poradnik dla pracownika

Tajemnica przedsiębiorstwa – co grozi za jej ujawnienie?

Tajemnica przedsiębiorstwa to szczególnie ważne dane, których wyciek może oznaczać ogromną stratę dla całej firmy. Aby chronić poufne informacje, kontrahenci i pracownicy mający dostęp do danych wrażliwych – muszą podpisać specjalne umowy. Co grozi za złamanie tajemnicy przedsiębiorstwa? 

Tajemnica przedsiębiorstwa dotyczy szalenie ważnych danych dla jego funkcjonowania. To zazwyczaj informacje handlowe, strategie rozwoju firmy, dane o stosowanych technologiach, dane osobowe klientów i patenty, które dają przewagę nad innymi graczami na rynku. Ujawnienie takich informacji konkurencji może skutkować ogromnymi stratami finansowymi. To dlatego w niektórych przypadkach klauzula poufności dołączona do umowy jest bezwzględną koniecznością. Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa wiąże się z szeregiem kar, które może nałożyć udostępniający dane. Dlatego tak ważne jest, aby sporządzić umowę zgodnie z ustawą i stosować się do jej treści. Co, jeśli umowa o zachowaniu poufności zostanie złamana? Kiedy zachodzi naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa? Sprawdź!

Szukasz pracy? Praca w Gdyni czeka, aż ją odkryjesz!

Tajemnica przedsiębiorstwa – definicja

Tajemnica przedsiębiorstwa to zbiór informacji, które jako całość lub poszczególne elementy – nie są powszechnie znane osobom, zajmującym się tego typu danymi. Aby informacje stały się danymi poufnymi, przedsiębiorstwo musi podejmować działania w celu zachowania ich poufności. Tajemnica firmowa dotyczy zazwyczaj informacji technicznych, technologicznych, organizacyjnych i osobowych, które mają jakąkolwiek wartość gospodarczą. 

Czym konkretnie może być tajemnica przedsiębiorstwa? Przykłady, w stosunku do których powinno się podpisać umowę o zachowaniu poufności, będą zależały od przedmiotu działania firmy. Nie można zapominać o tym, że informacje stanowiące tajemnicę firmy nie mogą być powszechnie dostępne dla wszystkich, którzy interesują się danym tematem. To znaczy, że jako tajemnicę należy traktować wiedzę, której nie można zdobyć bez posiadania dostępu do konkretnych firmowych danych. 

Tajemnica przedsiębiorstwa – ustawa

Tajemnica przedsiębiorstwa została opisana w ustawie z 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Akt prawny ma na celu wspierać zwalczanie i zapobieganie nieuczciwej konkurencji w różnego rodzaju działalnościach gospodarczych. Umowa o zakazie konkurencji często towarzyszy klauzuli poufności zabraniającej ujawniania tajemnicy przedsiębiorstwa. Dlaczego? Jednym z tzw. “czynów nieuczciwej konkurencji” jest właśnie ujawnienie owej tajemnicy innym podmiotom, które mogą wykorzystać informacje w walce o miejsce na rynku. 

Sama ustawa określa dokładnie, czym są czyny nieuczciwej konkurencji, co grozi za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa, i o czym musi pamiętać przedsiębiorca, który chce chronić wrażliwe informacje. 

Czyny nieuczciwej konkurencji – czym są?

Czyny nieuczciwej konkurencji to według ustawy działanie sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, które narusza lub zagraża interesowi innego przedsiębiorstwa albo klienta. Jednym z czynów nieuczciwej konkurencji jest naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Oprócz tego, do sprzecznych z prawem zachowań noszących znamiona nieuczciwej konkurencji możemy zaliczyć:

Tak jak wspomnieliśmy, czynem nieuczciwej konkurencji jest także ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa. W związku z jej wyciekiem przedsiębiorca może dociekać swoich praw i żądać naprawienia szkody bądź zadośćuczynienia. Co grozi za zdradzenie tajemnicy przedsiębiorstwa?

Nieuczciwa konkurencja – co grozi za zdradzenie tajemnicy przedsiębiorstwa?

Tajemnica firmowa o ogromnym znaczeniu dla funkcjonowania przedsiębiorstwa musi zostać należycie zabezpieczona. W tym przypadku lojalność w pracy i zaufanie kontrahentom może nie wystarczyć. Przedsiębiorca, który nie podjął kroków do zabezpieczenia konkretnych informacji – nie będzie mógł dociekać swoich praw, gdy dane dostaną się w niepowołane ręce. Co, jeśli kontrahent lub pracownik podpiszą klauzulę poufności, a mimo to tajemnica przedsiębiorstwa zostanie przekazana osobom trzecim? Wtedy przedsiębiorca może:

Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa może skutkować rozpoczęciem postępowania karnego. Jeśli czyn zostanie zakwalifikowany, jako przestępstwo – osobie wykradającej dane grozi kara grzywny, a także ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Oceń artykuł
4.3/5 (6)