poradnik dla pracownika

Syndycy – wymagania na stanowisku. Jak zostać jednym z nich?

Syndycy masy upadłościowej zajmują się przede wszystkim likwidowaniem i zarządzaniem majątkiem przedsiębiorstwa postawionego w stan upadłości. To zawód wymagający obszernej wiedzy z zakresu prawa i ekonomii, a także uzyskania licencji. Jak zostać syndykiem?

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_108149505_zbli%C5%BCenie-biznesmena-pracuj%C4%85cego-z-dokumentami-finansowymi.html

 

Syndycy – kto to?

Syndycy masy upadłościowej to osoby, które przeprowadzają postępowania firm postawionych w stan upadłości. Ich głównym zadaniem jest zlikwidowanie majątku przedsiębiorstwa w stanie upadłości, tak aby uczciwie i wystarczająco zaspokoić roszczenia wierzycieli. Po zmianach w prawie syndykiem może zostać tylko i wyłącznie osoba, która zdała egzamin państwowy i uzyskała licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Dlaczego?

Likwidacja majątku przedsiębiorstwa nie jest jedynym zadaniem syndyka. Zanim do tego dojdzie, syndyk powinien próbować poddać firmę restrukturyzacji tak, aby miała większe szanse na przetrwanie. Obowiązujące przepisy określają, że likwidacja majątku powinna być ostatecznością, a kompetencje syndyków muszą zostać rozszerzone o wiedzę restrukturyzacyjną. 

Jakie są prawa i obowiązki syndyka masy upadłości?

Jak zostać syndykiem? Wymagania na stanowisku

Syndycy masy upadłościowej to osoby, które wykonują bardzo odpowiedzialny zawód. Niejednokrotnie są odpowiedzialni za przeprowadzanie upadłości ogromnych przedsiębiorstw i zaspokajania potrzeb znacznej liczby wierzycieli. Dlatego, aby zostać syndykiem, trzeba spełnić szereg wymagań i udowodnić swoją wiedzę na egzaminie dla doradcy restrukturyzacyjnego. O jakich wymaganiach do pełnienia zawodu syndyka mowa?

Sprawdź też: Ile zarabia prawnik? Zarobki na stanowisku

Syndyk – egzamin i wymagania

Egzamin na doradcę restrukturyzacyjnego to obowiązkowy etap na drodze każdego kandydata. Składa się z części pisemnej oraz ustnej i porusza tematy związane z prawem, ekonomią, finansami i zarządzaniem. Sam test jest organizowany co najmniej 2 razy w ciągu roku, a podejście do egzaminu wiąże się z przedłożeniem wymaganych dokumentów:

Koszt przystąpienia do egzaminu na doradcę restrukturyzacyjnego to 1950 złotych.

Syndyk a komornik – różnice

Dosyć często zawód syndyka masy upadłości jest mylony z komornikami, natomiast różnice między przedstawicielami obu grup pracowniczych są dosyć duże. Komornicy to osoby, które przede wszystkim egzekwują należności od dłużników w sposób przymusowy. Spieniężając pozyskane dobra materialne dłużnika, dążą do spełnienia roszczeń wierzycieli. Syndycy wykonując swoje obowiązki, nie stosują przymusowej windykacji – ich głównym zadaniem jest zarządzanie majątkiem upadłego przedsiębiorstwa i ma charakter dobrowolny.

Często też syndycy zarządzają znacznie większymi kwotami, ponieważ pracują przede wszystkim z firmami, które z różnych przyczyn ogłosiły upadłość. Jednocześnie syndyk, choć również nie cieszy się dobrą sławą, to jednak społeczeństwo nie odbiera jego działań tak negatywnie, jak pracy komornika, który często postrzegany jest bardzo negatywnie.

Oceń artykuł
5/5 (2)