BROWIN Sp. z o.o. sp.k.

4 Dodaj merytoryczną opinię
BROWIN Sp. z o.o. sp.k.
counter
4 177 144 5 1

Opinie o BROWIN Sp. z o.o. sp.k.

Pracodawca

 Aktualność
MONOPOLIS


świetna inicjatywa, której z przyjemnością zostaliśmy partnerem.

Brawa dla wszystkich Medyków!

Dziękujemy za waszą pracę i życzymy Smacznego!


Pomocna?
TakNie
KTO

Ogólnie miło wspominam kilka lat spędzonych w tej firmie. Wiele się wymaga od pracownika (np. samodzielności czy zajmowania się wieloma sprawami jednocześnie) ale jak się dobrze pracuje to można oczekiwać, że zostanie to zauważone i docenione przez przełożonych. Są duże możliwości rozwoju a praca jest ciekawa. Polecam, szczególnie dla osób ceniących rozwój, które są na początku swojej ścieżki zawodowej.

Pomocna?
Tak2Nie2
Zgłoś
uchtor

Firma naprawdę spoko. Zwłaszcza atmosfera: na co dzień wesoło i bez żadnej korporacyjnej spiny. Przełożeni wyrozumiali, potrafią docenić, nie wymagają niemożliwego. Generalnie wszystko po ludzku. Bardzo miło wspominam (pracowałem w biurze).

Pomocna?
Tak8Nie1
Zgłoś
dobre wspomnienia

Ja również mam pozytywne odczucia po współpracy z firmą.

Pomocna?
Tak4Nie
Zgłoś
analityk procesowy Nowy wpis
Kandydat
 Pytanie

Pracował ktoś na stanowisku analityka procesowego? I mógłby mi coś więcej powiedzieć na ten temat?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Nowy wpis

Pracodawca

@analityk procesowy

BROWIN, zespół HR; Dzień Dobry. W całym okresie działalności naszej firmy zatrudniliśmy i zatrudniamy do dnia dzisiejszego jedną osobę na stanowisku Analityka Procesowego. Więc na chwilę obecną i mam nadzieje, że to się nie zmieni nie ma osoby, która pracowała na tym stanowisku. Jeśli ma możemy w czymś pomóc lub odpowiedzieć na pytania, zapraszamy do kontaktu: hr@browin.pl.

Pomocna?
TakNie
Nowy wpis

Pracodawca

 Aktualność
MONOPOLIS


świetna inicjatywa, której z przyjemnością zostaliśmy partnerem.

Brawa dla wszystkich Medyków!

Dziękujemy za waszą pracę i życzymy Smacznego!


Pomocna?
TakNie
Mewa
Były pracownik

Atmosfera w pracy no cóż ,pracownicy agencyjni traktowani jak zło konieczne ,przysługuje im 15 min przerwy na śniadanie z czego zatrudnieni bezpośrednio mają 30 min przerwy śniadaniowej .Normy ustalone pod akord ,nie pod stawkę godzinowa .Zachowanie jednego z liderów jest oburzające ,nie ludzkie ,nie szanuje człowieka .Po kilku dniach pracy potrafi bezceremonialnie podziękować za współpracę ,mimo że pracownik robił wszystko prawidłowo .Może warto zmienić lidera ,bo przy takim traktowaniu żaden pracownik tam nie zostanie . Proszę zajrzeć w statystyki ile pracowników nawet agencyjnych podziękowało ,nikt nie pozwoli się traktować jak śmiecia .Zacznijcie traktować równo wszystkich i dawać normalne umowy .Nie pozdrawiam

Pomocna?
Tak3Nie
Zgłoś
Nowy wpis

Pracodawca

@Mewa

BROWIN, zespół HR: Dzień dobry. Jest nam niezmiernie przykro czytać takie zarzuty, zwłaszcza, że pierwszą ścieżką postępowania powinien być sygnał do agencji bądź do nas, że coś jest nie tak. Nigdy wcześniej nikt nie zgłaszał nam takich nieprawidłowości. Zapewniamy jednak, że nasi liderzy to osoby kompetentne i doświadczone, a przedstawione przez Pana/Panią zachowania nie są w firmie akceptowalne. Jeśli chodzi o przerwy, to respektujemy przepisy Kodeksu Pracy, które mówią o przerwie 15 minutowej na 8 godzin pracy. Jeśli ktoś korzysta z dłuższej przerwy, to znaczy, że ma wysoką efektywność i po prostu zakończył powierzone zadania wcześniej. Absolutnie zaprzeczamy, aby pracownicy agencyjni byli traktowani w opisany przez Pana/Panią sposób. Często posiłkujemy się pracownikami sezonowymi i jest to dla nas ogromne wsparcie. Mimo wszystko, serdecznie pozdrawiamy:)

Pomocna?
TakNie
Rekrutowany
Kandydat
 Pytanie

Dzień Dobry, odbyłem spotkanie rekrutacyjne na stanowisko kierownicze. Miła atmosfera, pytania merytoryczne, byłem mile zaskoczony, iż Panie posiadały dużą wiedzę specjalistyczną. Odniosłem wrażenie, że poszukiwana jest osoba, która wstrząśnie pracownikami, bo ze słów na rozmowie jasno wynikało, iż to stanowi obecnie główny problem. Jeżeli występuje problem z personelem, to następnie występuje problem ze wskaźnikami KPI, atmosferą itd. Niestety dla firm, rynek logistyki w Łodzi jest na tyle rozbudowany, że stawki dla liderów, kierowników wzrosty. Coś za coś. Osoba z bogatym CV ma minimum za które może podjąć kolejne wyzwanie, pytanie czy firmę na tak wydatek stać? Wątpię. Niestety po spotkaniu zgodnie z obietnicą nikt nie dał odpowiedzi czy firma jest zainteresowana moją osobą czy nie. Szkoda, tak się nie robi.

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś

Pracodawca

@Rekrutowany

BROWIN, zespół HR: Dzień dobry. Zdajemy sobie sprawę, jak wygląda w tej chwili rynek wynagrodzeń w Łodzi i proponujemy konkurencyjne wynagrodzenia, dostosowane do doświadczenia i kompetencji kandydata do pracy bądź pracownika. Jeśli nie otrzymał Pan/Pani od nas feedbacku rekrutacyjnego, to bardzo prosimy o kontakt bezpośrednio na nasz adres mailowy: hr@browin.pl. Zweryfikujemy status Pana/Pani aplikacji i sprawdzimy, dlaczego informacja zwrotna do Pana/Pani nie dotarła. Faktycznie jest tak, że mamy sporo kluczowych dla nas procesów rekrutacyjnych, więc przeoczenie mogło się zdarzyć, za co serdecznie przepraszamy. Pozdrawiamy i życzymy miłego dnia.

Pomocna?
TakNie

Pracodawca

 Aktualność
W związku z otwarciem nowej hali produkcyjnej poszukujemy kandydatów na stanowisko OPERATORA MASZYN.
Dołącz do naszego zespołu i prześlij swoje CV na adres mailowy hr@browin.pl


        
Pomocna?
Tak3Nie
BHP
Kandydat
 Pytanie

Czy planujecie Państwo w związku z budową nowego zakładu i rozwojem firmy powiększenie działu BHP?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Pracodawca

@BHP

BROWIN, zespół HR: Dzień dobry, na ten moment nie planujemy powiększać zespołu BHP. Pozdrawiamy.

Pomocna?
Tak1Nie
Pytanie
 Pytanie

Jakie narzędzia pracy zapewnia BROWIN Sp. z o.o. sp.k.? Można liczyć na służbowe auto? Czy można z niego korzystać również poza godzinami pracy?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Pracodawca

@Pytanie

BROWIN, zespół HR: Dzień dobry, narzędzia pracy uzależnione są od stanowiska. Jeśli auto służbowe jest potrzebne do realizacji zadań służbowych, to oczywiście je zapewniamy. Poza tym, mamy również auta służbowe do wypożyczenia dla pracowników, z których wszyscy korzystamy. Pozdrawiamy.

Pomocna?
TakNie
Ej
Kandydat
 Pytanie

Firma na stanowisko Lidera Produkcji poszukuje osoby z wyksztalceniem mechanika lub budowa maszyn ... . To ten lider ma.naprawiać maszyny czy madrze zarzadzac produkcja? Uczyc i rozwijac ludzi? Chyba nie ten kierunek obraliscie droga firmo. Dużo kandydatów Wam odpada. Potrafia madrze zarzadzac, Al.nie sa mechanikami maszyn ... .

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Pracodawca

@Ej

BROWIN, zespół HR: Dzień dobry. Dziękujemy za sugestię w sprawie procesu rekrutacji na stanowisko Lidera Produkcji. W ogłoszeniu rekrutacyjnym zaznaczyliśmy, że od kandydatów oczekujemy wykształcenia technicznego, a kierunek Mechanika i Budowa maszyn bądź Inżynieria Produkcji są tylko preferowane. Chcemy mocno rozwijać się w obszarze Produkcji i każda osoba na naszym pokładzie z wiedzą techniczną jest dla nas ogromnie cenna. Uważamy, że osoby kończące techniczne kierunki studiów łatwiej wdrożą się w codzienne obowiązki Lidera Produkcji, w tym w zarządzanie zróżnicowanym parkiem maszynowym, ale też zespołem produkcyjnym. Osoby rozumiejące sposób funkcjonowania maszyn inaczej patrzą na wszelkie problemy techniczne i np. kwestię wydajności maszyn. Jednak za ciągłość pracy naszych maszyn, prewencyjne przeglądy oraz usuwanie awarii odpowiada Dział Utrzymania Ruchu. Pozdrawiamy.

Pomocna?
TakNie
Ej
Kandydat
@BROWIN Sp. z o.o. sp.k.

Ładne słowa. Tylko co z tego. Dobry Lider madrze rozwija ludzi i rozwiazuje problemy. Nie musi znac kazdej maszyny na pamięć. Od tego ma pracowników, a oni umiejętności. A jesli nie mają umiejętności to robi sie szkolenia i sie wymaga. Wudocznie u Was ten model nie działa, więc szukacie kogoś kto potrafi obslugiwac maszyny. Nie tedy droga, firmo.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Pracodawca

@Ej

BROWIN, zespół HR: Jeszcze raz podkreślamy, że wykształcenie techniczne o kierunku Mechanika i Budowa maszyn jest preferowane, a nie niezbędne. Jeśli spełnia Pan/Pani większość z naszych oczekiwań, podanych w ogłoszeniu rekrutacyjnym, to zachęcamy do zgłoszenia swojego CV, również bezpośrednio na nasz adres: hr@browin.pl (prosimy o zaznaczenie, że wymienialiśmy opinie na Gowork). Na spotkaniu osobistym przekona się Pan/Pani w trakcie rozmowy, że poruszamy również inne kwestie, nie tylko te związane z budową maszyn:) Miłego dnia.

Pomocna?
TakNie
Pracownik
Użytkownicy czekają na odpowiedź 169 dni.
 Pytanie

Widziałem ogłoszenie że praca szuka człowieka. Mam doświadczenie w pracy na magazynie. Czy jest szansa na pracę u was ale na 1/2 etatu od rana???

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
klient

powiem tak WIĘCEJ NIC NIE ZAMÓWIĘ W TEJ FIRMIE cudem się dodzwoniłem pytając o moje zmówienie które było zamówione 2 tygodnie temu przez internet ,Pani poinformowała mnie że oddzwoni i da mi znać i nie zadzwoniła , dzwonie ponownie nikt nie odbiera przez resztę dnia telefon jest rozłączany KPINA JAKAŚ , sposób w jaki traktuję się klienta jest ........................ brak słów no i napisali na infolini ich śmiesznej że wysłano i tylko tyle nawet przepraszam nie było a paczka na magazynie sobie leżała i pewnie by do dzisiaj leżała BRAK ORGANIZACJI I PROFESJONALIZMU

Pomocna?
TakNie1
Zgłoś

Pracodawca

@klient

BROWIN, zespół HR: Dzień dobry. Bardzo dziękujemy za kontakt. Jest nam niezmiernie przykro z powodu opóźnienia w wysyłce Pana zamówienia. Opisany przez Pana sposób obsługi klienta absolutnie nie jest przez nas akceptowany i zostanie szczegółowo przez nas wyjaśniony. Nie takie standardy obsługi klienta wyznaczamy i pielęgnujemy w naszej firmie, za co Pana najmocniej przepraszamy. Jedynym wytłumaczeniem tej przykrej sytuacji jest fakt, że niedawno wdrożyliśmy nowy system obsługi procesów magazynowych, który przysporzył nam sporo problemów organizacyjnych. Konieczność dostosowania się do obecnych trudnych warunków pracy w trakcie zagrożenia epidemicznego jak również wzmożona ilość zamówień internetowych również stanowiła dla nas ogromne wyzwanie. W ramach przeprosin i próby rekompensaty, jak również w ramach pokazania, do jakich standardów obsługi klienta nieustannie dążymy, uprzejmie prosimy o kontakt bezpośrednio na nasz adres mailowy: hr@browin.pl. Pokierujemy Pana do osoby zarządzającej sprzedażą detaliczną. Jesteśmy przekonani, że wspólnie dojdą Państwo do satysfakcjonującego rozwiązania. Jednocześnie przypominamy, że portal Gowork jest dedykowany dla pracowników i byłych pracowników naszej firmy, a także kandydatów do pracy. Pozdrawiamy i życzymy miłego dnia.

Pomocna?
Tak1Nie1
Pytanie
Użytkownicy czekają na odpowiedź 179 dni.
 Pytanie

Atmosfera w miejscu pracy odgrywa kluczową rolę w osiąganiu wyników. Jak wygląda ten aspekt w BROWIN Sp. z o.o. sp.k.?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Pracownik

Chyba czas zmienic liderow bo oni na nic sie nie nadaja a krzycza na pracownikow jak widzi to nowy pracownik to mu sie odechciewa w firmie pracowac nie polecam tych panow z magazynu bo biora spora kase a nic nie robia i sie dajcie mlodych liderow nie mowie ze ci sa starzy ale juz wypaleni ta praca widac po nich i jak sie zmienia oni to bedzie w firmie wporzadku.

Pomocna?
Tak1Nie
Zgłoś

Pracodawca

@Pracownik

BROWIN, zespół HR: Dzień dobry, liderzy na naszym Magazynie to młode osoby, które awansowały wewnątrz organizacji, bo miały największe doświadczenie i predyspozycje oraz osoby, pozyskane podczas procesu rekrutacji z doświadczeniem i kompetencjami w zarządzaniu zespołem. Cały czas podnosimy ich umiejętności, np. poprzez szkolenia zewnętrzne, bo wiemy, jak trudne jest zarządzanie pracownikami. Nerwowe sytuacje na pewno się zdarzają, zwłaszcza w obliczu intensywnej pracy, jednak absolutnie nie akceptujemy krzyku czy braku szacunku wobec współpracowników. To nie są nasze wartości. Jeśli dana sytuacja nie spełnia tych wymogów, to bardzo prosimy o szczerą rozmowę z przełożonym drugiego stopnia bądź z zespołem HR. Pozdrawiamy.

Pomocna?
TakNie4
Paweł T
 Pytanie

Dzień dobry, jako fan wszystkiego co domowe (używam niektóre produkty Browinu przy produkcji wędlin, piwa i serów) mam pytanie czy Państwa firma planuje otwarcie oddziału/sklepu w W warszawie lub okolicach ? Pytam bo moja obecna praca to jakaś pomyłka i chciałbym robić coś innego, idącego w stronę domowego przetwórstwa a do Łodzi niestety mam 100 kilometrów. Pozdrawiam

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Pracodawca

@Paweł T

BROWIN, zespół HR: Dzień Dobry, bardzo się cieszymy z Pana zainteresowania sferą domowego przetwórstwa, lecz nie planujemy na chwilę obecną otwarcia oddziału/sklepu w Warszawie ani w innym mieście. Obecnie skupiamy się na rozbudowie naszej firmy na miejscu. Budujemy nową halę produkcyjną i stawiamy na rozwój własnej produkcji. Nie jest jednak powiedziane, że w przyszłości nie zaczniemy iść w kierunku poszerzenia naszej sprzedaży i otwarcia nowych sklepów.

Pomocna?
TakNie

Pracodawca

 Aktualność
Pomocna?
Tak3Nie
Klient

Dlaczego tylko karta płatność?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Mikunia
 Pytanie

przed chwilą kupiłam u Was 3 młynki do pieprzu.czy jes możliwość,aby były w różnych kolorach? Wiem,że macie czarne i czerwone.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Pracodawca

@Mikunia

BROWIN, zespół HR: Dzień dobry, uprzejmie prosimy o kontakt bezpośrednio z naszym Salonem Sprzedaży pod numerem telefonu: tel.: +48 42 23 23 230 bądź mailowo: salon@browin.pl Na pewno coś zaradzą:) Uprzejmie przypominamy, że portal Gowork służy wymianie opinii nt. firmy BROWIN jako Pracodawcy. Pozdrawiamy.

Pomocna?
Tak2Nie
ByłyMagazynier

Chciałbym się podzielić swoją opinia na temat pracy na dziale magazyn. Było to dramatyczne przeżycie i nikomu nie polecam tam pracy. Atmosfera dramatyczna spowodowana którą mocno pasują liderzy oraz kierownik. Nie szanowanie pracownika z kraju zaś wywyższanie i „głaskanie” pracowników z Ukrainy którzy siedzą tam całe śnie, dosłownie siedzą. Praca na zasadzie: pokaz mu a następnie masz i rób. Praca na dworzu, nie ważne czy pada deszcz, śnieg, trzeba się dobrze wyposażać w swoje ubranie aby nie zmoknąć ponieważ ubranie nie zostało mi dane, chociaż by nawet buty bhp które są podstawą na magazynie. Żadnej możliwości się ogrzani w chłodniejsze dni, szatnia to woła o postawę do nieba, śmierdzi w niej, brak możliwości kąpieli po pracy ( są prysznice ale brudne i aby do niech się dostać trzeba przejść przez korytarz oraz stołówkę gdzie ludzie tam jedzą i chodzą. Sama praca w ogóle nie jest zorganizowana, towar jest brudny, praca ciężka, a żadnych kokosów nie ma z tego. Praca nadgodzinowa nie jest w żaden sposób wynagradzana 50% tylko jest płacona w normalnej stawce, żadnych dodatków do pensji na prace pod gołym niebem czy w brudzie, kierownictwo nawet ucina „premie” za nadgodziny co już jest wielkim oszustwem i nadaje się tylko do PIPu. Jedynym plusem jakim zapamiętam z pracy tam to grupa polskich pracowników która jako jedyna potrafiła co kolwiek wytłumaczyć i pokazać o co tam chodzi dlatego za to akurat mocno wam dziękuję. Także podsumowując praca okropna i niepolecana tam pracy , nawet na okres przejściowy i szukano sobie lepszej.

Pomocna?
Tak8Nie
Zgłoś

Pracodawca

@ByłyMagazynier

BROWIN, zespół HR: Przykro nam, że uważa Pan pracę u nas za "dramatyczne przeżycie". Na szczęście mamy wielu pracowników z kilku, a nawet kilkunastoletnim stażem, którzy chwalą sobie pracę u nas. Jeśli chodzi o warunki tj. pracę na dworzu, to już podczas procesu rekrutacji informujemy o tym kandydatów, że mamy kilka magazynów i namiotów, gdzie składujemy nasz towar i pomiędzy którymi magazynierzy muszą się przemieszczać w trakcie pracy. W ciągu kilku lat firma dynamicznie się rozrosła, wciąż pracujemy nad poprawą różnych procesów jak i samej infrastruktury. Stąd też decyzja o budowie dużej, nowoczesnej hali produkcyjnej, do której planujemy się przenieść jeszcze w tym roku. Do pozostałych zarzutów nie będziemy się odnosić, bo są po prostu nieprawdziwe i krzywdzące. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy miłego dnia.

Pomocna?
Tak1Nie6
Miko
 Pytanie

Czy wymagane jest doświadczenie na montera?

Pomocna?
TakNie
Zgłoś

Pracodawca

@Miko

Browin Zespół HR; Dzień Dobry, Dziękuję za zainteresowanie naszą firmą. jeśli chodzi o pracę jako MOnter Wyrobów AGD ważne są chęci do pracy i zdolności manualne.

Pomocna?
Tak1Nie

Pracodawca

 Aktualność