poradnik dla pracownika

Programista Java – wzór CV do pobrania. Jak napisać CV?

Programista Java to obecnie jeden z najpopularniejszych zawodów w branży IT. Mimo że jest to zawód deficytowy, to jednak aplikując na najlepiej płatne stanowiska, trzeba zmierzyć się z dużą konkurencją. Warto uzbroić się w skuteczne CV i list motywacyjny programisty Java.  Jak stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne?

Praca programisty zdobywa coraz większą popularność. Firmy zmagają się z niedoborem pracowników IT, dlatego coraz więcej osób postanawia rozpocząć swoją przygodę z programowaniem. Jeśli weźmiemy pod uwagę wysokie zarobki i pewność zatrudnienia, nie ma co się dziwić, że zawód ten przeżywa takie oblężenie. Jednak mimo deficytu programistów, często muszą oni zmagać się z konkurencją. Szczególnie jeśli interesują nas najlepiej płatne stanowiska, praca zdalna lub prestiżowa firma. W takich środowiskach na jeden wakat przypada kilku lub nawet kilkunastu kandydatów. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? W procesie rekrutacji najważniejsze są profesjonalne i skuteczne dokumenty aplikacyjne takie jak CV i list motywacyjny. To właśnie one mogą zagwarantować Ci przewagę nad konkurencją, co w rezultacie zaowocuje zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Zatem jak napisać CV programisty Java?

Programista Java — na czym polega praca programisty Java?

Praca programisty Java zazwyczaj ma związek z tworzeniem back endu. Co to oznacza? Chodzi tutaj o warstwę oprogramowania, programu, strony internetowej lub aplikacji, która nie jest widoczna i dostępna dla użytkownika. Najłatwiej zobrazować to na przykładzie strony banku — my jako klienci nie widzimy zaplecza strony odpowiedzialnego za obsługę naszych dyspozycji, obrót kapitałem lub przechowywanie naszych dany osobowych. To właśnie jest back end i między innymi tym zajmują się programiści Java.

Warto także wspomnieć, że język Java jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych języków w branży IT. Główne z tego względu, że jest on uniwersalny i znajduje zastosowanie w wielu projektach. Ponadto działa on na wielu systemach operacyjnych, co często daje ogromne źródło możliwości i znacznie podbija się na mniejszych kosztach projektu.

Programista Java jest odpowiedzialny przede wszystkim za projektowanie rozwiązań, tworzenie oprogramowania, jego późniejszą kontrolę i ewentualną eliminację błędów, które często pojawiają się dopiero w trakcie użytkowania aplikacji lub strony. Dodatkowo do jego obowiązków należy tworzenie odpowiedniej dokumentacji technicznej i raportów.

Należy jednak nadmienić, że dokładny zakres obowiązków programisty Java związany jest ze stanowiskiem, jego rolą w hierarchii firmy, a także zadaniami, do których został przydzielony. Jako Junior Java Developer będziesz odpowiedzialny przede wszystkim za tworzenie prostych funkcjonalności, aktualizację i poprawę prostych błędów. Jednak już jako Java Developer lub Senior Java Developer w zakres twoich obowiązków może wchodzić nawet nadzorowanie całego projektu.

Jak zostać programistą Java?

Jeśli chcesz zostać programistą Java, powinieneś skupić się przede wszystkim na zdobywaniu doświadczenia, ponieważ to właśnie ono jest w tym zawodzie najistotniejsze. Podczas szkolenia, nieważne czy szkolisz się sam w domu, czy chodzisz na studia lub bootcam, skup się na tworzeniu portfolio, dzięki któremu zaprezentujesz przyszłemu pracodawcy swoje umiejętności. W branży IT to właśnie doświadczenie i konkretne kompetencje twarde są wymagane przez pracodawców.

Tak naprawdę do podjęcia pracy jako programista prowadzą trzy drogi:

Jeśli posiadasz już pewne podstawy, warto pomyśleć o studiach informatycznych. Jednak istnieje opinia, że zaopatrzą Cię one tylko w wiedzę teoretyczną, ponieważ ćwiczeń praktycznych jest stosunkowo mało. Dlatego idąc na studia, angażuj się w różne projekty, staże lub praktyki. Dużo pracy musisz wykonać również sam w domu. Jednak jeśli masz duże ambicje na stanowiska kierownicze, takie studia mogą okazać się przepustką do awansu.

Decydując się na szkolenia i kursy, wśród których to bootcampy cieszą się największą popularnością, otrzymasz gruntowną wiedzę oraz pomoc w tworzeniu portfolio. Jednak takie kursy są często bardzo drogie — mówimy tu o kwotach nawet powyżej 10 tys. zł. To spora przeszkoda dla młodych osób, dla których taki wydatek często jest ponad budżetem. Część kursów oferuje płatność ratalną lub płatność odroczoną jednak wiąże się to z dłuższym zobowiązaniem finansowym, co nie wszystkim odpowiada.

Możesz też spróbować samokształcenia, czyli nauki z dostępnych darmowych materiałów. Istnieje spora grupa pomocnych książek i instruktażowych filmików. Jednak w tym wypadku musisz mieć naturalne predyspozycje do pracy programisty, ponieważ większość problemów będziesz musiał rozwiązywać sam.

Jednak nawet z najlepszym zapleczem kompetencyjnym, nie znajdziesz satysfakcjonującej Cię pracy, bez odpowiedniego CV programisty Java. To właśnie skuteczne CV może zapewnić Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, a stamtąd już prosta droga do zatrudnienia. Jak napisać CV programisty Java, które zagwarantuje Ci pracę w zawodzie?

Programista Java — jak stworzyć CV programisty Java?

Aby stworzyć profesjonalne CV programisty Java, musisz przede wszystkim rozpocząć od usystematyzowania wymagań formalnych. Jakie to są wymagania? W Polsce CV wysyłamy zawsze ze zdjęciem, chyba że w ogłoszeniu pracodawca zamieścił inną informację. Co więcej, CV powinno zmieścić się na jednej stronie A4. Zdarza się, szczególnie jeśli posiadasz wieloletnie doświadczenie zawodowe, że jedynym sposobem czytelnego rozpisania informacji w CV jest umieszczenie ich na dwóch stronach. Takie rozwiązanie jest dopuszczalne, jednak pamiętaj, że jeśli masz szansę zmieścić się w przyjętej normie, warto to zrobić.

Każde CV, w tym CV programisty Java powinno być podzielone na sekcje. Odpowiedni układ tekstu na stronie pozwoli nam na zachowanie klarownej formy, a także na zaprezentowanie rekruterowi informacji, na których najbardziej nam zależy i z których jesteśmy najbardziej dumni. Sekcje, które powinny znaleźć się w CV to:

Taki układ informacji pozwoli zarówno Tobie jak i rekruterowi wychwycić najważniejsze aspekty Twojego życiorysu zawodowego. Dodatkowo dzięki takiemu podziałowi zachowasz schludną i profesjonalną formę dokumentu.

Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe to stosunkowo nowy trend, który zyskuje coraz większa popularność szczególnie wśród osób, które mogą pochwalić się sporym dorobkiem zawodowym lub sukcesami zawodowymi związanymi z pracą na poprzednich stanowiskach. Jednak czym charakteryzuje się takie podsumowanie zawodowe? To kilka krótkich zdań, które umieszcza się na początku CV. To miejsce, w którym przedstawiasz to kim jesteś, swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe i ewentualne sukcesy. Warto wspomnieć również o planach zawodowych. W podsumowaniu zawodowym możesz wymienić kilka liczb i statystyk obrazujących Twoje większe i mniejsze zasługi zawodowe.

Przykładowe podsumowanie zawodowe:

Posiadam 5-letnie doświadczenie na stanowisku Junior Java Developer. Pracując w firmie XYZ zajmowałem się tworzeniem aplikacji w technologii Java 11. Doskonale posługuję się tym językiem programowania, a dodatkowo pracuję również z technologią REST, SOAP i SPRING Boot. Chcę rozwijać się na stanowisku samodzielnego Java Developera i doskonalić swoje umiejętności z konfigurowania i automatyzowania procesów CI w Jenkins. 

Dane osobowe

Mimo że na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dane osobowe są częścią najprostszą, która wymaga najmniej zaangażowania, to jednak takie myślenie może spowodować, że nie poświęcisz tej sekcji odpowiedniej ilości uwagi. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jeden błąd może Cię kosztować brak jakiegokolwiek feedbacku ze strony pracodawców. Mówimy tutaj oczywiście o błędzie w numerze telefonu lub literówce w e-mailu. Aby uniknąć takich przeoczeń, warto sprawdzić dwa razy dane osobowe i ich poprawność. Obecnie coraz częściej dodajemy także link do profilu LinkedIn. To dla pracodawców świetna okazja, aby zapoznać się z Twoim dotychczasowym dorobkiem zawodowym.

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe to praktycznie najważniejsza część w Twoim CV. Zazwyczaj podajemy je jako jedną z pierwszych informacji, tak aby rekruter od razu zwrócił uwagę akurat na tę sekcję. Najpopularniejszym sposobem wpisywania doświadczenia zawodowego jest odwrócona chronologia. Co to oznacza? Pierwszą pozycją na liście doświadczenia powinno być ostatnie, czyli najświeższe lub obecne stanowisko. Kolejne punkty to wcześniejsze stanowiska, ułożone w taki sposób, aby pierwsza praca znajdowała się na samym dole.

Pamiętaj jednak, aby wymienić tylko te prace, które mają jakikolwiek związek z posadą, o którą się starasz. Dodatkowo pod każdą pozycją zamieść krótki opis obowiązków, które wykonywałeś na danym stanowisku. Dzięki temu rekruter będzie wiedział, czy Twoje doświadczenie jest odpowiednie do nowej pracy.

Przykład doświadczenia zawodowego:

Wykształcenie

Na stanowisku programisty Java, tak jak i na większości stanowisk programistycznych, wykształcenie nie jest wymagane. Oczywiście jeśli zależy Ci na awansach i pracy w renomowanych firmach, studia z pewnością są dodatkowym atutem. Jednak na ten moment wielu pracodawców przyjmuje również osoby, które nie posiadają wykształcenia kierunkowego. Wynika to z faktu, że tak naprawdę w tym zawodzie liczą się przede wszystkim specjalistyczne umiejętności, które zdobędziesz również poza murami uczelni.

Jednak tworząc skuteczne CV warto powołać się na wyksztalcenie. Może być to technikum informatyczne, informatyczna szkoła policealna lub właśnie studia. Ponadto wspomnij również o kursach i szkoleniach – umieśc je jednak w osobnej sekcji, takiej jak „szkolenia” lub „kursy”. Dzięki temy wyszczególnisz i uwydatnisz te informacje, które dla rekrutera są szczególnie istotne.

Kompetencje twarde i miękkie

Kompetencje twarde i miękkie to nieodłączna część każdego profesjonalnego CV. Najlepiej podzielić tę sekcję na dwie osobne, takie jak umiejętności specjalistryczne i umiejętnoiści miękkie.

Umiejętności specjalistyczne to przede wszystkim wszelkie umiejętności, które może udowodnić stosowanym zaświadczeniem lub po prostu pokazać je w praktyce. Tak naprawdę kompetencje twarde oznaczają, że jesteś w stanie sprostać codziennym obowiązkom w nowej pracy. Jeśli umiesz obsługiwać konkretne programy lub znasz technologię poszczególnych frameworków, to znaczy, że poradzisz sobie na danym stanowisku.

Przykład umiejetności specjalistycznych:

Natomiast kompetencje miękkie bądź umiejętności miękkie to przede wszystkim cechy osbowości, które są konieczne lub znacznie ułatwiają pracę na stanowisku programisty Java. Mimo że na pierwszy rzut oka wydają się one nieistotne, to obecnie coraz więcej pracodawców dopasowuje profil potencjalnych pracowników pod względem dopasowania do systemu pracy grupy i atmosfery w firmie.

Przykłady kompetencji miękkich programisty Java:

Programista Java — wzór CV

Programista Java – Programista Java wzór CV

Programista Java CV — na co zwrócić uwagę?

Pisząc CV musisz zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Zacznijmy od tego, że dokument ten powinien być utrzymany w stonowanym tonie. Chodzi w tym wypadku przede wszystkim o kolory i ogólne ułożenie tekstu oraz natężenie ikonek lub wyliczeń. CV programisty powinno wyglądać schludnie i profesjonalnie.

Bardzo ważny jest podział na sekcje, dlatego koniecznie dopasuj informacje do poszczególnych punktów Twojego CV. Postaraj się także, aby całość „była zgrana” wizualnie. Weź pod uwagę wielkość i kolor czcionki, a także jej rodzaj.

Jeśli marzy Ci się praca programisty, to z pewnością o tym wiesz, że CV koniecznie wysyłaj w formacie PDF. Inny format grozi, tym że po otwarciu dokumentu przez rekrutera, treść zupełnie się „rozjedzie”.

Programista Java — list motywacyjny programisty Java

Oprócz CV warto dołączyć do swojego zgłoszenia również list motywacyjny. Choć jest on wymagany tylko przez niektórych pracodawców, to jednak obecność listu motywacyjnego może znacząco przechylić szalę zwycięstwa na Twoją stronę. Szczególnie, że jest to miejsce, w którym możesz pokazać swoją bardziej prywatną stronę oraz dokładniej opisać dotychczasowe zatrudnienie. Warto wspomnieć także o motywacjach, które sprawiły, że wybrałeś akurat ten zawód.

Pamiętaj, że pisząc list motywacyjny istnieje kilka zasad, które są wyznaczynikiem profesjonalizmu kandydata:

  1. Zaadresuj list do konkretnej osoby – postaraj się znaleźć namiary na konkretną osobę z działu HR zajmującą się rekrutacją, bądź dane samego pracodawcy. Informacje takie znajdziesz na stronie internetowej firmy. Jeśli nie uda Ci się uzyskać imienia i nazwiska kogoś odpowiedzialnego za ten proces rekrutacyjny możesz po prostu zaadresować list: „Kierownik działu HR” lub „Manager działu HR”.
  2. Poinformuj rekrutera skąd dowiedziałeś się o ofercie i napisz dlaczego uważasz, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na to stanowisko.
  3. Krótko opisz swoje dotychczasowe doświadczenie i edukację związaną z zawodem. Warto wspomnieć o sukcesach i rozwiązanych sprawach. Nie zapomnij pochwalić się kompetencjami twardymi.
  4. Opisz swoje usposobienie i skup się w 2-3 zdaniach na kompetencjach miękkich, które są pożądane na stanowisku na które aplikujesz.
  5. Wyraź chęć na spotkanie na rozmowie kwalifikacyjnej, na której z chęćią odpowiesz na wszelkie pytania.
  6. Zakończ list zwrotem grzecznościowym: „Z wyrazami szacunku” i własnoręcznym podpisem.
Oceń artykuł
0/5 (0)