poradnik dla pracownika

Regulamin wynagrodzeń – kiedy pracodawca musi go ustalić?

Regulamin wynagrodzeń to akt prawny obowiązujący wewnątrz firmy, który ustala pracodawca. W jakich przypadkach musi powstać i co powinien zawierać?

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_63218523_regulacje-warunki-zasady-standardowe-warunki-concept.html

 

Regulamin wynagrodzeń – czym jest?

Regulamin wynagrodzeń to wewnętrzny akt prawny, obowiązujący w danym zakładzie pracy. Jest ustalany przez pracodawcę i określa warunki zatrudnienia w jego firmie. W wielu przypadkach warunki zatrudnienia pracowników są ustalane w zgodzie z zasadami obowiązującymi w układzie zbiorowym. Jednak w kilku przypadkach to pracodawca musi wprowadzić regulamin.

Jego treść i warunki ustala pracodawca, chyba że na terenie firmy działa zakładowa organizacja związkowa. Wtedy regulamin musi zostać uzgodniony ze związkowcami, którzy negocjują jego warunki i akceptują ostateczny wygląd dokumentu.

Zasady ustalania regulaminu wynagradzania określone są w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 772 §1. „Pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników (zgodnie z nowelizacją, która weszła w życie 1 stycznia 2003), nie objętych zakładowym układem zbiorowym pracy ani ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, ustala warunki wynagradzania za pracę w regulaminie wynagradzania”. Zatem organizacje posiadające 20 lub więcej zatrudnionych, są zobowiązane do posiadania tego rodzaju dokumentu. Pracodawca, który nie musi określać regulaminu wynagradzania, jest mimo wszystko zobligowany do informowania pracowników o przyjętej praktyce płacowej – źródło Wynagrodzenia.pl

Kiedy regulamin wynagradzania jest obowiązkowy?

Tak jak wiele innych kwestii związanych z zatrudnieniem pracownika, sprawy związane z wprowadzaniem regulaminu wynagrodzeń znajdziemy w kodeksie pracy. Treść artykułu 77 kodeksu określa, który pracodawca ma obowiązek wprowadzenia dokumentu o wynagrodzeniach w swoim zakładzie pracy:

Zobacz też: Kodeks pracy, czyli prawa pracownika w jednym miejscu

Co zawiera regulamin wynagrodzeń?

W treści umowy o pracę musi znaleźć się wzmianka o zarobkach pracownika. Jasno określona, comiesięczna wypłata to obowiązek każdego pracodawcy w stosunku do osoby zatrudnionej. Jednak zazwyczaj treść dokumentu ogranicza się do przedstawienia określonej kwoty brutto. Regulamin wynagradzania to rozwinięcie i uzupełnienie o kilka istotnych szczegółów:

Dla kogo nie ustala się regulaminu wynagradzania?

Regulamin jest obowiązujący do czasu objęcia pracowników zakładowym układem zbiorowym pracy lub ponadzakładowym układem zbiorowym. Dla kogo nie ustala się regulaminu wynagrodzeń?

Oceń artykuł
4/5 (4)