baner wywiady
Miniaturka
Paweł Florek
ATS Balicki Florek sp.j.
Wspólnik w ATS Balicki, Florek sp.j., absolwent Politechniki Wrocławskiej, 13 lat doświadczenia w branży, prelegent na wielu konferencjach optycznych

Jak przedstawiliby Państwo firmę ATS Balicki, Florek w jednym zdaniu?

Firma ATS jest największym w kraju dystrybutorem pełnego zakresu produktów kontaktologicznych.

Co składa się na Państwa ofertę?

W naszej ofercie można znaleźć wszelkie dostępne na polskim rynku soczewki kontaktowe, płyny do pielęgnacji soczewek, krople nawilżające oraz akcesoria i kosmetyki optyczne. Dostarczamy naszym klientom również oprawy okularowe i okulary przeciwsłoneczne. Jesteśmy również wyłącznym dystrybutorem na Polskę produktów firm Menicon i Avizor. Natomiast w naszej ofercie znajdują się produkty takich marek jak m.in. Bausch+Lomb, Acuvue, Alcon, Cooper Vision i wiele innych.

Jak wyglądały początki działalności i kto był prekursorem firmy?

Spółka jest obecna na rynku od 2003 roku. Od kilkunastu lat rozwija się i zdobyła sobie reputację solidnego partnera w relacjach B2B. Działalność rozpoczynaliśmy od hurtowej sprzedaży wąskiego zakresu produktów do niewielkiej ilości klientów. Wszystkie zadania wykonywaliśmy własnoręcznie. Firma zajmowała małe pomieszczenie biurowo-magazynowe. W momencie kiedy ilość zamówień wzrastała, zaczęliśmy zatrudniać kolejnych pracowników. Wkrótce zmieniliśmy też siedzibę i przenieśliśmy się do Jawora. Rozszerzyliśmy znacznie powierzchnię magazynową. Obecnie posiadamy również oddział we Wrocławiu, w którym mieści się Dział Handlowy.

Jaka jest misja firmy i w jaki sposób staracie się ją realizować?

Naszą misją jest oferowanie wszystkich produktów kontaktologicznych w jednym miejscu po konkurencyjnej cenie i w jak najszybszym czasie. Dla naszych kontrahentów bardzo ważna jest szybkość i jakość obsługi. Dzięki odpowiedniej strategii i przeszkolonym pracownikom jesteśmy w stanie spełnić oczekiwania naszych klientów.

Jakimi wartościami kierują się Państwo w prowadzeniu przedsiębiorstwa?

W naszej pracy opieramy się na przeświadczeniu, że każdy kontrahent i każda transakcja wymaga indywidualnego podejścia. Dodatkowo oferujemy usługi konsultacyjne mające na celu zapewnienie kompleksowej obsługi partnerów handlowych w całym procesie sprzedaży. Dzięki specjalizacji i dużemu doświadczeniu jesteśmy w stanie oferować produkty najwyższej jakości przy zachowaniu konkurencyjnych cen. Dzięki wyeliminowaniu pośredników w ścieżce zakupowej gwarantujemy wysoką dostępność towarów i krótki czas realizacji zamówień, a także najbardziej atrakcyjne ceny na rynku. Ciągle powiększamy dostępny asortyment aby zaspokoić najbardziej nawet wymagających klientów.

Co uważają Państwo za swój największy sukces?

Z całą pewnością największym naszym sukcesem było podpisanie umowy na wyłączną dystrybucję płynu do soczewek kontaktowych SOLOCARE AQUA® z japońską firmą Menicon, która jest odpowiedzialna za ten produkt na terenie całej Europy. Z uwagi na fakt, że produkt ten znajduje się w czołówce płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych i jest bardzo znaną marką – otworzyło nam to nowe możliwości współpracy, m.in. z największymi sieciami optycznymi w kraju. Dzięki naszej pracy i staraniom, z powodzeniem rozwijamy sprzedaż tego produktu oraz innych produktów firmy Menicon w Polsce.

Proszę powiedzieć, na jakie stanowiska najczęściej rekrutujecie?

ATS jest typową firmą handlową, w której schemacie organizacyjnym znajdują się takie działy jak: handlowy, magazyn i logistyka oraz obsługa klienta. Bardzo duży nacisk kładziemy na jakość obsługi klienta z użyciem zaawansowanych narzędzi informatycznych, np. specjalizowany system CRM. Najczęściej poszukujemy osób do działu handlowego, zarówno do zdalnej obsługi telefonicznej naszych klientów jak i do pracy w terenie – bezpośrednio z klientami.

Gdzie można odnaleźć informacje o aktualnych ofertach pracy?

Aktualne oferty pracy publikujemy na naszej stronie www.ats.info.pl. Poszukujemy również pracowników poprzez portale rekrutacyjne.

Czym kierujecie się przy wyborze kandydatów?

Analizujemy CV i listy motywacyjne kandydatów. Jeśli kandydat zainteresował się ogłoszeniem o pracę, to zwykle w liście motywacyjnym nawiązuje do ogłoszenia i wymagań pracodawcy. Jeśli jest to kolejna kopia listu wysłana wśród setki innych na różne adresy e-mailowe – ma małe szanse na zauważenie.

Jak wygląda proces rekrutacji w Państwa firmie? Z ilu etapów się składa?

Proces rekrutacji zwykle składa się z dwóch etapów. Na pierwszej rozmowie poznajemy kandydata i analizujemy, czy nasze i jego wymagania mają szanse realizacji. Jeśli obustronne oczekiwania mają dużo części wspólnych – na drugiej rozmowie uszczegóławiamy propozycje i nasze cele oraz negocjujemy warunki zatrudnienia.

Jak wyglądają pierwsze dni nowego pracownika?

Pierwsze kilkanaście dni to kwestia szkoleń, poznania procedur i sposobu naszego działania. Nowy pracownik obserwuje pracę różnych działów i poznaje wszystkich współpracowników aby móc bez problemów komunikować się w przyszłości. Stawiamy na pracę zespołową, dlatego pozytywna atmosfera wśród pracowników jest ważnym aspektem.

Jakie formy zatrudnienia są przez Państwa preferowane?

Jesteśmy przekonani, że tylko długotrwała współpraca pomiędzy pracownikiem i pracodawcą przynosi pozytywne efekty. Wszyscy nasi pracownicy zatrudnieni są na umowę o pracę. Wielu z nich wcześniej odbywało u nas staż lub praktykę. Jeśli wykazywali chęć do pracy i nauki, mieli szansę być zatrudnieni. Staż traktujemy wtedy jak okres próbny.

Organizujecie Państwo jakieś spotkania, imprezy integracyjne dla pracowników?

Oczywiście, że tak. Podczas takich spotkań osoby, które pracują w różnych lokalizacjach lub w terenie mają okazję bliżej poznać swoich współpracowników, z którymi często rozmawiają telefonicznie. Spontanicznie też pracownicy organizują spotkania np. związane z czyimiś urodzinami lub innymi okazjami.

W jaki sposób motywujecie osoby do osiągania wyznaczonych celów?

Każdego pracownika traktujemy poważnie i po partnersku. Jak wspomniałem, jesteśmy nastawieni na długookresową współpracę. Większość pracowników pracuje z nami od co najmniej kilku lat. To świadczy o tym, że cenią sobie warunki pracy w firmie ATS. System motywacyjny w ramach wynagrodzenia składa się z części stałej i nagrody.

Jak wygląda przyznawanie tych nagród?

Nagrody wyliczane są w poszczególnych działach na podstawie wewnętrznych zasad i wyników oraz realizacji ustalonych celów. Cele mogą dotyczyć wyników sprzedaży, ale również oceny jakości obsługi klienta lub akcji sprzedażowych związanych z daną kategorią produktu. Często organizowane są dodatkowe akcje motywacyjne skierowane na promocję konkretnych produktów. Jesteśmy też otwarci na różne oddolne propozycje, które często są realizowane.

gemius

Wyniki badania GEMIUS/PBI dla wybranych węzłów w Styczniu 2023r.

Ranking Użytkownicy
(real users)
  1. pracuj.pl 4 309 200
  2. GoWork.pl 4 049 352
  3. olx.pl - praca 3 255 228
  4. jooble.org 2 682 558
ATS Balicki Florek sp.j.