Rentis S.A.

zdjęcia autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika Dominika Siwinska-Spychalska

Pracownik firmy - Wiceprezes Zarządu

18.01.2024 10:01

Czym zajmuje się Państwa firma?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

Rentis SA jako wspólne przedsięwzięcie dealerów Toyoty, Lexusa i BMW działa na polskim rynku od 1995 roku. Funkcjonujemy w branży wynajmu samochodów i zarządzania flotami. Spółka jest jednym z liderów rynku branży rent a car w Polsce. Marka Rentis jest obecna na terenie Polski, Czech, Litwy, Łotwy i Estonii. Jesteśmy laureatem plebiscytu Diamenty Miesięcznika Forbes 2020.

Jak wygląda struktura Państwa firmy?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

Posiadamy akcjonariuszy, którzy powołują Zarząd składający się z Prezesa oraz dwóch Wiceprezesów. Członkom Zarządu podlegają wszystkie działy odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie spółki.

Ilu pracowników i na jakich zasadach Państwo zatrudniacie?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

Obecnie zatrudniamy ponad 160 osób. Z uwagi na to, że stawiamy na osoby młode, uczące się, to większość pracowników zatrudniona jest na umowie zlecenie. Jesteśmy jednak otwarci również na współpracę na zasadach B2B oraz na umowie o pracę. Najbardziej oblegane stanowiska w naszej firmie to BOK (Biuro Obsługi Klienta) oraz kierowca.

Czy w Państwa firmie pracują osoby zobligowane do pracy mobilnej i/lub delegacji?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

Nasza spółka posiada dział sprzedaży oraz dział przedstawicieli regionalnych. Osoby w nich zatrudnione są odpowiedzialne za pozyskiwanie nowych klientów franczyzowych. Dział sprzedaży w większości odpowiedzialny jest za wynajem długoterminowy, a jego pracownicy mają możliwość pracy zdalnej. Osoby pracujące na stanowiskach Przedstawicieli Regionalnych mają pracę mobilną — posiadają samochody służbowe, ze względu na konieczność odbywania częstych delegacji służbowych. Czasem zdarza się tak, że przedstawiciel regionalny jest cały tydzień w delegacji, z uwagi na specyfikę jego stanowiska.

Które z oferowanych przez Państwa stanowisk uwzględniają wyłącznie pracę stacjonarną, a które hybrydową i zdalną?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

Jedynym stanowiskiem, na którym nie ma możliwości pracy zdalnej, jest stanowisko Asystenta Administracji. Spowodowane jest to dużą liczbą dokumentacji wysyłanej pomiędzy oddziałami. Reszta stanowisk w naszej strukturze wykorzystuje dni pracy zdalnej zgodnie z Kodeksem Pracy. Nasi pracownicy potrafią sobie sami układać pracę tak, aby wiedzieć, czy danego dnia muszą być w biurze, czy mogą pracować zdalnie.

Czy Państwa pracownicy pracują na nadgodzinach?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

W naszej spółce pracownicy nie pracują w nadgodzinach, ponieważ firma działa płynnie. Jeśli jednak wyniknie taka potrzeba, to jest to rozliczanie zgodnie z Kodeksem Pracy. W takim wypadku pracownicy odbierają sobie nadgodziny dniem wolnym.

Kto odpowiada za proces rekrutacji w Państwa firmie?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

W momencie, kiedy zapada decyzja o otwarciu nowej rekrutacji na dane stanowisko, zostaje o tym powiadomiony Dział ds. Personalnych, który początkowo zajmuje się rekrutacją. Jego pracownicy umieszczają ogłoszenia na portalach, ustalają wysokość wynagrodzenia dla nowego kandydata, przesiewają CV oraz umawiają kandydatów na rozmowę wstępną.

W jaki sposób przebiega rekrutacja w Państwie firmie?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

Rekrutacja jest dwuetapowa. Pierwszy etap to rozmowa z osobą z działu, do którego  otwarta jest rekrutacja oraz pracownikiem Działu HR. W jej trakcie poznajemy kandydata zawodowo oraz personalnie. Weryfikujemy także jego oczekiwania finansowe. Rozmowę prowadzimy swobodnie tak, aby jak najlepiej poznać osobowość kandydata. Po przeanalizowaniu rozmów i podjęciu decyzji wysyłamy do kandydatów informację dotyczącą tego, czy zapraszamy daną osobę na kolejne spotkanie, czy dziękujemy jej za udział w rekrutacji.

Jak wygląda drugi etap rekrutacji?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

Drugi etap to spotkanie na żywo z wybranymi kandydatami. W ich trakcie przedstawiamy  już konkretną propozycję zatrudnienia oraz podpisujemy umowę wstępną. Rekrutacja  w naszej firmie zazwyczaj trwa do 30 dni, w zależności od tego, jak szybko potrzebujemy zatrudnić nowego pracownika i jak często spływają do nas oferty kandydatów.

Jak wygląda proces wdrożenia nowego pracownika w Państwa firmie?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

Pierwszym miejscem, do którego udaje się pracownik jest Dział HR, w którym zostają dopełnione wszystkie formalności (podpisanie dokumentów, przekazanie sprzętu). Następnie nowo zatrudniona osoba udaje się do swojego przełożonego, który zapoznaje ją ze strukturą firmy oraz zespołem.

W jaki sposób dbacie Państwo o rozwój pracowników?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

Dział HR ma dostęp do różnych opcji wyszukiwania szkoleń. Jeżeli znajdzie wartościowe szkolenie, to wysyła propozycję uczestnictwa w nim do wybranych działów. Jeżeli dany pracownik jest zainteresowany udziałem w nim, to do Członków Zarządu przekazywana jest prośba o zgodę na uczestnictwo w takim szkoleniu.

W jaki sposób dbacie Państwo o integrację pracowników i dobrą atmosferę?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

Bardzo zależy nam na dobrej atmosferze oraz poczuciu wspólnoty, między nami. Dział HR dba o to, aby każde urodziny były dla pracownika dniem wyjątkowym. W okresie letnim organizujemy spotkania przy grillu. W okresie okołoświątecznym spotykamy się na dużej imprezie firmowej.

W jaki sposób podsumowujecie Państwo działania pracowników i osiąganie przez nich zamierzonych celów?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

W tym przypadku wszystko zależy od działu i zakresu obowiązków. Zawsze przede wszystkim określamy to, czy pracownik wywiązuje się ze swoich obowiązków lub wyników, w przypadku działu sprzedaży.

W jaki sposób weryfikujecie Państwo poziom satysfakcji pracowników oraz ich oczekiwania względem pracodawcy?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

Do zadań Działu HR należy częste rozmawianie z pracownikami, zarówno na stopie przyjacielskiej, jak i formalnej oraz poznawanie ich potrzeb i uwag dotyczących pracodawcy. Dział HR przekazuje swoje spostrzeżenia przełożonym i przedstawia warianty udoskonalenia danych sytuacji.

W jaki sposób wspieracie państwo pracowników, którzy mają chwilowe problemy, spadek motywacji lub zmniejszoną wydajność?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

Dział HR skupia się na szukaniu rozwiązań, które mają na celu wspieranie pracowników i rozstrzyganie wszelkich sporów i problemów.

Jak wygląda u Państwa proces awansu, podwyżek i premii?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

Oficjalne podwyżki dla wszystkich pracowników następują raz do roku, po wcześniejszym ustaleniu budżetu rocznego oraz widełek płacowych. Jeśli pracownik w ciągu roku wykaże się dużym zaangażowaniem, to na wniosek jego przełożonego, pozytywnej ocenie działu  HR oraz akceptacji Członków Zarządu, przyznawana jest taka podwyżka lub awans.

Jak wygląda kwestia wykorzystywania urlopów w Państwa firmie?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

Zgodnie z Kodeksem Pracy urlop dwutygodniowy jest wykorzystywany przez pracowników w pełni ciągiem. Kolejne dni urlopu są wykorzystywane na wniosek pracownika. Jeżeli zdarzy się, że ktoś nie wykorzysta danej puli przypadającej w danym roku kalendarzowym, to oczywiście wykorzystuje ją w kolejnym roku. Niewykorzystywanie urlopu przez naszych pracowników może wynikać z dwóch powodów — ilości pracy lub braku potrzeby wybierania go w danym okresie. Jednak trzeba dodać, że nie zdarza się u nas, aby pracownik dostał odmowę możliwości wzięcia urlopu. Owszem są działy, które nie biorą go typowo w okresie letnim, ponieważ wtedy mamy największe obłożenie, ale są o tym informowani podczas omawiania warunków przyjęcia do pracy.

W jaki sposób weryfikujecie Państwo przyczyny odejścia pracownika?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

W spółce staramy się dbać o dobro pracownika. Kiedy jednak przychodzi moment rozstania, to najpierw prowadzimy negocjacje i próbę porozumienia się, aby pracownik jeszcze raz przemyślał swoją decyzję. Jeśli jednak ze strony pracownika nie ma możliwości porozumienia, to rozstajemy się w zgodzie i bez zbędnych problemów. Kiedy wiemy, że pracownik chce iść w świat i dalej się rozwijać, to i tak zapewniamy go, że ma możliwość powrotu w nasze szeregi.

Jakie plany związane z zatrudnieniem macie Państwo w najbliższym czasie?

Dominika Siwinska-Spychalskaikona wywiad

Na dzień dzisiejszy jesteśmy w trakcie budowy BOK-u Technicznego i dlatego w obecnej chwili prowadzimy nabór na owe stanowiska. Jeśli tylko będzie taka potrzeba, to będą powstawały kolejne nowe stanowiska, a co za tym idzie nowe miejsca pracy.

Hahaha Nowy wpis

250 godzin w pracy. (usunięte przez administratora)netto faktura. Nie wiadomo z czego wynika i kiedy zapłacą. Wychodzi jakieś (usunięte przez administratora) zł za godzinę, ale mamią, że jesteś przedsiębiorcą, a nie tanią siłą roboczą. Polecam :)

Wysłałem aplikacje Nowy wpis

Dziękuje Wam za odpowiedzi. Dostałem draft umowy. Czy Wy macie odpowiedzialność za utracone auta w wyniku kradziezy oraz weksel do podpisu in-blanco?

Wysłałem aplikacje Nowy wpis

A jak wygląda u nich rozliczenie? Czy płacą na bieżąco? Ile można zarobić przy 30 autach (tyle mi mówili na Wrocław). (usunięte przez administratora) Pozdrawiam Łukasz

Flota

Czy ktoś wie czy nie szukaja kogoś w Wysogotowie do działu floty w Rentis? Myślę nad wysłaniem CV. Jaka tam jest atmosfera i kierownictwo? Warto w ogóle tam aplikować?

Pracował ktoś z Was jako Specjalista ds. Kadr i Płac w Rentis S.A.? Powiecie na czym polega praca na tym stanowisku? Czego wymaga się na rekrutacji od kandydata?"

Emilia

Cześć, czy studenci także przyjmowani są do pracy w Rentis Kraków? Jeśli tak to tylko zaoczni, którzy są bardziej dyspozycyjni czy także i dzienni, którzy musieliby dopasować grafik pracy do zajęć na uczelni? Proszę o informację.

Kuba
@Emilia

Dzienni też. Pełnią idealną rolę nocnego popychadła, które może oczekiwać telefonu w środku nocy, lub mocno awaryjnej opcji, do której dzwonią, gdy coś się nie uda i klient nie przystanie na (usunięte przez administratora) kierownika, lub po prostu kierownik zapomni o kliencie.

Stefan
@Emilia

Zarówno dzienni jak i znaczni pracują. Grafik ustalany jest na bieżąco, nie ma minimów - pracujesz kiedy chcesz tak naprawdę.

Jak długo czeka się na odpowiedź od firmy Rentis S.A. po przesłaniu CV? Podziel się opinią z rozmowy o pracę na stanowisku Przedstawiciel Handlowy. Jaki był jej rezultat?
Iwona

Hej, powie mi ktoś czy praca w firmie dalej zdaje się być tak stresująca jak pisali? Pytam, bo od jakiegoś czasu zrobiło się cicho i zastanawiam się czy to przypadkiem nie jest jakiś pozytywny znak? Ktoś przybliży obecne warunki?

Romek
@Iwona

Starego kierownika nie ma od prawie 2 lat. Dużo się zmieniło, przede wszystkim w podejściu do pracownika. Są benefity jak np.multisport. Ogólnie to bez porównania, dobra atmosfera i profesjonalne podejście zarówno do klienta jak i ekipy. Polecam

@Patryk C. a nie da się czegoś z tym kierownikiem zrobić? Żeby lepiej traktował pracowników?

Kamil
@Michał

Chyba tylko i wyłącznie zmienić na innego, bo ten przekłada swoje prywatne problemy na pracę. Do tego zwykły (usunięte przez administratora) i (usunięte przez administratora) Na siłę krzywdzi też klientów wciskając im auto na 4:00 nad ranem, żeby tylko osoba z nocnej zmiany to zrobiła, zamiast się umówić tak, żeby klientowi było wygodnie.

Matti

Praca momentami wymagająca i stresująca, pod ciągłe dyktando niekompetentnego kierownika, okłamującego klientów asistans odnośnie czasu przyjazdu z samochodem. Klienci się denerwują i wydzwaniają do kierowcy kiedy będzie, a następnie na nim wyładowują swoje emocje związane z rzekomym spóźnieniem, które było pewne od samego początku. Ciągłe oszustwa i krętactwa są na porządku dziennym. Jego zdaniem pracownik jest jednostką niezasługującą na szacunek w firmie i można nim pomiatać. Do tego jego ciągły śmiech, będący odpowiedzią na jego niepowodzenia. Również podczas swojej niedługiej przygody zauważyłem tendencję do traktowania firmy jak dziecko i dbanie o nią za wszelką cenę, pomimo robienia tego w sposób niewłaściwy. Oszustwa także się kłaniają odnośnie liczonego czasu pracy. Zakazy tankowania aut przy dojeździe do klienta, wraz z rozkazem tankowania na wyjeździe do klienta, aby tylko oszukać go na ilości paliwa. Brak telefonu firmowego to kolejny minus - jeśli Ci nie przeszkadzają telefony od klientów na prywatny numer w weekendy oraz w nocy, tankowanie samochodów pierw za własne pieniądze a potem problemy z uzyskaniem zaliczki "do przodu", a także bycie traktowanym jak mrówka, to jako niezobowiązująca praca dla studenta nawet ok, ale nie spodziewaj się rewelacji. Zastępca oraz reszta ekipy ok, paczka zgrana, można się czasem pośmiać i powygłupiać.

Anon

Niestety potwierdza się opinia innych o kierowniku oddziału. Jest to szalenie niekompetentny człowiek. Ponadto traktuję firmę jak (usunięte przez administratora)dziecko którego broni rękami i nogami nierzadko uciekając się do oszustw i matactw. Jak ktoś młody i energiczny szuka pracy to polecam, pamiętaj tylko, że kierownik zawsze będzie chciał działać na twoją niekorzyść.

Patryk C.

Praca dla kogoś kto lubi być w ruchu. Każdy dzień jest inny i nie ma monotonii. Płaca nawet ok, systemy prowizyjne i różne dodatki plus duża liczba godzin daje nam w efekcie całkiem przyzwoitą wypłatę. Potwierdza się jednak opinią innych na temat kierownika który, jest arogancki i niekompetentny i przekłada się to na atmosferę w zespole.

nołnejm

Praca lekka, fajna i przyjazna, momentami stresująca i bardzo angażująca. Ludzie świetni, zawsze jakieś psikusy, żarciki, szybka i bezbolesna asymilacja. Większość nieprzyjemnych sytuacji jest efektem niekompetencji, arogancji i zwyczajnego chamstwa kierownika oddziału. Poza tym można sobie pośmigac fajnymi furami i jeszcze zarobić. Jak ktoś potrafi ugryźć się w język i przegryzc orzech jakim jest kadra kierownicza która często daje w kość - polecam z całego serduszka!!!

anonym

Ludzie w firmie bardzo przyjazni, fajna ekipa, koordynatorzy, oprócz kierownika oddziału, świetni ludzie znający się na fachu, zawsze relacje koleżeńskie. Jedynym minusem pracy w Rentis Kraków jest praca pod dyktando Pana kierownika oddziału, człowiek arogancki, niekompetentny. Dobra płaca, prowizja za sprzedaż, dodatki weekendowe, dobra stawka godzinowa.

Zostaw merytoryczną opinię o Rentis S.A. - Wysogotowo

• Jak się pracuje w Rentis S.A.?

Zobacz opinie na temat firmy Rentis S.A. tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 3.

Rentis S.A.