poradnik dla pracownika

Umowa śmieciowa – na czym polega? Wady i zalety

Umowa śmieciowa to popularny zwrot, którym określa się niektóre rodzaje umów podpisywanych z pracodawcą. Barwne nazewnictwo wykorzystywane w stosunku do tych dokumentów jest wynikiem częstych nadużyć i braku ochrony Kodeksu pracy. Na czym polega umowa śmieciowa i czy ma jakieś zalety?

Praca na podstawie umowy o pracę niesie ze sobą wiele korzyści. Okres wypowiedzenia, płatny urlop, regulacje czasu pracy i ochrona zatrudnienia w ciąży, to kilka z wielu przykładów na parasol ochronny, który nad pracownikiem rozkłada Kodeks pracy. W przypadku umów cywilnoprawnych to stosunki zatrudnienia pozbawione tych wszystkich przywilejów. Główne powody, dla których “śmieciówki” są tak popularne w Polsce to: niższe koszty zatrudnienia i możliwość łatwego pozbycia się pracownika. Czym dokładnie jest “śmieciówka” i dlaczego wciąż spotykamy oferty pracy, które nie oferują umowy w ramach Kodeksu pracy? Czy praca na umowie śmieciowej ma jakieś zalety? Sprawdź!

Umowy śmieciowe – definicja

Właściwie, co to są umowy śmieciowe? Jest to popularne i wyraziste określenie umów, które nie oferują osobom zatrudnionym ochrony w prawie pracy. Wciąż popularne w Polsce “śmieciówki” to po prostu umowa zlecenie i umowa o dzieło. Na swoją nazwę zasłużyły z powodu wielu naruszeń prawa i niejasnych stosunków zatrudnienia. Wielu pracodawców bezprawnie wymusza na zleceniobiorcach tryb wykonywania obowiązków znany z umowy o pracę, jednocześnie nie przyznając im przywilejów wynikających z Kodeksu pracy. Umowa śmieciowa sprawia, że zarówno pracodawca, jak i pracownik nie muszą odprowadzać tak wielu składek. Co za tym idzie, pracodawca ponosi mniejsze koszty zatrudnienia, a pracownik otrzymuje nieco większe wynagrodzenie netto.

Umowy śmieciowe w Polsce to tak naprawdę umowy cywilnoprawne, które opierają się na przepisach Kodeksu cywilnego. Charakteryzują się ogromną dowolnością w negocjacji warunków pracy, jednak zazwyczaj ograniczają przysługujące pracownikom prawa do minimum. Jako zatrudniony na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli w tym przypadku na podstawie umowy zlecenie, prawdopodobnie możesz zostać zwolnionym z dnia na dzień, a wzięcie urlopu wypoczynkowego będzie oznaczało utratę części zarobków. Błyskawiczne wypowiedzenie umowy zlecenia lub umowy o dzieło to kusząca opcja dla pracodawców szukających chwilowego wsparcia w firmie.

Rodzaje umów śmieciowych — umowy zlecenia i umowy o dzieło

Umowa zlecenie to najpopularniejsza forma zatrudnienia wśród umów śmieciowych. Związane jest to z niskimi kosztami przedsiębiorcy, brakiem zagwarantowanego płatnego urlopu wypoczynkowego, czy łatwością zaprzestania wykonywania postanowień umowy przez każdą ze stron (brak jednoznacznego okresu wypowiedzenia). Mimo że z tytułu umowy zlecenia składka chorobowa jest dobrowolna, to jednak pracodawca musi zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia zdrowotnego, a umowa śmieciowa podlega ubezpieczeniom społecznym.

W momencie gdy umowa zlecenie jest jedynym dochodem pracownika, stanowi ona wtedy jedyny tytuł ubezpieczenia. W takiej sytuacji odprowadzanie składek ubezpieczeniowych jest obowiązkowe. Jakie składki odprowadza zleceniodawca podpisujący umowę cywilnoprawną (umowę zlecenie)?

Jednak umowa zlecenie to nie jedyny rodzaj umowy śmieciowej. W wielu przypadkach pracodawcy, zamiast umowy zlecenie wolą podpisywać umowy o dzieło. W przypadku umowy o dzieło różni się ona już praktycznie każdym aspektem od umowy o pracę. Pracodawca (choć w umowie o dzieło ten termin nie funkcjonuje) nie odprowadza składek zdrowotnych, czyli na ubezpieczenie zdrowotne wyjątek: gdy umowa została zawarta z własnym pracownikiem). Oznacza to, że wykonując pracę na zasadzie umowy o dzieło, nie możesz korzystać z darmowej, państwowej służby zdrowia. To także brak okresu wypowiedzenia. Umowa o dzieło nie odprowadza także składek emerytalnych, chorobowych i rentowych. Zawierając tego typu umowę śmieciową, musisz mieć świadomość tego, że mimo tych wad, zapewnia ona wolność zatrudnienia, ponieważ możesz pracować na kilka umów o dzieło jednocześnie. Dodatkowo opłaca się to pod względem finansowym. Jednak warto z tyłu głowy mieć świadomość, aby samodzielnie zadbać o obecność i poziom wysokości emerytury.

Ostatecznie wybór między tymi umowami cywilnoprawnymi często leży również po stronie każdego pracownika, jednak nadużywanie tego typu umów cywilnoprawnych jest nagminne szczególnie w przypadku umów cywilnoprawnych dla młodych osób, które jeszcze nie znają swoich praw na rynku pracy. Warto zaznaczyć, że o charakterze umowy decyduje jej treść i zapisy, a nie tytuł dokumentu. Jeśli umowa zlecenie zawiera wszystkie elementy umowy o pracę, jest ona umową o pracę.

Umowy śmieciowe – zmiany w umowie śmieciowej

Istnieje coraz więcej przesłanek ku temu, aby zmniejszyć popularność umów takich, jak umowy śmieciowe. Zmiany w prawie miałyby rozpowszechnić tzw. umowy kontraktowe lub podzielić tryb pracy na etatowy i nieetatowy. Ustawa o umowach śmieciowych będzie miała na celu ograniczenie popularności umów cywilnoprawnych i walkę z często zachodzącymi nadużyciami. O czym mowa? Kiedy koniec z umową śmieciową?

Każdy, kto jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, podlega pewnym wymogom prawnym. Stosunek pracy takiej osoby powinien cechować się:

W praktyce wielu pracodawców wymaga tego samego od osób zatrudnionych na podstawie umowy tzw. śmieciówki, czyli na podstawie umowy zlecenia. Warto wiedzieć, że w świetle Kodeksu pracy takie działania są po prostu niezgodne z prawem:

Art. 22 Kp: nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy charakterystycznych dla stosunku pracy.

Mimo jasnych przepisów wielu pracodawców (umyślnie bądź nie) nie stosuje się do zasad prawa pracy w tej kwestii. To dlatego istnieje wiele propozycji zmian, a celem niektórych pomysłodawców jest całkowita likwidacja umów śmieciowych.

Umowy śmieciowe – wady i zalety (podsumowanie w pigułce)

Wiesz już, czym jest umowa śmieciowa, na czym polega i dlaczego wnioskuje się o jej zlikwidowanie. Czy to znaczy, że zatrudnienie na umowach cywilnoprawnych nie ma żadnych zalet? Dla niektórych osób to wciąż najlepszy sposób na zarabianie pieniędzy. Dlaczego? Poznaj podstawowe wady i zalety umowy śmieciowej:

Jak myślisz, umowy śmieciowe powinny pozostać dostępną alternatywą, czy pora je zlikwidować?

Oceń artykuł
3.8/5 (4)