poradnik dla pracownika

Reforma opłacania składek ZUS – będziemy zarabiać mniej na umowie zlecenie?

Coraz częściej słyszy się o tym, że reforma opłacania składek ZUS jest potrzebna. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych sugeruje, że konieczną zmianą jest oskładkowanie wszystkich umów zlecenia. Czy reforma systemu opłacania składek ZUS dojdzie do skutku? Kto na tym straci, a kto zyska?

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_49770128_zaoszcz%C4%99d%C5%BA-pieni%C4%85dze-na-pieni%C4%85dze-z-koncepcji-inwestycji-w-szkle-z-efektem-filtra-w-stylu-retro.html

Wszystko wskazuje na to, że reforma opłacania składek ZUS nadciąga wielkimi krokami. Zarówno obóz rządzący, jak i prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych twierdzą, że pełne oskładkowanie wszystkich umów zlecenia, jest potrzebne. Ozusowanie umów cywilnoprawnych miałoby podnieść wysokość świadczeń emerytalnych Polaków i ułatwić walkę z obchodzeniem obowiązku odprowadzania składek. W obecnej sytuacji prawnej osoba, która prowadzi działalność gospodarczą lub pracuje na podstawie umowy o pracę – może dorabiać sobie na umowie zlecenia, bez konieczności odprowadzania dodatkowych składek. Co zmieni pełne ozusowanie umowy zlecenia? W jaki sposób rząd planuje uszczelnić system składkowy ZUS-u? Sprawdź!

Szukasz pracy? Praca we Wrocławiu czeka aż ją odkryjesz!

Reforma opłacania składek ZUS – umowy zlecenie ozusowane?

Reforma systemu opłacania składek ZUS będzie oznaczała, że wszystkie umowy zlecenia zostaną oskładkowane. Czy nie było tak do tej pory? Zleceniodawcy mieli obowiązek odprowadzać składki z umowy zlecenia – jednak nie zawsze. Jeśli ktoś prowadzi przedsiębiorstwo, pracuje na podstawie umowy o pracę lub świadczy usługi na podstawie umowy zlecenia – może podpisać drugie zlecenie i dorabiać sobie do pensji. W tym przypadku oskładkowana jest pierwsza umowa, ta, która została podpisana wcześniej. Od drugiej umowy składki ZUS nie są odprowadzane.

Reforma opłacania składek ZUS ma sprawić, że druga umowa (i wszystkie kolejne) także będą oskładkowane. Prezes ZUS przekonuje, że taki system zapewni Polakom jak najwyższe świadczenia emerytalne. Jak przekazała prezes Gertruda Uścińska w rozmowie z “Rzeczpospolitą”:

W ZUS od wielu lat analizujemy kwestię oskładkowania zleceń i uchylenia przepisów wyłączających obowiązek składkowy w przypadku zbiegu dwóch lub więcej tytułów do ubezpieczeń. Niestety, często w Polsce takie umowy są zawierane w celu omijania prawa pracy i obniżania tzw. klina podatkowego. Innym sposobem na osiągnięcie tych celów jest wypychanie pracowników na działalność gospodarczą.

Reforma systemu opłacania składek ZUS jest potrzebna?

Zmiany w reformie opłacania składek ZUS dotkną nawet miliona Polaków, którzy dorabiają do pensji na umowach zlecenie. Według rządu obecny system odprowadzania składek może przekładać się na niższe świadczenia emerytalne i rentowe w przyszłości. Reforma opłacania składek ZUS miałaby popularyzować świadczenia chorobowe i wypadkowe oraz walczyć z nadmiernym wykorzystywaniem umów zlecenia. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdaje się wchodzić w nowy okres cyfryzacji. Automatyzacja świadczeń chorobowych, rozbudowana platforma do składania wniosków online (PUE ZUS) i elektroniczne umawianie się na wizyty to zdecydowanie krok w dobrą stronę. Niestety sam system emerytalny w Polsce kuleje i na pewno warto rozmawiać o możliwości podniesienia świadczeń przyszłych emerytów.

Ozusowanie umów zlecenia coraz bliżej?

Rząd planuje ozusować wszystkie umowy zlecenia do 31 marca 2025 roku. W reformie kamienia milowego Wejście w życie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ograniczającej segmentację rynku pracy i zwiększającej ochronę socjalną wszystkich osób pracujących na podstawie kolejnych umów zleceń, poprzez objęcie tych umów składkami na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne rządzący zaproponowali modyfikację:

„Nadrzędnym celem reformy jest ograniczenie segmentacji rynku pracy oraz zwiększenie bezpieczeństwa socjalnego niektórych pracowników. Aby to osiągnąć, wszystkie kolejne umowy zlecenia będą podlegały obowiązkowym składkom na ubezpieczenie społeczne, z wyjątkiem umów zleceń zawieranych z uczniami szkół średnich i studentami do 26 roku życia”. 

Reforma ma zostać wprowadzona aktem prawnym. Na tej podstawie praca w ramach kilku umów zleceń ma podlegać obowiązkowym składkom na ubezpieczenia społeczne.

Oceń artykuł
5/5 (2)