Myślisz o wyjeździe do pracy do Niemiec, ale długa droga dowiadywania się o szczegóły wyjazdu Cię zniechęca? W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące kwestii formalnych wyjazdu, o których chętnie opowiedziała nam Pani Ewa Błyszczek, która na co dzień pracuje jako kierownik działu rekrutacji w agencji Zeitmann.

Jak wygląda proces rekrutacji?

Chcąc wyjechać do pracy do Niemiec przez agencję, spodziewaj się spotkania i rozmowy z osobą odpowiedzialną za rekrutację. Dopracuj CV i bądź gotowy na pytania dotyczące dotychczasowego doświadczenia, a także poziomu znajomości języka niemieckiego. Na tej podstawie powstanie Twój profil zawodowy, który następnie będzie prezentowany niemieckim firmom i wkrótce otrzymasz informację, która z nich zdecydowała się Cię zatrudnić. Następnie zostaniesz poproszony o uzupełnienie dokumentów potrzebnych do wyjazdu. Co istotne, agencja opłaca Twoje zakwaterowanie. Przed wyjazdem dostarczy Ci zestaw informacji o miejscu zamieszkania, adresie firmy, danych osób, z którymi masz skontaktować się po przyjeździe oraz zostaniesz poinstruowany, czego będziesz potrzebował na stanowisku pracy. Przez cały okres trwania kontraktu możesz w każdej chwili skontaktować się z agencją.

Jakie dokumenty i uprawnienia są wymagane?

Od specjalistów takich jak spawacze czy elektrycy wymaga się posiadania ważnych certyfikatów i uprawnień oraz co najmniej 5 lat doświadczenia w zawodzie. Niezbędna jest również komunikatywna znajomość języka niemieckiego, by móc porozumiewać się ze współpracownikami i prawidłowo wykonywać swoją pracę. Pracując w magazynie lub na produkcji, musisz być osobą komunikatywną, dokładną i sprawną fizycznie. Czy kandydaci bez znajomości języka mają szansę znaleźć pracę w Niemczech? Jak tłumaczy Pani Ewa Błyszczek, wszystko zależy od tego, czy w danej firmie są już Polacy, pracujący na kierowniczych stanowiskach. Wówczas osoba wyjeżdżająca nie musi znać języka niemieckiego. A co wiekiem kandydata? Wiedz, że myśląc o pracy w Niemczech, musisz mieć minimum 18 lat.

O czym muszę pamiętać przed wyjazdem?

Przed wyjazdem zapoznaj się dokładnie z niemieckimi przepisami dotyczącymi pracy tymczasowej, ponieważ każdy kraj ma odrębne zasady i zawsze warto znać swoje prawa. Nie wyruszaj bez podpisania umowy i zabrania ze sobą podstawowych dokumentów takich jak dowód osobisty czy karta do bankomatu. Pracowałeś już wcześniej w Niemczech? Zabierz również dokumenty dotyczące numeru podatkowego, ubezpieczeniowego oraz informacje o klasie podatkowej i kasie chorych. Nie wyjeżdżaj z pustym portfelem. Na początek warto mieć ze sobą około 200 euro. Taka kwota powinna spokojnie wystarczyć do pierwszej wypłaty, poza tym większość niemieckich pracodawców jest przychylna do wypłacania zaliczki na poczet wynagrodzenia – uspokaja Pani Ewa Błyszczek.

Wyjazd za sprawą agencji gwarantuje bezpieczeństwo i pomoc ze strony firmy w załatwieniu formalności w urzędach. Warto wiedzieć, że agencje wpisane do rejestru pracy są zobowiązane do przestrzegania określonych zasad, dlatego możesz być spokojny o swoją wypłatę i zakwaterowanie.

Chcesz się podzielić z nami swoimi przemyśleniami dotyczącymi wyjazdu do pracy do Niemiec? Masz do nas jakieś pytanie? Prześlij je na adres e-mail: blog(małpa)gowork.pl

Oceń artykuł
0/5 (0)