poradnik dla pracownika

Najwięksi pracodawcy w Łodzi

Najwięksi pracodawcy w Łodzi poszukują w mieście wykwalifikowanych pracowników do zadań fizycznych i umysłowych. Pracę w mieście znajdą zarówno magazynierzy, jak i radcy podatkowi. Sprawdź, które firmy zatrudniają w Łodzi setki, a nawet tysiące osób. 

Łódź stanowi ważne miasto w kontekście kulturalnym i przemysłowym. Przede wszystkim miasto znane jest z przemysłu włókienniczego, który, choć dziś nie stanowi takiej części jak kiedyś, wciąż funkcjonuje w mieście. Obecnie w Łodzi rozwija się branża usług biznesowych, branża logistyczna oraz produkcyjna. Łódź stanowi dobre miejsce rozwojowe dla firm, o czym świadczy obecność siedzib znanych przedsiębiorstw, m.in. mBanku, Gillette czy Dell. Praca w Łodzi jest otwarta na pracowników branży IT oraz usług. Wiele sklepów i galerii handlowych (np. Galeria Łódzka, Manufaktura) zapewnia miejsca pracy w handlu. Czynnikiem rozwojowym miasta jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna skupiająca wokół siebie inwestorów oraz Łódzki Okręg Przemysłowy znany z produkcji sprzętów, przemysłu poligraficznego i logistyki.

Jak wygląda rynek pracy w Łodzi?

Łódź stanowi trzecie miasto w Polsce pod względem liczby ludności. Zatem w regionie nie brakuje wykwalifikowanych osób do pracy. Dane Urzędu Statystycznego w Łodzi z pierwszego kwartału 2022 roku ukazują sytuację osób pracujących w mieście. W marcu 2022 roku liczba osób pracujących w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 148,6. Jest to wynik wyższy niż na koniec marca 2021 roku (o 2%). Najwięcej osób w Łodzi zatrudnionych jest w przemyśle i handlu; naprawie pojazdów samochodowych. W pierwszym kwartale 2022 roku odnotowano wzrost liczby zatrudnionych w takich sekcjach jak:

Nastąpił jednak spadek zatrudnienia w branży rynku nieruchomości, budownictwie i przemyśle. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Łodzi w I kwartale 2022 roku prezentowało się następująco:

SekcjaZatrudnienie
Przemysł43 326
Budownictwo6 488
Handel; naprawa pojazdów samochodowych38 518
Transport i gospodarka magazynowa7 185
Zakwaterowanie i gastronomia3 118
Informacja i komunikacja7 155
Obsługa rynku nieruchomości2 792
Administrowanie i działalność wspierająca17 930
Ogółem138 777

Dane pochodzą z: Urząd Statystyczny w Łodzi: Sytuacja społeczno-gospodarcza Łodzi, 2022

Najwięcej w Łodzi zarabiają osoby zatrudnione w sekcji informacji i komunikacji. W pierwszym kwartale  2022 roku przedstawiciele tej sekcji osiągali zarobki w wysokości 9856,28 zł. To aż o 65% wyższe wynagrodzenie niż przeciętne. Najmniej zarabiają przedstawiciele sekcji zakwaterowania i gastronomii – niewiele ponad 3660 zł. W porównaniu z marcem 2021 roku, w 2022 roku zmniejszyła się liczba osób bezrobotnych o 6,9%. Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy było to 20,7 tys. osób. W Łodzi spada także stopa bezrobocia, która w marcu 2022 roku wyniosła 5,8%.

Gdzie szukać zatrudnienia w Łodzi?

Prognozy Barometru Zawodów na rok 2022 wskazują na deficyt osób poszukujących pracy jako magazynier. Brakuje pracowników fizycznych, także elektryków, elektromechaników, kelnerów, barmanów, kierowców, kucharzy, krawcowych, pracowników poligraficznych, a także opiekunów osób starszych. Tak jak w całym kraju brakuje również lekarzy i nauczycieli.

Najwięksi pracodawcy z Łodzi – lista firm

W Łodzi znajduje się wiele przedsiębiorstw zatrudniających setki i tysiące osób. Można do nich zaliczyć m.in. poniżej wymienione firmy.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)