poradnik dla pracownika

Zasiłek rodzinny: sprawdź kryteria i wysokość świadczenia. Jak złożyć wniosek o rodzinne?

Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące zasiłku rodzinnego. Dowiedz się, kiedy możesz go otrzymać, jakie warunki musisz spełnić, a także jakie dodatki ci się należą i jak złożyć wniosek o rodzinne. Zapoznaj się również ze zmianą regulacji zasiłku rodzinnego 2022.

Zasiłek rodzinny to wsparcie finansowe dla osób, które nie osiągają odpowiedniego dochodu pozwalającego pokryć im wydatki związane z utrzymaniem dziecka. Nie każdy jednak może je otrzymać. Aby uzyskać prawo do zasiłku rodzinnego, trzeba spełniać pewne kryteria. Jeśli się w nich mieścisz, wystarczy, że złożysz wniosek o rodzinne wraz z dodatkową dokumentacją do własnego urzędu gminy/miasta lub ośrodka pomocy społecznej. Co więcej, do zasiłku rodzinnego naliczane są dodatki, które mogą wynieść nawet 400 złotych miesięcznie. Sprawdź, co to jest zasiłek rodzinny, komu się należy i ile wynosi rodzinne na dziecko. Zapoznaj się również ze zmianami regulacji dotyczącymi zasiłku rodzinnego 2021/2022.

Zasiłek rodzinny: komu przysługuje?

Zasiłek rodzinny to świadczenie na dzieci, które ma częściowo pokryć wydatki związane z ich utrzymaniem. Zasiłek rodzinny przysługuje obojgu rodzicom, jednemu z rodziców dziecka, albo opiekunowi prawnemu dziecka, opiekunowi faktycznemu dziecka (osobie, która wystąpiła z wnioskiem o przysposobienie dziecka) do czasu gdy:

Zasiłek rodzinny należy się również dziecku do ukończenia 24. roku życia, które wciąż się uczy, ale nie pozostaje na utrzymaniu rodziców ze względu na przykład na ich śmierć lub na ustalenie świadczenia alimentacyjnego na jego rzecz. Co ważne, świadczenie z tego tytułu nie należy się dziecku z rodziny zastępczej oraz osobie, które jest w związku małżeńskim lub pobiera zasiłek na własne dziecko.

Zasiłek rodzinny: kryteria

Czy zasiłek rodzinny wlicza się do dochodu? Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Empatia.mpips.gov.pl zasiłek rodzinny mogą otrzymać rodzice lub uczeń/student, których miesięczny dochód nie przekracza kwoty 674 złotych w przeliczeniu na osobę. Z kolei w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko z niepełnosprawnością lub uczące się dziecko z niepełnosprawnością, miesięczny dochód rodziny lub takiej osoby nie może przekraczać kwoty 764 złote w przeliczeniu na osobę. Co ważne, zasiłek dla rodzin, jak wszystkie inne świadczenia tego typu, jest wolny od podatku dochodowego. Spełnienie wyżej wymienionych kryteriów jest warunkiem koniecznym do jego przyznania.

Zasiłek rodzinny 2021/2022: zmiany

Jak informują eksperci z portalu Infor.pl katalog dochodów nieopodatkowanych, w skład których wchodzi zasiłek rodzinny, ma zostać rozszerzony o stypendia dla osób bezrobotnych, które będą finansowane ze środków z Funduszu Pracy. Obecnie zmieniły się również regulacje dotyczące kryteriów przyznawania zasiłku. W tym roku zostanie uwzględnione obniżenie wynagrodzenia lub obniżenie dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w związku z pandemią koronawirusa (Ustawa z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych).

Co więcej, utrata dodatku solidarnościowego również będzie stanowiła utratę dochodu w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych i w związku z tym zostanie uwzględniona przy ustaleniu prawa do zasiłku rodzinnego na okres do 31 października 2022 roku. To znaczy, że uzyskanie dodatku solidarnościowego zostanie uznane za uzyskanie dochodu.

Ile wynosi zasiłek rodzinny?

Wysokość zasiłku rodzinnego zależy od wieku dziecka. Zgodnie z informacją podaną przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, rodzinne na dziecko wynosi miesięcznie:

Kiedy złożyć wniosek o rodzinne? Nowy okres zasiłku obowiązuje od 1 listopada 2021 roku do 31 października 2022 roku. Wniosek o rodzinne na nowy okres można składać w formie elektronicznej (od 1 lipca 2021 roku) lub w formie papierowej (od 1 sierpnia 2021 roku).

Kiedy zasiłek rodzinny wpływa na konto?

Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie na nowy okres zasiłkowy złoży wniosek i wymagane dokumenty do dnia 31 sierpnia danego roku kalendarzowego, to ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz wyplata pieniędzy, następują najpóźniej do dnia 30 listopada danego roku kalendarzowego. Złożenie wniosku od 1 września do 31 października oznacza wypłatę świadczenia do 31 grudnia, jeśli jednak kandydat złoży wniosek od 1 listopada do 31 grudnia danego roku kalendarzowego, to otrzyma zasiłek do ostatniego dnia lutego następnego roku kalendarzowego.

Dodatki do zasiłku rodzinnego

Jak wygląda kwestia zasiłku rodzinnego i dodatków? Otóż świadczeniobiorca, który pobiera to świadczenie , ma również prawo do dodatków do zasiłku rodzinnego w kwocie i z tytułu:

Wniosek o zasiłek rodzinny

Aby otrzymać zasiłek, należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego. Wniosek o rodzinne składa się w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, lub w ośrodku pomocy społecznej czy innej jednostce organizacyjnej gminy, jeżeli tam właśnie została przekazana realizacja świadczenia. Właściwy wzór wniosku o zasiłek rodzinny znajduje się na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Empatia.mpips.gov.pl. Taki dokument powinien również udostępnić podmiot realizujący świadczenia rodzinne. Warto więc spytać o niego w swoim urzędzie gminy, miasta lub ośrodku pomocy społecznej.

Zasiłek rodzinny: dokumenty

Do wniosku o zasiłek należy dołączyć odpowiednie dokumenty, dzięki którym zostanie przyznane prawo do świadczenia. Są to skrócony odpis aktu urodzenia dziecka i zaświadczenie lub oświadczenie o dochodzie rodziny wydane najczęściej przez urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Co więcej, dodatkowym dokumentem do wniosku o rodzinne jest:

Kiedy zasiłek rodzinny nie przysługuje?

Zasiłek rodzinny nie przysługuje, jeśli:

Oceń artykuł
1/5 (1)