Promont

Tychy

Promont
5 189

Opinie o Promont

Pracodawco! Chcesz wiedzieć ile osób odwiedziło Twój profil?

Obecny pracownik

Firma dno robia tu miesiac i mam dosc same kapusie stare baby i jak nie kapujesz kierownikowi to premi tez nie ma

Przemekw
@madam 17.07.2018 19:50

Tak samo kierowniczki zmiany nie bede wymieniac z imienia ale kazdy co tam robil wie o kogo chodzi

Małgorzata

@paulo coelho zgodnie z regulaminem strony gowork takie wypowiedzi jak Twoja, które zawierają wulgaryzmy będą usuwane. Piszmy i komentujmy, nie obrażając pozostałych użytkowników oraz pracowników. Może ktoś z Was chciałby się podzielić swoimi przemyśleniami na temat Promont? Każda merytoryczna opinia jest na wagę złota.

Furia

Specjalnie ktoś wstawia jakieś teksty z książek itd żeby ludziom się nie chciało przewinąć na dół na najistotniejsze rzeczy.

paulo coelho

Co tutaj sie odjebuje? Jaka (usunięte przez administratora) Telimena?

Admin

Telimena, ku lewej iźbie obrócona, Wachlując batystową chusteczką ramiona, "Jak mamę kocham - rzekła - Hrabia się nie myli. Znam ja dobrze Rosyją. Państwo nie wierzyli, Gdy im nieraz mówiłam, jak tam z wielu względów Godna pochwały czujność i srogość urzędów. Byłam ja w Petersburgu nie raz, nie dwa razy! Miłe wspomnienia! wdzięczne przeszłości obrazy! Co za miasto! Nikt z Panów nie był w Petersburku? Chcecie może plan widzieć? Mam plan miasta w biórku. Latem świat petersburski zwykł mieszkać na daczy, To jest w pałacach wiejskich (dacza wioskę znaczy). Mieszkałam w pałacyku, tuż nad Newą rzeką, Niezbyt blisko od miasta i niezbyt daleko, Na niewielkim, umyślnie sypanym pagórku. Ach, co to był za domek! plan mam dotąd w biórku. Otóż, na me nieszczęście, najął dom w sąsiedztwie Jakiś mały czynownik siedzący na śledztwie; Trzymał kilkoro chartów; co to za męczarnie, Gdy blisko mieszka mały czynownik i psiarnie! Ilekroć z książką wyszłam sobie do ogrodu Użyć księżyca blasku, wieczornego chłodu, Zaraz i pies przyleciał i kręcił ogonem, I strzygł uszami, właśnie jakby był szalonym. Nieraz się nalękałam. Serce mi wróżyło Z tych psów jakieś nieszczęście: tak się też zdarzyło. Bo gdym szła do ogrodu pewnego poranka, Chart u nóg mych zadławił mojego kochanka Bonończyka! Ach, była to rozkoszna psina! Miałam ją w podarunku od księcia Sukina Na pamiątkę; rozumna, żywa jak wiewiórka, Mam jej portrecik, tylko nie chcę iść do biórka. Widząc ją zadławioną, z wielkiej alteracji Dostałam mdłości, spazmów, serca palpitacji. Może by gorzej jeszcze z moim zdrowiem było; Szczęściem, nadjechał właśnie z wizytą Kiryło Gawrylicz Kozodusin, Wielki Łowczy Dworu, Pyta się o przyczynę tak złego humoru. Każe wnet urzędnika przyciągnąć za uszy; Staje pobladły, drżący i prawie bez duszy. - krzyknął Kiryło piorunowym głosem - Szczuć wiosną łanię kotną tuż pod carskim nosem?>> Osłupiały czynownik darmo się zaklinał, Że polowania dotąd jeszcze nie zaczynał. Że z Wielkiego Łowczego wielkim pozwoleniem Zwierz uszczuty zda mu się być psem, nie jeleniem. Wołają policmajstra, każą spisać śledztwo: Policmajster powinność służby swej rozumiał, Bardzo się nad zuchwalstwem czynownika zdumiał I odwiodłszy na stronę, po bratersku radził, By przyznał się do winy i tem grzech swój zgładził. Łowczy udobruchany przyrzekł, że się wstawi Do Cesarza i wyrok nieco ułaskawi; Skończyło się, że charty poszły na powrozy, A czynownik na cztery tygodnie do kozy. Zabawiła nas cały wieczor ta pustota; Zrobiła się nazajutrz z tego anegdota, Że w sądy o mym piesku Wielki Łowczy wdał się; I nawet wiem z pewnością, że sam Cesarz śmiał się". Śmiech powstał w obu izbach. Sędzia z Bernardynem Grał w mariasza i właśnie z wyświeconym winem Miał coś ważnego zadać; już ksiądz ledwo dyszał, Kiedy Sędzia początek powieści połyszał I tak nią był zajęty, że z zadartą głową I z kartą podniesioną, do bicia gotową, Siedział cicho i tylko Bernardyna trwożył, Aż gdy skończono powieść, pamfila położył, I rzekł śmiejąc się: "Niech tam sobie, kto chce, chwali Niemców cywilizacją, porządek Moskali; Niechaj Wielkopolanie uczą się od Szwabów Prawować się o lisa i przyzywać drabów, By wziąść w areszt ogara, że wpadł w cudze gaje; Na Litwie, chwała Bogu, stare obyczaje: Mamy dosyć zwierzyny dla nas i sąsiedztwa I nie będziemy nigdy o to robić śledztwa; I zboża mamy dosyć, psy nas nie ogłodzą, Że po jarzynach albo po życie pochodzą; Na morgach chłopskich bronię robić polowanie". Ekonom z lewej izby rzekł: "Nie dziw, Mospanie, Bo też Pan drogo płaci za taką zwierzynę. Chłopy i radzi temu, kiedy w ich jarzynę Wskoczy chart; niech otrząśnie dziesięć kłosów żyta, To Pan mu kopę oddasz, i jeszcze nie kwita, Często chłopi talara w przydatku dostali; Wierz mi Pan, że się chłopstwo bardzo rozzuchwali, Jeśli..." Resztę dowodów pana ekonoma Nie mógł usłyszeć Sędzia, bo pomiędzy dwoma Rozprawami wszczęło się dziesięć rozgoworów, Anegdot, opowiadań, i na koniec sporów. Tadeusz z Telimeną, całkiem zapomniani, Pamiętali o sobie. - Rada była pani, Że jej dowcip tak bardzo Tadeusza bawił; Młodzieniec jej nawzajem komplementy prawił. Telimena mówiła coraz wolniéj, ciszéj, I Tadeusz udawał, że jej nie dosłyszy W tłumie rozmów: więc szepcąc, tak zbliżył się do niéj, Że uczuł twarzą lubą gorącość jej skroni; Wstrzymując oddech, usty chwytał jej westchnienie I okiem łowił wszystkie jej wzroku promienie. Wtem pomiędzy ich usta mignęła znienacka Naprzód mucha, a za nią tuż Wojskiego placka. Na Litwie much dostatek. Jest pomiędzy niemi Gatunek much osobny, zwanych

Admin

KSIĘGA DRUGA ZAMEK Treść: Polowanie z chartami na upatrzonego - Gość w zamku - Ostatni z dworzan opowiada historię ostatniego z Horeszków - Rzut oka w sad - Dziewczyna w ogórkach - Śniadanie - Pani Telimeny anegdota petersburska - Nowy wybuch sporów o Kusego i Sokoła - Interwencja Robaka - Rzecz Wojskiego - Zakład - Dalej w grzyby! Kto z nas tych lat nie pomni, gdy, młode pacholę, Ze strzelbą na ramieniu świszcząc szedł na pole, Gdzie żaden wał, płot żaden nogi nie utrudza, Gdzie przestępując miedzę, nie poznasz, że cudza! Bo na Litwie myśliwiec, jak okręt na morzu, Gdzie chcesz, jaką chcesz drogą, buja po przestworzu! Czyli jak prorok patrzy w niebo, gdzie w obłoku Wiele jest znaków widnych strzeleckiemu oku, Czy jak czarownik gada z ziemią, która, głucha Dla mieszczan, mnóstwem głosów szepce mu do ucha. Tam derkacz wrzasnął z łąki, szukać go daremnie, Bo on szybuje w trawie jako szczupak w Niemnie; Tam ozwał się nad głową ranny wiosny dzwonek: Również głęboko w niebie schowany skowronek; Ówdzie orzeł szerokim skrzydłem przez obszary Zaszumiał, strasząc wróble jak kometa cary; Zaś jastrząb, pod jasnemi wiszący błękity, Trzepie skrzydłem jak motyl na szpilce przybity, Aż ujrzawszy śród łąki ptaka lub zająca, Runie nań z góry jako gwiazda spadająca. Kiedyż nam Pan Bóg wrócić z wędrówki dozwoli I znowu dom zamieszkać na ojczystej roli, I służyć w jeździe, która wojuje szaraki, Albo w piechocie, która nosi broń na ptaki; Nie znać innych prócz kosy i sierpa rynsztunków I innych gazet oprócz domowych rachunków! Nad Soplicowem słońce weszło, i już padło Na strzechy, i przez szpary w stodołę się wkradło: I po ciemnozielonym, świeżym, wonnym sianie, Z którego młodzież sobie zrobiła posłanie, Rozpływały się złote, migające pręgi Z otworu czarnej strzechy, jak z warkocza wstęgi; I słońce usta sennych promykiem poranka Draźni, jak dziewczę kłosem budzące kochanka. Już wróble skacząc świerkać zaczęły pod strzechą, Już trzykroć gęgnął gęsior, a za nim jak echo Odezwały się chorem kaczki i indyki, I słychać bydła w pole idącego ryki. Wstała młodzież. Tadeusz jeszcze senny leży, Bo też najpóźniej zasnął; z wczorajszej wieczerzy Wrócił tak niespokojny, że o kurów pianiu Jeszcze oczu nie zmrużył, a na swym posłaniu Tak kręcił się, że w siano jak w wodę utonął, I spał twardo, aż zimny wiatr w oczy mu wionął, Gdy skrzypiące stodoły drzwi otwarto z trzaskiem I bernardyn ksiądz Robak wszedł z węzlastym paskiem, "Surge, puer!" wołając i ponad barkami Rubasznie wywijając pasek z ogórkami. Już na dziedzińcu słychać myśliwskie okrzyki, Wyprowadzają konie, zajeżdżają bryki, Ledwie dziedziniec taką gromadę ogarnie; Odezwały się trąby, otworzono psiarnie; Zgraja chartów, wypadłszy, wesoło skowycze; Widząc rumaki szczwaczów, dojeżdżaczów smycze, Psy jak szalone cwałem śmigają po dworze, Potem biegą i kładą szyje na obroże. Wszystko to bardzo dobre polowanie wróży. Nareszcie Podkomorzy dał rozkaz podróży. Ruszyli szczwacze z wolna, jeden tuż za drugim, Ale za bramą rzędem rozbiegli się długim; W środku jechali obok Asesor z Rejentem, A choć na siebie czasem patrzyli ze wstrętem, Rozmawiali przyjaźnie, jak ludzie honoru Idąc na rozstrzygnienie śmiertelnego sporu; Nikt ze słów zawziętości ich poznać nie zdoła; Pan Rejent wiódł Kusego, Asesor Sokoła. Z tyłu damy w pojazdach, młodzieńcy stronami, Czwałując tuż przy kołach, gadali z damami. Ksiądz Robak po dziedzińcu wolnym chodził krokiem, Kończąc ranne pacierze; ale rzucał okiem Na pana Tadeusza, marszczył się, uśmiechał, Wreszcie kiwnął nań palcem; Tadeusz podjechał; Robak palcem po nosie dawał mu znak groźby: Lecz mimo Tadeusza pytania i prośby, Ażeby mu wyraźnie, co chce, wytłumaczył, Bernardyn odpowiedzieć ni spójrzeć nie raczył, Kaptur tylko nasunął i pacierz swój kończył; Więc Tadeusz odjechał i z gośćmi się złączył. Właśnie wtenczas myśliwi smycze zatrzymali I wszyscy nieruchomi w miejscach swoich stali; Jeden drugiemu ręką dawał znak milczenia, A wszyscy obrócili oczy do kamienia, Nad którym stał pan Sędzia; on zwierza obaczył I rąk skinieniem swoje rozkazy tłumaczył. Pojęli wszyscy, stoją, a środkiem po roli Asesor i pan Rejent kłusują powoli; Tadeusz, będąc bliższy, obudwu wyprzedził, Stanął obok Sędziego i oczyma śledził. Dawno już nie był w polu; na szarej przestrzeni Trudno dojrzeć szaraka, zwłaszcza wśród kamieni. Pokazał mu pan Sędzia; siedział biedny zając, Płaszcząc się pod kamieniem, uszy nadstawiając, Okiem czerwonym spotkał myśliwców

Admin

KSIĘGAPIERWSZA  Powrótpanicza—Spotkaniesiępierwszewpokoiku,drugieustołu—WażnaSędziego naukaogrzeczności—Podkomorzegouwagipolitycznenadmodami—Począteksporu o Kusego i Sokoła — Żale Woగskiego — Ostatni Woźny Trybunału — Rzut oka na ówczesnystanpolitycznyLitwyiEuropy Litwo!Oగczyznomoగa!tyగesteśగakzdrowie: Ileciętrzebacenić,tentylkosiędowie, Oగczyzna,Zdrowie, Tęsknota Ktocięstracił.Dziśpięknośćtwąwcałeగozdobie Widzęiopisuగę,botęskniępotobie. Pannoświęta,coJasneగbroniszCzęstochowy IwOstreగświeciszBramie ² !Ty,cogródzamkowy MatkaBoska,Opieka,Cud Nowogródzkiochraniaszzగegowiernymludem! Jakmniedzieckodozdrowiapowróciłaścudem (Gdyodpłacząceగmatki ³ ,podTwoగąopiekę Ofiarowany,martwąpodniosłempowiekę; Izarazmogłempieszo,doTwychświątyńprogu IśćzawróconeżyciepodziękowaćBogu), TaknaspowróciszcudemnaOగczyznyłono. Tymczasemprzenośmoగąduszęutęsknioną Rośliny Dotychpagórkówleśnych,dotychłąkzielonych, SzerokonadbłękitnymNiemnemrozciągnionych; Dotychpólmalowanychzbożemrozmaitem, Wyzłacanychpszenicą,posrebrzanychżytem; Gdziebursztynowyświerzop ⁴ ,grykaగakśniegbiała, Gdziepanieńskimrumieńcemdzięcielina ⁵ pała, Awszystkoprzepasaneగakbywstęgą,miedzą Zieloną,nanieగzrzadkacichegruszesiedzą. Śródtakichpólprzedlaty,nadbrzegiemruczaగu ⁶ , Napagórkuniewielkim,webrzozowymgaగu, Dom Stałdwórszlachecki,zdrzewa,leczpodmurowany; Świeciłysięzdalekapobielaneściany, Drzewo Tymbielsze,żeodbiteodciemneగzieleni Topoli,cogobroniąodwiatrówగesieni. Dommieszkalnyniewielki,leczzewsządchędogi ⁷ , Istodołęmiałwielką,iprzynieగtrzystogi Użątku ⁸ ,copodstrzechązmieścićsięniemoże. Widać,żeokolicaobfitawezboże, Iwidaćzliczbykopic ⁹ ,cowzdłużiwszerzsmugów ¹⁰ Świecągęstoగakgwiazdy,widaćzliczbypługów Orzącychwcześniełanyogromneugoru ¹¹ , Czarnoziemne,zapewnenależnedodworu, Uprawnedobrzenakształtogrodowychgrządek: Żewtymdomudostatekmieszkaiporządek. ² Panno ĝwiÛta ֹw 2stUej ĝwiecisz %UaPie — Wszyscy w Polszcze wiedzą o obrazie cudownym N. P. na Jasneగ Górze w Częstochowie. W Litwie, słyną cudami obrazy N. P. Ostrobramskieగ w Wilnie, Zamkoweగ wNowogródku,tudzieżŻyrowieckieగiBoruńskieగ.[przypisautorski] ³ od ֹ PatNi ֹoࢣaUowany (daw.)—ofiarowanyprzezmatkę.[przypisedytorski] ⁴ ĝwieUzoS (daw.)—pospolitychwastpolnyozłocistożółtychkwiatach.[przypisedytorski] ⁵ ƝiÛcielina (reg.)—gatunekkoniczyny.[przypisedytorski] ⁶ Uuczaj (poet.)—potok,strumień.[przypisedytorski] ⁷ cKÛdoJi (daw.)—schludny.[przypisedytorski] ⁸ uľÇteN —zebraneplony,zżętezboże.[przypisedytorski] ⁹ NoSica (daw.)—kopasianalubzboża.[przypisedytorski] ¹⁰ sPuJi —tuzapewne:odrębnepasmaposzczególnychpól.[przypisedytorski] ¹¹ uJμU —polenieuprawianeprzezdłuższyczas.[przypisedytorski]   Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie  Bramanawciąż ¹² otwartaprzechodniomogłasza, Żegościnna,iwszystkichwgościnęzaprasza. Właśniedwukonnąbrykąwగechałmłodypanek Iobiegłszydziedzinieczawróciłprzedganek. Wysiadłzpowozu;konieporzuconesame, Szczypiąctrawęciągnęłypowolipodbramę. Wedworzepusto:bodrzwiodgankuzamknięto Dom,Gość,Dzieciństwo, Wspomnienia Zaszczepkamiikołkiemzaszczepkiprzetknięto. Podróżnydofolwarkuniebiegłsługzapytać, Odemknął,wbiegłdodomu,pragnąłgopowitać. Dawnodomuniewidział,bowdalekimmieście Kończyłnauki,końcadoczekałnareszcie. Wbiegaiokiemchciwieścianystarodawne Oglądaczule,గakosweznaగomedawne. Teżsamewidzisprzęty,teżsameobicia, Zktórymisięzabawiaćlubiłodpowicia ¹³ , Leczmnieగwielkie,mnieగpiękneniżsiędawnieగzdały. Iteżsameportretynaścianachwisiały: Historia,Polska TuKościuszko ¹⁴ wczamarce ¹⁵ krakowskieగ,zoczyma Podniesionymiwniebo,mieczoburącztrzyma; Takimbył,gdyprzysięgałnastopniachołtarzów, ŻetymmieczemwypędzizPolskitrzechmocarzów, Albosamnanimpadnie.Daleగwpolskieగszacie SiedziReగtan ¹⁶ ,żałośnypowolnościstracie; Wrękutrzymanóżostrzemzwróconydołona, AprzednimleżyFedon ¹⁷ iżywotKatona ¹⁸ . DaleగJasiński ¹⁹ ,młodzianpięknyiposępny; ObokKorsak ²⁰ ,towarzyszగegonieodstępny: Stoగąnaszańcach ²¹ Pragi,nastosachMoskali, Siekącwrogów,aPragaగużsięwkołopali. ¹² na wciÇľ (reg.)—naoścież.[przypisedytorski] ¹³ od Sowicia (daw.)—odurodzenia;powić:urodzićdziecko.[przypisedytorski] ¹⁴ .oĝciuszNo Tadeusz (–)—NaగwyższyNaczelnikSiłyZbroగneగNarodoweగpodczasinsurekcగi roku,zwaneగkościuszkowską,wszczęteగprzeciwRosగiiPrusom.[przypisedytorski] ¹⁵ czaPaUNa (z pers. dľaPe , dľaPeUa ; a. czaPe , czaPeUa ) — dawne męskie ubranie wierzchnie; długa suk- mana zakładana na żupan, zapinana pod szyగę, z długimi rękawami (niekiedy sięgaగącymi do ziemi), używana przez duchownych (prałatów i kanoników), modna wśród szlachty polskieగ za czasów Stanisława Augusta Po- niatowskiego,zwł.podczasSeగmuWielkiego,గakoubiórpodobnydostroగunarodowego.[przypisedytorski] ¹⁶ 5ejtan Tadeusz (–) — uczestnik konfederacగi barskieగ, poseł ziemi nowogródzkieగ na Seగm Roz- biorowy (–), zgodnie z instrukcగami otrzymanymi w swoim okręgu starał się „bronić całości Polski”; wraz z innymi posłami próbował nie dopuścić do zatwierdzenia traktat

Admin

Talektura ,podobnieగaktysiąceinnych,గestdostępnaon-linenastronie wolnelektury.pl . Utwóropracowanyzostałwramachproగektu WolneLektury przez fun- dacగęNowoczesnaPolska . ADAMMICKIEWICZ Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie ¹ ¹ Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie —zaczasówRzeczypospolitéగPolskieగegzekwowaniewyroków sądowych było bardzo trudne w kraగu, gdzie władza wykonawcza nie miała prawie żadneగ policగi pod swymi rozkazami, a obywatele możni trzymali nadworne pułki, niektórzy nawet, గak książęta Radziwiłłowie, kilkuna- stotysięczne woగska. Żałuగący więc, uzyskawszy dekret, musiał po egzekucగą udawać się do stanu rycerskiego, toగestdoszlachty,przyktóreగbyłatakżewładzawykonawcza.Zbroగnikrewni,przyగacieleipowietnicyciągnęli z dekretem w ręku i w towarzystwie woźnego, zdobywali (często nie bez rozlewu krwi) dobra przysądzone żałuగącemu,którewoźnylegalnietradowałlubwposesగąoddawał.Takaegzekucగazbroగnadekretunazywałasię zajazdeP . W dawnych czasach, póki szanowano prawa, naగmożnieగsi panowie nie śmieli się opierać wyrokom; rzadkozdarzałysięzbroగnenapaści,agwałtprawienigdynieuszedłbezkarnie.Zepsuciepublicznychobyczaగów wRzeczypospoliteగnamnożyłozaగazdów,któreciąglemieszałyspokoగnośćLitwy.[przypisautorski] KSIĘGAPIERWSZA  Powrótpanicza—Spotkaniesiępierwszewpokoiku,drugieustołu—WażnaSędziego naukaogrzeczności—Podkomorzegouwagipolitycznenadmodami—Począteksporu o Kusego i Sokoła — Żale Woగskiego — Ostatni Woźny Trybunału — Rzut oka na ówczesnystanpolitycznyLitwyiEuropy Litwo!Oగczyznomoగa!tyగesteśగakzdrowie: Ileciętrzebacenić,tentylkosiędowie, Oగczyzna,Zdrowie, Tęsknota Ktocięstracił.Dziśpięknośćtwąwcałeగozdobie Widzęiopisuగę,botęskniępotobie. Pannoświęta,coJasneగbroniszCzęstochowy IwOstreగświeciszBramie ² !Ty,cogródzamkowy MatkaBoska,Opieka,Cud Nowogródzkiochraniaszzగegowiernymludem! Jakmniedzieckodozdrowiapowróciłaścudem (Gdyodpłacząceగmatki ³ ,podTwoగąopiekę Ofiarowany,martwąpodniosłempowiekę; Izarazmogłempieszo,doTwychświątyńprogu IśćzawróconeżyciepodziękowaćBogu), TaknaspowróciszcudemnaOగczyznyłono. Tymczasemprzenośmoగąduszęutęsknioną Rośliny Dotychpagórkówleśnych,dotychłąkzielonych, SzerokonadbłękitnymNiemnemrozciągnionych; Dotychpólmalowanychzbożemrozmaitem, Wyzłacanychpszenicą,posrebrzanychżytem; Gdziebursztynowyświerzop ⁴ ,grykaగakśniegbiała, Gdziepanieńskimrumieńcemdzięcielina ⁵ pała, Awszystkoprzepasaneగakbywstęgą,miedzą Zieloną,nanieగzrzadkacichegruszesiedzą. Śródtakichpólprzedlaty,nadbrzegiemruczaగu ⁶ , Napagórkuniewielkim,webrzozowymgaగu, Dom Stałdwórszlachecki,zdrzewa,leczpodmurowany; Świeciłysięzdalekapobielaneściany, Drzewo Tymbielsze,żeodbiteodciemneగzieleni Topoli,cogobroniąodwiatrówగesieni. Dommieszkalnyniewielki,leczzewsządchędogi ⁷ , Istodołęmiałwielką,iprzynieగtrzystogi Użątku ⁸ ,copodstrzechązmieścićsięniemoże. Widać,żeokolicaobfitawezboże, Iwidaćzliczbykopic ⁹ ,cowzdłużiwszerzsmugów ¹⁰ Świecągęstoగakgwiazdy,widaćzliczbypługów Orzącychwcześniełanyogromneugoru ¹¹ , Czarnoziemne,zapewnenależnedodworu, Uprawnedobrzenakształtogrodowychgrządek: Żewtymdomudostatekmieszkaiporządek. ² Panno ĝwiÛta ֹw 2stUej ĝwiecisz %UaPie — Wszyscy w Polszcze wiedzą o obrazie cudownym N. P. na Jasneగ Górze w Częstochowie. W Litwie, słyną cudami obrazy N. P. Ostrobramskieగ w Wilnie, Zamkoweగ wNowogródku,tudzieżŻyrowieckieగiBoruńskieగ.[przypisautorski] ³ od ֹ PatNi ֹoࢣaUowany (daw.)—ofiarowanyprzezmatkę.[przypisedytorski] ⁴ ĝwieUzoS (daw.)—pospolitychwastpolnyozłocistożółtychkwiatach.[przypisedytorski] ⁵ ƝiÛcielina (reg.)—gatunekkoniczyny.[przypisedytorski] ⁶ Uuczaj (poet.)—potok,strumień.[przypisedytorski] ⁷ cKÛdoJi (daw.)—schludny.[przypisedytorski] ⁸ uľÇteN —zebraneplony,zżętezboże.[przypisedytorski] ⁹ NoSica (daw.)—kopasianalubzboża.[przypisedytorski] ¹⁰ sPuJi —tuzapewne:odrębnepasmaposzczególnychpól.[przypisedytorski] ¹¹ uJμU —polenieuprawianeprzezdłuższyczas.[przypisedytorski]   Pan Tadeusz czyli ostatni zajazd na Litwie  Bramanawciąż ¹² otwartaprzechodniomogłasza, Żegościnna,iwszystkichwgościnęzaprasza. Właśniedwukonnąbrykąwగechałmłodypanek Iobiegłszydziedzinieczawróciłprzedganek. Wysiadłzpowozu;konieporzuconesame, Szczypiąctrawęciągnęłypowolipodbramę. Wedworzepusto:bodrzwiodgankuzamknięto Dom,Gość,Dzieciństwo, Wspomnienia Zaszczepkamiikołkiemzaszczepkiprzetknięto. Podróżnydofolwarkuniebiegłsługzapytać, Odemknął,wbiegłdodomu,pragnąłgopowitać. Dawnodomuniewidział,bowdalekimmieście Kończyłnauki,końcadoczekałnareszcie. Wbiegaiokiemchciwieścianystarodawne Oglądaczule,గakosweznaగomedawne. Teżsamewidzisprzęty,teżsameobicia, Zktórymisięzabawiaćlubiłodpowicia ¹³ , Leczmnieగwielkie,mnieగpiękneniżsiędawnieగzdały. Iteżsameportretynaścianachwisiały: Historia,Polska TuKościuszko ¹⁴ wczamarce ¹⁵ krakowskieగ,zoczyma Podniesionymiwniebo,mieczoburącztrzyma; Takimbył,gdyprzysięgałnastopniachołtarzów, ŻetymmieczemwypędzizPolskitrzechmocarzów, Albosamnanimpadnie.Daleగwpolskieగszacie SiedziReగtan ¹⁶ ,żałośnypowolnościstracie; Wrękutrzymanóżostrzemzwróconydołona, AprzednimleżyFedon ¹⁷ iż

Admin

Wenus i strefy jej wpływów JAN KOCHANOWSKI FRASZKI - WYBÓR WENUS I STREFY JEJ WPŁYWÓW RENESANSOWA RYCINA Z CYKLU PLANETY BIOGRAM Fraszki tym książkom dzieją; kto się puści na nie Uszczypliwym językiem, za fraszkę nie stanie. FRASZKI TYTUŁ INCIPIT FRASZKI PIERWSZE DO GOŚCIA Jesli darmo masz te książki, NA SWOJE KSIĘGI Nie dbają moje papiery... O ŻYWOCIE LUDZKIM Fraszki to wszytko, cokolwiek myślemy, NA STARĄ Teraz by ze mną zygrywać się chciała, SEN Uciekałem przez sen w nocy, RAKI Folgujmy paniom nie sobie, ma rada; NA NABOŻNĄ Jesli nie grzeszysz, jako mi powiadasz, NA NIESŁOWNĄ Miałem nadzieję, że mi zyścić miano, EPITAFIUM KOSOWI Z żalem i z płaczem, acz za twe nie stoi, NA BARBARĘ Jakoś mi już skaczesz słabo, Z ANAKREONTA Ciężko, kto nie miłuje, ciężko, kto miłuje, NA PODUSZKĘ Szlachetne płótno, na którym leżało... NA POSŁA PAPIESKIEGO Pośle papieski rzymskiego narodu, NA MATEMATYKA Ziemię pomierzył i głębokie morze, O KSIĘDZU Z wieczora na cześć księdza zaproszono, O GOSPODNIEJ Proszono jednej wielkimi prośbami, O CHŁOPCU Pan sobie kazał przywieść białągłowę, NA PANY Ciężko mi na te teraźniejsze pany: NA SOKALSKIE MOGIŁY Tusmy się mężnie prze ojczyznę bili... O DOKTORZE HISZPANIE "Nasz dobry doktor spać się od nas bierze, O ŚLACHCICU POLSKIM Jeden pan wielomożny niedawno powiedział: O FRASZKACH Najdziesz tu fraszkę dobrą, najdziesz złą i śrzednią, O ŚMIERCI Śmiesznie to rzekła jedna białagłowa DO PANIEJ Imię twe, pani, które rad mianuję, O ŻYWOCIE LUDZKIM Wieczna Myśli, któraś jest dalej niż od wieka, KSIĘGI WTÓRE KU MUZOM Panny, które na wielkim Parnazie mieszkacie, DO JADWIGI Wróć mi serce, Jadwigo, wróć mi, prze Boga, O ROZWODZIE Przyszedł chłop do biskupa chcąc się rozwieść z żoną. NA LIPĘ Gościu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie! DO PETRYŁA Dawnoć nie stoi owa rzecz, Petryło, Z GRECKIEGO Nie znam się ku tym łupom: kto li to, szalony, DO PRZYJACIELA Nie frasuj sobie, przyjacielu, głowy, O KOŹLE Kozieł, kto go zna, piwszy do północy, DO JANA Janie, mój drużba, O KAPELANIE Królowa do mszej chciała, ale kapelana... O KAZNODZIEI Pytano kaznodzieje: "Czemu to, prałacie, EPITAFIUM ANDRZEJOWI BZICKIEMU, KASZTELANOWI CHEŁMSKIEMU Możem się nie owszejki skarżyć na te lata; DO DZIEWKI Daj, czegoć nie ubędzie, byś nawięcej dała... DO SNU Śnie, który uczysz umierać człowieka NA FRASZKI A cóż czynić? Pijaństwo zbytnie zdrowiu szkodzi; O PROPORCYJEJ Atoli patrząc na swe jajca silne, O STARYM Stary miał priapismum, nieukładną mękę... NA ZACHOWANIE Co bez przyjaciół za żywot? Więzienie, O ŁAZARZOWYCH KSIĘGACH Coć wymyślili ci heretykowie? DO JĘDRZEJA A cóż radzisz, Jędrzeju? (Wszak mogę w twe uszy... DO STANISŁAWA PORĘBSKIEGO Jesli co ważne jest świadectwo moje, O BEKWARKU By lutnia mówić umiała, O ALEKSANDRZECH Aleksander sławną Troję skaził, NAGROBEK OPIŁEJ BABIE "Czyj to grób?" - "Bodaj zdrów pił." - "Czyja to mogiła?" DO WENERY Wenus, nie odnawiaj mi już przeszłej nadzieje, NA HISTORYJĄ TROJAŃSKĄ Nie dopiero to wiedzą, że dobrze miłować... DO SWYCH RYMÓW Rymy głupie, rymy nieobaczne, DO ANNY Wczora, czekając na twe obietnice... DO ANDRZEJA TRZECIESKIEGO Bógżeć zapłać, Jędrzeju, żeś mię dziś upoił, O FRASZKACH Próżno mnie do dziewiąci lat swe fraszki chować, DO ANNY Królowi rówien, a jesli się godzi... O MIŁOŚCI Kto naprzód począł Miłość dziecięciem malować, O RZYMIE Jako wszytki narody Rzymowi służyły, DO MIKOŁAJA MIELECKIEGO Na swe złeś mię upoił, mój dobry starosta, NA MOST WARSZEWSKI Nieubłagana Wisło, próżno wstrząsasz rogi, NA TENŻE To jest on brzeg szczęśliwy, gdzie na czasy wieczne... NA TENŻE Nie woła dziś przewoźnik: "Wsiadaj, kto ma wsiadać! KSIĘGI TRZECIE DO GÓR I LASÓW Wysokie góry i odziane lasy! DO PANA Bóg tylko ludzkie myśli wiedzieć może... NA LIPĘ Uczony gościu! Jeśli sprawą mego cienia... DO MIŁOŚCI Długoż masz, o Miłości, frasować me lata? DO MIŁOŚCI Matko skrzydlatych Miłości, DO DZIEWKI Jesli to rada widzisz, a życzysz mi tego, DO POETÓW Jako Chiron, ze dwojej natury złożony, NA HERETYKI Po co wy, heretycy, w kościele bywacie, DO MAGDALENY Ukaż mi się, Magdaleno, ukaż twarz swoję, DO FRASZEK Fraszki nieprzepłacone, wdzięczne fraszki moje, DO MIŁOŚCI Jam przegrał, ja, Miłości! - Tyś plac otrzymała, NA DOM W CZARNOLESIE Panie, to moja praca, a zdarzenie Twoje; NAGROBEK STANISŁAWOWI STRUSIOWI Nie nowina to Strusom na wszelaką trwogę... NAGROBEK KOTOWI Pókiś ty, bury kocie, na myszach przestawał, EPITAFIUM JÓSTOWI GLACOWI Jóst Glac tu leży, szafarz wierny panu swemu, NA ZDROWIE Ślachetne zdrowie, MODLITWA O DESZCZ Wszego dobrego Dawca i Szafarzu wieczny, CZŁOWIEK BOŻE IGRZYSKO Nie rzekł jako żyw żaden więtszej prawdy z wieka, NAGROBEK GĄSCE Już nam, Gąska nieboże, nie będziesz błaznował, TEMUŻ Ośmdziesiąt lat (a to jest prawy wiek człowieczy)... DO DZIEWKI Nie uciekaj przede mną, dziewko urodziwa, MARCINOWA POWIEŚĆ Ba, jeszcze raz, Marcinie! - Więc powiem, tak było... O FLISIE Ze Gdańska f

Gdzie jest jakiś moderator tego forum? Dlaczego nikt nie usuwa tego spamu co znudzony mydleniem oczu motłochowi Wojciech wkleja myśląc, że lizaniem (usunięte przez administratora) Panu B karierę zrobi....

Hayabusa

No i gdzie Te obiecane Aneksy i podwyżki? Ludzie dalej bedziecie sie dawac ruchac w (usunięte przez administratora) Kto To widzial wystawiac ocene bez jakiej kolwiek konsultacji z pracownikiem , aby ten mógł ustosunkować sie do Wystawionej Oceny . Aha zapomnialem. , bedzie zasada tego lubie to mu dam! Tego nie lubie to mu niedam! Brawo!! Ha juz nawet Ukraińcy uciekaja z tego syfu !

Małgorzata

@Nie Na jakie stanowisko aplikowałeś w firmie Promont? Czy firma zaoferowała dodatki lub premię do pensji podstawowej? Oceniłeś negatywnie proponowany poziom wynagrodzenia, ale może jakieś inne rzeczy w ofercie oceniłeś pozytywnie? Z ilu etapów rekrutacyjnych składała się Twoja rozmowa o pracę?

Nie

Pytam sie jak to mozwie że umawiaćie ludzi na rozmowy- nie informując ich o stawkach przez telefon. A jak sie przychodzi to sie słyszy ze oferujecie 2100 brutto. Panowie mamy 21 wiek!

Małgorzata

@Byłem na romzowie w promoncie Po Twoim nicku wnioskuję, że miałeś okazję uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej do firmy Promont. Czy możesz opisać przebieg spotkania i Twoje wrażenia na temat usłyszanych pytań? Czy ostatecznie doszliście do porozumienia i zdecydowałeś się podpisać umowę z firmą Promont? Jeżeli nie, co było tego przyczyną?

donald

Z najnowszych danych wynika, że już w 2024 roku płaca minimalna w Polsce ma wynosić 2.450 zł brutto. Szykujcie się ludzie nadchodzą PODWYŻKI w firmie!!!

Byłem na romzowie w promoncie

Słyszałem że w firmie jest tak słaba kasa że księgowość robi przewalutowanie na kolumbijskie peso żeby pracownicy widzieli zera za przecinkiem a nie przed. Czy to prawda? Gdzie w Bieruniu można wymienić kolumbijskie peso na pln?

fi
@Byłem na romzowie w promoncie 27.03.2018 09:53

Spróbuj w Karbonie na dworcu ale nie wiem czy wymieniają tak niskie nominały, polecam pracować przez pół roku, nie jeść, nie pić, mieszkać u mamy i wtedy może starczy na wymianę i na jakiegoś kebaba z budki koło kantoru

Zaintersowany

Witam chcę aplikować do pracy do was. Czy to prawda ze dla polskich pracowników jest obowiązkowy kurs języka ukraińskiego tak żeby pracownicy z okolicy mogli dogadać się z resztą zespołu?

hr
@Zaintersowany 22.03.2018 11:09

Tak, mozna taki kurs zrobic oczywiscie odplatnie ale preferowani są kandydaci już umiejący mówić po ukraińsku co najmniej w stopniu komunikatywnym. Były takze w firmie kursy języka Nepalskiego ale okazały się mało efektywne. Pozdrawiam.

ON

Strata czasu na ten terminal

Oferta

Szukasz pracy jako magazynier lub operator wózka na terenie Fiata? Oferujemy: •Zatrudnienie w firmie o stabilnej pozycji na rynku na podstawie umowy o pracę bezpośrednio pod firmą •Atrakcyjne wynagrodzenie • Pakiet premii rocznych A) Premia Efektywnościowa około 580 pln B) Premia Świąteczna około 1000 pln C) Premia Roczna około 1100 pln D) Premia urlopowa 1200 pln •Bogaty pakiet socjalny (dofinansowanie do przewozów pracowniczych, prezenty mikołajkowe dla dzieci pracowników, dofinansowanie do kolonii i zielonych szkół) •Możliwość przystąpienia do ubezpieczenia grupowego i kasy zapomogowo –pożyczkowej •Możliwość dalszego rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji Płacimy lepiej niż koledzy z Promontu :) i oferujemy pracę na 2 zmiany, a…. tak święta mamy wolne nie robimy konfekcji soków Zadzwoń 32 325 39 49 Lub napisz maila rekrutacje@sistema.com.pl

Fajna Laska

WOW ale się burza zrobiła. Obiecałam sobie że nie będę wciągała się w durne dyskusje ale... Co jak co ale Promont nie taki zły. Pracowałam wcześniej w Sistemie i uważam że praca w Promoncie jest o wiele spokojniejsza i ludzie w miarę fajni. Na pewno bardziej koleżeńscy. Jeżeli chodzi o pracodawcę to w Promoncie Dyrektorem wszystko załatwisz jak dobrze pogadasz i uzasadnisz. W Sistemie traktują Cię z buta. Pieniążki zawsze na czas. Pracowałam jeszcze w dwóch innych firmach gdzie zawsze były problemy z wypłatami i oszukiwali ludzi. Tu kokosów może nie ma ale jest stabilizacja i można coś zaplanować.

Rekrutacje Sistema Poland

SISTEMA POLAND: PRZELECIMY CIĘ BEZ MYDŁA OSZUKAMY CIĘ BĘDZIESZ SPAŁ TYLE ILE POZWOLIMY PRZERWĘ ŚNIADANIOWĄ SPĘDZISZ W WÓZKU NIE PŁACĄ ZA NADGODZINY SUPER OFERTA!! SISTEMA DZIĘKUJĘ!

Maksymilian

TAAA chyba swoich opinie nie czytacie: Maksymilian 26.12.2017 10:32 Krótko i na temat: Minusy: - nędzne wynagrodzenia 13,26brutto/ godzine - mobbing - Sistema Poland mówi Ci kiedy masz brać i wykorzystywać swoje wolne. - Sistema Poland nie płaci postojowego - przestarzały sprzęt - posadzka na magazynach wygląda jak ser szwajcarski : dziura na dziurze ( jadąc wózkiem odczuwasz to na swoim zdrowiu) - magazyny w zimę zamieniają się w chłodnie bo Sistema wyłącza ogrzewanie na noc. - zobaczcie oświetlenie- w strefie regałów świeci co 3 żarówka. Po 20:00 nic nie widać na wyższych poziomach. Podsumowanie: Robiąc cały rok zarobisz średnio 2200zl netto na miesiąc. Co w dzisiejszych czasach nie jest żadną rewelacją. Moja ocena końcową 3/10. Strata czasu.

Rekrutacje

Szukasz pracy jako magazynier lub operator wózka na terenie Fiata? Oferujemy: •Zatrudnienie w firmie o stabilnej pozycji na rynku na podstawie umowy o pracę bezpośrednio pod firmą •Atrakcyjne wynagrodzenie • Pakiet premii rocznych A) Premia Efektywnościowa około 580 pln B) Premia Świąteczna około 1000 pln C) Premia Roczna około 1100 pln D) Premia urlopowa 1200 pln •Bogaty pakiet socjalny (, dofinansowanie do przewozów pracowniczych, prezenty mikołajkowe dla dzieci pracowników, dofinansowanie do kolonii i zielonych szkół) •Możliwość przystąpienia do ubezpieczenia grupowego i kasy zapomogowo –pożyczkowej •Możliwość dalszego rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji Zadzwoń 32 325 39 49 Lub napisz maila rekrutacje@sistema.com.pl

Rekrutacja

Szukasz pracy jako magazynier lub operator wózka na terenie Fiata? Co oferujemy: •Zatrudnienie w firmie o stabilnej pozycji na rynku na podstawie umowy o pracę bezpośrednio pod firmą •Atrakcyjne wynagrodzenie • Pakiet premii rocznych A) Premia Efektywnościowa około 580 pln B) Premia Świąteczna około 1000 pln C) Premia Roczna około 1100 pln D) Premia urlopowa 1200 pln •Bogaty pakiet socjalny (, dofinansowanie do przewozów pracowniczych, prezenty mikołajkowe dla dzieci pracowników, dofinansowanie do kolonii i zielonych szkół) •Możliwość przystąpienia do ubezpieczenia grupowego i kasy zapomogowo –pożyczkowej •Możliwość dalszego rozwoju zawodowego i podnoszenia kwalifikacji Zadzwoń 32 325 39 49 Lub napisz maila rekrutacje@sistema.com.pl

Irek

Jesteście pewni, że nic pozytywnego nie można napisać? Idealnych firm nie ma.

Erni

Witam pracuje tam jeszcze Pani logistyk Renata M.

juzio
@Erni 09.03.2018 09:45

Tak

Mosqito

I co bedzie bunt? Bo jak narazie to wszyscy robią w Gacie ! Widac lubicie jak was ruchaja na każdym kroku !! Ilu jednostkom obiecali 300 premii dodatkowej? Jestescie mizerni bo nawet o wlasne dobro nie potraficie powalczyć , lepiej napierniczac po 12 h prawda? Nic nie jest ważne przeciez prawda? Ani rodzina znajomi itd.. Lepiej siedziec na promoncie i sluchac glupiego pier.....nia ! No tak bo przecież Tam Tyle sie zarabia , Poswiecenie Dla Tak "wspanialej "Firmy To Podstawa !! Ciekawe Czy Firma sie dla kazdego z was Poswieci lub pomoże jesli któryś z was nagle zachoruje lub zdarzy sie Komuś Wypadek ? No pewnie Ze Sie poświęca ;-) Dostaniesz wypowiedzenie na odchodne a Za Ciebie przyjdzie Ukrainiec lub Taki inny Leber . Brawo Wy

Nieznajomy

Każdy kozak ze nie bedzie chodził a i tak przyjdzie, koedys byla juz taka akcja . TAKZE OGARNIJCE SIE I MIEJCIE WEEKENDY W (usunięte przez administratora) MOZETO BEDZIE KUBEŁ ZIMNEJ WODY DLA PANA B.

mzk

Tak to czytam i czytam i ludzie wy potraficie tylko narzekac i pluc jadem w internecie a ile kto z was zrobil żeby było lepiej??? Nie wincie postkomunistycznego prezesika sknery i kierownictwa wincie SAMYCH SIEBIE!!! Gdybyscie mieli jaja to byscie związki założyli a nie narzekali ze musicie 7 dni w tygodniu po 12 godzin pracować żeby na czynsz miec a co to w ogole ma być 7 dni w tygodniu po 12?? Co wy tam chłopi panszczyzniani jesteście?? Daliście się zniewolić za 2700 brutto, wolicie narzekac zamiast upomiec się o swoje. Dlaczego nie zalozycie zwiazkow?? Dlaczego nie zrobicie strajku protestu jak robia na fiacie po drugiej stronie ulicy czy czegokolwiek żeby się upomnieć o godność? Wam się podoba taka XXI wieczna niewola i praca na nowego merca dla pana b w zamian za sucha kromke chleba bo na maslo już was nie stać… Ukraincy maja większe jaja i więcej godnosci niż wy!! Pamietajcie w kupie sila a wy zamiast wspolpracowac to jeden na drugiego donosicie a pan b tylko zaciera rece i się z was smieje jak wkracza na hale a wy z podkulonymi ogonami chowacie się po kontach żeby czasem nie zobaczyl ze raz na 8 godzin do kibla poszliście, płaszczycie się zamiast podnieść glowe i powiedzieć dość… Jak to czytam to ciesze się ze już tam nei musze pracować bo to nie zakład był zly tylko WY LUDZIE!!! SAMI SOBIE GOTUJECIE TAKI LOS SZUKAJAC USPRAWIEDLIWIENIA W TYM ZE GORA MA WAS GLEBOKO W CZTERECH LITERACH, MAJA WAS NAWET ZA MNIEJ WYSTARCZY PODSLUCHAC JAK SIĘ O LUDZIACH WYRAZAJA ALE TO TYLKO OD WAS ZALEZY CZY W KONCU NABIORA DO WAS SZACUNKU A NIE DALEJ BĘDĄ TRAKTOPWAC JAK G**NO W POLU!!!!

@mzk 01.02.2018 19:28

Tak to co piszesz to cala prawda! Kazdy woli w Internecie wylewac smutki i żale! Bo w tej Pracy nikt niema Jaj ! Kazdy tylko patrzy własnego tyłka , nikt nawet odwagi niema sie postawić temu bajzlowi !! Jesli Ludzie chca cos osiągnąć to musza wszyscy razem sie zjednac! Niestety w tym zakladzie zawsze sie znajda Tacy ktorzy na telefon od Gory portami trzesa , przyjdz w Sobota przyjdz na 18 lub na 2 w nocy dom ci pare zlotkow wiecej , i co ? I taki idzie z podkulonym ogonem a Gora sie Cieszy ze ma Jeleni do roboty ! Albo telefon slyszalem ze od Poniedziałku idziesz na popoludnie lub rano a ktos dajmy na to pisal sie na nocke. I taki sie potem godzi. Szantaż to super sprawa prawda? Tylko Nie wiem dalej jednego , wszyscy madrzy w gębie a tak naprawdę nikt sprawy jasno postawic nie umi. Ludzie oni bez nas zginą ! Ukraincami nas nie zastąpią !! A za brama 10 innych nie czeka na wasze miejsce tak bylo kiedyś, ale teraz Niema kto robic, ale wy dalej wierzycie w ta stara spiewke. Chcecie podwyżek , socjalu itd? To walczcie o To razem!! Zero 12 h , niech nikt sie na wekkendy nie pisze ! Zrobmy strajk protest co kolwiek !! Jesli załoga sie zbuntuje to Wygramy razem ! Da się!! Tylko trzeba chcieć! Wiecie dokładnie CO SIE BEDZIE DZIAŁO JESLI NIKT NA NADGODZINY NIE PÓJDZIE ALBO NA WEKKENDY. (usunięte przez administratora) DU... I KAMIENI KUPA!!! WEZCIE SIE WSZYSCY W GARSC!!! TERAZ JEST DOBRY MOMENT LUDZIE NA L4 I NA URLOPACH . NIEDOBÓR KADROWY JAK CHOLERA !! WALCZCIE O WASZA GODNOSC I KASE!! PRZESTANCIE SIE DAWAC DYMAĆ W DU... !

Hayabusa

Włodarze Tej firmy to jakies nieporozumienie! Zamiast przyciągać pracowników, dbać o własnych dając im lepsze warunki płacowe oraz poprawiać jakość pracy to jest całkiem odwrotnie! Zasady bezpieczeństwa i jakich kolwiek norm sa łamane na każdym miejscu , wszystko idzie po cienkiej lini , az dojdzie do pewnych zdarzen ktore poniosą za soba olbrzymie konsekwencje ! Przestarzały sprzęt ktory nadaje sie na złom ktory jezdzi bo jeździ. Pani Z BHP zamiast dbac o pracownikow byc dla nich to tylko chodzi i patrzy czy masz kask i kamizelkę, to tylko zwykla przykrywka ! Ona nic niema do powiedzenia. Jest bo jest. Ino jak ma przykaz z gory to chodzi i szuka pionkow zeby ich dla przykladu ukarać. A dlaczego jest przyzwolenie na ro ze ludzie robia po siedem dni w tygodni nawet po 12 h , bez nalezytego odpoczynku ? To jest chwila i moment jak ktorys w kogos wjedzie wozkiem, nie daj Boże skasuje któryś regal na hali 2 by byla tragedia, o słupach juz nie wspomne ;-) . Macie nasze bezpieczeństwo gdzieś, traktujecie nas jak roboty. Ludzie przychodza dla pieniędzy nie z przyjemności! Pracownicy Kiedy wkoncu wszyscy sie dogadacie? Kazdy z nas chce zarabiac ale w godny sposób, a nie byc wykorzystywanym. Praca jako tako jest ok , ale wynagrodzenie marne. Albo nasi przełożeni zaczna dbać o nas albo, przyjdzie zgraja tzw statystów ktorzy zamiast sie wziac do pracy to stoja zboku i w preta walą są bo są, juz teraz nie liczy sie jakość ale sztuka. A potem placz i zjebka ze auta ladowane sa po godzinie , ale czyja to jest wina? Za takich statystow reszta dostaje po (usunięte przez administratora) Albo Cos sie zmieni , albo Zostana Statysci i Ukraińcy. A wy ludziska zacznijcie dbac o wlasne sprawy jako grupa , bo dajecie sie dymać ino w pupę !!

tdtd
@kola 01.02.2018 16:43

zatrudniaja caly czas bo trzeba byc naprawde desperatem zeby za 2400 brutto przyjsc do pracy jak jutro wyslesz to pewnie odrazu zadzwonia i w poniedzialek na rozmowe i jeszcze w tym samym tygodniu do pracy

Zostaw opinię o Promont - Tychy

UWAGA: Pamiętaj, aby Twoja opinia była zgodna z regulaminem i jak najbardziej merytoryczna - zależy nam na tym, by nasi użytkownicy mogli - także dzięki Twojemu wpisowi - dowiedzieć się jak najwięcej o pracy w firmie Promont