MOOSE Centrum Języków Obcych

4 Dodaj merytoryczną opinię

Wywiady MOOSE Centrum Języków Obcych

Miniaturka
Grzegorz Kuzyk
Wiceprezes Zarządu MOOSE Centrum Języków Obcych
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. Związany z firmą od samego jej powstania, współautor sukcesu szkoły na terenie całej Polski. Odpowiedzialny za otwieranie nowych oddziałów własnych na terenie kraju, a następnie twórca i osoba odpowiedzialna za rozwój sieci franczyzowych powiązanych z marką MOOSE. Osoba zarządzająca w firmie także Działem HR oraz Działem Szkoleń. W wolnym czasie najchętniej uprawia sporty drużynowe, jest członkiem drużyny piłkarskiej.

MOOSE Centrum Języków Obcych

Największa w Polsce szkoła zajmująca się indywidualnym nauczaniem języków obcych. Oferuje naukę języków takich jak: język angielski, język niemiecki, język francuski, język hiszpański, język rosyjski, język włoski czy polski dla obcokrajowców, oraz świadczącą profesjonalne usługi dla firm w zakresie organizacji zbiorowych i indywidualnych kursów językowych. Na rynku firma obecna jest od 1994 r., zatrudniając aktualnie aż 1000 lektorów w 100 oddziałach w całej Polsce!

Jak powstała firma MOOSE Centrum Języków Obcych? Skąd pomysł na taką działalność?

Firma powstała w 1994 roku we Wrocławiu. W tamtym okresie rynek szkół językowych był bardzo słabo rozwinięty. Jednocześnie istniało bardzo duże zapotrzebowanie na usługi edukacyjne świadczone poza szkołami publicznymi. Powstało wtedy wiele szkół językowych, z których przetrwały tylko te najlepsze. Firma została założona przez osoby, które same prowadziły na początku lekcje. Okazało się, że zajęcia były prowadzone na tak dobrym poziomie, że lista oczekujących wynosiła kilkadziesiąt nazwisk. Aby obsłużyć tych klientów, postanowiliśmy zatrudnić dodatkowych lektorów. Ponieważ pomysł sprawdził się we Wrocławiu, bazując na bardzo dobrej jakości i umiarkowanej cenie, rozszerzyliśmy naszą działalność na całą Polskę.

Firma istnieje nieprzerwanie od ponad 20 lat. Bywały trudne momenty?

Prowadzenie szkoły językowej jest związane z bardzo wieloma problemami. W pierwszych latach działalności konkurencja ze strony innych szkół językowych była bardzo mała. Z czasem powstało wiele podmiotów, które próbowały konkurować z nami zaniżając jakość i cenę. Bardzo dużą konkurencję stanowią także dla nas nauczyciele, którzy nielegalnie udzielają lekcji bez płacenia podatku i składek ZUS. Na szczęście, klienci z roku na rok są coraz bardziej wymagający i rynek edukacyjny odrzuca osoby i podmioty, które nie potrafią utrzymać odpowiedniej jakości.

Jak dbają Państwo o swój wizerunek?

Przede wszystkim stawiamy na jasne zasady współpracy i klarowne zapisy umów. Dotyczy to lektorów, którym opłacamy od każdej poprowadzonej lekcji składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne – to dla nich jest bardzo ważne. Ponadto, współpraca z nami opiera się na partnerstwie. Tak samo klarowne są zasady dla naszych pracowników jak i klientów, z których większość korzysta z umów z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia. To klient decyduje jak długo uczy się w naszej szkole, a średnio trwa to kilka semestrów. Dodatkowo, zwracamy uwagę na naszą stronę internetową, jak też media społecznościowe, w których jesteśmy obecni. Dzięki tym wszystkim działaniom nasza marka jest mocno rozpoznawalna na rynku i co najważniejsze pozytywnie rozpoznawalna.

Do kogo skierowana jest Państwa oferta? Kim najczęściej są Państwa klienci?

Nasza oferta jest skierowana do wszystkich. Prowadzimy zajęcia w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania. Co ciekawe i jest potwierdzeniem naszej jakości - wiele osób z pierwszych stron gazet korzysta z naszych kursów indywidualnych. Prowadzimy lekcje zarówno w bardzo małych jednoosobowych firmach oraz w wielkich międzynarodowych koncernach, a także w bardzo wielu urzędach i instytucjach w całym kraju.

Zwykle korepetycje kojarzą się z jednoosobową działalnością gospodarczą, Państwo stworzyli całą, sprawnie działającą machinę – zapotrzebowanie na takie zajęcia jest duże?

Zapotrzebowanie na zajęcia jest spore, ale klienci oczekują bardzo dużej jakości i elastyczności w umiarkowanej cenie. Od początku naszej działalności bardzo mocno stawialiśmy na indywidualne podejście do klienta. Potrzebujemy bardzo wielu różnych lektorów, mieszkających w różnych lokalizacjach. Zatrudniamy lektorów dynamicznych, ale także i tych bardzo spokojnych. Współpracuje z nami w całej Polsce prawie 800 specjalistów. Żaden inny podmiot na rynku nie może tak dobrze dopasować się do klienta. Potrafimy zrealizować najtrudniejsze zlecenia. Właśnie dzięki tym cechom możemy działać na taką skalę w  całym kraju. Obecnie rynek szkół językowych w Polsce jest już bardzo nasycony. 90 proc. nowych szkół językowych upada w ciągu pierwszego roku. Tymczasem w niektórych naszych oddziałach musieliśmy wprowadzić listy klientów oczekujących na lekcje.

Oddziały MOOSE CJO działają na zasadach franczyzy. Co oferują Państwo swoim partnerom biznesowym?

Nasi partnerzy są bardzo ważną częścią składową firmy. Takich oddziałów franczyzowych, czyli działających pod naszą marką, a prowadzonych przez osoby na własny rachunek jest już prawie 70 w całym kraju. Wszystkie korzystają przede wszystkim ze sprawdzonego pomysłu na biznes oraz z możliwości działania pod znaną i uznaną marką. Dodatkowo, nasi franczyzobiorcy korzystają z naszych szkoleń, opracowywanych na bieżąco procedur i wzorów umów. Mają także dostęp specjalnie utworzonego helpdeska i pracowników, do których mogą się zgłosić w przypadku pojawienia się pytań czy problemów. Nie muszą też ponosić wielu różnych kosztów, które normalnie ponosiliby rozpoczynając prowadzenie własnej firmy od zera, w tym nakładów na profesjonalną stronę www. Co ważne, w pierwszych latach prowadzenia oddziału nie wymagamy posiadania lokalu, co także zdecydowanie zmniejsza koszty funkcjonowania.

Aktualnie chcąc poszerzyć zakres naszego działania proponujemy otwieranie oddziałów franczyzowych w naszej nowej sieci MOOSE POLECANE KORTEPETYCJE. Nasza nowa inicjatywa biznesowa umożliwia nauczanie wszystkich innych przedmiotów takich jak matematyka, fizyka, historia czy język polski. Usługę tę mamy zamiar wprowadzić jednocześnie we wszystkich naszych własnych oddziałach, widzimy bowiem bardzo duży rynek dla tego typu usług, szczególnie w chwili gdy duża część pieniędzy z rządowego programu 500+ zostanie wydatkowania przez rodziców na nauczanie dzieci.

Współpracują też Państwo ze szkołami?

Tak, nasi nauczyciele prowadzą zajęcia szkolne oraz pozalekcyjne w wielu szkołach na terenie całej Polski. Często zgłaszają się do nas szkoły publiczne, które mają kłopoty z pozyskaniem nauczycieli. Dodatkowo, jako jedyna szkoła nauczania indywidualnego w Polsce, jesteśmy zgłoszeni do ewidencji niepublicznych placówek oświatowych. Część kursów prowadzonych u nas posiada nadzór kuratorium, dodatkowo możemy także wystawiać świadectwa według wzoru Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Proszę przybliżyć nam Państwa metody nauczania.

Nie stosujemy jednej standardowej metody nauczania. Jesteśmy nieprawdopodobnie elastyczni w stosunku do naszych klientów. Metoda nauczania dobierana jest zawsze pod konkretnego klienta, chyba że klient od razu na początku ma swoje konkretne oczekiwania.

Oferujecie lekcje z wielu przedmiotów. Nie mają Państwo problemów z pozyskaniem specjalistów nauczających w poszczególnych dziedzinach?

Największym naszym problem jest słaby poziom nauczania na uczelniach wyższych w Polsce. Nasi klienci wymagają dobrego poziomu nauczyciela, ale także bardzo wielu dodatkowych cech personalnych. Zgłaszają się do nas bardzo różni kandydaci, na bardzo różnym poziomie. Jako jedna z nielicznych szkół językowych, przeprowadzamy własne wewnętrzne sprawdzenie poziomu języka kandydata.  Często jednak, kandydaci z wieloletnim doświadczeniem nie zaliczają u nas najprostszych testów językowych. Z drugiej strony, osoby, które są fantastycznymi lektorami boją się złożyć swoje CV, ponieważ uważają, że nie zaliczą testów językowych. Jeżeli jednak się odważą, często są zaskoczone, że bez problemu otrzymały u nas pracę.

Często prowadzą Państwo rekrutacje?

Główna rekrutacja prowadzona jest od początku maja do końca czerwca. Zatrudniamy wtedy lektorów na nowy rok szkolny. Jednocześnie w trakcie roku szkolnego, ze względu na ciągle pojawiające się zapisy na kursy, cały czas poszukujemy także dodatkowych kandydatów. Najłatwiej jednak dostać u nas pracę podczas rekrutacji majowo-czerwcowej.

Jakich pracowników poszukujecie?

W danym roku szkolnym nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć jaki język będzie bardzo popularny. Oczywiście od początku naszego istnienia najpopularniejszym językiem jest język angielski. Jednak moda na inne języki się zmienia i to czasem bardzo często. W jednym roku bardzo popularny jest język francuski, w innym język niemiecki lub hiszpański.

Jak wygląda proces rekrutacji?

Nasi kandydaci wysyłają swoje CV najczęściej za pośrednictwem naszej strony internetowej. Wybranych kandydatów zapraszamy na I etap rozmowy, podczas którego poznajemy kandydata, sprawdzamy jego poziom językowy (każdy kandydat rozwiązuje test językowy oraz nagrywa swoją wypowiedź). Sprawdzamy dokumenty kandydatów oraz pytamy o doświadczenie. Zadajemy także pytania metodyczne. Drugi etap odbywa się w odstępie 3-10 dni od pierwszego etapu. Podczas drugiego etapu sprawdzamy dodatkowe umiejętności związane z procesem nauczania i jeżeli kandydat zaliczy wszystkie testy i naszą wewnętrzną rekrutację proponowana jest mu umowa.

Co Pana zdaniem jest najważniejsze w Państwa pracy?

Najważniejsze jest to, że robimy to na czym się znamy i to co lubimy. Dla nas szkoła to nie tylko model biznesowy, to także misja. Doskonale widzimy wszystkie bolączki oświaty państwowej zarówno z strony nauczycieli jak i ze strony uczniów. Robimy wszystko, żeby nasza szkoła była inna.

Jakie systemy motywacyjne stosują Państwo wobec pracowników?

Przede wszystkim jesteśmy szkołą elastyczną dla naszych lektorów. Większość naszych nauczycieli pracuje także w innych szkołach państwowych lub prywatnych. Oferujemy naszym pracownikom w pełni elastyczny czas pracy, który bez problemu można pogodzić z innymi pracami oraz zajęciami. Pracują dla nas lektorzy, którzy  prowadzą 20 godzin tygodniowo oraz lektorzy, którzy prowadzą tylko 8 godzin. Dodatkowo, jako jedna z nielicznych szkół językowych, płacimy naszym lektorom składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Zawód lektora jest często postrzegany jako forma wolnego zawodu – u nas można jednak pogodzić elastyczność z legalnym zatrudnieniem i  odkładaniem pieniędzy na emeryturę. Warto też dodać, że wszyscy nasi pracownicy zatrudnieni przy obsłudze klientów i lektorów przechodzą wielodniowe szkolenia wprowadzające w tajniki firmy. Także dla tych pracowników mamy benefity pracownicze w postaci częściowo-płatnych lub bezpłatnych kursów językowych.

Planują Państwo dalszy rozwój? Mogę prosić o zdradzenie planów na najbliższą przyszłość?

Cały czas rozwijamy sieć własnych oddziałów franczyzowych. Obecnie prowadzimy już zajęcia w ponad 100 miastach na terenie Polski. W tym roku widzimy bardzo duże zainteresowanie naszymi oddziałami franczyzowymi na terenie nawet  najmniejszych miejscowości. W ciągu 3 lat chcemy aby w zasięgu naszych lektorów było 90 proc. obszaru Polski. W przyszłym roku rozpoczynamy także ekspansję na rynki całej Europy.

Dziękuję za rozmowę.

MOOSE Centrum Języków Obcych