poradnik dla pracownika

Krytyka w pracy – jak na nią reagować?

Skierowana w nas krytyka może wytrącić z równowagi lub zmotywować do natychmiastowego działania. Nikt nie lubi słuchać jej pod swoim adresem, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Szczególnie gdy krytykowana jest nasza praca i wkład, który w nią włożyliśmy. Sprawdź, jak poradzić sobie z krytyką i nie stracić poczucia własnej wartości.

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_56323060_3d-ilustracji-klawiatury-komputera-z-druku-konstruktywn%C4%85-krytyk%C4%99-na-dw%C3%B3ch-s%C4%85siednich.html

 

Krytyka – konstruktywna czy jednak nie?

Krytyka w pracy pochodzi najczęściej ze strony naszego przełożonego lub szefa. Rzadko ma na celu działać w destrukcyjny lub poniżający sposób. Jednak bywają wyjątki.

Osoby, które nadzorują nasze działania, mają obowiązek zapewnić nam odpowiednie warunki do pracy, ale także adekwatnie nas do niej zmotywować. Kiedy w obliczu różnych sytuacji nas krytykują, powinni wyrażać swoją opinię w sposób konstruktywny, sugerować lub przedstawiać sposób rozwiązania danego problemu. Jednak często tak nie jest. Zamiast tego następuje wybuch złości i chęć sprawienia komuś przykrości, a wytykanie błędów czy mówienie obraźliwych słów w naszą stronę zdecydowanie nie należy do tego typu form krytyki, którą można przyjąć z pokorą i stoickim spokojem. Taka krytyka jest także bezcelowa, bo ostatecznie została przekazana w taki sposób, że odbiorca jej po prostu nie przyjmie do siebie. Jak zatem odpowiednio formować krytykę, aby przyniosła ona spodziewany skutek?

Jak więc nauczyć się na nią reagować?

Ostracyzm w pracy jako forma mobbingu 

Krytyka i kilka przykładów dobrej reakcji

Przygotowaliśmy dla ciebie kilka propozycji, które możesz zastosować w sytuacji kiedy ktoś stosuje na tobie krytykę:

Pamiętaj! Jeśli sytuacja wymyka się spod kontroli, a ty czujesz, że twoje poczucie własnej wartości jak i odporność psychiczna nie jest w najlepszym stanie, zgłoś taką sytuację do Inspekcji Pracy.

Mobbing w pracy – nie pozwól łamać swoich praw

Oceń artykuł
3/5 (2)