Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o.o.

Opinie o Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o.o.

zdjęcia autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika Piotr Rachwalski

Firma - Prezes Zarządu

15.06.2023 03:06

Czym zajmuje się Państwa firma?

Piotr Rachwalski ikona wywiad

Podstawowym celem działania spółki jest świadczenie usług publicznego transportu zbiorowego w komunikacji miejskiej. Obsługujemy 25 gmin na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Codziennie na trasy wyjeżdża 99 naszych nowoczesnych niskopodłogowych autobusów, obsługujących 32 linie autobusowe.

Gdzie mieści się siedziba Państwa firmy?

Piotr Rachwalski ikona wywiad

Siedziba naszej firmy znajduje się w Świerklańcu, przy ulicy Parkowej 3. Jest to powiat tarnogórski - w północnej części Metropolii.

Jak wyglądały początki Państwa firmy?

Piotr Rachwalski ikona wywiad

Początki funkcjonowania PKM Świerklaniec sięgają 1960 roku. W tym czasie przedsiębiorstwo wchodziło w skład Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Katowicach. Do 1991 roku WPK Katowice był praktycznie jedynym podmiotem świadczącym usługi komunikacji miejskiej w ówczesnym województwie katowickim. W styczniu 1981 roku przedsiębiorstwo zostało usamodzielnione, zyskując rangę zakładu nr 11, a w 1999 roku przekształciło się w Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej - Międzygminną sp. z o.o. w Świerklańcu. W 2019 roku właścicielem spółki została Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Od roku 2021 spółka nosi nazwę Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej sp. z o.o.

Jak prezentuje się Państwa otoczenie biznesowe?

Piotr Rachwalski ikona wywiad

W naszym otoczeniu działa wiele firm o podobnym profilu. Nie jesteśmy jednak nastawieni na konkurowanie. Jesteśmy świadomi naszych atutów, wśród których najważniejsze to: nowoczesny tabor, sprawne zarządzanie i odpowiedzialna załoga. To daje nam przewagę konkurencyjną i pozwala mieć pewność co do dalszego rozwoju spółki oraz pretendowania do jednego z najlepszych przewoźników na Śląsku.

Ile osób Państwo zatrudniacie?

Piotr Rachwalski ikona wywiad

W chwili obecnej zatrudniamy ponad 300 osób, z czego największa grupa to kierowcy autobusów (213 osób).

Jak wygląda struktura Państwa firmy?

Piotr Rachwalski ikona wywiad

Każdy dział w strukturze naszej firmy jest ważny. Ze względu na specyfikę naszej działalności, najistotniejszą rolę odgrywa Dział Ruchu, który zarządza kierowcami oraz flotą kilkudziesięciu pojazdów tak, by pasażerowie bezpiecznie i punktualnie każdego dnia docierali do celu. Równie istotnym elementem naszego systemu jest Serwis (Dział Napraw Pojazdów/Dział Techniczny), który na bieżąco kontroluje pojazdy, dokonuje niezbędnych przeglądów, a w razie potrzeby na bieżąco usuwa usterki. Reszta działów pełni funkcje pomocnicze wobec powyższych.

Jakie plany związane z zatrudnieniem macie Państwo w 2023 roku?

Piotr Rachwalski ikona wywiad

Naszym głównym celem w zakresie pozyskania pracowników są kierowcy z uprawnieniami kat. D. Stawiamy na osoby z uprawnieniami lub takie, które dopiero chcą się szkolić na kierowcę zawodowego. Warto przy tej okazji wspomnieć, że jako pierwsi wdrożyliśmy program finansowania kursu na prawo jazdy kat. D, który funkcjonuje z powodzeniem do dziś. W związku z modernizacją zaplecza technicznego oraz pozyskiwaniem nowych autobusów (w tym elektrycznych), poszukujemy również osób na stanowiska: mechanik pojazdów samochodowych, elektronik/elektryk samochodowy, ślusarz samochodowy, blacharz samochodowy. W związku z dynamicznym rozwojem naszej spółki potrzebujemy zatrudnić ok. 30 kierowców autobusowych i ok. 5 pracowników serwisu.

Jak przebiega rekrutacja w Państwa firmie?

Piotr Rachwalski ikona wywiad

Rekrutacje pracowników w większości przeprowadzamy stacjonarnie, oceniając kwalifikacje, predyspozycje oraz doświadczenie zawodowe. Bezpośredni kontakt z kandydatem pozwala nam na wyjaśnienie wszystkich kwestii związanych ze specyfiką pracy na danym stanowisku oraz oczekiwaniami ze strony zarówno kandydata jak i pracodawcy. Zapraszamy także na rozmowy wybrane osoby po przesłaniu wstępnym na nasz adres CV.

Jak wygląda proces wdrożenia nowego pracownika w Państwa firmie?

Piotr Rachwalski ikona wywiad

Proces wdrożenia nowo zatrudnionego pracownika uzależniony jest od zajmowanego stanowiska oraz doświadczenia. Czas szkoleń i instruktaży dopasowujemy indywidualnie do potrzeb. Każdy pracownik ma czas na zapoznanie się z trasami i autobusami.

W jaki sposób dbacie Państwo o rozwój pracowników?

Piotr Rachwalski ikona wywiad

Dbając o rozwój pracowników, zapewniamy rozwój poprzez kursy i szkolenia, które wynikają chociażby z częstych zmian w przepisach, wprowadzania nowych rozwiązań informatycznych i technicznych niezbędnych do prawidłowego i niezakłóconego działania spółki. Oferujemy rozbudowany pakiet medyczny, ubezpieczenia oraz kartę MultiSport. W wybranych wypadkach możemy także dofinansować wyższe studia czy inne ważne szkolenia.

Jakimi wartościami kierujecie się Państwo w codziennej pracy?

Piotr Rachwalski ikona wywiad

Nasze wartości to otwartość i sumienność oraz społeczna odpowiedzialność. W jej ramach stawiamy przede wszystkim na innowacyjność i ochronę środowiska. Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej sp. z o.o. w Świerklańcu jest beneficjentem programów: „Stacja Tankowania Wodoru Świerklaniec” nazywanego Projektem Wodorowym oraz „Jedziemy na prąd…” nazywanego Projektem Elektrycznym. Programy te zakładają rozwój przedsiębiorstwa poprzez wzrost udziału taboru zeroemisyjnego (napęd elektryczny oraz wodorowy). W ramach tych programów przeprowadzono modernizację infrastruktury pozwalającej na obsługę i prawidłowe użytkowanie pojazdów oraz punktów ładowania i tankowania wodoru wraz z niezbędną do ich funkcjonowania infrastrukturą towarzyszącą.

Czy jest to dla Państwa całkowicie nowe doświadczenie?

Piotr Rachwalski ikona wywiad

Spółka posiada już doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć z wykorzystaniem środków unijnych. W latach 2010-2012 zrealizowaliśmy program „Poprawa jakości transportu publicznego poprzez zakup taboru komunikacyjnego dla Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Międzygminna Spółka sp. z o.o. w Świerklańcu”. Projekt ten był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dzięki tym środkom zakupiliśmy 43 nowoczesne niskopodłogowe autobusy, spełniające wówczas najwyższe normy dotyczące czystości spalin Euro 5. Pojazdy te będą w najbliższych latach sukcesywnie zastępowane pojazdami elektrycznymi, wodorowymi oraz spalinowymi z najwyższymi normami spalin.

Jakie macie Państwo plany rozwojowe?

Piotr Rachwalski ikona wywiad

W najbliższych latach, w celu utrzymania dalszego rozwoju spółki i zwiększenia jej konkurencyjności wobec innych operatorów, a także w celu zapewnienia lepszej jakości usług wykonywanych dla Zarządu Transportu Metropolitalnego, Spółka podejmie szereg działań inwestycyjnych. Ich celem jest dostosowanie zaplecza i taboru do zmieniających się potrzeb i oczekiwań pasażerów, Organizatora oraz Właściciela. Wymaga to rozpoczęcia, rozłożonego na kilka lat, procesu rozbudowy i modernizacji zaplecza – bazy w Świerklańcu. W celu uzyskania prawidłowych wyników, pozwalających na rozwój i konkurencyjność, spółka planuje zwiększyć liczbę uruchamianych autobusów w dobie o około 35%, do 150 jednostek (obecnie jest to około 100). Wymieniany i uzupełniany będzie także park taborowy pozyskując kolejne nowoczesne autobusy.

Verg Nowy wpis

Dzień Dobry, chciałbym się dowiedzieć czy nowy kierowca ma możliwość wybrania sobie autobusu którym będzie jeździł?

Nowy wpis

@Verg

Dzień dobry. Nowi kierowcy na początku kariery zawodowej zapoznają się ze wszystkimi liniami obsługiwanymi przez spółkę. Co do zasady każdy autobus ma tzw. stałą obsadę. Tak więc na początku nie ma możliwości wyboru tylko jednego autobusu. Pragnę zapewnić, że wszystkiego nasze autobusy są w bardzo dobrym stanie technicznym, jazda różnymi markami pozwala zaznajomić się z wyposażeniem, techniką prowadzenia. Z poważaniem

Arni

W ogłoszeniu na mechanika pojazdów samochodowych, zauważyłem , że za pracę na 3 zmiany zarobiłbym 4000 zł netto. Dopisano jednak również o pracy w dni wolne. Jak często ma to miejsce, i ile dodatkowo bym zarobił za pracę w taki dzień?

@Arni

Dzień dobry. W przypadku stanowiska mechanik pojazdów samochodowych zachodzi konieczność pracy w soboty lub niedziele co jest rekompensowane dniami wolnymi w dni powszednie. Za pracę w niedziele przysługuje 100% dodatek. Częstotliwość pracy w dni wolne zależna jest od liczby dni wolnych w danym miesiącu oraz zapewnienia optymalnej liczby obslugi taboru. W przypadku zainteresowania ofertą zapraszamy do naszej siedziby celem omówienia wszelkich kwestii związanych z zatrudnieniem oraz wynagrodzeniem.

Julita Nowy wpis
@Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o.o.

Ok, mój tata też chciał tu wysłać cv na stanowisko mechanika pojazdów. Jak sama firma pisze, to ja dopytam. Czy na tej posadzie w okresie jesieni i zimy jest zapewniony ciepły posiłek regeneracyjny?

Nowy wpis

@Julita

Dzień dobry. Tak, w okresie jesienno zimowym wszyscy pracownicy zaplecza technicznego otrzymują posiłki profilaktyczne.

Aboovo

Dzień dobry, @Pracodawca Ja w sprawie ogłoszenia na stanowisko dot. przetargów. Czy doświadczenie w tym zakresie rzeczywiście jest wymagane? Może jest szansa żeby przyjąć osobę, która dopiero się tego nauczy? Chęć do pracy i nauki jest ogromna, ale szukam kogoś kto da mi szanse zacząć karierę w zamówieniach publicznych. DK

@Aboovo

Dzień dobry. Dziękujemy za zainteresowanie ofertą pracy. Doświadczenie jest wymagane tj. minimum 1 rok pracy na stanowisku związanym z zamówieniami publicznymi. Ponadto znajomość ustawy Prawo Zamówień Publicznych oraz aktów wykonawczych do ustawy.

Ewka

A coś o pracy Elektronika - elektryka samochodowego? Obecnie jest otwarta rekrutacja i mam pytanie. Jest wymieniony program poleceń pracowniczych. Czyli co można dostać za takie polecenie innej osoby? Jakaś kasa?

@Ewka

Dzień dobry. Tak, jest u nas program poleceń pracowniczych. Za polecenie nowo przyjmowanego pracownika można otrzymać do 2000 zł netto.

Karo
@Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o.o.

A ile najmniej można dostać, jak to w ogóle jest naliczane? Jest jakiś limit osób, które może polecić jeden pracownik?

@Karo

Dzień dobry. Po trzech miesiącach pracy nowego pracownika polecający otrzymuje 1000 zł, po kolejnych 3 miesiącach powtórka czyli kolejny 1000 zł. Osoby które polecą osobę, która nie posiada prawa jazdy kat. D i zdecyduje się na przedwstępną umowę o pracę (kurs finansowany przez PKM) otrzymuje 2 x 500 zł zgodnie z zasadami jak wyżej. Zachęcamy do korzystania z programu poleceń :)

Firma Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o.o. w ostatnim czasie przeprowadzała rekrutację na stanowisko KIEROWCA AUTOBUSU. Brałeś udział w rozmowie kwalifikacyjnej? Jaki rodzaj umowy oferuje pracodawca? Podziel się swoimi wrażeniami ze spotkania w sprawie pracy.

mirek

Od 6 do 14 zatrudniony byłem jako ślusarz troszke pospawałem wymieniłem z jako pomocnik szybe w autobusie ,wymiana klocków hamulcowych i takie tam roboty

Marzena

Na stronie przedsiębiorstwo wisi aktualne ogłoszenie dla kierowcy autobusu. Jak atrakcyjne wynagrodzenie jest na tym stanowisku? Młodych też zatrudniają czy trzeba mieć jakiś konkretny wiek? Jak konkretnie wygląda rozwój jako kierowca? Te premie to raz w roku się zdarzają czy częściej i jakie to kwoty?

Witam serdecznie, miałam spytać o kwestię podwyżek inflacyjnych i obecnych zarobków. Ale ktoś już odpowiedział, że były jakiś czas temu. Można wiedzieć, jakie widełki obecnie proponują i jak zapatrują się na negocjacje stawki?

Andy

Proszę o informację na jaki zarobek może liczyć kierowca autobusu bez stażu w PKM Świerklaniec?

Grażyna
@Andy

No fajnie jakby ktoś odpowiedział, ale trochę w to wątpię. :( Ja pytałam o coś w styczniu i do dziś cisza. W tamtym roku ktoś pisał, że 3,2 tu max można podobno wyciągnąć. Teraz ze względu na inflację chyba więcej?

Andy
@Grażyna

dziękuje Grażyna za odpowiedź ,może ktoś wypowie się jak to w tym roku wygląda .Bo podobno jakieś podwyżki były ,Pozdrawiam

tadeo

autobusy M 14 sieja postrach ich ograniczenia predkosci nie dotycza jada jak piraci ograniczenia 40 km czy 50 km w terenie zabudowanym ich niedotyczy aprzepuscic pieszego na przejsciu zapomnij czy to sa swiete krowy

Valeto
@tadeo

Zgadzam się jak widzisz ! A jak nie widzisz to morda i pracujcie !

Katarzyna
@tadeo

Ale dlaczego tak pędzą? Mają opóźnienie i nadrabiają? Bo chyba jak jadą bez opóźnienia, to muszą przestrzegać zasad, prawda?

Grażyna

Na forum widać dużo dość obszernych komentarzy na temat warunków panujących w firmie. W większości niestety widać, że dochodziło do nieprzyjemnych relacji zarówno jak z szefostwem jak również pozostałymi współpracownikami. Czy do tego czasu sytuacja została w jakikolwiek sposób poprawiona, czy lepiej oszczędzić sobie nerwów i złożyć kandydaturę gdzieś indziej?

Były kierowca pracoholik

Nie polecam najgorszemu wrogowi... Grafiki mieszane dziennie inna linia. Zarobki max 3200 netto z nadgodzinami tzw. Gwiazdki i X soboty niedziele i święta. 195 h i dostac 3200 wyplaty z 10 prcentowym stażem to jest porażka i nieporozumienie. Inni dostaja po prawie 4100 za tyle samo godzin to sie zastawiałem czy pracujemy w tej samej firmie. Przeszedłem na plan tygodniowy i zarabialem okolo 2850-2900 i weekendy wolne. Atmosfera jakaś napięta w tej firmie jest, większość ludzi jest specyficzna i gburowata. Rozmawia z Tobą a za plecami obgaduje, trzeba uważać co się do kogo mówi najlepiej z nikim nie rozmiawiawiać na temat pracy. Z kierownikiem ciężko się dogadac.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej opublikowało ogłoszenie o pracę: https://www.gowork.pl/oferta-zewnetrzna/konserwator-infrastruktury-przystankowej,praca.gov.plf3f51e881eb6f30dfc0eea5e04295aa6,tychy. Chodzi o stanowisko Konserwatora Infrastruktury Przystankowej. Wymagana jest praktycznie tylko chęć do pracy i ukończona szkoła zawodowa. Jak wygląda rozmowa, był ktoś?

Kierowca

Witam i pytam na ile na dzień dobry może liczyć nowy kierowca w PKM Świerklaniec w 2021 roku?

Witam mam pytanie czy w PKM świerklaniec można się dogadać z kierownictwem żeby jeździć tylko po jednej lini czy trzeba się uczyć wszystkich, i jak wyglądają zmiany chodzi mi o punkty w których kierowca zmienia drugiego kierowcę, i czy jest jakieś ubezpieczenie na autobus w razie jakiejs usterki

Jolanta
@Nowy

Podłączę się pod Twój wpis bo także chciałabym poznać odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytania. Nie wiem czy uda Ci się uzyskać tu zbyt szybko odpowiedź bo rzadko się zdarza aby ktoś zostawiał w ostatnim czasie jakieś komentarze. Może wybierzesz się na rozmowę kwalifikacyjną i dopytasz w firmie o wszystko? Jakbyś miał jakieś nowe informacje to proszę, podziel się nimi.

kierowca
@Nowy

Autobusy maja OC i AC, a w razie zwyklej usterki dzwonisz i Cie sciagaja na baze lub podmieniaja autobus na inny, a jesli chodzi o jazde na jednej linii to ciezko, raczej dostaja taka mozliwosc stali kierowcy co juz dlugo pracuja, ew na linie na ktorych nikt nie chce jezdzic, a zmiany kierowcow roznie, zaleznie od linii na jakiej sie jedzie, ale najczesciej zmiany sa na tarnowskich gorach, swierklancu, piekarach slaskich

riki

powrót szczurów do PKM, co nie wyszły kariery u prywaciarzy? a kierownictwo głupie naiwne zatrudnia a za pół roku będą wypadały kursy

Daro
@riki

Czy są oferty pracy teraz czy wszyscy prywaciarze wrócili i jak zarobki

Witold
@Daro

Udało Ci się może ustalić, jak z dostępnością ofert pracy? Można aplikować na jakieś stanowisko, które oferuje to przedsiębiorstwo? W takich spółkach przeważnie przyjmowani są ludzie z polecenia ale może całkowicie się mylę i tutaj wygląda to zupełnie inaczej? Chętnie to ustalę.

Fff

Git

Beuthen

ZTM was doi gorzej niż za MZKP, wy sie cieszycie jak barany że dostaliście złotówke podwyżki na godzine a ceny wszystkiego w Polsce rosną że zarabiacie gorzej jak 5 lat temu, chociaż gonicie po całym Śląsku i Zagłębiu za tramwaje jak osły. PKM Świerklaniec pierwsi do roboty, ostatni do pieniędzy.

Uber

Beznadzieja na całego, zarobki jak na kasie w markecie ale nie przemówisz do rozsądku ludziom którzy twierdzą że pracują w państwowej firmie a ich przywilejem są wczasy pod gruszą

Ciekawy pracy w mzkp

Witam mam pytanie jak teraz wyglada stawka dla kierowcy w mzkp swierklaniec. Wg oferty pracy z pup proponuja stawke 4000 brutto. Telefonicznie ktos w mzkp zapewnial ze stawka na "dzien dobry" dla nowego kierowcy to 4200. Czy ktos moze sie wypowiedziec na ten temat. Z gory wielkie dzieki

kurzaj
@Ciekawy pracy w mzkp

Nie ma takiej firmy jak mzkp świerklaniec, ale w PKM Świerklaniec na dobre zarobki nie licz, lepiej poszukaj pracy w PKM Katowice, Sosnowiec albo Gliwice tam też robią kursy kat. D i płacą tyle ale netto, nie brutto.

Ciekawy pracy w pkm
@kurzaj

No tak moja pomylka fakt pkm, bodajze kiedys mzkp wchodzilo w ich sklad czy cos tam takiego. Ale ogolnie stawka ktora podaja jest faktyczna, bo slyszalem opinie ze 2200 netto na reke to tam maks. A jezeli proponuja 4200 wiec nijak sie to nie zgadza. Mysle o Swierklancu bo chodzi tez jednak o dojazd do pracy... Do Katowic to juz mam przeszlo godzine drogi...

kurzaj

Zwiąki zawodowe w tej firmie to jest kpina, żenada! Mamy 2020 rok a kierowca z najwyższą możliwą stawką i wysługą nie zarobi nawet 3 tysiące na ręke! Podwyżki wielkości 50 gr na godzine raz rok zamknęły wam japy? Czemu nie walczycie o wyrównanie z innymi PKM-ami w końcu jesteśmy własnościa GZM?! A bieda taka sama jak za MZKP i jeszcze trzeba jak małpy skakać na tramwajach gdzie nawet prywaciarz nie chce

Zostaw merytoryczną opinię o Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o.o. - Świerklaniec

• Jak się pracuje w Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o.o.?

Zobacz opinie na temat firmy Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o.o. tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 7.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej Sp. z o.o.