Chętnych do pracy w działach informatycznych nie brakuje. Cały czas zapotrzebowanie na specjalistów IT wzrasta, ponieważ technologie informatyczne to przyszłościowy sektor, który stanowi fundament prawidłowego funkcjonowania każdej firmy. Czy łatwo jest jednak znaleźć zatrudnienie w dziale IT?

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Taka praca nie należy jednak do najłatwiejszych — jeśli myślimy o pracy w korporacji lub większym przedsiębiorstwie musimy wykazać się nie tylko wiedzą informatyczną, ale również kreatywnością przy wykonaniu zleconych projektów. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia kariery w tym kierunku jest jednak rozmowa rekrutacyjna. Jak ona wygląda? Czy mamy się czego obawiać? Jakie pytania padają najczęściej na rozmowach kwalifikacyjnych w branży IT? O tym jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna w firmie CONNECTIS opowie nam Urszula Gruszecka, która posiada kilkuletnie doświadczenie w zakresie prowadzenia projektów rekrutacyjnych w branży IT. Oprócz tego jest absolwentką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicz oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Do każdego projektu rekrutacyjnego podchodzimy indywidualnie. Za każdym razem scenariusz rozmowy telefonicznej czy spotkania jest kompleksowo dopasowywany do wymagań oraz specyfikacji stanowiska. W przypadku, gdy poszukujemy Project Managera z certyfikatem PMI – zapytam o posiadany dokument, a przede wszystkim zweryfikuje kompetencje i wiedzę techniczną z tego zakresu. Testy kompetencyjne oparte na merytorycznych pytaniach związanych z poszukiwanym profilem pracownika w przypadku stanowisk technicznych zmniejszają szansę wystąpienia błędów w rekrutacji oraz ryzyka ponoszenia kosztów z zatrudnieniem nieodpowiedniego pracownika – odpowiada nasz specjalista.

Można się też spotkać z opinią, że rynek jest już przepełniony i nie potrzebuje specjalistów w branży IT. Na jakie stanowiska są najczęściej rekrutowane osoby?

Musimy pamiętać o tym, że zapotrzebowanie na konkretne stanowiska jest bezwzględnie uwarunkowane przez aktualne potrzeby biznesowe. Aktualnie sektor usług IT odnotowuje dynamiczny wzrost. Dlatego w CONNECTIS każdego dnia poszukuje programistów, projektantów, analityków, testerów, architektów, wdrożeniowców czy administratorów. Jednak najpopularniejszym stanowiskiem jest programista JAVA, .NET, PHP, iOS oraz Androidkomentuje pani Urszula.

W takich poszukiwaniach idealnego pracownika biorą też udział często wyspecjalizowane agencje oraz headhunterzy, którzy spędzają godziny na prawidłowej selekcji dokumentów aplikacyjnych, by wybrać kandydata, który najlepiej spełnia wymagania danej oferty. Przykładowo w pracy programisty PHP liczy się nie tylko znajomość konkretnego języka programowania. Kandydatów może zdziwić, że na tym stanowisku oceniane są nawet kompetencje miękkie, takie jak rozwinięta komunikatywność. 

Ile można zarobić w sektorze IT?

Jak już wyjaśniliśmy, rozmowa kwalifikacyjna w przypadku zawodów związanych z działem IT może być nieco trudniejsza i bardziej wymagająca. Pracodawcy chcą mieć pewność, że zatrudniane przez nich osoby posiadają niezbędne umiejętności i charakter by wiązać się z nimi na lata.

Niemniej, posiadając odpowiednie wykształcenie, warto zdać sobie ten trud i przebrnąć przez wszelkie trudy rozmów kwalifikacyjnych – zarobki w sektorze IT zdecydowanie są tego warte. Dla przykładu, średnie wynagrodzenie na stanowisku programisty wynosi 9 870 złotych brutto miesięcznie, bez trudu przekraczając nawet próg 12 000 złotych brutto w skali miesiąca.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_126563302_m%C4%99%C5%BCczyzna-pisz%C4%85cy-na-tle-klawiatury-z-koncepcj%C4%85-hologramu-m%C3%B3zgu-du%C5%BCych-zbior%C3%B3w-danych.html

Oceń artykuł
5/5 (1)