poradnik dla pracownika

Praca zdalna: czy to przyszłość zatrudnienia?

Praca zdalna jest błyskawicznie rozwijającym się trendem nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Prognozuje się, że w ciągu kilku lat nawet 50% pracowników będzie wykonywało obowiązki, nie pracując w biurze.

 

Praca zdalna – na czym polega?

Praca zdalna to nic innego jak wykonywanie obowiązków z dowolnego miejsca na świecie. W dobie internetu i mobilności urządzeń coraz więcej firm i pracowników decyduje się na taką formę wykonywania usług.

Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy zauważyli, że w stosunku do coraz większej części obowiązków obecność w biurze jest całkowicie zbędna. Firma oszczędza na sprzęcie i powierzchni biurowej, a zatrudniony może zmniejszyć swoje wydatki o pieniądze na dojazdy i stroje służbowe.

Rodzaje pracy zdalnej

Pracę zdalną można wykonywać na dwa podstawowe sposoby:

Freelancer jako specjalista w swojej dziedzinie, z opanowanym językiem angielskim może przebierać wśród ofert z całego świata. Najczęściej poszukiwani są specjaliści z branży IT, marketingu i grafiki. Jednak wszystko zależy od umiejętności człowieka. Np. specjalista od języków obcych może udzielać korepetycji za pomocą Skype lub innych komunikatorów.

Dowiedz się więcej:  Freelancer – kto to jest i jak nim zostać?

Praca zdalna w przyszłości

Przedsiębiorcy i pracownicy coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie niesie ze sobą XXI wiek. Dostępne narzędzia i nowinki techniczne sprawiają, że model pracy oparty na tradycyjnym spędzaniu 8 godzin w biurze może odejść do lamusa.

Badania przeprowadzone przez firmę Randstad pokazują, że ponad połowa przedsiębiorstw w Polsce oferuje możliwość pracy w innym miejscu niż ich stacjonarne siedziby. Co więcej, w miastach o populacji powyżej 200 tysięcy osób – ponad 30% zatrudnionych pracuje zdalnie.

Wady i zalety pracy zdalnej

Mimo długiej listy zalet, jakie niesie ze sobą praca z dowolnego miejsca, warto zdawać sobie sprawę, że istnieją też wady, z którymi trzeba się liczyć.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że taka forma zarabiania pieniędzy nie jest dla wszystkich:

Praca freelancera czy etat?

Pod względem zarobków praca freelancera często nie odbiega tak bardzo od pracy na pełen etat. Wszystko zależy od doświadczenia i zaangażowania w wyszukiwanie nowych zleceń. Wolny strzelec tak samo, jak etatowiec musi nabrać umiejętności i uczyć się nowych rzeczy.

Freelancer tak jak osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, nie zacznie zarabiać dobrych pieniędzy, nie mając dużego doświadczenia. Jeżeli chce zgarnąć zlecenie osoby działającej w branży już jakiś czas – musi o nie walczyć konkurencyjną ceną.

Kolejną różnicą jest forma zatrudnienia. Osoby pracujące z domu najczęściej zaczynają od umów cywilnoprawnych, dopiero z biegiem czasu decydują się na otwarcie działalności gospodarczej. To pewnego rodzaju znak dla zleceniodawcy, ponieważ freelancer prowadzący firmę wydaje się pewniejszym wyborem.

Oceń artykuł
4/5 (4)