poradnik dla pracownika

Najwięksi pracodawcy województwa kujawsko-pomorskiego

Województwo kujawsko-pomorskie to region turystyczny. Do największych atrakcji województwa należy samo miasto Toruń i związany z nim Mikołaj Kopernik, Ciechocinek z prozdrowotną tężnią, czy malowniczy Grudziądz. Oprócz turystów, przede wszystkim żyją tam mieszkańcy, którzy każdego dnia rozwijają się zawodowo i zarabiają na życie. Umożliwiają im to najwięksi pracodawcy województwa kujawsko-pomorskiego. Co to za firmy?


Choć województwo stanowi region turystyczny, to praca w województwie kujawsko-pomorskim opiera się przede wszystkim na przemyśle. Wśród pracodawców zatrudniających najwięcej osób dominują firmy produkcyjne. Wiele osób zatrudnia także lokalny uniwersytet. Sytuacja na rynku pracy stale się polepsza, a wynagrodzenia podobnie jak zatrudnienie wzrastają.

Jak wygląda rynek pracy w województwie kujawsko pomorskim?

Zatrudnienie w województwie kujawsko-pomorskim wzrasta. Świadczą o tym dane Urzędu Statystycznego, zgodnie z którymi w maju 2022 roku nastąpił wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 1,5% w stosunku do maja 2021 roku. Obniżyła się również stopa bezrobocia, która wyniosła 7,1%, co stanowi wynik niższy o 1,5 p. proc. niż rok temu. Wciąż jednak jest to stosunkowo wysoka stopa bezrobocia w porównaniu do całego kraju, czy wielu innych województw. Wzrost zatrudnienia przede wszystkim nastąpił w takich branżach jak informacja i komunikacja (3,3%), transport i gospodarka magazynowa (3%), dostawa wody, gospodarowanie ściekami, odpadami (2,5%). Obserwuje się natomiast spadek zatrudnienia w obsłudze rynku nieruchomości (aż o 6,4%). Maleje także zatrudnienie w administrowaniu i działalności wspierającej, zakwaterowaniu i gastronomii. Pod względem przeciętnego zatrudnienia województwo kujawsko-pomorskie w maju 2022 roku uplasowało się na ósmym miejscu w porównaniu do innych województw.

SekcjaZatrudnienie w tys. etatów
Przemysł 137,7
Handel; naprawa pojazdów samochodowych48,1
Budownictwo20,1
Transport i gospodarka magazynowa17,4
Administrowanie i działalność wspierająca10,5
Informacja i komunikacja 6,6
Obsługa rynku nieruchomości4,0
Zakwaterowanie i gastronomia3,5

Dane pochodzą z: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy: Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa kujawsko-pomorskiego w maju 2022 r.

Pozytywną informacją jest fakt, że w województwie maleje liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. W stosunku do maja 2021 roku zmalała o 19%. Niestety województwo kujawsko-pomorskie utrzymuje się wśród województw o najwyższej stopie bezrobocia. Najgorsza sytuacja pod tym względem występuje w:

Choć Grudziądz i okoliczne miejscowości borykają z wysoką stopą bezroboia, nie oznacza to, że w mieście nie ma żadnych miejsc pracy. Praca w Grudziądzu czeka na specjalistów budowlanych oraz na kadrę medyczną. Poszukiwani są również nauczyciele. Jednak nie tylko wykształceni pracownicy mają szansę na zatrudnienie w powiatach z najwyższym bezrobociem – poszukiwani są również pracownicy budowlani, produkcyjni i fizyczni.

Najniższa stopa bezrobocia jest w mieście Bydgoszcz (2,2%) oraz w powiecie bydgoskim i Toruniu. W maju 2022 roku do urzędów pracy w województwie zgłoszono 6,6 tysięcy ofert pracy. Wynik niemal równoważy się z napływem osób bezrobotnych. W maju 2022 roku w urzędach zarejestrowało się 6,5 tysięcy osób bezrobotnych. Na jedną ofertę pracy w maju przypadło 11 bezrobotnych. Rok temu było to 14 bezrobotnych.

Jakich pracowników poszukują pracodawcy województwa kujawsko-pomorskiego?

Według prognoz Barometru Zawodów na 2022 rok w województwie kujawsko-pomorskim w większości zawodów występuje równowaga. Jednak wyjątkowo dużo jest także zawodów deficytowych. Ze znalezieniem pracy mogą mieć problem głównie ekonomiści. Pożądani są natomiast przedstawiciele takich zawodów jak:

Wynagrodzenia w województwie kujawsko-pomorskim

Przeciętne wynagrodzenie w maju 2022 roku wyniosło 5657,34 zł brutto, podczas gdy w kraju było to 6399,59 zł brutto. Wynagrodzenia stale wzrastają. W porównaniu do poprzedniego roku w województwie nastąpił wzrost wynagrodzenia o 13,2%. Wzrost miał miejsce we wszystkich sekcjach PKD. Najwięcej zyskali pracownicy zatrudnieni w transporcie i gospodarce magazynowej, bo aż o 34,5%, zakwaterowaniu i gastronomii (17,8%), handlu w naprawie pojazdów samochodowych i działalności wspierającej. Zdecydowanie najwyższe zarobki spośród wszystkich sekcji oferuje informacja i komunikacja.

SekcjaWynagrodzenie
Informacja i komunikacja8925,85
Handel; naprawa pojazdów samochodowych5841,93
Transport i gospodarka magazynowa 5668,62
Budownictwo 5606,59
Przemysł5540,39
Obsługa rynku nieruchomości5491,58
Zakwaterowanie i gastronomia4693,10
Administrowanie i działalność wspierająca4105,65

Dane pochodzą z: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy: Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa kujawsko-pomorskiego w maju 2022 r.

Najwięksi pracodawcy województwa kujawsko-pomorskiego. Jakie to firmy?

Poniżej znajduje się lista firm zatrudniających wiele osób w województwie kujawsko-pomorskim. Dane wywodzą się m.in. z efektu konkursu Pracodawcy Pomorza i Kujaw Pracodawca Pomorza i Kujaw oraz badania przeprowadzonego na zlecenie Forbes Ranking Najlepszych Pracodawców Polska 2022.

Oceń artykuł
1/5 (2)