poradnik dla pracownika

Socjolog – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Socjologia to nauka, której elementy można spotkać praktycznie na każdym kierunku studiów. Jest niezwykle istotna szczególnie tam, gdzie staramy się zrozumieć naturę człowieka. Socjologia bada sposób funkcjonowania społeczeństwa oraz zmiany zachodzące w jego obrębie. Socjolog to osoba, która dobrze zna się na tej nauce i może wykorzystać swoją wiedzę w pracy. Jakiej? Czym się zajmuje?

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_46395377_society-community-global-togetherness-connecting-internet-concept.html

Socjolog – kim jest?

Osoba poddająca analizie określone grupy społeczne i próbująca je zrozumieć oraz poprawić wzajemne relacje między jednostkami do nich należącymi.

Socjolog – czym się zajmuje?

Człowiek wykonujący zawód socjologa zajmuje się badaniami wybranych teorii i twierdzeń, odnosząc wyciągnięte wnioski do danej społeczności. Dzięki swoim pracom pomaga rozwiązać problemy czy konflikty w grupie. W zakres obowiązków socjologów zatrudnionych w wybranych instytucjach wchodzą też analizy rynkowe bądź też badania nastrojów społecznych, np. przed wyborami.

Socjolog – wymagania na stanowisku

Wykonując zawód socjologa, należy być wnikliwym i obiektywnym. Każdy badacz powinien cechować się też chęcią do rozszerzania swojej wiedzy i zapoznawania się z aktualnymi trendami. Jest to szczególne istotne w przypadku badania grup, których stan uzależniony jest od bieżącej sytuacji.

Socjolog – ile zarabia?

Zarobki socjologów różnią się w zależności od obranej specjalności.

Socjolog – jak nim zostać?

Żeby zostać socjologiem, trzeba skończyć studia licencjackie lub magisterskie na kierunku socjologia. Dużą rolę odgrywają także odbyte praktyki, np. w dziale analitycznym, na uczelni czy w obszarze HR.

Praca na stanowisku socjologa jest dostępna w wielu miastach Polski, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Białystok, Szczecin.

Oceń artykuł
3.7/5 (6)