poradnik dla pracownika

Dyrekcja szkoły — zakres obowiązków

Dyrekcja szkoły lub placówki oświatowej to przede wszystkim postać dyrektora szkoły. Jakie są zadania dyrektora szkoły? Jak wygląda zakres obowiązków osoby obejmującej to stanowisko? Czym różni się dyrektor szkoły od pozostałych pracowników szkoły?

Praca w oświacie nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie że obarczona jest także odpowiedzialnością za umysły młodych, którzy będą w przyszłości zarabiać na naszą emeryturę. Z pewnością na uwagę zasługuje fakt, że nauczyciele powinny wykonywać swoją pracę z pasją i poczuciem misji. Tylko wtedy mogą stać się mentorem i wzorem dla młodych. Dobry nauczyciel może Cię ukierunkować, odkryć twoje talenty i pokazać Ci ścieżkę, którą następnie podążasz przez całe życie. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyciele dobrze czuli się w swojej pracy i dostawali za nią godziwe wynagrodzenie. Osoba zajmująca stanowisko dyrektora szkoły może nie sprawi, że nagle wszystkie problemy, z którymi boryka się oświata, nagle znikną, ale z pewnością może sprawić, że konkretna szkoła lub placówka oświaty, stanie się lepszym miejscem zarówno dla nauczycieli jak i dla uczniów.

Na czym polega praca dyrektora szkoły?

Praca dyrektora szkoły lub placówki oświaty polega przede wszystkim na prowadzeniu i zarządzaniu konkretną szkołą. Jest on swoistym kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w placówce nauczycieli i sprawuje nadzór pedagogiczny nad innymi zatrudnionymi tam pracownikami. W skrócie — dba on o to, aby szkoła funkcjonowała bez zarzutu, zarówno pod względem administracyjnym jak i pod względem oświatowym. W szczególności decyduje w najważniejszych sprawach działalności szkoły, takich jak między innymi zatrudnianie lub zwalnianie nauczycieli.

Ponadto odpowiada za administracyjną, finansową i gospodarczą obsługę szkoły. Dyrektor szkoły lub placówki musi wykonywać wszystkie obowiązki, które zostały określone w ustawie Karta Nauczyciela, ustawie o systemie oświaty oraz Prawa oświatowego, w którym znajdziemy artykuł 68 wyszczególniający zadania wynikające z objęcia stanowiska dyrektora szkoły lub placówki.

Zakres obowiązków dyrektora szkoły lub placówki

Zgodnie z art. 68 Prawa oświatowego do głównych obowiązków dyrektora szkoły lub placówki należy między innymi:

Odpowiedzialność dyrektora szkoły

Dyrektor szkoły dźwiga na sobie ogromną odpowiedzialność, nie tylko za pracowników szkoły, ale także i przede wszystkim za uczniów. Jako dyrektor szkoły, czyli organ prowadzący placówkę działającą w systemie oświaty musisz dbać o ich bezpieczeństwo i rozwój. Ponadto zatrudniasz i zwalniasz nauczycieli i innych pracowników szkoły co jednoznacznie wiąże się ze sprawdzaniem ich kompetencji stanowiących podstawę do wykonywania zawodu (kwalifikacji zawodowych). Po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej mianujesz także swojego zastępcę, czyli wicedyrektora.

Ktoś, kto kieruje działalnością szkoły lub placówki, jest także odpowiedzialny za poziom sprawowanego nadzoru pedagogicznego i jako organ prowadzący (organ sprawujący nadzór pedagogiczny) dba także o poziom kompetencji wszystkich pracowników szkoły lub placówki. To właśnie dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za ogólny wizerunek szkoły, jej edukacyjny poziom i atmosferę.

Jak zostać dyrektorem szkoły?

Dyrektorem szkoły może zostać tylko osoba, która ukończyła wyższe studia i wykonuje zawód nauczyciela. Najlepiej jeśli kandydat jest nauczycielem dyplomowanym, czyli uzyskał najwyższy stopień w kształceniu zawodowym nauczycieli. Co więcej, przydadzą się także dodatkowe studia podyplomowe z zakresu zarządzania oświatą.

Ponadto trzeba spełnić szereg wymagań formalnych, które zostały określone w art. 63 Prawa oświatowego. Przepisy jasno określają, że na dyrektora szkoły może kandydować osoba:

1) która posiada wykształcenie wyższe i tytuł zawodowy magister, magister inżynier lub równorzędny;

2) która posiada staż pracy określony w przepisach wydanych na podstawie ust. 7;

3) która posiada doświadczenie związane z prowadzeniem działań na rzecz rozwoju szkół i placówek lub doświadczenie na stanowisku kierowniczym;

4) która spełnia warunki zdrowotne niezbędne do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym;

5) która ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych;

6) która nie była karana karą dyscyplinarną oraz nie toczy się przeciwko niej postępowanie dyscyplinarne;

7) która nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;

8) przeciwko której nie toczy się postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego;

9) która nie była karana zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi (…)

Ile zarabia dyrektor szkoły?

Zarobki dyrektora szkoły jak i innych pracowników szkoły lub placówki w dużej mierze zależą od wielkości szkoły oraz województwa. Oczywiście sporo też zależy od wykształcenia oraz doświadczenia osoby, która obejmuje stanowisko dyrektora.

Według danych zgromadzonych przez portal Wynagrodzenia.pl wynika, że mediana zarobków dyrektorów szkół to 7 210 zł brutto. Co daje nam 5153 zł netto. Ponadto warto zaznaczyć, że mediana jest wartością środkową, wyłonioną z ciągu liczb ustawionych od najmniejszej do największej. Oznacza to, że połowa osób na tym stanowisku zarabia mniej, a połowa zarabia więcej niż 7 tys. brutto. Należy także dodać, że dyrektorzy dostają także premię i nagrody jubileuszowe zależne od stażu pracy.

Oceń artykuł
0/5 (0)