Znajdź szybko pracę!
Załóż Profil Zawodowy w 3 krokach!

Załóż profil Zawodowy

Швидко знайдіть роботу!
Створіть професійний профіль за 3 кроки!

Створіть профіль професіонала
Miniaturka
Elisabeth Sobiech
Współwłaścicielka BETA aktiv GbR

Anna Maria Schimizek
Współwłaścicielka BETA aktiv GbR

BETA aktiv GbR

Jestesmy niemiecka firma z siedziba na poludniu Niemiec zajmujaca sie juz od ponad pieciu lat rekrutacja polskiego personelu medycznego do pracy w niemieckich klinikach, szpitalach, osrodkach rehabilitacyjnych, domach opieki, intensywnej opiece w domu pacjenta oraz w opiece srodowiskowej. Dzieki wieloletniej obecnosci na medycznym rynku pracy oraz dokladnej jego znajomosci jestesmy w stanie zaoferowac Ci prace odpowiadajaca Twoim kwalifikacjom, prace, ktora Cie spelni zawodowo i usatysfakcjonuje finansowo.
Temat „Praca Niemcy” jest tematem nowym, skomplikowanym i przede wszystkim wymagajacym czasu. Chcesz tracic ten czas na robienie bledow, czy wolisz skorzystac z naszego fachowego serwisu skierowanego wlasnie do Ciebie? Dla Ciebie stalismy sie expertem, ktorego cechuje: – doskonala znajomosc niemieckiego medycznego rynku pracy – stale kontakty z renomowanymi, sprawdzonymi placowkami medycznymi na terenie calych Niemiec – wieloletnia wspolpraca z nimieckim czerwonym krzyzem oraz agencja pracy – perfekcyjna znajomosc jezyka niemieckiego oraz jezyka polskiego – zaangazowanie i wysoki poziom naszych uslug wobec kandydata ubiegajacego sie o prace za naszym posrednictwem
Zaufalo nam juz ponad 400 pracodawcow! Zatrudnilismy juz ponad 400 pielgniarek, fizjoterapeutow, elektroradiologow, lekarzy, poloznych w Niemczech. Przeprowadzilismy juz ponad 400 nostryfikacji dyplomow oraz sprawdzili ponad 400 umow o prace. Od pieciu lat jestesmy dla Was na rynku niemieckim. Projekt: „Praca Niemcy” doprowadzil do tego, ze jestesmy Twoim wiodacym Headhunterem bialego personelu w Niemczech!

Jak wyglądały początki firmy?

Beta Aktiv GbR została otwarta już w lutym 2011 roku, przed wejściem w życie przepisu 
o swobodnym przepływie pracowników, który w maju tego roku umożliwił Polakom prace 
w Niemczech. Chcieliśmy się dobrze przygotować. Nikt nie wiedział, jak będzie wyglądała sytuacja w maju. Kto będzie chciał wyjechać? na jak długo? Czy cale rodziny czy tylko pojedyncze osoby? Musieliśmy rozeznać niemiecki rynek pracy. Pracodawcy nie byli pewni, jakie kwalifikacje przyniosą ze sobą pracownicy oraz jakie nastawienie mają do pracy.
 
 

Jaki był kluczowy moment firmy i kiedy nastąpił? 

Zastanawiałam się nad tym pytaniem wczoraj podczas biegania… doszłam do wniosku, 
że było wiele takich momentów, jednak najważniejszym osiągnieciem, jakie zostało mi w pamięci była pierwsza nostryfikacja dyplomu pielęgniarskiego. Był to bardzo ciężki poród.  
W sumie to nikt nic nie wiedział, dyrektywa o nostryfikacji polskich dyplomów wprawdzie istniała, ale nikt nie był pewny, jak będzie wyglądało praktyczne jej zastosowanie. Pamiętam, ze pierwsze nostryfikacje były u nas świętowane. Ten zwyczaj został nam do dzisiaj. Jak tylko widzimy listonosza, to z któregoś biura słychać: URKUNDE!!! (Nostryfikacja) i wszyscy czekają, czy nasze oczekiwania się spełniły. Przypomina mi się również inna sytuacja sprzed paru lat. Braliśmy udział na targach pracy w jednej z polskich miejscowości. Wieczorem, podczas kolacji na która byli zaproszeni wszyscy wystawcy (czyli firmy o podobnym profilu do naszego) zapytano mnie, ile pracowników już przyjęliśmy do pracy. W momencie, jak powiedziałam, ze dobijamy do setki wszyscy ucichli. Po paru sekundach temat został zmieniony. Później postawiłam to samo pytanie paru innym przedstawicielom i dowiedziałam się, ze maja niesamowite problemy z nostryfikacja, z doborem odpowiedniego pracodawcy do odpowiedniego pracownika. Maja problem z wymaganiami pracowników. Zapytano mnie, dlaczego odnosimy taki sukces? Moja odpowiedz była jasna: ponieważ nie opowiadamy tylko w superlatywach o Niemczech. Staramy się naświetlić wszystkie pozytywne i negatywne strony pracy w Niemczech. W ten sposób przygotowujemy pracowników do niemieckiej rzeczywistości. 
 
 

Czego poszukujecie Państwo u potencjalnych pracowników?

Szukamy przede wszystkim pracowników, którzy wiedza, że pieniądze w Niemczech nie rosną na drzewach i każdego ranka można sobie zerwać parę banknotów. Szukamy pracowników, którzy są uczciwi wobec samych siebie i zdaja sobie sprawę z tego, ze ten trudny krok, jakim jest opuszczenie swojego rodzinnego kraju przyniesie owoce w formie finansowej oraz umożliwi im długofalowy rozwój zawodowy oraz przede wszystkim dobre zabezpieczenie socjalne. 
 

Jaka jest misja firmy? 

Już przed rozpoczęciem naszej działalności postawiliśmy sobie to pytanie. Odpowiedzi były jasne. Całość zrewidowaliśmy po jakimś roku działania firmy, kiedy na rynku pojawiły się inne firmy przywożące autobusy pełne pielęgniarek, które były bez godnych warunków „sprzedawane“ na rynku niemieckim. Pamiętam, ze wtedy zebraliśmy cala kadrę firmy
i ustaliliśmy, tym razem pisemnie, misje naszej firmy. Prawdomówność, szczerość, szacunek względem pracownika, komunikacja na wysokim poziomie to wartości, którymi chcemy zaprosić do współpracy wszystkie polskie pielęgniarki, fizjoterapeutki oraz lekarki (oczywiście również męska cześć tej branży). 
 

Jak szeroka jest kadra zarządzająca?

Anna Maria Schimizek oraz Elisabeth Sobiech to główny pion zarządzający w firmie Beta aktiv GbR. Każda z nas odpowiedzialna jest co prawda za swoja "działkę" i może podejmować decyzje, które są niezbędne dla zapewnienia bezproblemowego przebiegu procesów w firmie. Jednak decyzje dot. dalszego rozwoju czy zmian personalno-organizacyjnych podejmowane są wspólnie.
 

Jak wygląda struktura firmy?

Działalność firmy to niejako dwa różne "produkty" a raczej usługi. 
Stąd tez kadra pracownicza została również podzielona na dwie grupy. Każda z grup jest odpowiedzialna za swoja usługę i współpracuje ścisłe ze swoim przełożonym przed którym jest również odpowiedzialna za wyniki swojej pracy.
 

Ile w tym momencie jest zatrudnionych osób?

W oddziale w Niemczech oraz w polskim biurze zatrudnionych jest na stale 7 osób. Na nasze zlecenie jednak współpracują z nami tłumacze przysięgli języka niemieckiego, radca prawny, informatyk oraz specjalista od spraw marketingu.
 
 

Czy firma stosuje outsourcing? Np. księgowość, IT itd.?

W skrócie mogę odpowiedzieć: tak. Księgowość jest w rękach specjalistów z tej branży, którzy nie są zatrudnieni w naszej firmie. W ten sposób zaoszczędzony jest nie tylko nasz drogocenny czas, który możemy poświecić naszym głównym działaniom, ale jednocześnie mamy pewność, że nie zostaną popełnione żadne błędy, które by mogły doprowadzić do konfliktów z urzędem skarbowym. Współpracujemy również z firma informatyczną, która "pielęgnuje" nasz system komputerowy oraz na nasze zlecenie w razie potrzeby stwarza specjalnie dla potrzeb naszej działalności, programy komputerowe. 
 

Co można uznać za dotychczasowy sukces firmy?

Chociaż firma jest dopiero od ponad 4 lat na rynku możemy się pochwalić stale wzrastająca liczbą pracowników, którym zaoferowaliśmy pracę w różnych placówkach medycznych. Na początku naszej działalności były to stanowiska tylko w domach opieki. W tej chwili jednak możemy zaoferować dobrze wykształconym pielęgniarkom, fizjoterapeutom oraz lekarzom pracę w niemieckich klinikach i szpitalach. 
 

Jakie są silne strony firmy, dzięki którym jest konkurencyjna na rynku? 

Jesteśmy na miejscu, w Niemczech, tam, gdzie nas pracownik potrzebuje. Znamy rynek niemiecki i jego wymagania od ponad 25 lat. Znamy osobiście pracodawców, współpracujemy z nimi od lat. Przede wszystkim szkolimy naszą kadrę, żeby wychodziła na przeciw  potrzebom oraz oczekiwaniom osób chcących wyjechać do Niemiec i im odpowiadała. Cały czas również pracujemy nad uatrakcyjnieniem naszej oferty pracy. Myślę, że tylko jak wszystkie trzy strony, czyli: Pracodawca, osoba chcąca wyjechać oraz my, maja wspólny cel to uda nam się długoterminowo pozytywnie zmienić przyszłość każdego pracownika chcącego wyjechać do pracy w Niemczech za naszym pośrednictwem.
 

Jak przekonują i zdobywają Państwo klientów?

Naszym największym atutem jest SZCZEROŚĆ. Nasi pracownicy wiedzą, że będą mieli te same warunki finansowe jak każdy niemiecki pracownik o tych samych kwalifikacjach i zdolnościach. 
 

Jakie są topowe usługi Państwa firmy? 

Znalezienie najlepszej oferty pracy dla osoby zamierzającej pracować w Niemczech w swoim zawodzie biorąc pod uwagę jej predyspozycje zawodowe, socjalne oraz życzenia względem regionu oraz rodzaju wykonywanej pracy jak również przeprowadzenie procesu nostryfikacji dyplomu.
 
 

Pracowników, na jakie stanowiska poszukujecie Państwo najczęściej?

W związku z tym, że zajmujemy się pośrednictwem pracy dla branży medycznej, mamy oferty właśnie dla tej grupy zawodowej. Aktualnie poszukujemy wykwalifikowanych pielęgniarek, fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych oraz lekarzy.
 

Jakie główne zadania czekają na nowych pracowników?

To zależy od specyfiki zawodu, doświadczenia zawodowego oraz kwalifikacji dodatkowych (specjalizacji). W przypadku pielęgniarek jest pielęgnacja pacjentów i opieka nad nimi. Jednak pielęgniarki, które maja ukończone kursy specjalistyczne jak np. anestezjologia obejmują po uprzednim wprowadzeniu w zakres obowiązków, czynności pielęgniarki anestezjologicznej. Prowadzenie dokumentacji medycznej, rozmowy z lekarzami i rodzinami pacjentów także należą do ich zakresu obowiązków.
Do głównych zadań fizjoterapeutów z kolei należy m.in. ustalanie i wykonywanie zabiegów fizjoterapeutycznych, mających na celu poprawę stanu fizycznego pacjenta, kontrolowanie efektywności procesu fizjoterapii, czy prowadzenie działalności profilaktycznej, polegającej na podtrzymywaniu sprawności pacjenta.
 

Jak przedstawiają się widełki wynagrodzeń dla poszczególnych stanowisk?

Wszystko zależy od wykształcenia, doświadczenia zawodowego oraz znajomości jeżyka niemieckiego. Pewną role odgrywa również region, gdzie kandydat podejmie prace. 
Przykładowo pielęgniarka przed nostryfikacja dyplomu, pracując na stanowisku pomocniczym zarobi od 1700e do 2200 euro brutto, po uznaniu dyplomu zarobek ten jest w granicach 2200e do 2600 euro brutto. Fizjoterapeuci z kolei mogą zarobić od 1700e do 2500e brutto.
 

Czy firma uczestniczy w targach pracy?

Od początku naszego istnienia uczestniczymy w targach pracy. Staramy się przy tym zawsze wykorzystać okazje i zorganizować spotkanie dla zainteresowanych na terenie uczelni, zachęcić ich do nauki języka niemieckiego opowiedzieć o realiach życia i pracy w Niemczech. Współpracujemy z wieloma uczelniami. Ostatnio na przykład byliśmy na targach pracy w Katowicach na Akademii Wychowania Fizycznego. W maju tego roku będziemy w Opolu. 
Stalla obecność na polskim rynku pracy to nasz obowiązek.
Jesteśmy w trakcie organizacji praktyk studenckich, które cieszą się dużym zainteresowaniem z ich strony.
 

Jak przebiega rekrutacja?

Bardzo sprawnie i nieskomplikowanie: kandydat przesyła nam swoje CV, Beta aktiv GbR kontaktuje się z nim telefonicznie, podczas pierwszych rozmów wyjaśniamy i odpowiadamy na wszystkie pytania kandydata, związane z możliwością podjęcia przez niego pracy w Niemczech, sprawdzamy znajomość języka niemieckiego, jeśli kandydat spełnia wymogi językowe otrzymuje kilka ofert pracy w różnych placówkach,  organizujemy dwudniowa hospitację, podczas której kandydat ma możliwość zapoznania się z przyszłym miejscem pracy, zakresem obowiązków, poznaje strukturę placówki, swoich przełożonych itd.,  po podjęciu decyzji przez kandydata o chęci podjęcia pracy w wybranej przez niego placówce maja miejsce kolejne kroki organizacyjne. Przeprowadzamy nostryfikacje dyplomu (w przypadku pielęgniarek istnieje opcja zatrudnienia na stanowisku pomocy pielęgniarskiej przed otrzymaniem niemieckiej nostryfikacji (Urkundy), w przypadku fizjoterapeutów niemiecka nostryfikacja musi być zakończona przed podjęciem pracy w ośrodku rehabilitacyjnym, po przyjeździe kandydata do pracy jesteśmy pomocni przy załatwianiu wielu formalności urzędowych, które są niezbędne, aby móc żyć i pracować w Niemczech.
 

Co w przypadku, kiedy język niemiecki u kandydata nie jest wystarczający do objęcia posady w Niemczech?

Nie odrzucamy nikogo a raczej staramy się zmotywować kandydata do intensywnej nauki języka i monitorujemy postępy. Odstępy czasowe/weryfikacja językowa jest dobierana indywidualnie.
 
 

Jak najchętniej pracownicy spędzają czas po pracy?

Pracodawcy zatrudniający pielęgniarki i fizjoterapeutów w różnoraki sposób zajmują się integracja nowych pracowników. Jest to proces złożony i wymaga często tzw. "wyczucia" ze strony pracodawcy. Wielu naszych pracowników musi jeszcze brać udział w oferowanych kursach języka niemieckiego, ponieważ poziom językowy nie odpowiada często wymogom zajmowanego stanowiska. Pracodawca w wielu przypadkach dofinansowuje tego rodzaju kursy. Pielęgniarki i fizjoterapeuci maja możliwość uczestniczenia w kursach specjalistycznych, dokształcających. Często odbywają się w czasie godzin pracy tak, że po południu mogą pracownicy spędzać czas według własnego uznania. 
A możliwości w tej kwestii jest wiele. Pracodawcy angażują się w proces integracyjny pracowników, którzy przyjechali do niego do pracy z zagranicy, organizuje letnie festyny lub w miesiącach zimowych, w okresie świątecznym organizowane są spotkania z pracownikami, podczas których każdy otrzymuje mały świąteczny upominek. 
W jednym z ośrodków został urządzony "dzień polskich potraw", gdzie pracownicy nasi mogli się wykazać umiejętnością gotowania i zaprezentowania polskiego jedzenia. 
Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze, przepisy kulinarne miały ogromne wzięcie u niemieckich koleżanek.
 
 
gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Marcu 2021r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. GoWork.pl 4 014 360
  2. linkedin.com 3 587 328
  3. olx.pl 3 276 288
  4. jooble.org 3 086 424
  5. pracuj.pl 3 054 024
BETA aktiv GbR