P.W. Karabela-CK Sp. z o.o.

2 Dodaj merytoryczną opinię
P.W. Karabela-CK Sp. z o.o.
counter
2 49 217 5 1

Opinie o P.W. Karabela-CK Sp. z o.o.

Ciekawa Nowy wpis
Użytkownicy czekają na odpowiedź 5 dni.
 Pytanie

Dzień dobry Od roku obserwuję ogłoszenia na stanowisko Specjalista ds Kadr i Płac w P.W Karabela-CK Sp z o.o-Kielce.Ktoś w firmie zajmuje się tymi zagadnieniami,dlaczego tak często następuje wymiana kadry?,Jaka jest atmosfera w tej firmie?Będę wdzięczna za odpowiedź byłych pracowników.

Pomocna?
TakNie
Zgłoś
Sylwia była pracownica Nowy wpis
Nazwa działu: IT

Pracowałam w tej firmie na umowę zlecenie zastępowałam sprzątaczkę która była na chorobowym . Sprzatałam na Dubois biura na 3 piętrze wszystkie drzwi były szklane w każdym pokoju było odkurzanie wybieranie śmieci sprzątanie toalet jedno biuro trzeba było przy pracownikach sprzątać inna sprzątaczka robiła pierwsze piętro a ja z koleżanką cały parter musialysmy sprzątać bo sprzątaczka musiała wcześniej iść sobie na autobus i na tramwaj

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś1
ANDRZEJ Nowy wpis
 Pytanie

DZIEŃ DOBRY MAM PYTANIE CZY FIRMA KARABELA NIE POSIADA OBIEKTU DO OCHRONY DOZORU OBIEKT PRZEMYSŁOWY BUDOWA W OKOLICACH JAROSŁAWIA ŁAŃCUTA PRZEWORSKA RZESZOWA WOJEWÓDZTWO PODKARACKIE I CZY FIRMA ZWRACA KOSZTY DOJAZDÓW DO PRACY OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA STOPIEŃ UMIARKOWANY SCHORZENIA SPECJALNE DZIĘKUJĘ I CZEKAM NA ODPOWIEDZ

Pomocna?
TakNie4
Zgłoś3
Jagoda Nowy wpis
Nazwa działu: Produkcja
@ANDRZEJ

Nie posiada. Ta firma Tortur i niewolnictwo zachodzi na psy.(usunięte przez administratora)

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś1
Janusz.

Witam. Mam zapytanie , Czy w Olsztynie Warmińsko-Mazurskim jest praca dla niepełnosprawnego Umiarkowanie na wzrok. W charakterze Portiera. Dziękuje. Proszę o odpowiedz.

Pomocna?
Tak2Nie1
Zgłoś1
Pytanie
 Pytanie

Jaka jest kultura pracy w P.W. Karabela-CK Sp. z o.o.? Obowiązuje typowy dress code?

Pomocna?
Tak2Nie1
Zgłoś1
Ochroniarz.
Nazwa działu: Finanse
@Pytanie

Obowiązuje brudne , obcisłe za małe ubranie. Inaczej wystające koszule , za małe swetry.tragedia.

Pomocna?
Tak3Nie
Zgłoś1
Janusz.
Nazwa działu: IT

Dzień dobry . Mam zapytanie czy w Olsztynie zatrudnianie pracowników niepelnosprawnych z Orzeczeniem 04-0 na stanowisko . Strażnik, portier, woźny. Ostróda na ten temat milczy i milczy kierownik nadzoru. Dziękuję.

Pomocna?
Tak6Nie
Zgłoś1
Da nuta.
Nazwa działu: Marketing
@Janusz.

Powiem tak karabela C.K. nie ma w Warmińsko-mazurskim dobrych koordynatorów. Ich nie interesuje dobro i opinia o Karabeli C.K. tylko o swój interes.jest dużo chętnych do pracy ale Ci koordynatorzy nie mają czasu są zapracowani żeby odebrać telefon i udzielić informacji. Przegrywają przetargi ponieważ po co wygrać obiekt i dodatkowo pracować.jak można mieć mniej obiektów i mniej pracy i takie same pieniądze. Kadry w Ostródzie tak samo wiecznie pretensje do Pracowników. A sama mówi do byłych koordynatorów co dzieje się w Karabeli C.K. Ci ludzie nie pomagają dla Karabeli C.K.tylko powoli niszczą. Dziękuję.

Pomocna?
Tak7Nie
Zgłoś1
Były pracownik.
@Da nuta.

Tak to prawda. Ci Koordynatorzy to tragedia. Pamiętam była kobieta , następny jak się nie pomylę to ostatnia praca w Gardzie i.t.p. Następny jak się nie pomylę to też kilka zakładów Pracy Chronionej odskoczył. I tylko jeden cel. Nie za dużo obiektów.. Niepełnosprawni szukali pracy ci lekceważyli ich. Nie odbierali telefonów , nie mieli czasu na rozmowy i tak dalej. Nie interesował ich wizerunek firmy , tylko jak najmniej się na pracować. Żadnych kontroli w nocy pracowników a zleceniodawca patrzył . A jak przetarg to przekazywali poprzednim Pracodawcą jak można wygrać przetarg. Albo tak. Nie przyjmowali do pracy nie dawali urlopów . A jak ktoś miał dosyć i się zwalniał z pracy rozczarowanie ponieważ trzeba zapłacić za urlop. I wtedy nagonka. Kadrowa z Ostródy wydzwania zastrasza . A gdzie Była kadrowa z Ostródy , koordynator Pani Kamila ,Pan koordynator Mirosław , Pan koordynator Sławek jak pracownicy dzwonili o pracę . Blokowali telefon i siedzieli w domy i.t.p. Zatrudnili by pracownika na okres próbny , przyznawali by urlopy i by było po problemie. Ale ci wieczni koordynatorzy chcieli być ważniejsi jak Prezes Karabeli C.K. Ale jak przeprowadzają rozmowę to rozumują swoją kategorią . Mnie wyrzucono bo byłem złym pracownikiem to i ten pracownik będzie zły. Oceniali pracowników swoją kategorią . Taka o to prawda. Karabela C.K. nie ma szczęścia do Olsztyńskich wiecznych koordynatorów. Do obecnego Koordynatora telefon jest po to żeby odbierać rozmowy czy S.M.S. Albo odpowiedzieć. No chyba że Pan chce zająć miejsce Prezesa.

Pomocna?
Tak7Nie
Zgłoś1
Pani Sprzątająca.
@Da nuta.

Kilka razy byłam świadkiem jak Pani (usunięte przez administratora) była w pokoju Pani ? w I.M.P.E.L. I opowiadał co się dzieje w Karabeli i na obiektach. Nikt nie dba o wizerunek pracowników sprzątających . jak są ubrani. Swego czasu pracował na Warszawskiej w G.D.D.K.I.A. Pan (usunięte przez administratora), który pracował w swoim prywatnym ubraniu , ponieważ Firma nie zakupiła .Przynosił do pracy prywatne narzędzia , nawet do sprzątania robił szczotki z brzozy. Nie interesowało to Karabeli w Kielcach czy Kadry w Ostródzie , czy Koordynatora. Nawet za to że był w Pracy na 5 rano , Pracownicy ochrony robili mu tyły że ich budzi. Z palarni zbierali pety po papierosach i wyrzucali na chodnik i trawnik z przodu budynku., papierki po batonach i.t.p. rozbijali butelki po sokach na chodniku przed budynkiem Zawsze pracownikom ochrony powtarzał , zadbajcie o siebie to jest urząd Państwowy , jak firma nie dała ubrania kup sobie czyste ubranie , nie ubieraj się jak brudas. Nie wytrzymał nerwowo i nie przedłużył umowy. Miał dosyć pracy z pracownikami którzy robią tyły swojej Firmie. I właśnie przez takich pracowników tracicie.

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś1
Marek.
Nazwa działu: Finanse
@Pani Sprzątająca.

Do dzis pracuja ci portierzy. Chodziło o to że do pracy nie przychodziła sprzątaczka, za którą gospodarczy po 16 godzinie sprzatał . I nikt mu nie zapłacił. Ponieważ dziewczyna chodziła na l-4. I była dziewczyną jednego portier. A jak gospodarczy nie chciał za nią pracować portier robił mu na złość i namawiał innych. Tak jest jak zatrudnia się chorych niepełnosprawnych 02-p.

Pomocna?
Tak3Nie
Zgłoś1
Były pracownik.
Nazwa działu: IT

Tracicie obiekty i będziecie tracić. Koordynator tym się nie przejmuje.Ponieważ jak wygra Atut i przejdzie do nich. Teraz pod młotek przejdzie G.D.D.K.I.A. Nic wam nie da niszczenie opinie.

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś1
Pełnomocnik .

Art 135 K.P. mówi o 1 miesięcznym 12 godzinnym dniu pracy .A nie jak stosuje Karabela C.K. czy jego Nadzorca ( Koordynator.) 24 godzinny system pracy.Czy nawet 16 godzinny system pracy. Dlatego Nadzorcy wprowadzili ten system z lenistwa i braku nadzoru nad niepełnosprawnymi pracownikami portierami. Z orzeczeniem 02-P ( Choroby psychiatryczne , depresja.) Tu jest dane przyzwolenie dla niepełnosprawnych na lekceważenie pracy portiera i przyzwolenie na nie pilnowanie w godzinach nocnych ale spanie.Tak jak to robi Nadzorca czyli Koordynator. Po pierwsze pracuje taki z depresją sam od 7 rano do 7 rano następnego dnia w nocy od 22;00 śpi do 5 rano nikt tego chorego na depresję nie kontroluje . A jak zostawi obiekt i pójdzie do domu.Nie ma kontroli ze strony Karabeli C.K. W Internecie można sobie wziąć grafik służb. Np; 6;00 do 14;00 ,14;00 do 22;00; 22;00; do 6;000 . ii wariant. 7;00 do19;00 , 19;00do 7;00; iii wariant. 15;00 do 19;00 i 19;00; do 7;00 rano. A nie wprowadzać tortury i niewolnictwo. A tak do Olsztyńskiego Koordynatora . Proszę Pana telefon służbowy służy po to by odbierać telefony od pracowników , I ludzi którzy dzwonią. Może być ze pracownik niepełnosprawny zasłabnie czy jest pod wpływem alkoholu. Prokurator nie będzie taki miły jak ja i nie udzieli Panu informacji , Tylko areszt. Dziękuje.

Pomocna?
Tak5Nie
Zgłoś2

Pracodawca

@Pełnomocnik .

Szanowny Panie Pełnomocniku, w przedsiębiorstwie do osób zatrudnionych na stanowisku pracownik ochrony stosowany jest równoważny system czasu pracy. Równoważny czas pracy stosowany jest zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy. Bardzo proszę o zapoznanie się z całym opisem dotyczącym stosowania równoważnego systemu czasu pracy. Dodatkowo osoby zatrudniane w firmie posiadają orzeczenie o niepełnosprawności - nie dyskryminujemy osób w związku z posiadanym orzeczeniem. Posiadamy status Zakładu Pracy Chronionej i takie osoby zatrudniamy. W przypadku braku kontaktu z Koordynatorem zapraszamy do kontaktu z nasza centralą.

Pomocna?
Tak2Nie4
Gal anonim
Nazwa działu: Handlowy
@P.W. Karabela-CK Sp. z o.o.

Witam i pdrazu przejde do meritum sprawy Równoważny czas pracy stosowany jest zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy. to nie opcje pracy które mozna wybrac z internetu, to nie zawsze się sprawdza na obiektach i przy ludziach z orzeczeniem to czas pracy 12 godzinny lub 24 godzinny ale na umowie powinno być wyraźna wzmianka o tym jeżeli nie ma to znaczy że pracownik pracuje podstawowe godziny wynikające z Umowy o prace a pozostałe godziny to nadgodziny czyli firma musi dopłacić troszkę do podstawy pracownika w przypadku 12 godzin to 2godziny 50% i 2 godziny 100%, a w przypadku 24 godzin to prosze policzyc 8 godzin umowa o prace a potem 2 godziny 50 % a kolejne 14 godzin to 100% czyli firma idzie z torbami. A koordynator to chyba tylko z nazwy jest albo co gorsze Nadzorca taj jak w jakimś (usunięte przez administratora). Panie prezesie prosze zastanowić sie nad tym co tu napisałem a potem podjąć odpowiednie kroki.

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś1
Zbychu
Nazwa działu: Marketing
 Pytanie

Proszę o informację gdzie w Olsztynie jest biuro na jakiej ulicy dziekuje.

Pomocna?
Tak3Nie3
Zgłoś1

Pracodawca

@Zbychu

Witam, nie mamy stacjonarnego biura na terenie Olsztyna, proszę kontaktować się z Koordynatorem i umawiać indywidualnie na spotkanie. Telefon do Koordynatora 503 093 983 lub do centrali 41 341 20 20

Pomocna?
Tak3Nie3

Pracodawca

Witam, w związku z sytuacją, którą Pan opisuje proszę o kontakt z centralą firmy. Numer telefonu do działu rekrutacji 41 341 20 28. Z poważaniem P.W. KARABELA - CK Sp. z o.o.

Pomocna?
Tak2Nie3
Arek.
@P.W. Karabela-CK Sp. z o.o.

To jest nie prawda. Proszę nie oszukiwać szukających pracy. Koordynator zadzwoni tylko do Pracownika z którego polecacie i macie zysk to znaczy dotacje z (usunięte przez administratora) A tak wyłącza telefon i udaje że pracuje. Pani Kamila zawsze odzwonila . A reszta to olewala.

Pomocna?
Tak5Nie
Zgłoś1

Pracodawca

Szanowny Panie ZBYCHU, bardzo dziękuję za informację. Proszę o kontakt z naszą centralą 41 341 20 20

Pomocna?
TakNie2

Pracodawca

@Arek.

Szanowny Panie AREK., bardzo prosimy o kontakt z centralą w sytuacji, w której macie Państwo problem z kontaktem z Koordynatorem. Centrala 41 341 20 20

Pomocna?
TakNie2
Edward.
@P.W. Karabela-CK Sp. z o.o.

Ale po co ma Pan (usunięte przez administratora)się kontaktować. Czy to coś zmieni. Ja uważam ze nie .Nie zatrudniacie nowych pracowników. Czy jak by koordynator oddzwonił czy odpisał był by problem. Uważam ze nie Przepraszam na dzień dzisiejszy nie ma pracy , proszę się kontaktować.. Jeżeli byli pracownicy chcą pracować to firma powinna być zadowolona i uszanować to . Co było przyczyną ze pracownik odszedł . Jaka była przyczyna odejścia tego pracownika. Czy zła organizacja pracy przez Kadrową i Koordynatora . Brak urlopów z braku zatrudnienia pracowników na okres urlopowy. A może Koordynator che pokazać kto tu rządzi.

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś1
Janusz.
Nazwa działu: Finanse

Twierdzą że jest praca w Olsztynie. Podałem dane miał oddzwonić kierownik nadzoru i cisza . Mam podejrzenie że chodzi o orzeczenie 02-P . Ponieważ jest większa dotacja z P.f.r.o.n.

Pomocna?
Tak7Nie
Zgłoś1

Pracodawca

@Janusz.

Witam, zgłoszenie kandydata do pracy jest przekazywane do Koordynatora w danej lokalizacji. Czas oczekiwania to około 2 tygodnie. Dział rekrutacji zawsze o tym informuje podczas rozmowy telefonicznej. Jeśli po dwóch tygodniach nikt się z Panem nie skontaktuje prosimy o ponowny kontakt z działem rekrutacji pod numerem telefonu 41 341 20 28. Z poważaniem Dział Rekrutacji

Pomocna?
TakNie5
Janusz.
@P.W. Karabela-CK Sp. z o.o.

Dziękuję za informację. Jak nie będzie odzewu zadzwonię.

Pomocna?
TakNie5
Zgłoś
Antek.

Czy w Olsztynie są oferty pracy na portiera czy strażnika. Proszę o informację.

Pomocna?
Tak1Nie5
Zgłoś1

Pracodawca

@Antek.

Witam, tak mamy aktualne oferty pracy na terenie Olsztyna. Bardzo prosimy o kontakt z naszym biurem 41 341 20 28. Z poważaniem Dział Rekrutacji P.W. KARABELA CK Sp. z o.o.

Pomocna?
Tak1Nie5
Janusz.
Nazwa działu: Finanse
@P.W. Karabela-CK Sp. z o.o.

Z kontaktowałem się z Biurem. I cisza brak kontaktu. Ze strony Kierownictwa nadzoru z Olsztyna. Mam podejrzenie ze zatrudniają tylko i wyłącznie orzeczeniem 02-P. Przykre ale prawdziwe. Dziękuje !.

Pomocna?
Tak5Nie
Zgłoś1
Pytanie
 Pytanie

Czy w P.W. Karabela-CK Sp. z o.o. obowiązuje nienormowany czas pracy? Czy Elektryk ma możliwość pracy zdalnej? Chcę aplikować na ogłoszenie z 7 stycznia na http://GoWork.pl

Pomocna?
TakNie5
Zgłoś1
KOKOLOKO
Nazwa działu: Produkcja
@Pytanie

W tej firmie przychodzisz i wychodzisz kiedy chcesz. Pracujesz ile chcesz i kiedy chcesz. (usunięte przez administratora) Jestem na obiekcie chłopem i robię to systematycznie jednej i drugiej a teraz podpisuję tylko listę obecności.(usunięte przez administratora) Jest wspaniale !!! Polecam Pracę :) ! KOKOLOKO

Pomocna?
Tak5Nie1
Zgłoś1
Obserwator

Pracował w tej firmie mój znajomy,nie przypominam sobie żeby kiedyś narzekał.Na obiekcie spokój oraz cisza...,aż przykro czytać większość wpisów,widocznie może jedni drugich warci. Rozmawiałem z koordynatorem i nie zauważyłem złego nastawienia.Poza tym nieudacznikom zawsze wszystko nie pasuje i szukają winy wokół siebie.Zresztą,która firma jest doskonała? Pozdrawiam i tych na górze i tych na dole...

Pomocna?
Tak1Nie7
Zgłoś1
kazik
Nazwa działu: Marketing
@Obserwator

Czy karabela ck ma w Olsztynie biuro , jeżeli tak to proszę o adres. Dziękuje.

Pomocna?
Tak2Nie3
Zgłoś1
Kazik.

Witam ! Proszę mi odpowiedzieć czy w Olsztynie jest biuro Karabeli CK. Jeżeli jest to proszę o adres . Dziękuje.

Pomocna?
Tak2Nie3
Zgłoś
Kazik
Nazwa działu: Produkcja

Mam pytanie ! Na jakiej ulicy w Olsztynie jest obecnie biuro Karabeli CK. Proszę o informację. Dziękuje.

Pomocna?
Tak2Nie3
Zgłoś
Takitam

Mireczek z Olsztyna podobno wylądował w niejakim Dogmacie. Wyrazy współczucia dla pracowników tej ostatniej firmy.

Pomocna?
Tak5Nie1
Zgłoś1
anonim

(usunięte przez administratora)

Pomocna?
Tak7Nie
Zgłoś
Zgadnij kto?

P Kasko czy Kaska wie ze podawanie cudzych danych jest karalne, A Mirosław bo Mirek to dla znajomych .Czy Kaska ubiega się o miejsce pana Mirosława ? No na ochronie zawsze jest trochę stresu , co do pracy ,to jak chodzi się na zwolnienia w czasie urlopu ,wtedy trzeba pracować za lesera .Trzeba umieć słuchać ze zrozumieniem ! Oj Kasko musiał ci zajść za skórę p. Mirosław chyba nie dal urlopu po L4 ,oj zastanów się Kasko i nie pal za sobą mostów .Pozdrawiam

Pomocna?
Tak6Nie5
Zgłoś1
Agata

Decydując się na opublikowanie postu na tym forum, zobowiązałaś się do przestrzegania regulaminu, w oparciu o który ono funkcjonuje. W razie wątpliwości dodaję link: https://www.gowork.pl/regulamin Mówi on chociażby o tym, że wpisy nie mogą naruszać czyjegoś dobrego imienia. W innym przypadku administrator tego forum może zdecydować się na zarchiwizowanie opinii. Ale skoro już postanowiłeś się tutaj wypowiedzieć, to może powiesz nam, jak Ty sam oceniasz tę firmę pod względem tego, co oferuje pracownikom?

Pomocna?
Tak2Nie4
Zgłoś1
Kaska
@Agata

Piszac nie zostalo nic nie naruszone napisana tylko i wylacznie prawda

Pomocna?
Tak10Nie
Zgłoś1
Pracownik ochrony Garda.
@Zgadnij kto?

Czy tu odpowiada największy leser . Człowieku na posterunku Przychodni specjalistycznej w Olsztynie przy ul. Dworcowej się nie śpi. A po drugie nie wyłącza się telefonu. A zlewozmywak jest do mycia rąk a nie używany jako pisuar lub WC. . Tak się zastanawiam jak człowiek stałym kalectwem robi przez dobę 18 obchodów . Chyba tylko wpisuje ze chodzi a śpi. Pamiętam ciebie jak przychodziłeś na Sokolą tylko się wyspać a następnie za spanie brałeś wolne. Proszę odbierać telefony , a nie spać !

Pomocna?
Tak6Nie
Zgłoś
Internauta
@Zgadnij kto?

Jak pracownik jest nie zadowolony to po co ma jeszcze raz pracować w tej firmie. Palenie za sobą mostów ha ha Niech pali i niech pisze co się tam wyprawia. Ja chcę wiedzieć !!!

Pomocna?
Tak3Nie3
Zgłoś1

Pracodawca

@Internauta

Szanowni Państwo, jeśli występuje problem ze złym traktowaniem pracownika przez Koordynatora, macie Państwo problem z grafikami, pojawiają się wątpliwości, co do spełnienia z naszej strony wszystkich warunków umowy lub inne niezgodności bardzo prosimy o zgłaszanie ich do siedziby firmy osobiście lub elektronicznie na adres e-mail reklamacje@karabelack.pl Wszystkie zgłoszone nieprawidłowości będą wyjaśniane w trybie pilnym. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by wspólnie wyjaśnić wszelkie nieporozumienia. Z poważaniem P.W. KARABELA-CK Sp. z o.o.

Pomocna?
Tak2Nie2
gienia

Jak w obecnych czasach można wykorzystywać ludzi niepełnosprawnych za 1600zł. SKANDAL . A Pan ADAM K. to ile ma emerytury ,i INNI pozostali !

Pomocna?
Tak10Nie
Zgłoś1

Pracodawca

@gienia

Szanowni Państwo, od 1 stycznia 2019 r. płaca minimalna dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę wyniesie 2250 zł brutto, czyli około 1634 zł netto. O wysokości pensji minimalnej decyduje Rada Ministrów. Warunki finansowe w naszej firmie są przedstawiane podczas rozmowy rekrutacyjnej, albo Kandydat decyduje się na zaproponowane warunki i zastaje zatrudniony, albo rezygnuje z podjęcia zatrudnienia. Z poważaniem P.W. KARABELA-CK Sp. z o.o.

Pomocna?
Tak8Nie4
Goblin
@P.W. Karabela-CK Sp. z o.o.

Co do wysokości wynagrodzenia to się zgadzam, każdy wiedział na co się pisze. Choć jest jedno ale, firma nie ponosi całych kosztów wynagrodzenia bo ma przecież dopłatę do każdej pensji. Mogła by więc coś dodać. A teraz o grafikach, potrafią być zmieniane po kilka razy w miesiącu. Nigdy nie wiadomo jak sobie zaplanować urlop, wizytę u lekarza lub cokolwiek. Grafik jest robiony na 7-10 dni i z reguły 2-3 dni przed rozpoczęciem miesiąca. A przecież przepisy prawa pracy mówią jasno, grafik na kolejny miesiąc powinien być gotowy na co najmniej tydzień przed upływem aktualnego miesiąca. Grafik jest też często wielokrotnie w ciągu miesiąca zmieniany i to z powodu że jednej osobie na obiekcie może coś nie pasować a koordynator który powinien robić grafik nie robi tego. Pozwala tej osobie pisać grafik,zmieniać pod siebie. W zasadzie wolna amerykanka. Zdarza się że giną gdzieś dni urlopu. Jeśli godziny w rozliczeniu kwartalnym nie są wypracowane to dajcie alternatywę, iść na zwolnienie lub wypisać sobie urlop. Ale jeśli na obiekt wystawiacie za dużo ludzi to ciężko to wypracować. My przecież jesteśmy gotowi do świadczenia pracy. Spodziewam się że ktoś z firmy może odpisać iż można porozmawiać z koordynatorem. Jest na to jedna odpowiedź, czynione było to wielokrotnie. Nie chcemy przez to powiedzieć że w całej firmie jest zle bo nie znamy całej firmy. Ale wiemy jak jest u nas i na paru innych obiektach. I na koniec, skoro chcemy w przyszłym tygodniu zgłosić w Państwowej Inspekcji Pracy wiele nieprawidłowości (a mamy na to dowody) to chyba jest coś na rzeczy. Nie idziemy tam żeby sobie ponarzekać nie mając oparcia w faktach. Podsumowując, możecie spróbować a nuż traficie do konkretnego koordynatora gdzie na obiekcie nie ma faworyzowanych ludzi. Bo jeśli nie to w pewnym momencie zostanie wam tylko to co nam czyli P.I.P

Pomocna?
Tak7Nie3
Zgłoś

Pracodawca

@Goblin

Szanowni Państwo, jeśli występuje problem ze złym traktowaniem pracownika przez Koordynatora, macie Państwo problem z grafikami, pojawiają się wątpliwości, co do spełnienia z naszej strony wszystkich warunków umowy lub inne niezgodności bardzo prosimy o zgłaszanie ich do siedziby firmy osobiście lub elektronicznie na adres e-mail reklamacje@karabelack.pl Wszystkie zgłoszone nieprawidłowości będą wyjaśniane w trybie pilnym. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by wspólnie wyjaśnić wszelkie nieporozumienia. Z poważaniem P.W. KARABELA-CK Sp. z o.o.

Pomocna?
Tak2Nie4
Niepełnosprawny
@gienia

Oczywiście, że można wykorzystywać pracowników niepełnosprawnych, na tym polega cały biznes. Takie zakłady pracy chronionej zatrudniając niep. Mają duże ulgi, dofinansowania itd. A przede wszystkim wykorzystują osobę chorą , która musi dorównać osobie zdrowej i jeszcze cieszyć się , że pracuje. Osoba niepelnosprawna , która tak naprawdę ma ciągle lekarzy i ciężko jej podjąć pracę , bo niekiedy ma kilka razy w miesiącu wizyty a taki pracodawca wykorzystuje . Niepełnosprawny musi wybrać albo praca albo zdrowie. Który pracodawca pozwoliłby sobie , żeby jego pracownik jeździł na rehabilitację , czy zwolnienie brał do lekarzy. Dla niego to jest pracownik , za którego dostaje kasę , a jak chorujesz to na twoje miejsce jest następny. I tak następny zostaje wykorzystywany, stara się stara , za minimalną.

Pomocna?
Tak4Nie1
Zgłoś

Pracodawca

@Niepełnosprawny

Szanowni Państwo, jeśli występuje problem ze złym traktowaniem pracownika przez Koordynatora, macie Państwo problem z grafikami, pojawiają się wątpliwości, co do spełnienia z naszej strony wszystkich warunków umowy lub inne niezgodności bardzo prosimy o zgłaszanie ich do siedziby firmy osobiście lub elektronicznie na adres e-mail reklamacje@karabelack.pl Wszystkie zgłoszone nieprawidłowości będą wyjaśniane w trybie pilnym. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by wspólnie wyjaśnić wszelkie nieporozumienia. Z poważaniem P.W. KARABELA-CK Sp. z o.o.

Pomocna?
Tak1Nie1
anonim

(usunięte przez administratora)

Pomocna?
Tak7Nie
Zgłoś
Umbrella "parasol"

wobec mnie jesteście OSZUSTAMI i pewni ludzie dobrze wam znani kierowali grożby karalne pod moim adresem . Dla mni pozostaniecie (AIFAM)

Pomocna?
Tak5Nie4
Zgłoś1
były

Zlikwidować to coś co się nazywa niby Karabela takie jest moje zdanie o tym niby Zakładzie Pracy Chronionej pracowałem tam i wiem jak to działa

Pomocna?
Tak9Nie
Zgłoś

Pracodawca

@Umbrella "parasol"

Szanowni Państwo, jeśli występuje problem ze złym traktowaniem pracownika przez Koordynatora, macie Państwo problem z grafikami, pojawiają się wątpliwości, co do spełnienia z naszej strony wszystkich warunków umowy lub inne niezgodności bardzo prosimy o zgłaszanie ich do siedziby firmy osobiście lub elektronicznie na adres e-mail reklamacje@karabelack.pl Wszystkie zgłoszone nieprawidłowości będą wyjaśniane w trybie pilnym. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by wspólnie wyjaśnić wszelkie nieporozumienia. Z poważaniem P.W. KARABELA-CK Sp. z o.o.

Pomocna?
Tak2Nie3
Xyz
@P.W. Karabela-CK Sp. z o.o.

Pisałem skargę na koordynatora z Ostródy rok temu i bez żadnej reakcji ze strony zarządu firmy. Nikt się tą sprawą nie zainteresował. Dla dyrekcji liczy się tylko kasa, kasa i tylko kasa. A ludzi do pracy jest dużo aby jak najwyższa grupa niepełnosprawności - tu jest kasa. Najlepiej wszyscy ze znaczną grupą.

Pomocna?
Tak7Nie
Zgłoś
Gabriela
@Xyz

Może warto docenić fakt, że firma zainteresowała się waszymi problemami dzięki opiniami dostępnymi w wątku. Spróbujcie jakoś rozwiązać problem poprzez kontakt z pracodawcą. To może być lepszym rozwiązaniem od pisania niepochlebnych opinii o firmie. Dajcie znać jak przebiegła rozmowa.

Pomocna?
Tak2Nie2
Zgłoś
Magdalena
@Xyz

Witan. Pracuję jako osoba sprzątająca na obiekcie w Giżycku, jestem zatrudniona przez KARABELĘ. Są rzeczy które mnie denerwują między innymi to, że jak bym chciała iść na urlop , to nie mogę bo nie mają osoby na zastępstwo. To jakaś porażka.

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś
Szukający pracy
@Xyz

Jak czytam te opinię to wyciągam jeden wniosek wyzysk. Skoro są pracownicy nie zadowoleni i zgłaszają i brak odp. To wątpię żeby coś się poprawiło.

Pomocna?
Tak2Nie
Zgłoś

Pracodawca

@Szukający pracy

Szanowni Państwo, jeśli występuje problem ze złym traktowaniem pracownika przez Koordynatora, macie Państwo problem z grafikami, pojawiają się wątpliwości, co do spełnienia z naszej strony wszystkich warunków umowy lub inne niezgodności bardzo prosimy o zgłaszanie ich do siedziby firmy osobiście lub elektronicznie na adres e-mail reklamacje@karabelack.pl Wszystkie zgłoszone nieprawidłowości będą wyjaśniane w trybie pilnym. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by wspólnie wyjaśnić wszelkie nieporozumienia. Z poważaniem P.W. KARABELA-CK Sp. z o.o.

Pomocna?
Tak1Nie
Marek.

Kiedy w Olsztynie będzie Kierownik Mirosław będzie traktował pracowników niepełnosprawnych . Przecież to facet który już w Piątek wyłącza telefon do poniedziałku. Jest niegrzeczny zarozumiały . Z pewnych informacji wiem ze ochraniają Przychodnie przy Dworcowej. Ale mogą ten obiekt i wiele innych stracić . Brakuje pracowników , jak są chętni to lekceważy , ale nadużywających alkohol broni i przyjmuje. Pracował w Gardzie Olsztyn podziękowano mu . Proszę tego Pana pogonić na trzy wiatry. A telefon służbowy trzeba odbierać Panie Mirosławie. Nie wiem nawet czy Pan Mirek potrafi robić grafiki Dyżurów ponieważ powinien grafik dopasować dla pracowników niepełnosprawnych a nie robi jak mu pasuje grafik , przecież pracownik ma wizyty lekarskie , ale co obchodzi to Hrabiego Mirka. Pracownicy są przyjezdni nie kiedy nie mają dojazdu , ale to nie interesuje Hrabiego Mirosława. Czy firma Karabela CK nie ma inteligentnych pracowników na stanowiska kierownicze tylko Beton i Stal. Dziękuje.

Pomocna?
Tak4Nie
Zgłoś
Zgadnij kto?
@Marek.

Mareczku kierownik Mirosław traktuje pracowników niepełnosprawnych z szacunkiem ,jest wyrozumiale i naprawdę dobrym człowiekiem . Telefon służbowy ma zawsze włączony,pomyliło się panu to pracowni nieodbierana , ale tylko ci leserzy .Brakuje pracowników ponieważ co niektórzy ludzie nie szanują pracy, uważają ze się zatrudni do pracy ,a potem na l 4 (no niepełnosprawny to lekarz zawsze da zwolnienie) i tacy własnie (leserzy) blokują miejsca . Z wizytami lekarskimi nigdy nie było problemu zawsze można się dogadać . Czy to pan jest tym zgorzkniałym " leserem " nieblokujący etat . Trzeba być tchórzem żeby oczerniać kogoś ,ale każdy sadzi według siebie . Pozdrawiam !!!

Pomocna?
TakNie5
Zgłoś
Bezrobotny
@Marek.

Masakra, Boże to tak są tam traktowani ludzie . (usunięte przez administratora)

Pomocna?
Tak3Nie
Zgłoś

Zostaw merytoryczną opinię o P.W. Karabela-CK Sp. z o.o. - Kielce

Chcę opublikować:

Administratorem danych jest GoWork.pl Serwis Pracy sp. z o.o. Dane osobowe przetwarzane są w celu umożliwienia ... Czytaj więcej

P.W. Karabela-CK Sp. z o.o.