poradnik dla pracownika

Jakie są typy zezwoleń na pracę dla cudzoziemca? Sprawdź zasady!

Obcokrajowiec, który chce pracować w Polsce, musi uzyskać zezwolenie na pracę dla cudzoziemca. W polskim systemie prawnym istnieje jednak kilka typów zezwoleń w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i siedziby działalności pracodawcy. Przygotowaliśmy kompendium wiedzy dotyczącej zezwolenia na pracę dla cudzoziemca. Zapraszamy do lektury!

Według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2009 roku wyróżniamy kilka typów zezwoleń na pracę dla cudzoziemca, które funkcjonują w polskim systemie prawnym. Bez takiego dokumentu cudzoziemiec nie może świadczyć pracy na terytorium Polski. W przypadku jego grożą mu ogromne konsekwencje, dlatego każdy pracodawca ma obowiązek wystąpić o zezwolenie na pracę cudzoziemca do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego. Sprawdź, jakie są typy zezwoleń i kiedy nie jest ono wymagane.

Zezwolenie na pracę dla cudzoziemca a obowiązki pracodawcy

Legalne zatrudnienie osoby zza granicy nakłada na pracodawcę obowiązek spełnienia kilku podstawowych czynności. Jedną z nich jest wystąpienie do urzędu wojewódzkiego odpowiedniego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca. Drugim obowiązkiem jest wystąpienie do urzędu o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w Polsce.

Jest jeden wyjątek! W przypadku pracowników z Białorusi, Armenii, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, pracodawca zobowiązany jest wysłać oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy do powiatowego urzędu pracy odpowiedniego ze względu na miejsce prowadzenia działalności. Sprawdź -> Jak zatrudnić Ukraińca?

Jak uzyskać zezwolenie na pracę cudzoziemca?

Dokument, który upoważnia osobę zza granicy na podjęcie pracy w Polsce, wydaje wojewoda właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy. To znaczy, że zezwolenie na pracę dla cudzoziemca jest jedynie decyzją właściwego organu, który upoważnia go do legalnego przebywania na terenie Polski i wykonywania pracy na warunkach określonych w treści zezwolenia.


Wiesz, że w GoWork.pl jest kurs zatrudniania cudzoziemców? Dzięki niemu dopełnisz WSZYSTKICH formalności niezbędnych do legalnego zatrudnienia osoby zza granicy!


Kiedy cudzoziemiec nie może wykonywać pracy w Polsce?

Obywatel innego kraju, który chce rozpocząć pracę w Polsce, nie może nie mieć zezwolenia na pracę dla cudzoziemca oraz przebywać w kraju na podstawie wizy wydanej w celach turystycznych, przyjazdu ze względów humanitarnych, z uwagi na interes innego państwa lub zobowiązania międzynarodowe.

Kolejnym aspektem, który uniemożliwia zatrudnienie cudzoziemca na terenie Polski, jest posiadanie jedynie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego na podstawie art. 181 ust. 1 Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach. Dotyczy okoliczności wymagających krótkotrwałego pobytu w Polsce.

Kiedy nie jest wymagane zezwolenie na pracę dla cudzoziemca?

Polski system prawny przewiduje również wyjątki, wobec których zezwolenie na pracę cudzoziemca nie jest potrzebne. Jest tak wtedy, kiedy osoba zza granicy:

Zezwolenie na pracę cudzoziemca: typy

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2009 roku jest kilka typów zezwoleń na pracę dla cudzoziemca, które istnieją w polskim systemie prawnym.

Wniosek o zezwolenie na pracę dla cudzoziemca

Wniosek o zezwolenie na pracę cudzoziemca dowolnego typu można złożyć przez internet za pośrednictwem portalu praca.gov.pl, wysłać pocztą lub złożyć w papierowej wersji osobiście w odpowiednim urzędzie wojewódzkim.


Szukasz pracy w Szczecinie? Aplikuj na nasze oferty praca Szczecin

Oceń artykuł
3/5 (3)