poradnik dla pracownika

Na czym polega praca zootechnika?

Kochasz zwierzęta i ich dobro jest dla Ciebie bardzo ważne? Myślisz o zawodzie związanym z weterynarią? Weterynaria to jednak niejedyny kierunek studiów, po którym możesz pracować ze zwierzętami. Dowiedz się, czym jest zawód zootechnika i jakie zagadnienia poruszane są na studiach.

Co to jest zootechnika i jak wyglądają studia na tym kierunku?

Zootechnika to nauka o racjonalnym chowie i hodowli zwierząt oraz ich użytkowaniu. Studenci na kierunku zootechniki zdobywają wiedzę z zakresu funkcjonowania organizmów i zachodzących w nich procesów fizjologicznych. Ponadto program studiów obejmuje zagadnienia technologii i technik w zakresie produkcji żywności pochodzenia zwierzęcego z zachowaniem zdrowia i dobrostanu zwierząt, uprawy roślin i produkcji pasz, żywienia zwierząt oraz towaroznawstwa produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jakie zagadnienia dotyczą zootechniki?

Jeśli myślisz o pracy zootechnika i takim właśnie kierunku pracy, poniżej przedstawiamy zagadnienia, jakich będziesz uczył się podczas 5-letnich studiów.

Programy studiów zootechniki obejmują następujące tematy:

Zootechnika występuje na wielu uczelniach w Polsce. Są to między innymi Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i w Poznaniu oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Integralną częścią studiów stacjonarnych i niestacjonarnych są zajęcia w terenie i praktyki zawodowe w kraju jak i poza jego granicami.

Gdzie można pracować po zootechnice?

Po zootechnice jest wiele możliwości zatrudnienia. Pracę można znaleźć między innymi:

Jak szukać pracy? Kilka zasad skutecznych poszukiwań

Czym różni się weterynaria od zootechniki?

Główna różnica między zootechnikiem a weterynarzem polega na tym, że zootechnik zajmuje się zdrowymi zwierzętami. Dba o dobre warunki życia zwierząt, podaje szczepionki, zajmuję się doborem pasz w takich miejscach jak fermy, schroniskach, hodowlach, ogrodach i rezerwatach przyrody. Aby zostać zootechnikiem, nie trzeba skończyć studiów na tym kierunku. Zootechnika daje dobre podstawy do tego zawodu, nie mniej jednak dyplom nie jest wymogiem, potwierdza on tylko odpowiednie kwalifikacje. Wiedzę można zdobyć samodzielnie np. pomagając w rodzinnym gospodarstwie. Prócz wiedzy teoretycznej i praktycznej przyda się z pewnością kondycja fizyczna i co najważniejsze wyjątkowa miłość do zwierząt.

Gdzie szukać pracy jako zootechnik?

Droga szukania pracy w zawodzie zootechnika jest podobna do wielu innych. Na wstępie odpowiednio przygotuj swoje CV.

Więcej o tym: Jak napisać dobre CV? 

Następnie skorzystaj ze standardowych stron z ogłoszeniami o pracę, które pozwolą Ci wyselekcjonować najlepsze oferty dla Twojego regionu. Ponadto rekomendujemy również odwiedzić strony instytucji, w których najbardziej chciałbyś pracować. Nie zaszkodzi wpisać w Google odpowiednią kombinację słów kluczowych: „praca zootechnik mazowieckie”, „praca zootechnika za granicą”. Dobrym miejscem do szukania pracy są grupy branżowe na Facebooku np. Zootechnik / technik weterynarii – PRACA.

Rozmowa rekrutacyjna – jak się do niej przygotować? 

Mamy nadzieję, że temat zootechniki uszczegółowiliśmy na tyle, abyś świadomie podjął decyzję o wyborze kierunku studiów czy swoim przyszłym zawodzie.

Źródło: swiatzwierzat.pl

Oceń artykuł
3.1/5 (8)