poradnik dla pracownika

Rewizja osobista w pracy – kiedy jest dopuszczalna?

Rewizja osobista w miejscu pracy to ostateczność, którą pracodawca podejmuje w przypadku naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych przez osoby zatrudnione w jego zakładzie pracy. Sprawdź, kiedy jest dopuszczalna i co dzieje się w przypadku, gdy podwładny nie wyrazi na to swojej zgody.

Rewizja osobista w pracy – czym jest?

Każdy pracodawca ma obowiązek dbać o swój zakład pracy i zapewniać pełne bezpieczeństwo wszystkim pracownikom. Jeśli jednak przydarzy się sytuacja, w której dojdzie do naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, pracodawca może przeszukać pracownika jednocześnie nie naruszając jego dóbr i godności osobistej.

Kiedy dochodzi do rewizji osobistej w miejscu pracy?

Do rewizji osobistej w miejscu pracy dochodzi wtedy, gdy np. pracodawca podejrzewa pracownika o kradzież zarówno mienia firmy, jak i rzeczy osobistych współpracowników. Może wtedy chcieć przeprowadzić kontrolę szafek pracowniczych lub dokonać przeszukania samego pracownika.

Przypomnijmy również, że jednym z podstawowych obowiązków pracownika według art. 100 Kodeksu pracy § 2 pkt 4 jest to, że każda osoba zatrudniona powinna dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, o których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Rewizja osobista w pracy – kiedy jest dopuszczalna?

Kontrola osobista w miejscu pracy powinna spełniać dwa podstawowe warunki: każdy podejrzany pracownik musi zostać uprzedzony o możliwości zastosowania wobec niego kontroli osobistej, a także o tym, co jest tego przyczyną.

Pracodawca musi również pamiętać o nienadużywaniu swoich praw, które mogą doprowadzić do naruszenia dóbr osobistych jego podwładnych i skończyć się wniesieniem pozwu do sądu. Kontrola osobista to forma, która narusza pilnie strzeżoną sferę godności i prywatności osobistej pracowników. Dlatego pracodawca może stosować ją tylko wtedy, gdy rzeczywiście jego celem jest ochrona interesu prawnego zakładu pracy. W innym przypadku jest to nielegalne i może doprowadzić do nieprzyjemnych dla niego konsekwencji.

Ponadto, każdy nowo zatrudniony pracownik powinien być poinformowany o regulaminie pracy, w którym zawarta jest informacja o ewentualnej kontroli osobistej w przypadku nieprzestrzegania przez niego podstawowych obowiązków pracowniczych zawartych w Kodeksie pracy.

Rewizję osobistą pracownika powinno przeprowadzać się w zamkniętym i sprzyjającym ku temu pomieszczeniu. Absolutnie nie na forum firmy, której zachowanie może zaburzyć cały proces przeszukiwań i wpłynąć na samopoczucie pracownika. Oprócz tego rewizję powinna przeprowadzać osoba tej samej płci, co podejrzany.

Rewizja osobista w pracy – co w przypadku, gdy pracownik nie wyrazi na to zgody?

W przypadku, gdy podejrzany o kradzież pracownik odmówi rewizji osobistej w zakładzie pracy, pracodawca ma obowiązek skorzystać z pomocy odpowiednich organów państwowych, czyli policji. Na czas ich przyjazdu, nie powinno się robić żadnych kroków naruszających godność osobistą przeszukiwanego, który może zaskarżyć do sądu swojego pracodawcę i żądać od niego odszkodowania.

Sprawdź również: Lojalność pracownika – czym jest i jak sprawdzić jej poziom w pracy?

Oceń artykuł
2.8/5 (5)