Inwestowanie w nieruchomości cieszy się zainteresowaniem wśród wielu osób, ponieważ jest to dobry sposób na ulokowanie pieniędzy i uzyskanie sporych dochodów. Jednak aby podejść do tego mądrze i cieszyć się pewnymi zyskami, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Rynek nieruchomości to dobre miejsce, aby zarobić. Wśród ofert mieszkaniowych można znaleźć mnóstwo lokali, które idealnie nadają się pod wynajem. Od czego zależy wybór tego najlepszego?

Podstawowe kwestie 

Na początku należy ustalić, komu chcemy wynajmować mieszkanie. Możemy zdecydować się na wynajem m.in. rodzinom z dziećmi, parom, singlom, studentom, pracownikom lub turystom. Od wyboru grupy docelowej będzie zależało to, czy wynajmiemy całe mieszkanie, czy może bardziej korzystnym rozwiązaniem będzie podzielenie mieszkania na pokoje. Do ustalenia będzie także okres wynajmu: długoterminowy lub krótkoterminowy. 

Przykładowo, w przypadku rodziny z dziećmi będziemy wynajmować całe mieszkanie, natomiast w przypadku studentów bardziej opłacalne będzie wynajęcie osobnych pokoi i możliwość ustalenia różnych wysokości czynszu. Jednak obydwa rozwiązania sprawdzą się jako wynajem długoterminowy. Jeśli interesuje nas wynajem krótkoterminowy, wtedy warto zwrócić uwagę na turystów, którzy przyjeżdżają w dane miejsce zazwyczaj na kilka dni bądź tygodni. Ten rodzaj wynajmu wiąże się jednak z większym zaangażowaniem ze strony wynajmującego. Kiedy już wybierzemy najemców, trzeba dopasować do nich lokalizację mieszkania, tak by mieściło się ono blisko najważniejszych dla nich punktów: przedszkola i szkoły (rodzina z dziećmi), uczelnie i przystanki komunikacji miejskiej (studenci), centrum miasta i punkty rozrywkowo-kulturalne (turyści). 

Ważną kwestią, którą także trzeba wziąć pod uwagę, będzie wybór mieszkania z rynku pierwotnego lub mieszkania z rynku wtórnego. Obydwie opcje posiadają plusy, jak i minusy. Opiszmy zatem pokrótce obydwa rynki. 

Rynek pierwotny

Rynek pierwotny oferuje nowe mieszkania od deweloperów, a do wyboru jest naprawdę wiele inwestycji, ulokowanych w przeróżnych lokalizacjach. Nowe mieszkania wyróżniają się wysokim standardem wykończenia, zróżnicowanymi metrażami i przemyślanymi układami. Dodatkowo osiedla zapewniają liczne udogodnienia dla mieszkańców ‒ można więc liczyć na atrakcyjnie zaaranżowane tereny wspólne. Jednak mieszkanie z rynku pierwotnego to przede wszystkim niższe koszty utrzymania i gwarancja, że przez długie lata nie trzeba będzie martwić się remontami i usterkami. Takie mieszkanie nawet za 10 lat będzie relatywnie nowe. Dużym plusem mieszkań z rynku pierwotnego jest to, że deweloperzy oferują specjalne apartamenty inwestycyjne, które przeznaczone są pod wynajem, a inwestorzy mogą dodatkowo skorzystać z wyspecjalizowanej firmy zajmującej się zarządzaniem najmem. Takie oferty można znaleźć np. na obido.pl. Jest to duże ułatwienie, zwłaszcza jeśli wynajmujący nie ma czasu, by zająć się szukaniem najemców. Na mieszkania z rynku pierwotnego trzeba jednak zazwyczaj trochę poczekać i zakupu dokonuje się często na etapie tzw. dziury w ziemi. Nowe mieszkania, przeważnie, są także droższe od tych używanych.

Rynek wtórny 

Rynek wtórny to mieszkania używane, z drugiej ręki. Najczęściej są sprzedawane lub wynajmowane przez prywatnych właścicieli. Tutaj największym plusem jest duża dostępność mieszkań gotowych od ręki ‒ w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego trzeba zazwyczaj trochę poczekać na zakończenie budowy. Na korzyść rynku wtórnego jest często także lokalizacja, ponieważ wiele używanych lokali mieści się w starych kamienicach w centrum miasta. Jest to spora zaleta, zwłaszcza jeśli celujemy w wynajem turystom, którzy chcą mieć blisko do wszystkich atrakcji miasta. Jednak kwestia lokalizacji mieszkań z rynku wtórnego może działać także na niekorzyść, ponieważ brakuje tutaj różnorodności w wyborze. Dodatkowo z racji tego, że takie mieszkanie było już wcześniej używane, może wymagać z naszej strony większej uwagi i nakładu pracy. Bardzo często trzeba zająć się remontem lub naprawą usterek ‒ ten problem lubi także wracać co jakiś czas, w końcu mówimy tutaj o mieszkaniu zazwyczaj w bardzo starym budynku. 

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie jest bardzo korzystną formą zarobku. Jednak zanim zdecydujesz się na inwestowanie pieniędzy w nieruchomości, przemyśl wszystkie najważniejsze kwestie, aby wybrać dobrą grupę najemców i dopasować pod nią mieszkanie oraz lokalizację. Zdecyduj także, czy wybierasz rynek pierwotny, czy rynek wtórny.