty Zortrax oferują najwyższą jakość, niezawodność oraz gotowość do pracy od momentu wyjęcia z pudełka.

Stosują Państwo innowacyjne rozwiązania?

Oczywiście, pracujemy w branży nowych technologii, a tutaj nie da się nie być innowacyjnym. Bardzo duży nacisk kładziemy na dział R&D, gdzie opracowywane są nowe rozwiązania, których w tym momencie nie możemy jeszcze ujawniać.

Dlaczego warto skorzystać z Waszych usług?

Ponieważ wiele naszych Klientów przekonało się, że rozwiązania Zortrax po prostu się sprawdzają i działają niezawodnie, wśród takich firm mogę wymienić m.in. wspomniany już Bosch czy Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, które prototypują na naszych maszynach nowe części do samolotów bojowych, używanych przez Wojsko Polskie. Drukarki 3D Zortrax pomogły też zbudować prototyp sztucznego serca, wykorzystywany do badań przez naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Politechniki Śląskiej.

 

 

Do kogo skierowana jest Państwa oferta?

Druk 3D to rozwiązanie dla profesjonalistów i świadomych użytkowników. Trzeba zdać sobie sprawę, że nie jest to metoda, którą każdy z nas może posługiwać się w domu, gdyż wymaga określonych umiejętności. Świetnie sprawdza się w przemyśle, ale także medycynie oraz w pracowniach projektowych i architektonicznych. Z druku 3D chętnie korzystają też designerzy.

Obecnie działają Państwo w ponad 50 krajach na całym świecie. Czy w przyszłości planujecie ekspansję na nowe rynki?

Oczywiście, stale poszukujemy nowych i obiecujących rynków zbytu. Obecnie pracujemy nad umocnieniem naszej pozycji na kluczowych rynkach, na których jesteśmy już obecni, ale jeśli pojawia się jakiś nowy reseller z ciekawą propozycją z rynku, na którym jeszcze nas nie ma, to oczywiście nie zamykamy się na takie inicjatywy.

Zortrax otrzymał wiele nagród oraz wyróżnień m.in. Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. Czy któryś z sukcesów ma dla Was szczególne znaczenie?

Wszystkie nagrody są miłe i pokazują, że idziemy w dobrym kierunku i to co robimy jest dostrzegane przez specjalistów. W ubiegłym roku Rafał Tomasiak, Prezes i założyciel Zortrax, otrzymał m.in. tytuł Przedsiębiorcy Roku EY w kategorii „Nowy Biznes”, a także w uznaniu zasług dla gospodarki odebrał od Prezydenta RP biało-czerwoną flagę. Warto powiedzieć też o przyznaniu drukarce 3D Zortrax M200 tytułu najlepszego urządzenia desktopowego i najlepszego urządzenia Plug&Play przez międzynarodową społeczność specjalistów 3DHubs w 2015 r. W tym roku ta sama społeczność również nagrodziła Zortrax M200, jako najlepsze urządzenie prosumenckie na rynku.

Gdzie osoby zainteresowane pracą w Państwa firmie mogą znaleźć informacje na temat przeprowadzanych rekrutacji?

Najlepszym kanałem informacyjnym jest nasza strona internetowa i zakładka kariery, na której publikujemy wszystkie bieżące ogłoszenia. Nasze rekrutacje można znaleźć również na najbardziej popularnych portalach pracy.

Na jakie benefity mogą liczyć Wasi pracownicy?

Przede wszystkim oferujemy dostęp do najwyższej klasy narzędzi pracy, możliwości skorzystania z opcji ubezpieczenia grupowego i opieki medycznej. Na co dzień natomiast każdy z naszych pracowników może liczyć na zdrowy posiłek o poranku oraz możliwość skorzystania z miejsc cichej pracy. Dodatkowo w niedługim czasie pojawią się dodatkowe benefity, które urozmaicą ofertę skierowaną do całego zespołu.

A życie po pracy? Czy organizują Państwo jakieś spotkania, imprezy firmowe?

Jesteśmy w trakcie przygotowań do świątecznego spotkania firmowego, które będzie świetną okazją do podsumowania całego roku. W trakcie roku spotykamy się na różnego rodzaju inicjatywach. Latem organizujemy wycieczki rowerowe, wyjścia sportowe lub zawody w e-sporcie. Ogromna większość inicjatyw organizowana jest oddolnie, przy aktywnym udziale pracowników.

Czy Wasi pracownicy mają otwartą ścieżkę kariery?

Jest to niewątpliwy plus naszej organizacji. Osoby, które mają pomysł na siebie i chciałyby budować swoją karierę w ramach firmy mają taką możliwość. W dalszym ciągu jest wiele obszarów, w których mamy okazję poszerzać nasze doświadczenie i kompetencję. Korzystamy z zapału naszych pracowników i przy ich udziale lub po ich inicjatywach tworzymy kolejne projekty. Co za tym idzie, jeśli tylko jest taka okazja, staramy się doceniać zaangażowanie osób pracujących w naszej firmie poprzez awanse wewnętrzne, zarówno poziome, jak i pionowe.

A jakie mają Państwo plany na najbliższe lata?

Przede wszystkim rozwój dwóch głównych działów firmy (Dział Badań i Rozwoju oraz Dział Sprzedaży). Cały czas szukamy osób, które chcą współdzielić naszą pasję do druku 3D i chcieliby współuczestniczyć w innowacyjnych projektach o zasięgu światowym. Dodatkowo jeszcze w tym roku planujemy uruchomić możliwość korzystania z karnetów sportowych oraz przygotowujemy udogodnienia dla kierowców.

Dziękuję za rozmowę.

Zortrax S.A.