poradnik dla pracownika

Zarobki w służbach mundurowych 2021 – czy jest się czym pochwalić?

Zarobki w służbach mundurowych nareszcie zaczęły rosnąć. Praca w mundurze najczęściej oznacza ratowanie ludzkiego życia, ogromną odpowiedzialność i służbę 24 godziny na dobę. Czy w 2021 roku mundurowym żyje się lepiej? Jak wyglądają zarobki służb mundurowych po obiecanych podwyżkach? Co zmieniło się po 1 stycznia 2021?

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_111224914_selektywne-skupienie-stra%C5%BCaka-z-w%C4%99%C5%BCem-wodnym-gasz%C4%85cym-ogie%C5%84-na-ulicy.html

[News archiwalny]

Pracownicy służb mundurowych to ludzie, którzy poświęcają swoje życie, dbając o bezpieczeństwo drugiego człowieka. Ich praca jest często niebezpieczna i stresująca, a decyzje, które podejmują mają wpływ na życie i bezpieczeństwo innych ludzi. Dlatego też można by oczekiwać, że pensje pracowników mundurowych będą wysokie. Niestety zarobki policjanta, strażaka i wojskowego, często pozostawiają wiele do życzenia. Na szczęście zarobki w służbach mundurowych powoli zmieniają się na lepsze. Już w 2020 roku pracownicy mundurówki mogli zaobserwować większą sumę wpływającą na ich konta bankowe. A od 1 stycznia 2021 roku niektórzy funkcjonariusze policji mogą liczyć także na specjalne dodatki. Ile zarabiają służby mundurowe? Jakie podwyżki przygotował dla nich rząd? Sprawdź!

Szukasz lepszych zarobków? Sprawdź oferty pracy GoWork.pl

Zarobki mundurowych – czy mają się czym chwalić?

Zarobki służb mundurowych w dużej mierze zależą od stażu i piastowanego stanowiska. W 2020 roku weszły w życie podwyżki zapowiadane od dłuższego czasu. Na największy wzrost wynagrodzenia mogli liczyć funkcjonariusze najniższego stopnia. Żołnierze zawodowi w stopniu szeregowego otrzymali podwyżkę w wysokości 450 złotych brutto (wzrost o 14,1%). Zarobki oficerów podniesiono o 300-530 złotych brutto, a generałów o 200-350 złotych brutto. Co z innymi służbami mundurowymi?

Warto wiedzieć, że służby mundurowe nie muszą płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Z ich pensji odprowadzany jest tylko podatek dochodowy i składka zdrowotna, ponieważ emerytury wypłaca im Ministerstwo Obrony Narodowej lub Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Jak wyglądają zarobki w służbach mundurowych w zależności od stopnia?

Służby mundurowe – zarobki w zależności od stanowiska

Wiesz już, jakie podwyżki dla służb mundurowych przewidziało państwo. Jak te zarobki wyglądają w rzeczywistości? Sprawdź, zarobki w służbach mundurowych na wybranych stanowiskach:

Podwyżki dla policjantów od 1 stycznia 2021 roku

Co jakiś czas można się spotkać z protestami służb mundurowych, pracowników budżetowych, w tym policjantów. Częstym postulatem jest właśnie podniesienie wynagrodzenia. 2021 jest rokiem, w którym niekórzy policjanci doczekają się zwiększenia pensji. Od 1 stycznia 2021 policjanci z oddziałów prewencji i kontrterrorystów otrzymują specjalne dodatki do pensji. Kwota 500 zł jest nagrodą za ich wymagającą służbę w czasach pandemii koronawirusa. Pieniądze przysługują  funkcjonariuszom pełniącym służbę na stanowisku etatowym w oddziale prewencji policji lub samodzielnym pododdziale prewencji Policji. Więcej niż 500 złotych podwyżki otrzymali ci funkcjonariusze, którzy „uczestniczą bezpośrednio w działaniach kontrterrorystycznych lub wspierających działania jednostek policji w warunkach szczególnego zagrożenia lub wymagających użycia specjalistycznych sił i środków oraz specjalistycznej taktyki działania”. Maksymalna kwota dodatku wynosi 1500 złotych.

 

Oceń artykuł
3/5 (21)