poradnik dla pracownika

Zasiłek opiekuńczy na członka rodziny: komu się należy?

Komu przyznawany jest zasiłek opiekuńczy na członka rodziny? Jaka jest wysokość świadczenia oraz w jaki sposób złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy na dorosłego członka rodziny lub dziecko? Zapraszamy do lektury.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim osobom zatrudnionym na umowę o pracę lub tym, którzy posiadają ubezpieczenie chorobowe. Wypłacany jest w przypadku zwolnienia z wykonywania pracy z konieczności opieki nad dzieckiem lub innymi chorymi członkami rodziny. Wysokość miesięcznego świadczenia wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Sprawdź, jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać zasiłek opiekuńczy na członka rodziny i przez jaki okres można go pobierać.

Zasiłek opiekuńczy na członka rodziny: dla kogo?

Zasiłek opiekuńczy należy się każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę lub która posiada ubezpieczenie chorobowe (w przypadku zatrudnienia na umowę zlecenie lub o dzieło można skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z ZUS).

Dlatego zgodnie z art. 32 ustawy zasiłkowej, taki pracownik może wziąć zasiłek opiekuńczy do opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 8. roku życia (w określonych przez ustawodawcę przypadkach), do 14. roku życia lub opieki nad innym chorym członkiem rodziny: małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuków, rodzeństwa czy dzieci powyżej 14 lat. Przysługuje on zarówno na dziecko chore, jak i zdrowe.

Kto może pobierać zasiłek opiekuńczy?

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje:

Aby zasiłek przysługiwał, muszą jednak zaistnieć określone okoliczności, które pozwolą pracownikowi skorzystać ze świadczenia. Jakie? Sprawdźmy.

Zasiłek opiekuńczy na członka rodziny: dziecko do 8 lat

Jak czytamy na stronie Gov.pl, zasiłek opiekuńczy na członków rodziny do 8. roku życia przysługuje okresie sprawowania opieki osobistej, w przypadku:

Zasiłek opiekuńczy na członka rodziny: opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym do 14 lat

Zasiłek opiekuńczy na członka rodziny należy się również rodzicom dzieci niepełnosprawnych do 14. roku, gdy chory:

W jakich przypadkach można skorzystać z tego zasiłku opiekuńczego na członka rodziny?

Przy czym warto zaznaczyć, że w myśl art. 32. [Prawo do zasiłku opiekuńczego] Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:

Za dzieci w rozumieniu ust. 1 i 2 uważa się dzieci własne ubezpieczonego lub jego małżonka oraz dzieci przysposobione, a także dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie.

Zasiłek opiekuńczy na dorosłego członka rodziny

Pracownik może również wybrać zasiłek opiekuńczy na dorosłego członka rodziny (np. małżonka, rodzica, teściów, dziadków, wnuków, rodzeństwo lub dzieci powyżej 14. roku życia), jeżeli tylko pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym. Warunkiem zasiłku na członków rodziny wymagających opieki jest jednak posiadanie ubezpieczenia przez osobę chorą na czas sprawowania opieki przez pracownika. Sprawdź -> Opieka nad osobami starszymi: zasiłek.

Zasiłek opiekuńczy na członka rodziny: ile dni?

Ile dni trwa zasiłek opiekuńczy na członka rodziny? Zgodnie z art. 33 ustawy zasiłkowej, świadczenie można pobierać przez okres:

Kto płaci zasiłek opiekuńczy na członka rodziny? Płatnik składek lub bezpośrednio Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek jest jednym ze świadczeń wypłacanym z ubezpieczenia chorobowego. Dlatego zasiłek na członka rodziny finansowany jest z funduszu ubezpieczeń społecznych, nawet wtedy, gdy wypłaca go pracodawca.

Ile wynosi zasiłek opiekuńczy na członka rodziny? Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy zasiłku za każdy dzień, w którym dany pracownik z niego korzysta, ale również za dni ustawowo wolne od pracy.

Kiedy należy się dodatkowy zasiłek opiekuńczy z ZUS?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ojcu dziecka lub członkom najbliższej rodziny, jeśli matka pobierająca zasiłek macierzyński w ciągu 8 tygodni po porodzie nie ma możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem. Tak się dzieje, gdy ubezpieczona matka dziecka np. przebywa w szpitalu czy innej placówce leczniczej, także, wtedy gdy posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, które uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. O dodatkowy zasiłek można się starać również wtedy, gdy matka porzuciła dziecko. Matka dziecka, która nie ma możliwości opieki nad dzieckiem, musi być jednak ubezpieczona. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje tylko na dziecko do 8 tygodnia życia, a pobieranie zasiłku jest możliwe, jeśli osoba, która wnioskuje o świadczenie, zrezygnuje z pracy.

Zasiłek opiekuńczy na członka rodziny: wniosek

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy na członka rodziny, należy dostarczyć do ZUS zwolnienie lekarskie oraz wypełniony wniosek o zasiłek opiekuńczy na druku:

Wzór wniosku zasiłku opiekuńczego znajdziesz na stronie Zus.pl.

Natomiast w przypadku wypłaty zasiłku przez ZUS (dotyczy osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą), należy przedstawić również zaświadczenie płatnika składek na druku:

Jak widać, państwo stara się pomagać rodzinom w ciężkich sytuacjach. Zasiłek opiekuńczy może ułatwić egzystencje ludziom, którzy muszą łączyć pracę z problemami zdrowotnymi członków rodziny, a także rodzicom by mogli w należyty sposób pomóc dziecku, które wymaga opieki.

Oceń artykuł
3.1/5 (9)