poradnik dla pracownika

Rozpoczęcie roku szkolnego nie dla wszystkich! Nowe zasady od 1 września

Czas pandemii wymusił na nas liczne zmiany, do których możemy zaliczyć między innymi zdalne nauczanie. Jednak gdy sytuacja z wirusem nieco się uspokoiła, zarządzono powrót do szkół. Jak dokładnie przebiegał ten proces? Czy powrót do szkół przebiegał bez większych komplikacji? Jak zostało zaplanowane zakończenie nauczania zdalnego?

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_80787463_m%C5%82oda-kobieta-i-m%C4%99%C5%BCczyzna-studiuj%C4%85-do-testu-korepetytor-do-egzaminu-ksi%C4%85%C5%BCki-z-przyjaci%C3%B3%C5%82mi-kampus.html

[News archiwalny]

Rozpoczęcie roku szkolnego już 1 września. Tym razem będzie wyglądać inaczej od wszystkich, do których byliśmy przyzwyczajeni. Jakie są nowe zasady powrotu do szkoły? Czy wszyscy będą mogli wziąć udział w rozpoczęciu? Jak przygotować siebie i swoje dziecko?

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 zapamiętamy wszyscy. Małe grupy uczniów, obowiązek noszenia maseczek i przyłbic, ograniczenie dekoracji do minimum i spotkania przez internet. Nowe realia związane z epidemią koronawirusa zmieniły początek roku szkolnego nie do poznania. Dyrektorzy wielu placówek postawili na bezpieczeństwo i ograniczyli uroczystości do minimum. Część szkół zrezygnowało z wielkiego apelu na sali gimnastycznej, zaproponowało zdalne konsultacje z nauczycielami lub podjęło decyzję o odwołaniu rozpoczęcia roku. Wielu uczniów zostanie odprowadzonych do wydzielonych sal, w których może przebywać ograniczona liczba osób. Oczywiście wszyscy uczniowie i nauczyciele będą musieli nosić maski ochronne, które będą mogli zdjąć dopiero po wejściu do sali. 

Sprawdź też: Maseczki w szkołach będą obowiązkowe? Minister zabrał głos

Czy rodzice będą mogli uczestniczyć w rozpoczęciu roku? Jak należy przygotować swoje dziecko?

Rozpoczęcie roku szkolnego – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym (GIS) sporządziło listę zasad, które mają sprawić, że rozpoczęcie roku szkolnego i nauka stacjonarna będą mniej ryzykowne. To przede wszystkim częste mycie rąk, słuchanie poleceń nauczycieli, unikanie kontaktu z większą grupą uczniów i częste badanie temperatury.

źródło: portal gov.pl

W przypadku dziecka cierpiącego na choroby współistniejące lub ucznia o bardzo niskiej odporności – warto zwrócić się do dyrekcji placówki. To ona jest odpowiedzialna za wyrażenie zgody na częściową lub całkowitą naukę zdalną.

Może Cię zainteresować: Powrót do szkoły we wrześniu a koronawirus. Co w przypadku, gdy uczeń zachoruje?

Powrót do szkoły – rodzice z ograniczeniami wstępu

W wielu szkołach dyrekcja pozbawiła rodziców możliwości wejścia do szkoły wraz z uczniami. Dzieci ze szkół podstawowych w klasach wyższych niż 1-3 mają wchodzić do placówki bez obecności rodziców. Wcześniej otrzymany scenariusz rozpoczęcia roku szkolnego wskaże sale, w których odbędzie się spotkanie z wychowawcą klasy. 

Warto wiedzieć, że dyrekcja szkół zobowiązała się do przedstawienia rodzicom dokładnego rozkładu powrotu do szkoły. W kilku powiatach, które zostały oznaczone jako strefa czerwona i pomarańczowa – rozpoczęcie roku szkolnego może odbywać się w sposób zdalny.

Oceń artykuł
5/5 (2)