Opinie o REMOS Budowa instalacji elektrycznych Alina Owczarek w Ostrów Warcki

Poniżej przeczytasz opinie byłych oraz aktualnych pracowników o pracodawcy REMOS Budowa instalacji elektrycznych Alina Owczarek. Znajdziesz poniżej również opinie kandydatów do zatrudnienia w REMOS Budowa instalacji elektrycznych Alina Owczarek o rozmowie kwalifikacyjnej.

Najnowsze opinie pracowników, klientów i kandydatów do pracy o REMOS Budowa instalacji elektrycznych Alina Owczarek w Ostrów Warcki

zdjęcia autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika Hubert Owczarek

Pracownik firmy - Właściciel firmy

29.09.2023 12:09

Czym zajmuje się Państwa firma?

Hubert Owczarekikona wywiad

Firma REMOS zajmuje się wykonywaniem instalacji elektrycznych w obiektach przemysłowych i mieszkaniowych. Pracujemy przy budowie dużych zakładów na terenie Niemiec. Aktualnie zajmujemy się budową instalacji w hali przemysłowej w Hanowerze.

Jak wyglądały początki Państwa firmy?

Hubert Owczarekikona wywiad

Początki firmy sięgają 2014 roku. W tym czasie pracowałem, jako elektryk, na budowach w Niemczech. Prowadziłem własną, jednoosobową działalność gospodarczą. Dzięki mojemu zaangażowaniu i umiejętnościom, zyskiwałem nowe zlecenia i rozpoznawalność na tamtejszym rynku pracy. Z czasem, kiedy pojawiało się więcej zleceń, podjąłem współpracę z innymi osobami, wspierającymi mnie w obowiązkach. Najpierw dołączył do mnie jeden fachowiec, potem kolejni, aż w końcu podjąłem decyzję o zatrudnieniu większej liczby pracowników, którzy zostali ze mną na stałe.

Jak wygląda struktura Państwa firmy?

Hubert Owczarekikona wywiad

Obecnie zatrudniamy 15 osób. Jedna osoba pracuje w biurze, a reszta na budowach. Jesteśmy polską firmą, a wszyscy pracownicy są zatrudniani w oparciu o polskie umowy. Nasza siedziba znajduje się w Ostrowie Warckim, ale pracujemy w delegacjach zagranicznych na terenie Niemiec.

W jaki sposób pozyskują Państwo nowych pracowników?

Hubert Owczarekikona wywiad

Wcześniej wyglądało to tak, że podejmowaliśmy współpracę z osobami, które same poszukiwały pracy w zawodzie, jednak często okazywało się, że takie osoby nie do końca odnajdywały się w obowiązkach. Jestem zdania, że jeśli ktoś jest dobry w swoim fachu, to stanowisko “samo go znajdzie”. Obecnie stawiamy raczej na współpracę z osobami z polecenia. Zawsze jestem otwarty na zatrudnianie osób rekomendowanych przez moich pracowników. Jeżeli mój pracownik sprawdza się, to jestem w stanie zaufać mu, kiedy poleca mi kogoś do pracy. Nie zamykamy się jednak tylko na taki sposób nawiązywania współpracy.

Jak przebiega proces rekrutacji w Państwa firmie?

Hubert Owczarekikona wywiad

Za rekrutację odpowiadam ja. Zwykle wystarcza mi około 15 minut, żeby wiedzieć, czy kandydat będzie nadawał się do pracy na budowie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zawsze pytam o: wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz umiejętności. Jeśli kandydat nie ma długiego stażu pracy, to zadaję mu kilka pytań na temat instalacji elektrycznych. Z jednej strony, samo wykształcenie elektryczne nie wystarcza do pracy na budowie. Z drugiej, nie mogę zatrudniać osób bez podstawowej wiedzy. Zwykle szukam więc osób, które posiadają zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną. W firmie zawsze oferujemy umowę o pracę na czas nieokreślony, na pełny etat.

Czego oczekują Państwo od pracowników?

Hubert Owczarekikona wywiad

Aktualnie obsługujemy trzy budowy. Pracujemy w zespołach składających się z brygadzisty i czterech pracowników. Na jednej budowie jestem kierownikiem, a na dwóch pozostałych pracę nadzorują brygadziści. Żeby rozpocząć nową budowę i zatrudnić elektryków, w pierwszej kolejności muszę zatrudnić brygadzistę, czyli osobę odpowiedzialną za nadzorowanie pracy oraz kontakt z kierownikiem budowy i zleceniodawcą. Poszukując brygadzisty skupiam się przede wszystkim na tym, czy kandydat ma wystarczające doświadczenie w zawodzie elektryka, oraz czy zna język niemiecki na komunikatywnym poziomie.

Czy znajomość języka niemieckiego jest koniecznością?

Hubert Owczarekikona wywiad

Brygadzista musi bardzo dobrze znać język niemiecki. Jeśli chodzi o pracowników budowy, to nie jest to koniecznością. Wystarczy znajomość podstawowych zwrotów.

Jakie cechy ceni sobie Pan u pracowników?

Hubert Owczarekikona wywiad

Pracujemy dla trzech firm, które dostarczają nam cykliczne zlecenia. Kontrakty te są bezterminowe, czyli nie ma obaw o brak płynności zleceń.. W związku z tym, że są to stali klienci, zależy mi na zachowaniu ustalonych standardów. Szukam więc pracowników: pewnych swoich umiejętności, zmotywowanych, doświadczonych oraz ambitnych. Zależy mi także na osobach bez nałogów, które są świadome tego, że praca za granicą to nie urlop.

Jak wygląda kwestia delegacji?

Hubert Owczarekikona wywiad

Zatrudniamy pracowników z całej Polski. Wyjeżdżamy z naszej bazy i po drodze “zbieramy” pracowników, którzy samodzielnie docierają do określonego punktu na trasie. Droga powrotna wygląda tak samo. Pracownik dojeżdża z nami do określonego miejsca na trasie i stamtąd, już na własną rękę, udaje się do domu.

Jak długo trwają takie delegacje?

Hubert Owczarekikona wywiad

Mamy dwa systemy pracy, które uzależnione są od miejsca wykonywania przez nas zlecenia. Jeżeli budowa jest blisko, czyli do około 700 kilometrów od naszego biura, to stosujemy 4-dniowy system pracy. Pracujemy wtedy od poniedziałku do czwartku, tak żeby łącznie wyrobić 40 godzin. W czwartek wracamy do Polski, na 3-dniowy weekend. Jeśli chodzi o dalsze wyjazdy, czyli takie, gdzie mamy do pokonania ponad 1000 kilometrów, to nasz system pracy obejmuje 10 dni, w tym wolną niedzielę(ze względu na prawo niemieckie, które zabrania pracy w tym dniu). Następnie wracamy do Polski na 5-dniowy weekend.

Czy firma zapewnia pracownikom zakwaterowanie?

Hubert Owczarekikona wywiad

Naszym pracownikom zapewniamy mieszkania, w skład których wchodzą dwa pokoje dwuosobowe, kuchnia oraz łazienka. Dbamy o komfort osób zatrudnionych, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny przy pracy fizycznej jest wypoczynek. Opłatę za zakwaterowanie ponosi firma. Pracownik nie musi martwić się o żadne dodatkowe koszty związane z wyjazdem za granicę.

Na jakie wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy?

Hubert Owczarekikona wywiad

W firmie mamy elastyczne podejście do pracownika i jego potrzeb. Dużo zależy od osoby i tego, w jaki sposób chce się ona z nami rozliczać. Generalnie mamy taką zasadę, że wypłacamy pracownikowi pensję brutto, czyli mnożymy stawkę godzinową przez liczbę godzin. Opłaty związane z podatkami, czy zakwaterowaniem, są po stronie firmy. Wynagrodzenie zazwyczaj zmienia się wraz ze stażem pracy w firmie. Kwoty, które oferujemy wynoszą od 11 do 20 euro za godzinę. Pracownik musi mieć założone dwa konta — polskie i walutowe. W zależności od jego preferencji, wypłata może wpływać na jedno konto lub być dzielona na dwa konta.

Zostaw merytoryczną opinię o REMOS Budowa instalacji elektrycznych Alina Owczarek - Ostrów Warcki

REMOS Budowa instalacji elektrycznych Alina Owczarek
  • Ostrów Warcki 58A