poradnik dla pracownika

Zdjęcie do CV – jak je zrobić? Jakie wybrać? Czy w CV musi być zdjęcie?

Zdjęcie do CV jest tak samo ważne, jak treść Twojego życiorysu zawodowego. To właśnie dzięki niemu rekruter wie, z kim ma do czynienia. Dobre zdjęcie do CV przykuje jego uwagę i ułatwi Ci wyróżnienie się spośród wielu dokumentów aplikacyjnych. Zastanawiasz się, jak odpowiednio je przygotować? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak powinno wyglądać idealne zdjęcie do CV.

Zdjęcie do CV – czy konieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy w CV musi być zdjęcie. W końcu kompetencje są o wiele istotniejsze od naszego wyglądu i to nie aparycja powinna odgrywać najważniejszą rolę przy wyborze kandydata do pracy. Z prawnego punktu widzenia, pracodawca nie ma prawa wymagać tego od osób aplikujących na stanowisko. Przepisy Kodeksu pracy ani  Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej nie uwzględniają wymogu załączania w dokumentach zdjęcia kandydata. Co więcej, pracodawca, który stawia takie żądanie może zostać posądzony o dyskryminację.

Okazuje się jednak, że siła pierwszego wrażenia jest ogromna – to na jej podstawie jesteśmy oceniani przez innych ludzi w sposób pozytywny lub negatywny. Nie mniej istotny jest również fakt, że żyjemy w kulturze obrazu, a zatem zwracamy uwagę przede wszystkim na środki wizualne. Zdjęcie w CV  jest naszą wizytówką oraz ułatwia przykucie uwagi rekrutera, który później zacznie utożsamiać nas z określonymi umiejętnościami. Życiorys zawodowy uzupełniony o zdjęcie może wyróżnić nas spośród innych kandydatów i pomóc nam zdobyć zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Warto zatem, żeby fotografia ukazywała nas w dobrym świetle i wyglądała profesjonalnie.

Jeśli zatem dalej zastanawiasz się, czy dawać zdjęcie do CV, z naszej strony odpowiedź jest prosta – tak.

Sprawdź również: Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Zdjęcie do CV – jakie na pewno nie powinno pojawić się w życiorysie zawodowym?

Największym problemem osób, które przygotowują swój pierwszy życiorys zawodowy jest kwestia braku doświadczenia oraz dobrej fotografii, która przyciągnie rekrutera. O CV bez doświadczenia napisaliśmy już obszerny artykuł, który z pewnością pomoże Ci zaprezentować się z jak najlepszej strony. Pozostaje zatem kwestia idealnego zdjęcia do CV. Niestety, młodzi ludzie mają tendencję do używania fotografii, które nigdy nie powinny pojawić się w dokumentach aplikacyjnych. Mowa o zdjęciach:

Jeśli już wiesz, jakie zdjęcie w CV na pewno nie powinno się pojawić, przeczytaj nasze wskazówki dotyczące idealnej fotografii.

Sprawdź również: Jak napisać CV?

Jak powinno wyglądać zdjęcie do CV? Porady

Istnieje kilka reguł, których warto się trzymać wybierając zdjęcie do życiorysu zawodowego. Naszym celem jest otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, a przede wszystkim zdobycie wymarzonego stanowiska, dlatego warto wiedzieć, jak zrobić zdjęcie do CV, aby zaprezentować się z najlepszej strony:

Sprawdź również: Makijaż do pracy

Jak umieścić zdjęcie w CV? Kwestie techniczne 

Problemem, z którym boryka się wiele osób przygotowujących swój pierwszy życiorys zawodowy, są kwestie techniczne związane m.in. z miejscem na zdjęcie w CV. Jakie powinno mieć wymiary? Jak je dodać? Po której stronie? Zdjęcie w CV zazwyczaj umieszcza się po stronie lewej, ponieważ w Polsce i wielu innych krajach czyta się od lewej do prawej. Istnieje prawdopodobieństwo, że dzięki temu rekruter lepiej nas zapamięta. Tę zależność opisuje również diagram Gutenberga, który stosowany jest w marketingu i reklamie, ale z powodzeniem możemy wykorzystać go również do naszego CV. Według niego, użytkownik strony internetowej skupia największą uwagę na jej prawym górnym rogu, następnie na lewym, później przechodzi zygzakiem do prawego dolnego rogu, a dopiero na końcu do lewego dolnego. Diagram dzieli się na cztery części:

Jeśli wiemy już, jak dodać zdjęcie do CV, przejdźmy do kolejnej kwestii. Wątpliwość osób, które tworzą swój pierwszy życiorys zawodowy, budzi rozmiar zdjęcia do CV. Wymiary fotografii powinny wynosić mniej więcej 3,5 na 4,5 centymetra – dzięki temu jest ona spójna z całym dokumentem. Mniejsze zdjęcie mogłoby być niewyraźne. Z kolei większe – przytłaczać i dominować nad treścią. Najważniejsze jednak, aby fotografia była wysokiej jakości. Zdjęcie zeskanowane z innego dokumentu i rozpikselowane nie będzie przedstawiało nas w dobrym świetle, a tego właśnie chcemy uniknąć.

Jeśli zastanawiasz się, jak wkleić zdjęcie do CV, możesz użyć najprostszego edytora tekstu, np. Microsoft Word, LibreOffice Writer (narzędzie w pełni darmowe) czy Google Docs. Skupmy się na pierwszym programie i sprawdźmy, jak wstawić zdjęcie do CV w Wordzie. To bardzo proste. Wystarczy z pozycji menu wybrać opcję „ustawienia”, następnie kliknąć „obraz z pliku” i wskazać miejsce zdjęcia na dysku. Kiedy fotografia pojawi się w programie, klikamy lewym przyciskiem myszki na zdjęcie i wybieramy opcję „formatuj obraz”, następnie „układ”, a na końcu „ramka”. Dzięki temu będziemy mogli dowolnie zmieniać jej położenie bez ryzyka, że zepsujemy układ całego tekstu.

Jak zrobić zdjęcie do CV w domu?

Wybór zdjęcia do CV to nie lada dylemat. Najpierw trzeba jednak zdecydować, czy wykonać je w warunkach domowych, czy skorzystać z usług profesjonalisty. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jeżeli wybierzemy pierwszą opcję, musimy mieć świadomość tego, że zdjęcie nie będzie prezentowało się w pełni profesjonalnie. Z kolei w drugiej sytuacji musimy liczyć się z kosztami – wykonanie sesji do CV u fotografa to wydatek rzędu od 150 do nawet 800 złotych, więc nie każdy może sobie na nią pozwolić. Nie traćmy jednak głowy! Fotografia wykonana samodzielnie lub z pomocą bliskiej osoby, z powodzeniem może znaleźć się w naszym życiorysie zawodowym. Trzeba tylko kierować się kilkoma prostymi zasadami. Sprawdź, jak samemu zrobić zdjęcie do CV:

Po wykonaniu zdjęcia, możemy je wyretuszować w darmowym programie graficznym, na przykład GIMPie. Dzięki temu fotografia będzie miała lepszy kontrast lub ostrość. Jeśli wiesz już, jak zrobić zdjęcie do CV w domu, pora zabrać się do pracy. Powodzenia!

Oceń artykuł
4.2/5 (5)