Lava Group S.C.

3 Dodaj merytoryczną opinię

Wywiady Lava Group S.C.

Miniaturka
Marek Miśków Wiceprezes Zarządu Lava Group S.C.

Jakie były okoliczności powstania firmy Lava Group?

Lava Group została założona w 2002 roku. Zaczynaliśmy jako bardzo mała firma. Dzisiaj zatrudniamy ponad czterdzieści osób.

Jak wygląda siedziba firmy i czym się różni od czasów, gdy firma Lava Group dopiero powstawała?

W drodze naszego rozwoju zmieniliśmy siedzibę na większą. Startowaliśmy w jednym z biurowców przy ul. Domaniewskiej w Warszawie. Dzisiaj naszą siedzibą jest wynajęty spory dom. Oprócz niej mamy także centrum logistyczne w Piasecznie. W Warszawie znajduje się zatem biuro handlowe, a logistyka skupiona jest w tym drugim mieście.

Czy firma jest w jakikolwiek sposób przygotowana na gorszy okres ekonomiczny?

Lava Group generalnie ma bardzo mocną pozycję rynkową. Firma pracuje z naszymi klientami, pośród których są duże korporacje zarówno międzynarodowe, jak i polskie. Są to przedsiębiorstwa dające sobie radę dużo lepiej w czasie kryzysu niż przedstawiciele small biznesu. Nasza baza klientowska jest mocna i wciąż rosnąca, że kryzys nas za bardzo nie dotyka.

Jaka jest wizja firmy i główne cele?

Zostanie wiodącą firmą-dostawcą gadżetów reklamowych na polskim rynku, ale także z mocną pozycją na rynkach eksportowych.

Powód do dumy istnieje? Jest jakieś największe osiągnięcie firmy?

Jak zaczynaliśmy z tą firmą dwanaście lat temu to przez pierwsze pięć lat byliśmy tylko i wyłącznie importerem i dystrybutorem. Czyli kupowaliśmy produkty od firm europejskich i sprzedawaliśmy je w Polsce. Po piątym roku zaczęliśmy się przekształcać w producenta, czyli firmę tworzącą produkty i własne wzornictwo. Dziś w stu procentach pracujemy na własnych produktach, które sami opracowaliśmy.

Silne/słabe strony? Jest coś do poprawy?

Firma cały czas się rozwija. Wciąż zatrudnia. Jest jeszcze przed nami bardzo dużo miejsc i możliwości na powiększanie rynku. Mówię tu zwłaszcza o eksporcie, w którym wystartowaliśmy dwa lata temu.

Czyli jest jakiś cel...

Owszem. Dziś w eksporcie mamy mniej więcej sześć procent naszej ogólnej sprzedaży. I to jest bardzo obiecujący oraz rozwojowy kierunek.

Jak wygląda rekrutacja na kluczowe stanowiska?

My generalnie nie rekrutujemy ludzi z zewnątrz na stanowiska kierownicze. Nasi wszyscy przyjmowani pracownicy zaczynają od poziomu asystenta. W ramach rozwoju w firmie są oni promowani. Nie zatrudniamy ludzi z zewnątrz na menadżerów.

Ile etapów obejmuje standardowa rekrutacja?

Są to trzy etapy.

Czy firma zatrudnia studentów/ ludzi wchodzących na rynek pracy?

Przede wszystkim zatrudniamy takich ludzi.

W jakich działach?

Jest to głównie sprzedaż oraz logistyka.

Czy firma stosuje outsourcing?

Tak. W księgowości oraz informatyce mamy pracowników na zasadzie outsourcingu.

I na koniec: Lava Group organizuje imprezy integracyjne?

To są albo majówki z cateringiem, muzyką oraz zabawą...

A poza nimi?

Są także imprezy w terminach sąsiadujących z kończącym się rokiem lub świętami to wtedy spotykamy się w pubie, gdzie mamy wspólne wyjścia. Albo są to wyjazdy poza Warszawę.
Lava Group S.C.