Domdrewno100 Maria Gritsch

ikona autora wywiadu

Wywiad udzielony przez użytkownika Maria Gritsch

Pracownik firmy - Właściciel firmy

20.10.2023 03:10

Czym zajmuje się Państwa firma?

Maria Gritschikona wywiad

Jesteśmy oficjalnym ambasadorem austriackiej firmy Thoma Holz GmbH. Na polskim rynku budowlanym działamy już od 10 lat. Naszą pasją jest ekologiczne budownictwo, uwzględniające potrzeby środowiska i człowieka. Szukamy innowacyjnych rozwiązań z myślą o komforcie naszych klientów. Proponujemy wykorzystanie systemu Holz100 w całości lub częściowo w połączeniu z innymi rozwiązaniami dotyczącymi konstrukcji drewnianych, opracowanych przez firmę Thoma Holz GmbH.

Co wyróżnia Państwa działalność?

Maria Gritschikona wywiad

Już sama technologia Holz100 jest nowością na polskim rynku, a jej popularność w innych krajach od początku napędzała mnie do działania i napełniała wiarą w sukces. Poza tym struktura naszej działalności odbiega od klasycznych wzorców większości firm, działających w obszarze szeroko pojętych usług budowlanych. Zakres naszych obowiązków obejmuje obszary marketingowo-reklamowe oraz propagowanie i promowanie technologii Holz100 na terenie Polski. Do naszych działań należy również dodać rozwój sieci partnerskiej, czyli poszerzanie obszaru działalności na terenie kraju o współpracujące firmy budowlane, konstrukcyjne oraz architektoniczne, zgodnie z polityką biznesową Thoma Holz GmbH.

W jakim mieście Państwo działacie?

Maria Gritschikona wywiad

Siedziba firmy znajduje się w Starym Sączu. Działamy na terenie całej Polski.

Skąd pomysł na działalność w tej branży?

Maria Gritschikona wywiad

Pomysł na założenie firmy opartej na współpracy z Thoma Holz GmbH zrodził się po przeczytaniu książki Erwina Thomy „Fur Lange Zeit”. Następnie miałam przyjemność poznać autora książki i założyciela firmy. Pan Erwin Thoma kieruje się przekonaniem, że postępu nie można osiągnąć kosztem ludzi i przyrody. Sukces widzi w rozwiązaniach, które siłę postępu podporządkowują naturalnym prawom przyrody. Przemówiło to do mnie i zainspirowało do zostania pierwszą ambasadorką firmy Thoma Holz GmbH w Polsce.

Osiągnęła pani sukces w branży budowlanej, w której nie ma zbyt wielu kobiecych wzorców. Nie tylko podjęła się pani pracy w branży zdominowanej przez mężczyzn, ale też postawiła na innowacyjną technologię. Jak wyglądały początki pani działalności?

Maria Gritschikona wywiad

To prawda, nadal mamy zbyt mało kobiet w branży budowlanej i chciałabym, aby moja historia stała się inspiracją dla innych. Moim pierwszym krokiem było założenie wydawnictwa DomDrewno100 i przetłumaczenie oraz wydanie na polskim rynku książki Pana Thoma zatytułowanej „Na długi czas”, która okazała się wielkim sukcesem. Przez pierwsze lata działalności mogłam liczyć tylko na pomoc sekretarki oraz wsparcie ze strony mojego męża w kwestiach technicznych, takich jak reklama. Wspólnie prowadziliśmy intensywne działania marketingowe, prelekcje, spotkania oraz odczyty i sympozja z Panem Erwinem Thoma. Braliśmy udział w ogólnopolskich targach budowlanych, między innymi w Krakowie, Bielsku Białej i innych miastach. Finalnie, w 2018 roku, powstał w Polsce pierwszy dom stworzony w technologii Holz100, a budownictwo w tym systemie zaczęło zyskiwać na popularności w naszym kraju. Rosła liczba współpracujących z nami firm, z których kilka uzyskało status Partnera Thoma Holz GmbH. Mimo że podjęłam się trudnego zadania przetarcia nowych ścieżek w branży budowlanej, odniosłam sukces. Ludzie byli zainteresowani tą technologią, dopytywali o nią. Stopniowo też zmieniało się podejście polskich architektów i właścicieli firm budowlanych. W języku niemieckim słowo “Mondholz” (drewno księżycowe) istnieje od setek lat. W Polsce korzystano z tego pojęcia w przeszłości, jednak nowe pokolenia zapomniały o nim. Dopiero kiedy współcześni architekci zaczęli wypytywać o nie osoby starsze, czy poszukiwać informacji w dawnych dokumentach, okazało się, że pojęcie drewna księżycowego istniało również u nas. Podsumowując, obecna firma została założona w kwietniu 2017 roku, jednak nasze działania związane z promowaniem w Polsce technologii Holz100 rozpoczęły się już w 2013 roku.

Początki wymagały od pani wiele zaangażowania i wysiłku, by wypromować nową technologię w Polsce. A jak prezentuje się obecnie sytuacja Pani firmy?

Maria Gritschikona wywiad

Obecnie na terenie Polski jest już ponad 20 obiektów Holz100. Popularność technologii wzrasta, otrzymujemy coraz więcej zapytań o nią, rośnie liczba naszych partnerów biznesowych. Cieszę się, że Polki i Polacy stawiają na wysoki komfort idący w parze z dbałością o naturę i własne zdrowie. Doceniam ich otwartość na innowacyjne rozwiązania. Budowane przez nas domy są w 100% ekologiczne, energooszczędne, naturalne i hipoalergiczne. Przeprowadziliśmy badania, które wykazały, że lepsze samopoczucie pojawia się już po piętnastu minutach przebywania w drewnianych domach. Im dłuższy czas przebywania, tym bardziej uspokaja się rytm serca, regeneruje się układ nerwowy, a organizm dąży do homeostazy.

Jak prezentuje się Państwa otoczenie biznesowe?

Maria Gritschikona wywiad

Jako ambasador marki, czynnie poszukujemy kontrahentów, partnerów oraz klientów. Naszą uwagę szczególnie skupiamy na firmach oferujących nietuzinkowe, najnowsze, zdrowe i ekologiczne technologie, które doskonale współpracują z technologią Holz 100, opartą na tych właśnie założeniach. Nawiązaliśmy współpracę z producentami wysokiej jakości stolarki, z producentami ekologicznych technologii dociepleniowych oraz wykończeniowych, firmami oferującymi nowoczesne rozwiązania grzewcze. Polecamy naszym klientom najlepsze, ekologiczne i zdrowe technologie, które mogą wykorzystać w projektowaniu i budowie swoich wymarzonych domów. Współpracujemy z firmami, które mogą zaspokoić najbardziej nieoczywiste wymagania naszych klientów, np. z pracownią architektoniczną specjalizującą się w feng shui. Ostatnie raporty z 2023 roku, dotyczące branży budownictwa drewnianego, pokazują wzrost wykorzystania drewna w budownictwie. Technologia Holz100 w Polsce zyskuje coraz większą popularność, ponieważ zaspokaja potrzeby świadomych klientów oraz spełnia wszystkie rygorystyczne obostrzenia prawne i techniczne na rynku polskiego budownictwa. Jest też konkurencyjna cenowo w stosunku do zysku, jaki klient zdobędzie w przyszłości.

Proszę nam wyjaśnić, czym jest Technologia Holz100?

Maria Gritschikona wywiad

Thoma opracował i opatentował własny system budowy domów Holz100. Używa do niego drewna pochodzącego z drzew iglastych, ścinanych zimą, na kontrolowanym obszarze, w fazie ubywającego księżyca. Drewno pozyskiwane w tym czasie nosi nazwę drewna księżycowego i to określenie, na terenach Europy zachodniej, funkcjonuje już od kilkuset lat. Ścięte drzewa leżakują dwa lata. Powstają z nich ściany grubości od 12 do 36 cm, składające się z kilku warstw desek ułożonych krzyżowo i po przekątnej. Połączone są drewnianymi kołkami bukowymi, które zapewniają czysto mechaniczne, nierozerwalne połączenie. Masywne płyty drewniane stosowane są jako nośne, usztywniające oraz nienośne elementy ścian, stropów i dachów lub elementów specjalnych budowli drewnianych. Taka konstrukcja daje stabilność i wytrzymałość porównywalną ze ścianą betonową. Jest odporna nawet na takie czynniki zewnętrzne jak zalanie wywołane powodzią czy trzęsienia ziemi. Brak kleju między warstwami ścian Holz100 pozostawia mikroskopijne odstępy, które wypełnia powietrze. Dzięki temu ściany grubości 36 cm mają współczynnik przenikania ciepła taki, jak ściana z klejonego drewna grubości 75 cm. Instytut Fraunhoffera w Stuttgarcie i Uniwersytet Technologiczny w Graz potwierdziły te wyniki. Czas utraty ciepła przez ścianę 36 w domu Holz100 jest 5 razy dłuższy w porównaniu z konwencjonalnymi systemami stosowanymi w budownictwie masowym i od 15 do 20 razy dłuższy w porównaniu ze ścianami wznoszonymi w systemie szkieletowym (budownictwo lekkie). Lite drewno poddawane obróbce bez środków chemicznych zużywa w czasie produkcji tylko niewielką część energii potrzebnej do obróbki, w odróżnieniu do produkcji chemicznej, cegieł, cementu czy zbrojonego betonu. System Thomy Holz100 uzyskał w Instytucie IBS w Linzu najwyższy certyfikat bezpieczeństwa pożarowego. Ściana z takiego drewna jest, zdaniem specjalistów, od 3 do 5 razy bardziej ognioodporna niż żelbeton czy cegły. Thoma daje również 50-letnią gwarancję na zawilgocenie i pleśń, ponieważ w jego systemie nie ma warstwy izolacyjnej lub jest nią wełna drzewna. Na Politechnice Poznańskiej niedawno zostały przeprowadzone pierwsze polskie badania nad drewnem księżycowym.

Jakie są zalety technologii Holz100?

Maria Gritschikona wywiad

Domy Holz100 są wznoszone bez użycia środków chemicznych. Do produkcji ścian wykorzystywane są wyłącznie kołki drewniane, stosowane od tysięcy lat. W odpowiedniej wielkości i niezbędnej liczbie, służą one do łączenia poszczególnych warstw drewna, by te utworzyły jeden zwarty blok. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu poszczególnych warstw, nowo utworzone elementy budowli są wodoszczelne, odporne na wychładzanie, dźwiękoizolacyjne i chroniące przed promieniowaniem.

Czym jeszcze charakteryzują się domy wykonane w technologii Holz100?

Maria Gritschikona wywiad

Takie budynki cechują rekordowe osiągnięcia w zakresie izolacji cieplnej w skali światowej, udoskonalona ochrona przed przegrzewaniem, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, ochrona przed promieniowaniem, ochrona na wypadek wstrząsów sejsmicznych, 100% ochrona przed utratą ciepła i zawilgoceniem. Równolegle do tych osiągnięć technicznych, bez stosowania żadnych dodatkowych zabiegów, zostaje zachowana korzystna energia zawarta w drzewach. Jednym z elementów decydujących o unikalności technologii Holz100 jest odpowiedni dobór, ścinka i suszenie drewna wykorzystywanego do produkcji gotowych elementów konstrukcyjnych. Wybierane przez nas drzewa posiadają certyfikat PEFC, który gwarantuje najwyższą ich jakość, oraz ścinane są w odpowiedniej fazie księżyca. Takie podejście skutkuje uzyskaniem drewna o odpowiedniej trwałości i odporności na czynniki zewnętrzne oraz grzyby i insekty. Pozyskane w ten sposób drewno następnie jest naturalnie suszone przez odpowiednio długi czas. Posiadamy wszelkie atesty potwierdzające parametry i certyfikaty technologiczne udostępnione nam przez Firmę Thoma Holz GmbH.

Brzmi jak rozwiązanie idealne.

Maria Gritschikona wywiad

Z powyższych zapisów jasno wynika, że technologia Holz100, wśród innych technologii budowlanych opartych na drewnie lub elementach drewnianych, jest bezkonkurencyjna. Budownictwo w tej technologii zapełnia niszę potrzeb świadomych i wymagających klientów, zupełnie zmieniając postrzeganie mieszkania i posiadania domu drewnianego.

Jak wygląda struktura Państwa firmy?

Maria Gritschikona wywiad

Działalność biznesowa naszej Firmy opiera się na umowie partnerskiej z Thoma Holz GmbH z siedzibą w Goldegg, w Austrii. Jako jednostka gospodarcza nie posiadamy szeroko rozbudowanej struktury wewnętrznej. Współpracę opieramy na umowach partnerskich z firmami zewnętrznymi. W momencie uzyskania statusu Partnera, firmy te są samodzielnymi jednostkami w obszarze swojej działalności gospodarczej. Jako ambasador pośredniczymy w pozyskiwaniu Partnerów oraz przeprowadzamy ich przez proces wdrożenia, aż do podpisania umowy partnerskiej. Partner podpisuje umowę bezpośrednio z austriacką firmą Thoma Holz GmbH. Nie jest to umowa na wyłączność. Technologia Holz100 może być jedną z wielu, w których specjalizuje się dana firma budowlana. Przeważnie nasi Partnerzy budują też w technologii szkieletowej, balowej czy innej.

Jakie plany związane z zatrudnieniem macie Państwo w 2023 roku?

Maria Gritschikona wywiad

Planujemy pozyskać większą liczbę Partnerów. Chcemy w ten sposób zwiększyć dostępność usług w technologii Holz100 dla potencjalnych klientów.

Jak wygląda proces wdrożenia nowego Partnera w Państwa firmie?

Maria Gritschikona wywiad

Firma budowlana/budowlano-architektoniczna, która stara się o status Partnera Thoma Holz GmbH, przede wszystkim musi wykazać się znajomością sztuki budowlanej. Preferujemy jednostki, które specjalizują się w różnych technologiach budowlanych opartych na drewnie – technologia szkieletowa, bale itp. DomDrewno100 zgłasza potencjalnego partnera do firmy Thoma Holz GmbH. Pierwsze spotkanie odbywa się w Goldegg z przedstawicielem firmy. Wtedy podejmowane są decyzje o wstępnym partnerstwie. Kolejne spotkania i szkolenia odbywają się online. Przyszły Partner może liczyć na szkolenia oraz materiały techniczne dotyczące technologii. Jako ambasador marki i koordynator firm partnerskich na terenie Polski, wspieramy nowych partnerów, oferując im konsultacje, pomagamy rozwiązywać problemy i odpowiadamy na pytania, które powstają w początkowych etapach współpracy. Wspieramy ich klientów czy przekazujemy bazy danych kontrahentów, z którymi nawiązaliśmy współpracę. Po wybudowaniu pierwszego domu Holz100, kandydat może zostać, jeżeli wykaże duże zaangażowanie i zainteresowanie, Partnerem i wtedy podpisuje umowę z Thoma Holz GmbH.

Jakie macie Państwo plany rozwojowe?

Maria Gritschikona wywiad

Chcemy przetłumaczyć i wydać kolejne książki Pana Erwina Thoma. Planujemy też rozwój sieci Partnerów na terenie Polski oraz zdynamizowanie działalności marketingowo-reklamowej.

Jakich pytań można się spodziewać na rozmowie rekrutacyjnej w firmie Domdrewno100 Maria Gritsch?

Nowy wpis

Działalność biznesowa naszej Firmy opiera się o umowę partnerską z Thoma Holz GmbH z siedzibą w Goldegg w Austrii. Nie posiadamy jako jednostka gospodarcza, szeroko rozbudowanej struktury wewnętrznej, opieramy się na umowach partnerskich z firmami zewnętrznymi, które po uzyskaniu statusu Partnera są samodzielnymi jednostkami w obszarze swojej działalności gospodarczej. Jako ambasador pośredniczymy w pozyskiwaniu Partnerów oraz przeprowadzamy ich przez proces wdrożenia, aż do podpisania umowy partnerskiej. Partner podpisuje umowę bezpośrednio z Thoma Holz GmbH z siedzibą w Goldegg w Austrii. Umowa partnerska nie zobowiązuje Partnerów do wyłączności. Technologia Holz100 może być jedną z wielu, w których specjalizuje się dany Partner budowlany. Z zasady nasi Partnerzy budują też w technologii szkieletowej, balowej czy innej.

Maria Gritsch Nowy wpis

Faktem jest że w Polsce wybudowanych zostało kilkanaście domów w technologii HOLZ 100. Osoby piszące bzdurne komentarze proszę o wcześniejsze sprawdzenie faktów.

MariaG. Nowy wpis

Firma istnieje już kilka lat i za jej pośrednictwem powstało w Polsce kilkanaście obiektów w technologii HOLZ100.

Edyta S.

Dziękuje za odpowiedź, lepiej się zapytać niż potem mieć do siebie pretensje, że dało się oszukać przez nieuczciwą firmę. Pozdrawiam i wszystkiego najlepszego życzę.

Sławek

Witam Panią, Szymon Bielenis Bielenis Architektura byłem z tym Panem w Austrii w fabryce THOMA ,biędzie nam budował w tym roku dom w technologii holz100.Pozdrawiam Sławomir Piotrowski

Sławek

Witam dla mnie projekt i budowę prowadzi Pan Szymon Bielenis . Pozdrawiam Piotrowski Sławomir 605766707

Maria Gritsch

Oczywiście że firma DOMDREWNO100 istnieje i działa w Polsce od wielu lat.

Rozmowa kwalifikacyjna bywa bardzo stresująca. A jak było w Twoim przypadku? Ilu rekruterów prowadziło rozmowę? Podziel się opinią ze spotkania w firmie Domdrewno100 Maria Gritsch.
Jasiek

Jakim pracodawcą jest firma i jaką umowę proponują na początek pracy?

Jaki rodzaj umowy preferowany jest w firmie Domdrewno100 Maria Gritsch?

...

umowa o pracę.

Adam i Anna

Firmy nie ma pod adresem Na Rurach, znowu się przenieśli.

Maria Gritsch
@Adam i Anna

Oczywiście że firma istnieje od kilku lat. Wybraliśmy obecnie miejsce lokalizacji biura poza miastem ze względów ekologicznych. Na stronie internetowej znajduje się adres. Zapraszamy do naszej firmy. DomDrewno100 Łazy Biegonickie 169 33-340 Stary Sącz Do zobaczenia

Maria M.

Taka firma w ogóle nie istnieje, otrzymaliśmy od nich ofertę budowy domu, a gdy udaliśmy się do siedziby firmy okazało się że nie ma tam żadnej firmy.

Zostaw merytoryczną opinię o Domdrewno100 Maria Gritsch - Stary Sącz

Domdrewno100 Maria Gritsch