poradnik dla pracownika

Umowa agencyjna – na czym polega? Pobierz wzór umowy

Umowa agencyjna ma swoje plusy i minusy. To jedna z umów cywilnoprawnych, która wykorzystywana jest głównie w branży handlowej. Jej założenia dotyczą usługi pośrednictwa. Dowiedz się, co to jest umowa agencyjna, na czym polega i kto może ją zawrzeć.

Specyfiką umowy agencyjnej jest jej gospodarczy charakter. Stronami umowy agencyjnej mogą być jedynie osoby, które wykonują czynności o charakterze działalności gospodarczej. Zarówno zleceniodawca, jak i agent muszą je wykonywać. Dla agenta to może być np. niewielka firma jednoosobowa.

Umowa agencyjna. Co to?

Stronami umowy agencyjnej są zleceniodawca oraz agent. Umowa ta polega na pośredniczeniu agenta między zleceniodawcą a klientami w zawieraniu umów. Agent działa w imieniu zleceniodawcy i otrzymuje za to wynagrodzenie. Gdzie ma zastosowanie umowa agencyjna? Przykłady jej wykorzystania może stanowić branża ubezpieczeniowa lub handlowa (np. przedstawiciel handlowy).

Umowa agencyjna KC (Kodeks cywilny)

Umowa agencyjna jest regulowana przez Kodeks cywilny. Wchodzi w skład tzw. umów cywilnoprawnych. Jest zatem podobna do np. umowy zlecenie. Na czym polega umowa agencyjna? Cechy umowy zostały określone w art. 758-764 Kodeksu cywilnego. Zawarcie i wypowiedzenie umowy agencyjnej powinno zatem przebiegać w zgodzie z obowiązującymi przepisami. 

Umowa agencyjna – wynagrodzenie agenta

Agent ma prawo do wynagrodzenia za wykonywane usługi. Informację o jego wysokości powinna zawierać umowa agencyjna. Wynagrodzenie agenta składa się albo z góry ustalonej kwoty, albo z prowizji od zawartych z klientami umów. Co ciekawe, agent także po rozwiązaniu umowy ma prawo do wynagrodzenia, jeśli:

Umowa agencyjna – prowizja dla pośredniczącego

Jeśli w umowie agencyjnej nie została ustalona kwota wynagrodzenia, to agent może żądać prowizji. Jej wysokość może być uzależniona od liczby zawartych umów, kwoty, na jakie zostały zawarte, czy przyjętych wartości rynkowych w stosunku do usług agenta. 

Wynagrodzenie z umowy agencyjnej stanowi przychód? 

Wynagrodzenie z umowy agencyjnej jest traktowane jako przychód. Zatem należy od niego odprowadzić podatek dochodowy. Wartość wynagrodzenia trzeba uwzględnić w księdze przychodów i rozchodów w 7 kolumnie dotyczącej sprzedaży towarów i usług.

Umowa agencyjna a umowa o pracę. Co je różni?

Umowa o pracę i umowa agencyjna różnią się od siebie przede wszystkim regulacjami. Umowę o pracę opisuje Kodeks pracy, umowę agencyjną Kodeks cywilny. Wiele je różni, jak choćby umowa agencyjna a urlop. Pracownik na umowie o pracę jest do niego upoważniony. Umowa o dzieło, umowa zlecenie i umowa agencyjna nie gwarantują urlopu.


Poszukujesz zatrudnienia w dużym mieście? Na GoWork.pl czeka na Ciebie praca w Warszawie!


Umowa agencyjna bez działalności gospodarczej – czy jest możliwa? 

Umowa agencyjny dotyczy wyłącznie przedsiębiorców, czyli osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz osób prawnych. Jeśli jedna ze stron nie spełnia warunków przedsiębiorcy, wówczas jest to umowa nienazwana.

Umowa agencyjna a składki ZUS 

Podobnie jak umowa zlecenie, tak i umowa agencyjna zobowiązuje do odprowadzania składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Agent ma także prawo dobrowolnego wyboru ubezpieczenia chorobowego.

Umowa agencyjna a ciąża. Prawa kobiety

Umowy cywilnoprawne, takie jak umowa agencyjna nie podlegają przedłużeniu w razie wystąpienia ciąży u pracownicy. Taką moc ma jedynie umowa o pracę. Także zawarta na czas określony. Jeśli umowa agencyjna kobiety w ciąży obowiązuje w momencie porodu i z jej tytułu kobieta jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, wówczas należy jej się zasiłek macierzyński.

Umowa agencyjna: wady i zalety

Zalety z umowy agencyjnej czerpie głównie zleceniodawca. Taka forma zatrudniania pracowników jest dla niego korzystniejsza. Zamiast stałego wynagrodzenia może im płacić jedynie prowizję za efekty. Taki pracownik bardziej będzie się starał. Wady umowy agencyjnej dotykają agenta. Musi on sam płacić podatki i prowadzić własną działalność gospodarczą. Ponadto przychód ze świadczenia usług w ramach umowy agencyjnej tj. prowizja agenta objęta jest podatkiem VAT.

Wzór umowy agencyjnej

Poniżej przedstawiamy wzór umowy agencyjnej. Można go pobrać i zmienić dopisując własne warunki umowy. We wzorze zamieszczono najważniejsze elementy umowy agencyjnej. Co powinno się w niej znaleźć? Podstawowe elementy to:


Pobierz: Wzór umowy agencyjnej w formacie PDF


 

Umowa agencyjna 

 

zawarta dnia …………………. w …………………………………

pomiędzy:

  1. Zleceniodawcą: .…………………………………………………………………………………………………………

(nazwa firmy/dane personalne, adres, NIP, KRS/CEiDG, PESEL/REGON)

reprezentowanym przez: …………………………………………………………………………….……………………………………..

(imię, nazwisko, numer dowodu osobistego, uprawnienie do reprezentacji)

a

  1. Agentem

.…………………………………………………………………………………………………………

(nazwa firmy/dane personalne, adres, NIP, KRS/CEiDG, PESEL/REGON)

reprezentowanym przez: …………………………………………………………………………….……………………………………..

(imię, nazwisko, numer dowodu osobistego, uprawnienie do reprezentacji)

§1

  1. Agent zobowiązuje się do pośredniczenia i zawierania umów o charakterze…………………..z klientami w imieniu Zleceniodawcy. 
  2. Agent będzie wykonywać czynności wynikające z charakteru prowadzonej działalności. 
  3. Strony ustalają, że Agent będzie wyszukiwał klientów w obszarze:

………………………………………………………………………………………………….……………

§2

Agent zostaje upoważniony przez zleceniodawcę do zawierania w jego imieniu umów i odbierania oświadczeń woli od osób trzecich wywołujących skutki dla Zleceniodawcy.

§3

Agent osobiście zobowiązuje się do wykonywania zleceń. Zleceniodawca musi wyrazić zgodę na powierzenie wykonywania zlecenia innej osobie.

§4

  1. Za wykonane czynności Agent otrzyma wynagrodzenie w wysokości……………lub wynagrodzenie w formie prowizji od umów zawartych w czasie trwania niniejszej Umowy, w wysokości…………..% od ich wartości. 
  2. Wynagrodzenie będzie płatne w okresach ………………na podstawie rachunku wystawionego przez Agenta. Prowizja będzie płacona do dnia…………………następnego miesiąca kalendarzowego.
  3. Agent może żądać prowizji od umowy zawartej po rozwiązaniu umowy agencyjnej, jeżeli propozycję zawarcia umowy Zleceniodawca lub Agent otrzymał od klienta przed rozwiązaniem umowy agencyjnej. 
  4. Agent może żądać prowizji od umowy zawartej po rozwiązaniu umowy agencyjnej także wtedy, gdy do jej zawarcia doszło w przeważającej mierze w wyniku jego działalności w okresie trwania umowy agencyjnej, przez okres ………………… miesięcy od jej rozwiązania.

§5

  1. Umowa będzie obowiązywać do ………………
  2. Strony posiadają prawo do wypowiedzenia niniejszej umowy z zastrzeżeniem okresu wypowiedzenia.
  3. Strony posiadają prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia ze skutkiem natychmiastowym, jeżeli jedna ze stron nie wykona swoich obowiązków w całości lub w znacznej części oraz przy zaistnieniu nadzwyczajnych okoliczności.
  4. Wypowiedzenie umowy należy sporządzić na piśmie.

 §6

Zmiany dotyczące umowy muszą zostać sporządzone na piśmie. W przeciwnym razie nie będą obowiązywać.

§7

W sprawach nieuregulowanych przez niniejszą umowę zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego.

 

§8

Umowę sporządzono w ………. jednobrzmiących egzemplarzach, po…………. dla każdej ze stron.

 

Podpis Zleceniodawcy                                                                                     Podpis Agenta

Oceń artykuł
4/5 (4)