Josera Polska Sp. z o.o.

2.8 Dodaj merytoryczną opinię

Opinie o Josera Polska Sp. z o.o.

Adi8484 Nowy wpis
Kandydat

Czy poszukujecie może pracownika na produkcje

Sara Nowy wpis
Inne

dzień dobry. znalazłam ofertę dla administratora sklepu internetowego B2B / B2C. wskazane minimum roczne doświadczenie spełniam, nawet je przebijam. Zastanawiam się przy tym czy zawsze oferowana jest mimo to ta sama podstawa czy może wyższa? Nie ma podanych widełek w opisie

anonim
Były pracownik

(usunięte przez administratora)

Nowy wpis

Pracodawca

Rzeczywiście, zdarza się...

Alicja Nowy wpis
Inne

witam. widziałam, że jest dostępna oferta dla Specjalisty ds. Sprzedaży Żywności dla Koni. Czy istnieje szansa na ocenę obrotów z tych pasz? Wstępne doświadczenie w sprzedaży już mam. Czy uważacie to za odpowiedni poziom dla osoby początkującej?

 Rozmowa kwalifikacyjna
Brałeś udział w rekrutacji na [stanowisko] w firmie Josera Polska Sp. z o.o.? Podziel się swoimi wrażeniami! Jak długo czekałeś na odpowiedź rekrutera po wysłaniu CV? Z ilu etapów składał się proces rekrutacyjny?
M.
Kandydat

Chciałabym wesprzeć na duchu wszystkie osoby, które zastanawiają się, jak wygląda proces rekrutacji w firmie Josera. Nie ma się czego obawiać! :) Nigdy nie spotkałam się z tak miłą atmosferą podczas rozmowy. Szczególne chciałabym podziękować Pani Natalii K. z działu HR, która zawsze sprawiała, że rozmowa była niezwykle sympatyczna i merytoryczna. Żadnych dziwnych czy niewygodnych pytań oraz dużo wsparcia i motywacji. Życzę każdemu tak przyjemnej rozmowy rekrutacyjnej! Na szczęście udało mi się pomyślnie przejść proces rekrutacji, ale nawet gdyby moje losy potoczyłyby się inaczej – to naprawdę dobrze wspominałabym to doświadczenie. ????

Pracodawca

@M.

Miło przeczytać, że praca koleżanek z Działu Rekrutacji jest doceniana.

Karo
Inne

Hejka. Od paru dni jest dostępna oferta na stanowisko Junior HR Information System Specialist. Niby roczne doświadczenie z podobnego stanowiska jest wymagane ale w jaki sposób kandydat jest jeszcze dodatkowo sprawdzany? Jakich pytań mogę się spodziewać na rozmowie? chce się dobrze przygotować

anonim
Kandydat

(usunięte przez administratora)

Pracodawca

Tak się składa, że rekruterki mają duże doświadczenie, a brak informacji zwrotnej czasem nie wynika z braku profesjonalizmu lecz z braku informacji i bardzo dużej ilości kandydatów oraz otwartych procesów rekrutacyjnych. Staramy się przesyłać informacje zwrotne jak najszybciej, nie zawsze udaje się tak jak oczekują kandydaci.

Lola
Inne

Hej, zaskoczył mnie ten dopisek w nawiasie o pracy 100% w ofercie dla IT Security Specialist’y o tym, że 2 razy w roku jedzie się do Niemiec na spotkania integracyjne. rozumiem, że one jednak nie są obligatoryjne mimo wszystko? Wszyscy się na nie decydują?

Dzik
Kandydat
 Pytanie

Był kiedyś dzień, w którym nie szukali nowego pracownika? :-) Ich ogłoszenia pamiętam od zawsze...

@Pracodawca
Pracownik
@Dzik

Budujemy nowy zakład, tworząc nowe miejsca pracy, stąd ogłoszenia.

anonim
Inne
@@Pracodawca

Czy sami pracownicy maja możliwość na przechodzenie pomiędzy zakładami? Zastanawiam się nad tym od strony osób z biura chociażby, tryb zdalny byłby do wdrożenia?

Pracodawca

@anonim

Na niektórych stanowiskach tryb zdalny jest wprowadzany hybrydowo. Część pracy z domu, część z biura. Przejście pomiędzy zakładami dzieje się, gdy ktoś obejmuje stanowisko w przyszłym, nowym zakładzie. Na razie ten proces dopiero się zaczyna.

Misia
Inne
@Josera Polska Sp. z o.o.

Oooo a można wiedzieć, na jakich posadach można pracować częściowo zdalnie? Jak mnie interesuje stanowisko w HR lub na offisie, a jak tak, to czy w umowie jest zapis, że dana posada oznacza pracę w takim trybie?

Pracodawca

@Misia

Hybrydowo można pracować na przykład w księgowości, zakupach, logistyce, HR. Zazwyczaj w ogłoszeniach o rekrutacji na dane stanowisko jest napisane, czy możliwa jest na danym stanowisku praca z domu / zdalna.

anonim
Inne
@Josera Polska Sp. z o.o.

Super, mnie interesuje właśnie praca tutaj i chodzi o dział HR. I jak tu jest możliwość trybu hybrydowego, to można sobie wybrać dni na prace z domu, czy są one z góry jakoś wyznaczone przez np. przełożonego?

Pracodawca

@anonim

W każdym przypadku praca z domu musi być uzgodniona z przełożonym.

Until
Kandydat

Firma nie daje i formacji zwrotnej po rozmowie kwalifikacyjnej pomimo, że wcześniej ustala nawet dokładny termin podania takiej informacji. Dwie rozmowy, podczas których pierwsza była bardzo przyjemna i pozytywna a na drugiej można się poczuć jak na przesluchaniu.

anonim
Inne
@Until

Te rozmowy z kim są prowadzone i po jakim odstępie czasu? Czy dobrze się domyślam, że nie ta sama osoba je przeprowadzała? Podczas tej drugiej jakie pytania były zadawane, jak się przygotować?

Until
Kandydat
@anonim

Rozmowy są prowadzone z różnymi osobami. W zależności do jakiego działu chcesz się dostać. Na pewno zawsze jest osobą z HR plus manager działu. Druga rozmowa była już z dyrektorem. I podczas tej rozmowy odniosłam wrażenie, że doszukują się samych niedoskonałości. Na koniec trzeba było podać namiary do byłych pracodawców. A jeśli do jednego z nich nie podałam to było to zasugerowane podczas rozmowy telefonicznej, która była jeszcze dodatkowym dopytywaniem się np. na jakieś zasadzie została rozwiązana moja umowa z byłym pracodawcą. Ogólne wrażenia z rozmowy kwalifikacyjnej niestety fatalne.

1
Xoxo
Były pracownik
@Until

Ja też podczas rozmowy czułam się jak na przesłuchaniu. Wypytywanie tylko i wyłącznie o stresujące, negatywne sytuacje. Cały czas pytanie o to samo tylko w inny sposób.

Zosia
Kandydat
 Pytanie

Witam, zwolniło się miejsca na stanowisku "Księgowa", wiecie jaka panuje atmosfera w tym dziale? Czy można liczyć na pomoc w wdrożeniu?

Y
Inne
 Pytanie

@Pracodawca Czy firma Josera wykorzystuje do produkcji swoich produktów towarów z Ukrainy ?

Pytanie
 Pytanie

Z jakich powodów pracownicy kończą współpracę z Josera Polska Sp. z o.o.? Czy sami rezygnują ze współpracy, czy są zwalniani?

anonim
Inne

Widzieliście ten komentarz, w którym ktoś pisał o robieniu za polską stawkę? Czemu akurat taką? Nie podali akurat tamtej kwoty dla elektryka wprost, wiec trudno jest się odnieść. teraz to już sam nie wiem, wypłaty są w zł czy euro? Chyba ze zależy jak na umowie poprosisz? Myślę o tym od strony kursu po prostu

anonim
Kandydat

Szukają elektryka, w ofercie piszą o pracy za granicą. Gdzie konkretnie? Orientujecie się ile płacą na rękę na umowie o pracę? Posiadam uprawienia do obsługi wózków widłowych i podnośników, system sat też ogarniam. Szukam stabilnej roboty, za adekwatne pieniądze. Warto sie tu przyjąć z takimi oczekiwaniami? Pozdro :)

answers
Były pracownik
@anonim

Jak nie wiesz o co chodzi to chodzi o pieniądze . Na start dostaniesz ta dolną granicę z widełek z raportów płacowych i oczywiście pełen koszyk obietnic podwyżek i benefitów. Co do pracy za granicą to będziesz robił za polską stawkę a będziesz zdala od domu . Czyli tzw. szukanie jelenia który będzie jeździł do Niemiec i robił za polską stawkę . Do tego otrzymasz to co prawnie muszą ci dać czyli delegację .

Xoxo
Inne

Zero komunikacji, tylko negatywy.

Pytanie
 Pytanie

Czy firma Josera Polska Sp. z o.o. w całości finansuje szkolenia dla pracowników?

2
Nie bo nie
Były pracownik
@Pytanie

Nie. Teraz nowe osoby również z HR są przeciwne finansowaniu w rozwój pracowników.

1
Małgorzata
Kandydat
@Nie bo nie

Nie rozumiem tylko dlaczego? ogólnie to na podstawie czego pada to stwierdzenie tak właściwie? Piszesz o nowych osobach z HR, mają rotacje? Oni w ogóle na jakim standardzie pracują? znacie stawki na dziale i ogólną atmosferę? mam akurat doświadczenie, trudno się dostać?

1
Prawda
Były pracownik
@Małgorzata

Cześć opinii jest właśnie dodanych od tych osób wyżej żeby poprawić gwiazdki . Atmosfera a raczej jej brak , jedna drugiej podkłada nogę. Z tego co słyszę to zespoły są zazwyczaj zgrane lecz kierownictwo to tragedia , próbuje skłócić własny zespół ,wprowadzają zamieszanie. Dostać się dostaniesz bo zazwyczaj brak kandydatów . Każdy wie jaka opinia krąży w Nowym Tomyślu.

1
JYTencjuszka
Pracownik
@Pytanie

Tak, wewnętrzne szkolenia standardowo są darmowe i jest ich sporo. Natomiast firma z tego co wiem jako benefit robi dofinansowania.

1
JYTencjuszka
Pracownik
@Nie bo nie

Nie bardzo, to HR zajmuje się organizacją szkoleń i harmonogramem na każdy miesiąc - grafik szkoleń jest pełny i co tydzień są przypominajki w komunikacji wewnętrznej, podsumowujące nadchodzące szkolenia. ;) Sprawa szkoleń jest otwarta, z tego co wiem wciąż rozszerzają ofertę i szkoleniowców.

JYTencjuszka
Pracownik
@Małgorzata

Jako "świeża" pracownica HR-u uważam już po paru miesiacach, że zespół jest super :). Także umowa przedłużona i widzę potencjał w związku z rozwojem struktury oraz samą atmosferą u nas, jak i w kontakcie z innymi działami ;). Pracowałam wcześniej w korporacjach i tu atmosfera jest zupełnie pro #foodfamily. Czyli robimy swoje, ale z uśmiechem, rozmową i z przyjemnością widząc się czy to w biurze czy online. Każda osoba z mojego doświadczenia jest pomocna. Zespół wciąż się rozszerza w związku z budową nowej fabryki Petfood, także warto śledzić ogłoszenia. Super byłoby trafić na równie zaangażowane osoby z energią podobną aktualnemu składowi, jeśli chodzi o nowych pracowników. ;) Wiadomo, w każdym stanowisku ma się swoje pole do działania i rozwoju, więc wierz mi - właściwie z tego co widzę każdy stara się robić swoje, a dodatkowo być dla ludzi. Ja polecam, ale nie tylko zespół hr - z moich obserwacji naprawdę wartościowe osoby zasilają Joserę Erbachera i nie ma dwóch takich samych osób. :D

anonim
Kandydat
@JYTencjuszka

Jaki jest ten potencjał rozwoju w firmie? Chodzi o szanse na awanse na wyższe stanowiska? Firma robi lepsze, wolne, nowe miejsca, aby właśnie móc kogoś awansować? Czy trzeba czekac aż ktoś odejdzie aby iść w górę?

Fleya
Inne
@JYTencjuszka

Typowy bełkot HRów czyli ludzi którzy KOMPLETNIE nie znają się na produkcji, logistyce czy kontrolingu. Każdy HRowiec jest wiecznie zadowolony bo NIC NIE ROBI. Każdy HRowiec ciągle gada o atmosferze w zakładzie pracy ale nie o samej pracy bo jej nigdy nie doświadczył. Pozdrowienia dla szaraków z betonowej wierzy którzy błędnie myślą że częścią jakiejś family. P.S. fabryka pet raczej nic nie zmieni, oby nie okazała się kosztem nie do przełknięcia...

1
Lacoste
Inne
 Pytanie

Ponownie szukają operatora na arodo. Znowu ktoś uciekł? Czy może wyleciał?

qwerty
Kandydat
@Lacoste

No ja właśnie widziałam tę ofertę. I jak mowa o tej pracy to wiecie, jaką pensje dają? Chodzi o kasę na start pracy dla osoby z doświadczeniem około 5 lat? Operator ma UoP czy inną umowę?

Pytek
Kandydat
 Pytanie

Cześć jak wygląd praca na stanowisku magazyniera? Jakie zarobki? Opłacane zmieniać pracę dla tej firmy?

Mikołaj B
Były pracownik

Josera Polska to Bardzo Dobry @Pracodawca. Firma kładzie ogromny nacisk na rozwój pracownika co wyróżnia ją na tle konkurencyjnych firm. Nasze drogi co prawda się rozeszły gdyż wybrałem ofertę innej firmy jednak aby doradzić potencjalnym kandydatom na różne stanowiska w firmie powiem - warto.

1
Krycha
Pracownik
@Mikołaj B

Nawet bym powiedziała ze w powiecie bezkonkurencyjny. Przynajmniej jeżeli chodzi o biuro. Premie miesięczne i roczne. Bony. Wypłata terminowa jak w zegarku. Szkolenia wewnętrzne food family. Szkolenia zewnętrzne minimum raz do roku. Owoce w biurze. Gadżety wysokiej jakości. Firma inwestuje również w niezbędne narzędzia. Potrzebny dron to jest dron. Potrzebny Mac jest Mac. Dzięki tym rzeczom ludzie się angażują i chętnie podejmują wyzwania wykraczające poza przedmiot umowy. Relacje w firmie buduje się na lata.

Maciej
Pracownik
@Krycha

Potwierdzam. Jestem długoletnim pracownikiem i Josera zapewnia niezbędny komfort pracy u uczciwe reguły. Duże wsparcie w codziennej pracy. Zero stresu. Tylko ten dobrze motywujący. Oby tak dalej!

cosa nostra
Były pracownik
@Mikołaj B

A ja nie potwierdzam. Oczywiście biuro to inny świat, oderwany od szarej rzeczywistości produkcji. Produkcja to pasmo ciągłych awarii przy dość dziwnym kierownictwie. Finansowo bardzo średnio. Może nowa hala produkcyjna będzie nowoczesna i produkcja będzie mniej problematyczna. Bo co do finansów to raczej zmian nie będzie. Reasumując do biura jak najbardziej, kompletny lajcik. Na magazyn, też w miarę ok chociaż szału nie ma. Na produkcję to raczej na chwilę by coś liznąć i szukać dalej.

Costa
Były pracownik
@cosa nostra

@cosa nostra Długo pracowałem i tutaj się nie zgodzę. Maszyny są sprzątane oraz są konserwację. W porównaniu z innymi firmami w tego typu produkcji jest znacznie gorzej z czystością jak i stanem maszyn . Większość jak nazywasz " awarii" nie wynika z złego stanu technicznego maszyn tylko braku podstawowej wiedzy w obsłudze . Nie dziwi mnie to ponieważ nie ma kto wam tej wiedzy przekazać . Zwolniliście stary zespół pracowników strzelając tym samym sobie w kolano.

Paula
Kandydat
@Costa

O co chodzi z tymi zwolnieniami? Interesuje mnie jedna z ofert pracy, a nie brzmi to obiecująco. Co tam się zadziało że zwolnili cały zespół? Jak oceniasz mimo to stabilność?

X
Były pracownik
@Paula

Myślę że jak zaczniesz pracę to na parę lat aż przyjdzie jakiś mądrala i będzie z ciebie robił (usunięte przez administratora)....o a ty się nie dasz i cie zwolni to nic że pracujesz długo i masz doświadczenie zawodowe, nie pasujesz jemu a reszta bandy nic mu nie zrobi bo dala mu rękę wolna , a tu zonk Teraz gość pracuje w biurze ale trochę za późno się za niego wzięli, ludzie pracowali po 10 i więcej lat z bagażem doświadczeń i skończyli za brama Ale cóż Josera to nie jedna firma gdzie można fantastycznie pracować Życzę dobrego wyboru i zastanowienia się nad pracą w Josera Polska

Zostaw merytoryczną opinię o Josera Polska Sp. z o.o. - Paproć

Możesz oznaczyć pracodawcę w treści opinii wpisując znak @ np: @Pracodawca

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej


Drogi Użytkowniku,

Pamiętaj, przed dodaniem opinii o Pracodawcy, koniecznie zapoznaj się z poniższą informacją:

NIE dodawaj opinii, która:

ikona dobre praktyki
łamie prawo polskie
ikona dobre praktyki
jest niezgodna z regulaminem serwisu GoWork.pl
ikona dobre praktyki
jest wulgarnym komentarzem
ikona dobre praktyki
jest niemerytoryczna

Każda merytoryczna opinia jest ważna, każda z nich może być zarówno pozytywna jak i negatywna, dlatego zachęcamy do tego by dzielić się swoimi przemyśleniami, które dotyczą Pracodawcy. Nie pisz jednak pod wpływem negatywnych emocji.

Zadbaj o kulturę pozytywnego feedbacku, nie pisz tylko negatywnych informacji o Pracodawcy, zwróć uwagę na stosowne aspekty i realia w swojej opinii. Wszystkie oceny są wartościowe. Wspólnie zadbajmy o sens merytorycznych opinii.

Dodaj pomocną opinię, którą sam chciałbyś przeczytać o swoim potencjalnym Pracodawcy. Podziel się swoimi przemyśleniami, a poniższe przykłady możesz potraktować jako podpowiedzi o czym Użytownicy lubią czytać odwiedzając profile firm.

ikona dobre praktyki
przebieg on-boardingu nowego pracownika
ikona dobre praktyki
proponowane przez Pracodawcę wartości wynagrodzenia
ikona dobre praktyki
codzienna praca, również w relacji z przełożonymi
ikona dobre praktyki
panująca atmosfera w pracy
#TwójGłosMaZnaczenie

Często zadawane pytania

  • Jak się pracuje w Josera Polska Sp. z o.o.?

    Zobacz opinie na temat firmy Josera Polska Sp. z o.o. tutaj. Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy oraz kandydaci do pracy to 37.

  • Jakie są opinie pracowników o pracy w Josera Polska Sp. z o.o.?

    Liczba opinii, które napisali obecni i byli pracownicy to 11, z czego 3 to opinie pozytywne, 3 to opinie negatywne, a 5 to opinie neutralne. Sprawdź tutaj!

  • Jak wygląda rekrutacja do firmy Josera Polska Sp. z o.o.?

    Kandydaci do pracy w Josera Polska Sp. z o.o. napisali 1 opinii na temat procesu rekrutacyjnego. Zobacz szczegóły tutaj.

Josera Polska Sp. z o.o.
Przejdź do nowych opinii